Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * L 96
source date: [861 June 30] [Dodicesimo anno d'impero di Ludovico II] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Eriprando, filio bone memorie Ildiprandi, quia iamdudum tempore fecit ego chomutationem chum quondam Berenghariu episcopus istius civitati Lucense de aliquantis capanne et rebus in locho et finibus Rosellense pro quam capanne et rebus dedit ego in chomotationem eidem Berengharii episcopi ad parte ipsius epischopatui sui in chomotationem ecclesie et rebus meis illi in locho Verruchula chuius vochabulum est Sancti Angeli cum omnia adiacentia et pertenentia sua. De quam vero chomotationis ita inter nos oblicatio facta est, ut de quanta ego ex suprascripta ecclesia et rebus eius ad parte ipsius epischopatui menime defensare potuisse, alia tanta ego vel meis heredes ad parte ipsius epischopatui restaurare debuissemus, sicut in ipsa chomotationis cartula continere dinoscitur. Nunc autem ex suprascripta ecclesia Sancti Angeli et rebus eius, ad partem ipsius epischopatui anplius defendere menime possum nisi tantum portio illa qui fuit quondam Feraldi, avioni meo, ipsa eius portionem ex integrum a parte ipsius epischopatui defendere possumus. Nam pro illas alia quas menime defendere possumus, per hanc cartula restaurare et in chomotationem dare videor tibi Hieremia, gratia Dei episcopus, ad parte ipsius epischopatui idest portionem meam de ecclesia, chuius vocabulum est Sancti Benedicti, sita in locho Septimo, una cum casis et rebus ad ipsam meam portionem de prefata ecclesia Sancti Benedicti pertinentes in integrum tibi q. s. Hieremia, gratia Dei episcopus, pro ille quas menime defensare potui ad parte ipsius epischopatui vestri restaurare et in chomotationem dare videor, ut magis ipse chomotatio quas ego cum quondam Berengario episcopus, ut superius legitur, feci modernis et fututis temporibus firma inter nos et stabilem persistant. (…). Pena in duplum. Scrive: Fraimannus notarius scrive canc paginam (…). Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Rachifonsus notarius, Ghiselfridi notarius, Hilmerando, Teufridi scabinus, Ioannes.

ChLA, 81, n. 34, pp. 106-107; MDL, 5/2, n. 755, p. 454

Sottoscrizioni autografe: Eriprandus (autore della commutatio/restauratio), Rachifonsus notarius, Ghiselfridi notarius, Hilmerando, Teufridi scabinus, Ioannes e Fraimannus notarius (scrittore). Note tergali: di mano del rogatario: cartula restaurationis da Eriprando de eccl(esia) S(an)c(t)i Benedicti de locho Septimo; di mano del secolo X: vig(aneum) d(e) eccl(esi)a Sancti Benedicti in Septimo et hic | manifestat(ur) quom(od)o Berengarius Lucensis e(pisco)p(u)s | aq(ui)sivit eccl(esi)am S(an)c(t)i Angeli de Verruca.