Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * D 46
source date: [863 March 29] [Tredicesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Hildeprandus comes filio bone memorie Heriprandi, riceve da Hieremias gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…) per livellario nomine ad censum perexolvendum (…) idest casis et curte illa domnicata in loco ubi dicitur Cammiana, cum portione de ecclesie cui vocabulum est Sancte Marie, sita in loco Buxiato, qui fuit quondam Altifusi presbiteri filio quondam Raffusi et tibi in comutationem obvenit ad me ipso ad parte predicti episcopatui vestro Sancti Martini; suprascriptis casis et curte domnicata, una cum portionem de predicta ecclesia Sancte Marie, sive casis massariciis ad eas pertinentes, cum terris, vineis, silvis, olivis, virgareis, pratis, pascuis, cultas res vel incultas, omnia (…) in integrum (…). Obbligo di miglioramento e di in portionem de suprascripta ecclesia per nostra dispositione officium Dei et luminaria seo missarum solemnia fieri debeat (…). Censo (pro omni censum et iustitia): per singulos annos in mense magio hic Luca ad ipso domo, per nos aut per misso nostro vobis vel ad locoposito vestro, qui pro tempore in ipso domo ordinatus fuerit, (…) argentum denarios bonos expendiviles numero nonaginta; et homines illos qui in suprascriptis casis abitantes fuerit, a mandato vestro si oportunum fuerit eos faciamus eos venire legem et iustitiam faciendum. (…). Pena: argentum solidos ducentos (…). Adalfridi notarius scrive la cartula. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Ghisolfu, Georgius, Roffridi notarius, Teutpaldus notarius, Gaisprando, Filuartu scabinus.

ChLA, 81, n. 40, pp. 120-123; MDL, 5/2, n. 761, pp. 457-458

Sottoscrizioni autografe: Hildeprandus comes (autore), Ghisolfu, Georgius, Roffridi notarius, Teutpaldus notarius, Gaisprando, Filuartu scabinus, Adalfridi notarius (scrittore). Note tergali: di mano del rogatario: livello da Hildeprando cond[am E]r[iprandi …14…]; di mano del secolo XI: l(ibellus) in quo dinoscitur q(uod) eccl(esi)a S(an)c(t)e Marie de Buxeto et una curte de Camiana e(st) S(an)c(t)i Martini. La permuta di cui parla nel testo è quella del 9 ottobre 862 stipulata dallo stesso Ildebrando e dal fratello vescovo Geremia, vd. ChLA, 81, n. 38. I due documenti, rogati a pochi mesi di distanza, sono da esaminare in coppia. A riguardo si veda Collavini 1998, pp. 58-62.