Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * I 57
source date: [862 November 5] [Tredicesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gospertus mulinario, avitator infra civitate ista Lucense prope curte domne regine, filius quondam Lazari viene posto da Hieremias gratia Dei episcopus (…) livellario ordine (…) in casa illa, in qua ego ipsi abitare videor prope suprascripta curte domne regine, pertinentes ecclesie vestre Sancti Petri que dicitur ad Vincula, et Sancti Geminiani; iam dicta casa cum orto, sive riparia et sepe mulinaria, ubi ego ipsi modo molino, avere visu sum, (…). Obbligo di in ipsa casa residere et abitare (…); et tam ipsa casa quam et orto (…) bene excolere et gubernare seo meliorare (…). Censo (pro iustitia): per singulos annos in festivitate suprascripte ecclesie Sancti Geminiani in suprascripta ecclesia ad presbitero illo qui pro tempore in ipsa ecclesia ordinatus fuerit, census reddere debeamus argentum denarios bonos expendiviles numero tres tantum; et pro suprascripta riparia, dum predicto molino inibi abuerimus (…) ad parte prefate ecclesie Sancti Geminiani vel suis rectoribus, per singulos annos per omnem ebdomadas, uno sistario de grano mundo ad legitimo sistario mensurato; et a mandato vestro venire (…) legem et iustitiam faciendum (…). Pena: argentum solidos quinquaginta (…). Adalfridi notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Teupertus, Adalpertus filio quondam Baldiperti, Adalfridi, Hildiprandus filio quondam Hiltifridi, Petrus filio Filippi de Suborbano, Teufridi scabinus.

ChLA, 81, n. 39, pp. 118-119; MDL, 5/2, n. 760, pp. 456-457

Sottoscrizioni autografe: Teupertus, Adalfridi, Teufridi scabinus, Adalfridi notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Gospertus (livellario), Adalpertus filio quondam Baldiperti, Hildiprandus flio quondam Hiltifridi, Petrus filio Filippi de Suborbano. Note tergali: del rogatario: + livello da Gosp(er)to mulinario; di mano del secolo X-XI: l(ivellum) in Luca et ex(tra) de casa et mulino S(an)c(t)i Petri ad Vincula.