Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + G 14
source date: [850 March 7] [Ventottesimo anno d'impero di Lotario I dal suo arrivo in Italia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Teu<tpertus> filio bone memorie Rumualdi permuta beni con Ambrosius gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…). Teutpertus cede ad parte ecclesie vestre Sancti Martini una petia de terra mea, quas abeo in loco Asulari, qui uno caput tenet in terra domni regi, alio caput tene in terra me quas mihi reservo, lato uno tene in terra domni regis, alio lato tene in terra que Riodaldo abere videtur et in terra domni regis; petia ipsa (…) quod est per mensura ad iuxta pertica sistariorum triginta duo (…). Riceve in cambio duo petie de terra in predicto loco Asulari, pertinentes ipsius episcopatus vestri Sancti Martini, qui una ex ipse petie est tenente uno caput in via publica, alio caput tene in terra Sancti Martini, quas mihi menime dedisti, ambas latera est tenente in terra mea; et illa alia petia est tenente uno caput cum uno lato in via publica, et aliquantulo in terra mea, alio caput tene in terra Alchisi, et alio lato tene in terra Heriprandi; ambos petie (…) quod sunt per mensura ad iusta pertica sistariorum viginti quattuor (…), cum petre et mura quas infra esse videtur in integrum. Ubi et super hanc comutationem direxisti misso vestro, idest Teusprando diacono et Adalbertus dux de sua parte direxit misso suo, idest Odelpaldo, qui ambulaverunt et previderunt hac renuntiaverunt qualiter melioratam comotationem (…). Pena in duplum (…). Ghiselfridi notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Oltre ai due missi sottoscrivono come testimoni: Teufridi notarius, Andreas notarius et schabinus, Samuel, Aroghisi filio quondam Ghisi, Hildiprandus filio quondam Hiltifridi.

ChLA, 80, n. 3, pp. 20-22; MDL, 5/2, n. 678, pp. 406-407.

Sottoscrizioni autografe: Teusprandus diaconus (misso), Teufridi notarius, Andreas notarius, Samuel, Ghiselfridi notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Teutpertus (autore), Odelpaldo (misso), Aroghisi qd. Ghisi, Hildiprandus qd. Hiltifridi. Note tergali: in basso al centro, forse di mano del rogatario: Viganeu(m) da Teutp(er)to; completata dalla specificazione del secolo XI-XII: in Vicco Asulari; lungo i margini superiore (a sinistra) e inferiore (al centro) si legge, forse di mano del secolo XV, la ripetizione lari.

Il contraente dell'atto, Teutperto del fu Rumualdo, qui impegnato a scambiare beni con l'episcopio lucchese, concluderà una permuta, a circa tre anni di distanza da questa occasione, anche con il successore di Ambrogio, Geremia Aldobrandeschi (vd. ChLA, 80, n. 34: 22 dicembre 853). In entrambi i casi si nota, nell'esame delle confinanze, una forte presenza di proprietà regie (qui menzionate 3 volte), oltre a beni di Eriprando Aldobrandeschi. Per ulteriori considerazioni si rimanda alla scheda 3360.