Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 25, pp. 520-522
source date: [752 December] [Indizione bizantina.] [Rosito] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Firmamus atque constituemus nos domna gloriosissima Scauniperga et domnus vir gloriosissimus Liutprand summi ducibus gentis Langubardorum, per rogum Radoald marepahis nostro, libertatem tibi mulieri nomine Cunda cum filia tua Liuperga quem de Ansprando clericus procreatam habusti vel in antea procreaberit, iuxta ut nos ipse Ansprando postulavit et in nostris tradedit manibus ut nos iuxta ritus gentis Langobardorum libera fufreal constituere, quod et eiusdem audientem postulationem in nostrorum fidelium ipse Ansprandus in nostris tradedit manu, nos eam tradedimus in manu Theautpald duddi et referendarii, et Theautpald te tradedit in manu Iohanni stolesatiu, Iohannis tradedit in manu Radoaldi gastaldi nostro, hoc est in quarta manu te tradedimus, qui te per nostram iussionem witrepora in gahida et gisel fulfreale constituit una cum filia tua in omnem tua substantia hereditabi, quatenus amodo et deinceps libera inter libertes aremanne dominorum nostrorum here inbeniaris, et nullus ex nostris gastaldeis aut actionarii vel quisquam homo contra ea que nostra firmabit potestas quandoque ire presumat, sed nostra firmitas roborata permaneat Quod vero preceptum libertatem firmitatis ex iussione nominate potestati dictabi ego Theautpald duddus et referendarius tibi Radichis notario scribendum. Actum ad Rosito mense decembrio, indictione sexta. Feliciter.

Editions: IS2, X, col. 465; Bertolini O. 1968, p. 605; Bertolini P. 2002, 66, pp. 555- 561 (al 752); CSS, III, 25, pp. 520-522 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 39, pp. 127-131. Document summaries: Chroust 1888, n. 38; CSS, p. 520; Bertolini P. 2002, 66, p. 555; CDL, IV/2, n. 39, p. 127; RIM, 319.

Di Meo 1795-1819, II, p. 388; Bertolini O. 1926, n. 66, p. 28.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dai duchi Scauniperga e Liutprando.