Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 21, pp. 512-513
source date: [867 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Octabo decimo anno imperii domni Ludowici. Concessimus nos vir gloriosissimus Adelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Iohanni diaconi nostri, tibi Adelperto subdiacono nostro filius Radiperti modica terra sacri nostri palatii intus hanc civitatem Beneventi, propinquo stabulo nostri palatii ubi tempore domni Grimoaldi horreum fuit, et habet terram ipsam in longitudinem passus quattuor et in latitudine passus quattuor, et quam Erchempertus sine preceptum tenuit, et ipse Erchempertus ad Sarracenis fugitum est, in ea videlicet rationem ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predictam terram tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliqua requisitione, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussionem nominati principis potestatis scripsi ego Erchemfrid notarius. Actum Benevento quarto decimo anno, mense novembrio, prima indictione. Feliciter.

Editions: IS1, VIII (1962), col. 635A-B; IS2 X-2, col. 463C-D; CSS, III, 21, pp. 512-513 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 52; Voigt 1902, 67; RIM, 835.

Bertolini O. 1926, 125.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Adelchi.