Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 24a, pp. 519-520
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sanctę Sophię quam a fundamentis edificavi, pro redemptione animę meę seu pro salvatione gentis nostrę et patri, substantia Calendini cortisani nostri, qui habitare visus fuit in Nuriano, omnia in integrum, insuper et gipsaria in nominato loco qualiter ad nostra potestatis manum pertenuit, monasterio Sanctę Sophię concessimus perfruendum. Quod vero preceptum oblationis ex iussione et dictatu nominatę potestati scripsi ego Lopoald notarius. Actum Beneventum in filicissimus palatio in anno septimo decimo, mense novembrio per indictionem tertiam decimam. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [44], p. 320):]

(…) [44] Seu et substantia Kalendini cortisani nostri qui habitare visus fuit in Noriano omnia in integrum, insuper et gipsaria in nominato loco qualiter ad nostra potestatis manu pertinuit, monasterio Sancte Sophie concessimus perfruendum. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 637; IS2 X-2, col. 465; Bertolini P. 2002, 95, pp. 756-762; Cuozzo, Esposito, Martin 2021, n. 2, pp. 71-72 (ed. del transunto); CSS, III, 24a, pp. 519-520 (fuori sezione) (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 22; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 V, p. 68 (v. Smidt 1910, p. 113); RIM, 410.

Di Meo 1795-1819, III, p. 96; Bertolini O. 1926, n. 95, p. 29; Falco 1929, pp. 473-474.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.