Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + + M 85
source date: [865 April 5] [Quindicesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Eriprandus filio bone memorie Eriprandi dona pro anima alla ecclesie Sancti Cassiani, quo est plebe batismalis sita loco prope Castello Novo, id est casis et rebus meis illis quam abeo in ipso Castello prope suprascripta ecclesia Sancti Casciani, quas predicti genitori mei, per cartula scripta ex manibus quondam Gundelprandi notarii ex comparationem obvenit da quondam Appo filio quondam Austruli de Versiciano et eidem Appi per cartulam ex comparationem obvenit da quondam Pereteo que Ghiso vocabatur filio quondam Asperti; tam casis domnicatis quam et massariciis, cum edificiis et fundamentis, curtis, ortalia, terris, vineis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, cultum vel incultum (…), una cum ipsas venditionis cartulas et cum alio monimen (…). Protasius notarius scrive la cartula. Actum Luca

Sottoscrivono come testimoni: Ioannes, Gumpertum, Alpertus, Sichimundus archidiaconus, Leo, Lopo, Teopaldo.

ChLA, 82, n. 1, pp. 16-19; MDL, 5/2, n. 772, p. 465

Sottoscrizioni autografe: Heriprandus (autore), Ioannes, Gumpertum, Alpertus, Sichimundus archidiaconus, Leo, Lopo, Teopaldo, Protasius notarius (scrittore). Note tergali: in basso al centro, capovolta e leggibile con la lampada di Wood, di mano del rogatario: Cartula offersionis da Eriprando filio b(one) m(emorie) [Er]iprandi d[…]; di seguito, a sinistra, del secolo XII: Off(ersio) in pl(ebe) de <in sopralinea> Fosciana De casis et reb(us) intra eand(em) plebe(m).

Eriprando II Aldobrandeschi dona alla pieve battesimale di San Cassiano in Fosciana (Pieve Fosciana), a breve distanza da Castelnuovo di Garfagnana, alcune beni pervenutigli da varie permute stipulate in passato dal padre, Eriprando I. Tali pertinenze parrebbero quindi essere di derivazione allodiale e non demaniale, ma testimoniano gli interessi del gruppo familiare in Garfagnana.