Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, * B 71
source date: [844 January 24] [Ventiduesimo anno d’impero di Lotario. Indizione settima] [Luc
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Vuistrifuso et Aricauso germani, avitatoribus in loco Sexto, filii quondam Autelmi, donano pro anima ecclesie Sancti Miniati sita in loco Sexto, pertinentes domui episcoporum Sancti Martini istius Lucensis civitatis, qui est fundata ipsa ecclesia Sancti Miniati a parentibus nostris; in primis ibidem sala nostra illa ante ipsa ecclesia Sancti Miniati, qui est da partibus trasmontane cum fundamento et edeficio suo: et est tenente uno caput in curte nostra, quas nobis reservamus, alio caput tene in ipsa ecclesia, cum curticella et pergula de partibus aquilonis, cum aliquantula terra post ipsa sala da partibus meridie, qui lato tene in vinea domni regis, hec omnia in integrum; simul cum subdita illa, qui est avembrata ad suprascripta ecclesia cum terra […] da partibus aquilone, quomodo signa posita sunt; quidem et orto illo post ipsa [ecclesia] da exurgente, cum aulives et arboribus suis in integrum: lato uno tene in terra domni regis et alio lato tene in via, quas a comune reservamus, caput uno in oliveto, quas nobis reservamus, quomodo signa posite sunt. Similiter offerimus in ipsa ecclesia vinea nostra illa ubi dicitur ad Ponte, qui uno caput et uno lato tene in via publica, alio caput in terra domni regis, et alio lato tene in rivo Fisona, per designatas locas in integrum; quidem et casa nostra illa in suprascripto loco ubi dicitur ad Panicale; casa ipsa cum fundamento et edeficio suo curte, orto, seo vinea et oliveto, totum insimul tenente ambo capita in terra domni regis, lato uno tene in via, alio lato tene in suprascripto rivo Fisona; (…) una cum molino illo quas infra ipse designate locas in suprascripto rivo Fisona esse videtur, cum omne edeficio et conciatura sua in integrum. (…) Pena in duplum. Teufridi notarius scrive la cartula. Actum Luca.

Sottoscrivono come testimoni: Petrus scabino, Rachipertus filio quondam Raduli, Iohanni filio quondam Teoprandi, Ardimannus filio quondam Dulciprandi, Auripertus medicus, Angalpertus, Ardimannus, Andreas et Aroghisi germani filii quondam Ghisi, Cristianus.

MDL, 5/2, n. 597, pp. 358-359; ChLA, 78, n. 19, pp. 56-59

Sottoscrizioni autografe: Vuistrifusu (autore), Auripertus medicus, Angalpertus, Ardimannus, Cristianus, Teufridi notarius (scrittore). Sottoscrizioni con Signa: Aricauso (autore), Petrus scabino, Rachipertus qd. Raduli, Iohanni bone memorie Teoprandi, Ardimannus qd. Dulciprandi, Andreas et Aroghisi germani qd. Ghisi. Note tergali: Offersio in ecclesie Sancti Miniati de Sesto (al centro); Nescio de quo (spostato più a sinistra). Entrambe di mano del secolo XII.

Il documento ricorda una donazione da parte di due fratelli alla chiesa famigliare di San Miniato di Sesto, di fondazione privata, in cui si fa menzione di beni regi nella zona di Sesto di Moriano e Ponte a Moriano. Vi si trova, inoltre, la prima attestazione nelle carte lucchesi di un mulino, probabilmente un mulino da concia per pelli come segnalato dalla specificazione, tra gli annessi del mulino, di una conciatura sua. Questo fatto, associato alla persistente presenza di beni regi, parrebbe evocare una possibile specializzazione "artigianale" dell'area, connotata da una forte matrice pubblica e dall'elemento naturale/fluviale (il rivo Fisona). La donazione è in realtà un leasing back perchè contestualmente (ChLA, 78, n. 20, stessa data) i due fratelli ricevono a livello dal vescovo di Lucca Ambrogio gli stessi beni appena offerti alla chiesa.