Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * G 6
source date: [842 January 4] [Ventesimo anno d'impero di Lotario] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Heriprando filio bone memorie Ildeprandi permuta beni con Berengarius gratia Dei huius Sancte Lucanem ecclesiam humulis episcopus (…). Heriprando cede una petia de terra quod est chasalino in loco Capannule, prope curte vestra Sancti Martini, qui uno caput tene in via publica, alio caput in terra domne Regine, lato uno in terra suprascripte ecclesie Sancti Martini et alio latus in terra domne Regine. Petia ipsa (…) excepto exinde lignamen et petre et cum omnen edeficio seo movile de casa (…) quas mihi reservo exinde tollendi et faciendi quod voluerimus. Similiter et (…) una alia petia de terra ubi dicitur ad fossa Radaldi qui uno caput tene in terra Sancti Savini, alio caput in terra domne Regine, lato uno tene in fossa qui dicitur Radaldi et alio lato in terra Ostrifusi. Tertia petia (…) in loco ubi dicitur ad Rivo, qui uno caput tene in ipso Rivo, alio caput in terra Sancti Savini, lato uno in terra Alamundi et alio latus tene in terra Sancti Savini. Simul et (…) quarta petia de terra ubi dicitur ad Vepre Burduli prope ponte, et est uno caput tenente in terra Sancti Petri, alio caput in via publica, lato uno in Rivo et alio lato in terra ecclesie Sancte Marie. Et quinta petia de terra quod est prato ubi dicitur ad Termine qui uno caput tene in terra domne Regine alio caput in terra Sancti Benedicti lato uno in terra Sancte Marie et Sancti Fridiani et alio lato in terra Eghini. Predicte quinque petie de terra (…) sunt tote insimul ad musta perticha mensurate modiorum decem et nove et sistariorum undecim (…). Riceve in cambio una petia de terra quod est cafagio in loco ubi dicitur Cantiniano prope fluvio Rogglo pertenens ecclesie vestre Sancti Iusti plebe baptismalis sita in loco Padule de suppotestatem domi episcopatui vestri Sancti Martini, et est tenente uno caput in terra Sancti Petri de Monte Viride et in terra mea, alio caput tene in fossa Docaria quod est da partibus exurgente, lato uno tene in terra mea et in aliquantulo in silva Sancti Petri de Monte Viride et alio latus tene similiter in terra mea et in aliquantulo in vinea Sancti Petri de Monte Viride. Hec predica petia (…) est per mensura ad iusta perticha mensurata modiorum decem et octo et sistariorum sidecim et dimidio (…). Ubi et super hanc comutationem direxisti missos vestros idest Bernardus presbitero adque vicedomui vestri seo Alipertus presbitero et Ebrohac adque Alperto [filio bone memorie Rapprandi - tratto dalla sottoscrizione] vassalli vestri qui ambulaverunt et previderunt hac renuntiaverunt quod meliorata comutationem (…). Pena in duplum (…). Teufridi notarius scrive due cartulas. Actum Luca.

Oltre ai due missi sottoscrivono come testimoni: Gausprandu, Iohannis clericus scavinu, Leoprandus, Gumpertu, Andreas filio bone memorie Iltifridi, Teudimundus.

ChLA, 77, n. 50, pp. 152-155; MDL, 5/3, App., n. 1763, pp. 635-636 (datazione sbagliata)

Sulla presenza di beni fiscali nella zona e, in generale, in Valdera, vd. Schneider 1975, pp. 232-233; sull’analisi del documento e delle confinanze, vd. Collavini 1998, pp. 40-44, 64-66; Viti 2019-2020, pp. 132-134.

Sottoscrizioni autografe: Eriprandus (autore), Bernardus presbiter (misso), Alipertus presbiter (misso), Gausprandu, Iohannis clericus scavinu, Leoprandus, Gumpertu, Teudimundus, Teufridi notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Alperto qd. Rapprandi (misso), Ebrohac (misso), Andreas qd. Iltifridi. Note tergali: in alto al centro, di mano del rogatario: + Viganeum da Heriprando; in basso di mano dei secc. XI-XII: Hęc carta clamat t(er)ra(m) in plebe d(e) Padule; preceduta dal nome Heriprandus vergato da mano del secolo XIII che, poco sopra, annota: Capa(n)ule. \ Heripra(n)d(us); in alto di mano del secolo XIII: (Com)mutatio i(n)t(er) Heriprandu(m) (et) ep(iscopu)m Luc(ensem) d(e) q(ui)b(us)da(m) t(er)ris (et) casis i(n) Capan(n)ul(is).

Per le chiese Sancte Marie et Sancti Fridiani menzionate tra gli enti confinanti come comproprietarie di un appezzamento di terra in Capannoli indichiamo San Frediano di Lucca e Santa Maria di Sesto di Moriano (Lucca). Le due chiese, infatti, sono attestate già nel 774 come comproprietarie di una vigna situato in Metjano, nella regione di Brancoli (Lucca), vd. ChLA, 36, n. 1047. Non possiamo comunque escludere l’ipotesi che si tratti di altre chiese (forse la chiesa valdarnese di Santa Maria a Monte?) o quella - a mio avviso più improbabile - di una doppia dedicazione. La prima attestazione di beni appartenenti alla basilica lucchese di San Frediano in Capannoli risale all’anno 818, vd. ChLA, 74, n. 34.