Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * C 77
source date: [862 October 9] [Tredicesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Hildeprandus comis filio bone memorie Heriprandi, permuta beni con Hieremias gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus, germano meo, (…) Hildeprandus comis cede a Hieremia episcopus ad parte ipsis episcopatui vestro Sancti Martini, id est casis et curte illa domnicatas, quas abeo in loco, ubi dicitur Cam(m)iana, cum portionem de ecclesia, cui vocabulum est beate Sancte Marie, sita in loco ubi dicitur Buxiato, qui fuit quondam Altifusi presbiteri filio quondam Raffusi; suprascriptis casis et curte domnicata, una cum portionem de predicta ecclesia Sancte Marie, sive casis massariciis ad eas pertinentes, cum fundamentis et universis fabricis suis, curtis, ortis, terris, vineis, silvis, olivis, virgareis, pratis, pascuis, culta res vel incultas, omnia quantum ad suprascripta casas et curtes domnicata sive portionem de prefata ecclesia ad ipsis casis massariciis est pertenentes et suprascripto Altifusi presbiteri exinde ad manus suas abuit, tam domnicatas res quam et massaricias, tibi in comutatione dedi ad parte episcopatui vestro Sancti Martini in integrum. Simul et (…) ecclesia mea illa, cui vocabulum est beate Sancte Marie, sita in loco Terelio, quem Petrus presbitero ad manus suas abuit, et modo eas abere videtur Iobbiano presbitero, ecclesia vero ipsa, una cum casis ad eas pertinentes cum fundamentis et universis fabricis suis, curtis , ortis, terris, vineis, silvis , virgareis, pratis, pascuis, culta res vel incul|tas, omnia quantum ad suprascripta ecclesia Sancte Marie est pertenentes et predicti presbiteri exinde ad manus suas abuerunt (…). Riceve in cambio casa et curte illa domnicata, pertinenetes ipsius episcopatui vestro sancti Martini in loco, ubi dicitur Mucciano, finibus Suanense, una cum ecclesia qui in eadem curte sita est; simul et (…) ecclesia illa, cui vocabulum est beati Sancti Eusebbiu, pertenentes ipsius episcopatui vestro Sancti Martini sita in predicto loco, ubi dicitur Lusciano, quas ego ipsi qui supra Hildeprando usque modo de vestra parte ad manus mea abuit, casa et curte ipsa domnicata, sive predicte ecclesie, una cum casis massariciis ad suprascripta curte domnicata, et ad prefate ecclesie pertenentes, cum fundamentis et universis fabricis suis, curtis, ortis, terris, vineis, silvis, olivis, virgareis, pratis, pascuis, (…); et ego ipsi exinde usque modo ad manus meas abuit ad te in comutationem recepi in integrum. Simul et (…) casis et capannis et rebus illis in loco Iscli, finibus Rosellense, pertenentes ipius episcopatui vestro, quas Gumperto vassallo vestro in beneficio abuit casis et capannis vere ipsis cum fundamentis et uni|versis fabricis suis, curtis, ortis, terris, vineis, silvis, virgareis, pratis, pascuis, (…) quantum (…) suprascripto Gumperto vassallo vestro, exinde usque modo in beneficio abuit ad te (…). Ubi et super hanc comutationem domino nostro Hludowicus imperator direxi misso suos, id est Teudilascius diaconus et capellano et Teudimundo vassallo ipsius cesari, qui ambulaverunt cum alios bonos et credentes homines et previderunt adque renuntiaverunt nobis secundum legem, quod meliorata comutatione dedi ad parte suprascripti episcopatui vestro Sancti Martini, quam [recepissemus ut inter nos] omni tempore stabilem persistant. (…). Pena in duplum. Adal[fridi notarius] scrive la cartula. Actum Luca.

Oltre ai missi, sottoscrivono come testimoni: Ghisp[erto?], Filuarto scabinus, Adalghisi, Hildiprando filio quondam Hiltifridi, Teopaldo, Deusdede, Adalbertus.

ChLA, 81, n. 38, pp. 114-117; MDL, 4/2, n. 36, pp. 48-49

Sottoscrizioni autografe: Ildeprandus comes (autore), Teudilascius diaconus et cappellanus domni imperatoris (misso), Teudimundus vassu domni imperatoris, Ghisp[erto?], Filuarto scabinus, Adalghisi, Teopaldo, Deusdede, Adalbertus, Adalfridi notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Hildiprando filio quondam Hiltifridi. Note tergali: del rogatario: (S) [………fac]tam da Hildepr[an]d[o …25…]; del secolo X, visibile con lampada di Wood: vig[aneum] in Camiana p[rope] Buxito; di mano del secolo XI, che ricopre parzialmente la precedente: diganeum ab Ildebrando comite | de curte in Cammiana et de | ecclesiis Sancte Marię una [……] | […12…]; di altra mano del secolo XI, raccordata alla precedente con un segno di rimando formato da due brevi tratti obliqui tra loro paralleli: in Buscheto et altera in Terelio; di mano del secolo XI-XII: acquisitio episcopatus curte de Camiana cum ecclesia | Sancte Marie de Buxeto et altera | ecclesia in finibus Maritime. Il documento è collegato alla successiva carta di livello accordata dal vescovo Geremia al fratello conte Ildebrando II in data 28 marzo 863, vd. ChLA, 81, n. 40; scheda 3375.