Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 23, pp. 515-517
source date: [769 April] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Firmamus nos domnus vir gloriosissimus Arigis summus dux genti Langubardorum, per rogum Arnoaldi abbati nostro, absolutionem ęcclesię Beate Sanctei Dei genitricis Marie et Sancti Marciani quem quoddam Garoin abbas a novo fundamine ędificare visus fuet in locus qui dicitur ad Pletta, secundum qualiter per suum membranum firmitatis absolutionis quas Iohannis venerabilis episcopus sancte sedis Ecclesię nostre Beneventane predicti Garohin a suo anulo segillato emisit, nostra quidem gloriosa potestas iuxta membranum ipsius Iohannis ępiscopi in predicte sancte ęcclesię hunc nostrum absolutionem preceptus firmavimus, in eam rationem ut tantummodo ad sacro nostro palatio audientiam habere debeas sicut et ceteros nostra monasteria, in nostra sit potestatem ordinandi ipse nostra ęcclesia qualiter nostra exemietas placuerit, et nullus episcopus huius sancte sedis ęcclesię nostrę Beneventane vel ab eius sacerdotibus nunquam requiratur in suo iure dominio, nec a nullus ex nostris gastaldeis aut actionariis vel quisquam homo contra ea que nostra firmabet potestas, sed perhenniter in suo arbitrio libertatis qualiter nostre clementie placuerit vel a nostris successoribus ipse sacerdos qui ibidem ordinatus fuerit libero nomine vivere valeat. Quod vero preceptus firmitatis absolutionis ex iussus nominate potestatis scripsi ego Ermerissus notarius. Acto Benevento in palatio mense aprili per indictione septima. Feliciter.

Editions: IS2, X, col. 464; Voigt 1909, p. 160 (parziale); Bertolini P. 2002, 71, pp. 599-606; CSS, III, 23, pp. 515-517 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 49, pp. 166-169. Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 68; Chroust 1888, n. 44.

De Vita 1764, pp. 127; Bertolini O. 1926, n. 71, p. 29.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Arechi II.