Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 26, pp. 522-524
source date: [749 September] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos domnus vir gloriosissimus Gisolfus summus dux genti Langubardorum tibi Urso thesaurario nostro condoma nomine Marichis cum germanos suos, cum uxore, filios et filias et cum omnibus rebus suis, cum casa, vineas, territurio, cultum et incultum, mobilia et inmobilia, secuti usque hactenus ad manum potestati nostre deservierunt, qui habitare videntur in Selecę, de subactione Cursuni scaurii nostro, qui nominatur Lupoaldo, Frea sibi ancellas tua in coniugium sociavi, simul etiam et puerum nomine Florentium qui sibi ancella tua in coniugium sociavi, qui fuet de subactione Trasari gastaldi et vesterario nostro, quatenus quatenus ab hodierno die habeas et possedeas tam tu qui supra quam et filii filiorum tuorum, et a nullum quenpiam hominem nunquam habeatis aliquando aliqua questione aut reprehensione, sed perpetuis temporibus securiter et firmiter per hunc nostrum firmissimum preceptum vos qui supra superius nominata condoma cum omnibus rebus suis habere et possedere valeatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis dictavi ego Audefusus duddus et referendarius tibi Aldichis notario scribendum. Acto Benevento in palatio mense septembrio per indictione tertia. Feliciter.

Editions: IS2, X, coll. 465-466; Bertolini P. 2002, 61, pp. 519-525; CSS, III, 26, pp. 522-524 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 33, pp. 112-114. Document summaries: Chroust 1888, n. 30; RIM, 301.

Di Meo 1795-1819, II, p. 375; Bertolini O. 1926, n. 61, p. 27.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II.