Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, + D 78
source date: [808 March] [Trentaquattresimo anno di regno di Carlo Magno e ventisettesimo ann
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Teudiperto filio bone memorie Deusdedit permuta beni con Iacobo in Dei nomine huius sancte Lucensis ecclesie episcopo (…). Teudiperto cede: duo petiis de terris et uno petio de virgario meo, quam abeo in loco Saltucclo, qui una ex ipse petia de terra uno latere tene in vinea ecclesie Sancti Fridiani, uno caput et uno lato tene in via publica, et alio caput tene in terra Agelmundi; ille alia petia uno caput tene in vinea ipsius ecclesie Sancti Fridiani, et alio caput tene cum uno lato in via publica, alio lato tene in terra regis; et ipsi virgario est tenente ambas latera in virgario predicte ecclesie Sancti Fridiani, et amba capita tene in virgario meo, quam in mea reservo potestate (…); il tutto [cum] arboribus suis. (…). Riceve in cambio: duo petiis de terris et uno petio de virgario, que est pertenens eidem ecclesie Sancti Frigiani, quam abetis in loco Saltucclo, et est tenente una ex ipse petie de terra uno caput in via publica, alio caput cum uno lato tene in terra mea, et alio latus tene in terra ecclesie Sancti Mamiliani; et illa alia petiola est tenente uno caput et ambas latera similiter in terra mea q.s. Teudipert, et alio caput tene in via publica, et sunt per mensura plus minus sistariorum quattuordecim; et ipsi virgario est tenente ambas capita et uno lato in terra mea q.s. Teudipert, alio lato tene in terra ipsius ecclesie vestre Sancti Frigiani. (…) Ubi super hoc concambium direxisti missus vester, idest Emmulum clericus, qui ambulavit et previdit qualiter melioratum cambium dedi vobis a parte ipsius ecclesie quam dedissem. Richiprandus presbiter scrive due viganationis cartulas. Actum Luca.

Oltre al misso del vescovo sottoscrivono come testimoni: Alateus filio Minti, Petrus filio Gumprandi, Simeon filio Teuderadis, Alamundus, Tacolfus clericus.

ChLA, 73, n. 17, pp. 62-66; MDL, 5/2, n. 353, pp. 210-211.

Sottoscrizioni autografe: Teudipert (autore), Immulu clericus (misso vescovile), Alamundo, Tacolfus clericus, Richiprandus presbiter (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Alateus filio Minti, Petrus filio Gumprandi, Simeon filio Teuderadi. Note tergali: a destra, di mano coeva a quella del rogatario: Karoli; più a destra, in senso inverso rispetto alla scrittura del recto, di mano dei sec. XI-XII: V(iganeum) in Saltuclo; a sinistra, sulla stessa linea e nello stesso senso, del sec. XII: De t(er)ra S(an)c(t)i Frigiani, più in basso a destra, di mano del sec. XIII: D(e)ganiu(m) i(n) Saltocio d(e) t(er)ris.