Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * K 5
source date: [867 March 12] [Settimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Fraiperto filio bone memorie Fraimundi, quia Teudilascius gratia Dei huius sancte Lunensis ecclesie humilis episcopus per cartula pro anima sua remedium, iudicavit et dispensavit in potestate mea aliquantis casis et rebus suis in singulis denominatis locis, quas ei ad singulis hominibus obvenerunt, una cum omni cartule et monimina ille, qui ei de ipsis rebus fuerunt pertinentes, in me iudicavit et confirmavit, tali tinore ut tam in vita eius, quam et post eius ovitum, in me vel de meis heredes fuisset potestatem eas omnia abendi, possidendi, lavorare faciendi et usufructuandi, seo causam exinde agendi, et pro anima eius vendendi et dispensandi, secuti in ipsa decretionis cartula legitur. (…) Ora perciò Fraiperto vende a Hieremia gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus in aliquo ex predictis rebus, quas in me Teudilascius episcopus per memorata decretionis confirmavit nominative, idest una petia de prato in loco Pachanico, que dicitur Cafagio Georgi, et eidem Teudilascio obvenit a qd. Cristiano presbitero, qui uno latus tenet in terra domni regis, alio lato in prato Teudilasci episcopi, que sibi reservavit, que vocitatur Petia Longa; prato ipso qualiter per memorata cartula pertinere videtur, una cum cesis et arboribus suis (…). Prezzo: argentum soledos triginta in prefinito, quas pro anima ipsius distribuere visu sum. Pena in duplum. Actum Luca. Roffridi notarius scrive la cartula.

Sottoscrivono come testimoni: Petrus notarius, Teudiprandus notarius, Aloni notarius, Liuderamus schabinus, Eriteo, Hilmerando, Ardimanno.

ChLA, 82, n. 30, pp. 107-109; MDL, 4/2, n. 38, pp. 51-52; 5/2, n. 799, p. 485

Sottoscrizioni autografe: Fraiperto (autore), Petrus notarius, Teudiprandus notarius, Aloni notarius, Liuderamus schabinus, Eriteo, Hilmerando, Ardimanno, Roffridi notarius (scrittore). Una sola nota tergale: in basso, capovolta, di mano dei secc. IX-X: Cartula vendictionis da Fraip(er)to <spazio bianco di circa 5,3 cm> de una pitia de prato in Pachatico.

Il documento vede interagire come acquirente l’aldobradesco Geremia, vescovo di Lucca e figlio di Eriprando I, che agisce a titolo personale, e come venditore Fraiperto del fu Fraimundo dei Figli di Huscit, incaricato di disporre pro anima come esecutore testamentario, in base alle indicazioni contenute in una perduta cartula decretionis, di una parte dei beni di Teudilascio Cunimundinghi, verscovo di Luni ed ex cappellano dell’imperatore Ludovico II. Questo episodio è emblematico di come, per i gruppi parentali in ascesa dell’élite diocesana lucchese (Figli di Huscit, Cunimundinghi) la trama di connessioni politiche e sociali si componesse sia di relazioni orizzontali, sia di legami di tipo verticale. A riguardo si veda Tomei 2019a: pp. 137-138.