Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, V.6
source date: [980 November 7/982 December 31] [XI]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Otto dei gratia Romanorum imperator augustus. Homnibus nostris fidelibus. Notum vobis esse potest omnibus in Italico [regno] degentibus, quod Natulense monasterium iam per quinquaginta annos et amplius propter episcopos qui pene tota ipsius monasterii terram pro benefitio tenuerunt, desolatum et ad nichilum prope redactum sit. Nos vero cum dei adiutorio id restaurare et redintegrare cupimus. Idcirco nostra imperiali auctoritate sancimus ut nulla persona maiora seu parva terram vel aliquam pertinentiam eiusdem monasterii quod hactenus sine rectore fuit, sibi per diuturnam possessionem audeat vel possit vendicare aut in placito defendere, sed sacramento pariterque cum pugna confirmet ac corroboret ipsam rem [de] qual[is] fuerit, [nu]lla ratione ad mona[sterium pertinere.] (B. D.)

MGH D O II n. 282.

Castagnetti - Ciaralli 2011, pp. 220-223.

Si propone la datazione a partire dalla scomparsa di Uberto vescovo di Parma e abate di Nonantola nel dicembre 980 e prendendo come termine ante quem l'ordinazione a nuovo abate di Giovanni Filagato nel 982.