Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + D 70
source date: [863 August 20] [Quattordicesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Adalchisi et Alboni presbitero germani filii bonę memorie Alchisi permutano beni con Hieremia gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…). Adalchisi e Alboni presbitero cedono ad parte ecclesie vestre Sancti Terentii, sita in vico Elingo, qui est de sub potestate ipsius episcopatui vestri Sancti Martini, idest una petia de terra, quas habemus in loco ubi vocitatur Campora, et est tenente ipse terra uno caput in terra nostra qui supra germani, quas nobis reservamus, et in aliquantulo in terra Sancti Petri de Roma, et alio caput tene similiter in terra nostra qui supra germani, lato uno tenet in terra Hildeprandi, et alio lato tene in terra suprascripti Sancti Petri; petia ipsa de terra (…) quod est per mensura ad iuxta pertica mensurata sistariorum sidecim et dimidium (…). Ricevono in cambio una petia de terra in Vico Asulari, pertenentes suprascripte ecclesie Sancti Terentii et est tenente ipsa terra uno caput in via publica, alio caput tenet in terra domni regi, lato uno tene in terra qui fuit quondam Teutperti, et alio lato tene in terra nostra qui supra germani; petia ipsa de terra (…) quod est per mensura ad iuxta pertica mensurata sistariorum quattordecim (…). Ubi et super hanc comutationem secundum legem tu qui supra Hieremia episcopus direxisti misso tuo, idest Gheriperto diaconus, et Adalbertus dux misso suo, idest Teutpaldus notarius, qui ambulaverunt et previderunt adque renuntiaverunt vobis, qualiter meliorata comutationem dedimus ad parte suprascripte ecclesie, quam recepissemus, ut magis omni tempore stabilem persistant. Pena in duplum. (…) Adalfridi notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Oltre ai due missi sottoscrivono altri sei testimoni. Le firme riconoscibili però sono solo quelle di Adalpertus notarius, Teopaldo, Teufridi scabinus e di un sconosciuto […]d[...] notarius.

ChLA, 81, n. 44, pp. 134-137; MDL, 5/2, n. 765, pp. 460-461

Schneider 1914, p. 227; Keller 1973, p. 139

Sottoscrizioni autografe: Adalghisi e Alboni presbitero (autori), Gheripertus diaconus (misso), Teutpaldus notarius (misso), Adalpertus notarius, Teopaldo, Teofridi schabinus, […]d[...] notarius, Adalfridi notarius (scrittore). Note tergali: di mano del rogatario: + viganeu(m) da Alboni pr(es)b(iter)o et Adalghisi germani; di mano del secolo X: vig(aneum) t(er)rę S(an)c(t)i Tęrentii de Vico; di mano del secolo XI-XII: d(iganeum) Adalghisi et Alboni p(res)b(ite)ri d(e) una petia d(e) t(er)ra i(n) Vico Elii(n)go Solari.

Il toponimo Campora non deve essere confuso con la località garfagnina di Campori (Castiglione di Gargnana), ma, accogliendo la proposta avanzata da Silvio Pieri, va collocato nei dintorni di Lunata (Lucca), vd. Pieri 1898: p. 143. La forte connotazione pubblica delle area interessata dalla permuta, posta nella Piana tra le attuali Marlia e Lunata a nord-nordest della città murata, risulta evidente dall'analisi delle confinanze: oltre alla terra regia e la via pubblica, troviamo beni del papato (San Pietro di Roma) e dell'aldobrandesco Ildebrando, fratello del vescovo Geremia (qui non specificato). A riguardo si veda anche Tomei 2019a, Figura 12 p. 171.