Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 22, pp. 514-515
source date: [862 June] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus vir gloriosissimus Adelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Arechis referendarii germani nostri, tibi Ladegisi idem germano nostro ipsam rebus substantia que fuit Drogonis ex genere Francorum hortus liberum hominem, id est mobilibus atque inmobilibus, sicut legibus ad nostrum evenit palatium eo quod absque herede mortuus est, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum ea que superius legitur tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Erchemfrid notarius. Actum Benevento nono anno, mense iunio, decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1, VIII (1962), col. 635B-D; IS2 X-2, col. 463D-464A; CSS, III, 22, pp. 514-515 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 51 (v. Smidt pp. 117-118); Voigt 1902, 66; RIM, 820.

Bertolini O. 1926, 124.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Adelchi.