Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * H 69
source date: [864 March 28] [Quattordicesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Heriteo filio bone memorie Ermitei permuta beni con [Hiere]mias gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…). Eriteo cede ad parte ecclesie vestre Sancti Mihaelis arcangelis, sita infra hanc Lucanam civitatem ad Foro, id est una petia de terra mea, qua[s abeo in] Tempaniano, qui uno caput tenet in via publica, alio caput in terra q[………], lato uno tene in terra mea (…) et alio lato tene in terra suprascipte ecclesie Sancti Mihaelis. Predicta petia de terra (…) est per mensura ad iusta pertichas mensurata sistariorum quatuordecim (…). Riceve in cambio una petiola de terra quod […] curte, seo terra vacua in suprascripto loco Tempaniano, prope ecclesiam Sancte Marie, pertinentes predic[te ecclesie vestre] Sancti Mihaelis archangelis, et est tenentes ipsa terra uno caput in via publica, alio caput [tenet] [i]n vinea domne regine et ambas lateras est tenentes in orto et vinea sive curte mea qui sopra Heritei. Et petia ipsa de curte et orto sive terra (…) est per mensura ad iusta pertichas mensurata sistariorum octo et schalas tres (…). Ubi et super hanc comutationem tu qui supra H[ieremias episcopus] [di]rexisti missos vestros, id est Teusprando diaconus et Sichalfridi subdiaconus, et Adalbertus dux mi[sso suo id est Iohannes] filio bone memorie Benedicti de Versiciano, qui ambulaverunt cum alios bonos et credentes homines (…). Pena in duplum. Adalfridi notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Oltre ai missi sottoscrivono come testimoni: Uilipertu, Teufridi scabinus, Adalghisi, Lampertus, Georgius notarius notarius, Teudimundo.

ChLA, 81, n. 45, pp. 138-141; MDL, 4/2, App., n. 50, p. 63

Sottoscrizioni autografe: Eriteo (autore), Teusprando diaconus (misso), Sicalfridus subdiaconus (misso), Iohannes (misso), Uilipertu, Teufridi scabinus, Adalghisi, Lampertus, Georgius notarius, Teudimundo, Adalfridi notarius (scrittore). Note tergali: di mano del rogatario: +viganeum da Heriteo de Interachule; di mano del secolo X: d(e) t(er)ra S(an)c(t)i Ang(e)li ad Forum; di mano del X-XI: vig(aneum) in Te(m)paniano.