Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + N 82
source date: [808 October 28] [Trentacinquesimo anno di regno di Carlo Magno e ventottesimo a
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Acrimundo presbitero et Ghisalprando clericus germani filii quondam Arnicausi, abitatoribus in Tempaniano, quia pro Dei amore et redemptione anime nostre in proprio territurio nostro in suprascripto loco Tempaniano a fundamentis construximus bassilicam in honore Dei et beati Andree apostoli Domini nostri Ihesu Christi et per hanc dotis paginam ora dotano detta chiesa: in primis fundamentum illud, ubi ipsa Dei ecclesia sita est, seu et terra iuxta ips[a ecclesia …] utraque partes sictu signa posita sunt, una cum omnibus arboribus; similiter et unam casam nostram massariciam in iamdicto loco Tempaniano […], quondam Aurulo, (…); et unum campum nostrum in ipso loco Tempaniano, qui unum caput tene […] aliut caput tenet in terra ecclesie Sancti Martini, latus unum tenet in terra monasteri Sancti Petri de Campo maiore, aliut latus tenet in terra de cur[te Beneventana…]; seu et alia petia de terra in prenominato loco ubi dicitur Riparia, qui unum caput tenet in terra de filis quondam Perisundi, aliut c[aput tenet ……], unum caput tenet in terra de filis quondam Perisundi, aliut c[aput tenet …….], latus unum tenet in terra Liuspranduli, aliut latus tenet in terra de ipsa curte Beneventana; hec omnia (…) offerimus in integrum (…). Tali tinore instituere videmur ut, dum advixerimus, ipsa Dei bassilica (…) potestatem abendi, regendi, possedendi, imperandi et usumfructuandi, officium Dei et luminaria recto moderamine faciendi; (…) germanus noster super nos advixerit aut filius eius sive filius fili eius, idest nepus eius, habeant licentiam, post nostrum decessum, in iamdicta Dei bassilicam [……] secundum Deum recto moderamine facere. Et si iamdictus germanus noster filium vel nepotem non reliquerit, nos abeamus licentia in eadem bassilicam et in rebus ei[us presbiterum nomi]nare qui ibidem deserviat officium Dei peragendum et pro anima nostra et parentum nostrorum per missarum sollemnia Domini misericordia postolandum; (…) quidem et pos|……] et nepotis iamdicti germani nostri, si ille nepus eius filium habuerit, volumus ut una cum consilio et licentia episcopi huius Lucane ecclesie ibidem ordinatjone secundum D[eum …….] et, is ipse nepus Aricausi germani nostri filium non reliquerit, tunc abeat licentia episcopus huius sanctae Lucane ecclesie secundum Deum in eadem bassilicam et in rebus eius ordinationem de sacerdote facere qui pro salute anime nostre Domini postulet misericordia. Et qualiter ab episcopo huius civitatis post nostrum obitum et nepotis predicti fratris nostri fuerit ordinata et disposita, in eodem ordine permaneat semper et non abeamus licentia per nullum ordine iterum ipsam prefatam bassilicam vel aliquid de rebus eius alienare aut dare neque de alia ecclesia vel homine facere nulatenus abeamus licentia, sed qualiter a nobis super datum vel confirmatum est stabili ordine permaneat semper, quia taliter nostre conplacuit volontati; ut non liceat nobis nole quod semel voluimus. Quam dotalis pagina benivola voIuntate Rachiprandum presbiterum scribere rogavimus et testibus obtulimus ea roborandam et manu nostra subter subscripsimus. Actum Luca, in domo episcoporum; unde duas cartulas uno tenore conscriptas, una contulimus in arcivo sancte ecclesie, aliam retenuimus conservanda.

Sottoscrivono come testimoni: Lampertus clerico filius quondam Barunchi, Barucci de predicto loco, Aistulfus de predicto loco, Rigniprandus filius quondam Rignuli, Iohannis filius Ghisprandi.

ChLA, 73, n. 25, pp. 88-91; MDL, 4/2, n. 10, pp. 14-15.

Sottoscrizioni autografe: Acrimundu presbiter, Gisalprandu clericu (autori), Rachiprandus presbiter (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Lampertus clericus qd. Barunchi, Barucci de predicto loco, Aistulfus de predicto loco, Rigniprandus qd. Rignuli. Note tergali: nella parte centrale del foglio, a destra, di mano del sec. XII: Dos eccl(esi)e S(an)c(t)i Andree / site in Te(m)pagnano. La carta riporta la prima attestazione dell'archivio dei vescovi lucchesi (arcivo sancte ecclesie) e contiene la particolare menzione di un appezzamento di terra che appartiene a una non meglio specificata curte Beneventana.