Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * F 18
source date: [866 April 20] [Diciassettesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Perisundo, abitator in locho Veccliano, filio quondam Sunderadi vende a Hieremias gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie episcopus, idest res mea illa quas abeo in loco ubi vocitatur Lintablo, prope Ponte de Lignaria, quod sunt sex petie de terra et una petia de vinea; et est tenente una ex ipse petie de terra uno capo in fluvio Auserclo, alio capo tene in via publica, alto uno tene in terra de filii quondam Coccie; et ille alia petia de terra que vocitatur ad Padule, est tenentes uno capo in via, et alio capo tene in vinea de filii Cocie, lato uno tene in Ducaria; et ille tertia petia de terra vocitatur ad Area, et est tenente uno capo in via, alio in Padule, lato uno tene in terra Dominichi et de consortibus suis; et ille petie de vinea et tres petie de terra sunt ad uno tenente; et ipse vinea est tenente uno capo in fossa, et alio capo tenet in via quod est carraria; et ipse terra uno capo tene in via publica, lateras sunt tenentes in terra domni regi; petie ipse de terris et vineis (…) cum cesis et fossis seo omnibus arboribus suis , sive aliis petiis de terris et pratis (…) omnia quantum mihi in denominatis locis et finibus ipsius locis est pertinentes (…). Simul et vindo (…) una petia de terra mea in locho Arena, qui uno capo est tenente in fluvio Tubra, et alio capo tene in vinea Rattolfi et in terra de filii quondam Gunderadi, lato uno tene in carraria (…). Prezzo: argentum soledos triginta in prefinito. Pena in duplum. Actum Luca. Atrualdus notarius scrive la cartula.

Sottoscrivono come testimoni: Aloni notarius, Vualpertus, Alpertus, Adalfridi notarius, Alisi, Teufridi scabinus, Himalfridi, Alpertus.

ChLA, 82, n. 18, pp. 65-69; MDL, n. 788, p. 476

Sottoscrizioni autografe: Aloni notarius, Vualpertus, Alpertus, Adalfridi notarius, Alisi, Teufridi scabinus, Himalfridi, Alpertus, Atrauldus notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Perisundo qd. Sunderadi (autore). Con l'ausilio della lampada di Wood si possono leggere due note tergali, entrambe capovolte: di mano del rogatario in basso a destra: Cartula da Perisundo; poco più giù, di mano del secolo XI: D(e) t(er)ra ad Ponte lignariu(m).

I molti toponimi citati nel testo della pergamena - tra i quali alcuni (Lintablo, Ponte de Lignaria) non risultano identificabili - sembrano comunque riconducibili all'area rientrante negli attuali Comuni di Vecchiano e San Giuliano Terme nella Valdiserchio Pisana.