Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + D 79
source date: [863 June 4] [Quattordicesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Tachalfo filio bone memorie Sicheradi vende a domno Hieremias huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, idest una petia de terra mea, quod est prato, quas abeo in loco ubi dicitur Tumulo, prope Asilatto, qui fuit de iura parentorum meorum, et est tenente ipse prato uno caput in terra Ademari, et alio caput tene in fossa, lato uno tene in prato ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, et alio lato tene in prato Heriprandi; petia ipsa de prato sicut circumdata est per designatas locas (…). Prezzo: argentum solidos nove in prefinito. Pena in duplum. Verumtamen convenit inter nos, ut sia a quolibet homo ex suprascripta mea venditio pulsati aut districti fueritis, vel si vos exinde alii homines querere volueritis, et vos nobis exinde autores nec defensores nec querere nec dare nolueritis, aut non potueritis, licentiam abeatis asque nostra persona, si vestra fuerit voluntas, exinde causa agendi (…) cum cartula ista vel qualiter iusta legem melius potueritis (…). Adalfridi notarius scrive la cartula. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Alpertus, Teufridi scabinus, Alpertus, Lamperto, Gisalpertus, Petrus, Sisemundo, Ghipertus, Teupertus.

ChLA, 81, n. 43, pp. 130-133; MDL, 5/2, n. 764, pp. 459-460

Collavini 1998: 60, 66

Sottoscrizioni autografe: Tachalfo/Tacolfo, Alpertus, Teufridi scabinus, Alpertus, Lamperto, Gisalpertus, Petrus, Sisemundo, Ghipertus, Teupertus, Adalfridi notarius (scrittore). Note tergali: del secolo X: cartule venditionis de Asilacto; dell’XII: venditio in Tumulo p(ro)pe Asilatu(m). Attestazione di beni in Asilatto (Bibbona, Livorno) dei fratelli Aldobrandeschi Ademari e Eriprando II, figli di Eriprando I, che possiamo forse presumere di derivazione pubblica.