Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * D 84
source date: [864 April 26] [Quindicesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) *** EXEMPLAR Ghisolfus diaconus filio bone memorie Romualdi, quia ante hos dies venundavit mihi Adalperto de Compito filio quondam Simprandi, casis et rebus suis illis quas abuit in loco Cumpito, quas ei per cartula ex comparationem obvenit ad Vuiliperto presbiter filio quondam Vuillerami, omnia et in omnibus casis et rebus sicut in cartula ipsa legitur; ora vende a Vuiliperto presbitero filio quondam Vuillerami (…) idest in aliquid ex suprascriptis rebus nominative: in primis casa et res illa in loco Cumpito, ubi dicitur ad Tribbio, qui recta fuit per quondam Leulo; casa ipsa cum fundamento et edeficio suo, quantum ad ipsa casa est pertinentes in integrum; similiter et (…) casa et res illa in eodem loco Cumpito, qui fuit quondam Ostrifusi et Arifusi germani (…); nec non et (…) medietatem de casa et res illa in loco Columbaria, qui regitur per Martinulo, ipsa vero medietas cum fundamento et omnem edificio suo, (…); item et (…) una petia de vinea illa in suprascripto loco Cumpito, qui dicitur Pastino da Osprandulo, vinea ipsa in integrum; adque et (…) casa et res illa in eodem loco Cumpito ubi dicitur ad Cruciccle, qui recta fuit per quondam Rachiprandus presbiter, casa ipsa cum fundamento et omne edeficio suo, curte, orto, terris, vineis, olivis, silvis, virgareis, (…), una cum tres petiis de virgaria ille in eodem loco Cruciccle, qui sunt amembrate in ad ipsa silva, qui fuit quondam Rachiprandi presbiteri petie ipse in integrum; simul et (…) una alia petia de virgario meo illo, qui esse videtur ubi dicitur in Valle Iusti, petia ipsa in integrum; quidem et (…) silva illa qui dicitur Caprililule, petia ipsa de silva in integrum; item et (…) duo petiole de silva in eodem loco Cumpito, una ex ipse dicitur ad Fao et ille alia vocitatur super vinea da Polla, petie ipse in integrum; seo et una petiola de silva in eodem loco Cumpito, ubi dicitur ad Fao, qui uno caput cum ambas lateras tenet in silva Domini et Salvatoris, petia ipsa in integrum; simul et (…) portionem de molino in eodem loco Cumpito, qui comune esse videtur et parte ecclesie monasterii Domini et Salvatoris de Sexto, portionem meam in integrum (…); quidem et (…) portionem meam de uno alio molino in eodem loco Cumpito, qui comune esse videtur cum filii quondam Adalchari, portionem meam exinde in integrum; simul et (…) medietatem de casa illa in suprascripto loco Cumpito, qui recta fuit per quondam Seiprandulo, medietas vero de predicta casa cum fundamento et omnem edeficio suo (…); cede il tutto una cum omnes moniminas (…); excepto et antepono casis et omnibus rebus illis seo moniminas, quas antea per cartula venundavit Daghuare comitisse, sicut in cartula ipsa legitur, quas tibi menime venundare videor (…). Prezzo: solidos tricentos in prefinito. Pena in duplum. Georgius notarius scrive la cartula. Actum Luca

Sottoscrivono come testimoni: Andrea scabinus, Humfridi filio quondam Ermifridi, Alchisi, Adalpetus notarius, Teupertus, Anselmus, Leo, Teudimundus.

I testimoni Leo, Adalpetus notarius, Anselmus, oltre ad Adalfridi notarius, sottoscrivono la copia redatta dallo stesso Georgius notarius per garantirne la conformità.

ChLA, 81, n. 46, pp. 142-147; MDL, n. 767, pp. 461-462

Copia coeva redatta dallo stesso scrittore dell'originale. Sottoscrizioni autografe: Leo, Adalpetus notarius, Anselmus, Adalfridi notarius (che garantiscono la conformità della copia) e Georgius notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Note tergali: di mano del rogatario: (S) exemplar de casis et reb(us) da Uuiliperto pr(es)b(iter)o de Cumputo; di mano del secolo X: exe(m)plar vend(itionis) d(e) casis et reb(us) in Co(m)puto | p(er) diversa loca. I beni appartenenti a Daguara comitissa, prima moglie del Marchese di Tuscia Adalberto I, non sono direttamente citati nelle confinanze, ma, in base alla lettura del testo - che descrive dettagliatamente un patrimonio fondiario cospicuo ma concentrato - ritengo siano da collocare sempre nella zona del Compitese (Capannori).