Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 24, pp. 517-519
source date: [889 March] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Nos vir gloriosissim Aio Dei previdentia Longobardorum gentis princeps, per rogum Theoderici comiti cognati nostri, ob salutem et remedium anime nostre [************************] monasterio Sancte Sofię, ad parte eiusdem cenobii habendas, integra piscatione illa in mare Sipontina que fuit sacri nostri palatii et quam ab Arechiso principe precessorem nostrum per preceptum in eodem monasterio concessa fuit per os vero fines et mensura, hoc est passos trecentos et ex una pars fine piscationis monasterii Sancti Vincentii et de alia quidem parte similiter fine piscationis monasterii Sancti Petri Apostoli, eo quod dixistis ut preceptum illud quod ex ea piscatione iam dicto monasterio ab ipso Arichiso principe hemissum habuisset perditum esse, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum supra nominato Sancte Sofie monasterium eiusque rectores integra supra dicta piscatione uti prelegitur per iamdictos fines et mensura habere et possidere atque dominare et piscare valeas, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis, vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Petrus notarius. Acto Beneventi anno quinto, mense martio, septima indictione.

Editions: IS1 VIII, col. 636C-637A; IS2 X-2, col. 464C-465A; CSS, III, 24, pp. 517-519 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 39; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 68; Voigt 1902, 81; RIM, 1093.

Bertolini O. 1926, 137.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Aione.