Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + E 91
source date: [853 December 22] [Trentaduesimo anno d'impero di Lotario I (dal suo arrivo in I
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Teutpertus filio bone memorie Rumualdi permuta beni con Hieremias gratia Dei huius sancte Lucane ecclesie humilis episcopus (…). Teutpertus cede ad parte ecclesie vestre Sancti Savini, sita in loco Asulari, que est de subpotestate ipsius episcopatui vestro Sancti Martini, idest una petia de terra mea illa, quas abeo in suprascripto loco Asulari prope iamdicta ecclesiam Sancti Savini, qui uno caput et uno lato tene in terra ecclesie Sancti Fridiani, alio capo tene in terra domni regi et aliquantulo in terra qui fuit Teudici, alio lato tene in vinea ipsius ecclesie Sancti Savini; petia ipsa de vinea (…) quod est per mensura ad iusta pertica mensuratas modium uno et sistaria octo (…) cum casis et omnibus arboribus suis (…). Riceve in cambio duo petiole de vinea in loco Asulari, pertinentes suprascripte ecclesie vestre Sancti Savini, et est tenente una ex ipse petie de vinea uno caput in vinea Heriprandi, alio caput tene in vinea Sancti Petri, lato uno tene in terra, mea qui supra Teutperto, alio in via publica; et illa alia petia tene uno caput in via publica, alio caput tene in terra mea et vinea Sancti Petri, lato uno tene in vinea ipsius ecclesie Sancti Petri, et alio lato tenet in fundamento de capanna in vinea mea ab oriente; ipse petie de vinee (...) quod est per mensura ad iusta perticha mensurata modium uno et sistaria quattuor (…) cum casis et arboribus in integrum. Ubi et super hanc comutationem secundum legem direxisti missos tuos, idest Sichimundo archidiacono et Vuilleramo presbitero et vicedomino, qui ambulaverunt (…). Pena in duplum (…). Adalfridi notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Oltre ai due missi sottoscrivono come testimoni: Aroghisi filio quondam Ghisi, Ghiselfridi notarius, [….]fridi notarius, Flaipertus clericus, Teudimundus.

ChLA, 80, n. 34, pp.114-117; MDL, 5/2, n. 707, p. 425

Schneider 1975: p. 230 nota 50; Viti 2019-2020: pp. 134-135.

Sottoscrizioni autografe: Sichimundus archidiacono (misso), Vuilleramo presbiter et vicedomino (misso), Ghiselfridi notarius, [….]fridi notarius (forse da identificare con Teufridi notarius), Flaipertus clericus, Teudimundus, Adalfridi notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Teupertus (autore), Aroghisi qd. Ghisi. Note tergali: in basso al centro, di mano del rogatario: + Viganeum da Teutp(er)to de Vico Asulari; di mano del secolo XIII, poco più in giù: D(e)ganiu(m) d(e) t(r)ib(us) petiis t(er)rar(um) in Vico Solari; di seguito completata da mano del secolo XIV: u(b)i d(icitu)r S(an)c(t)o Savino ha(n)c ten(et) Arrig(us) Beco p(ro) V g(ranis) (et) V <così>.

La chiesa di San Pietro qui menzionata senza ulteriori specificazioni nel corso della descrizione delle confinanze è da identificare con San Pietro in Vico Asolari, ente “familiare” degli Aldobrandeschi che, come si nota anche dalla presenza di una proprietà di Eriprando I, ebbero nella zona dell’attuale località di San Pietro a Vico (Lucca) uno dei più antichi tra i loro principali centri di radicamento e possesso fondiario. Sul legame tra gli Aldobrandeschi e San Pietro a Vico si veda Collavini 1998, pp. 21-70.