Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 27, pp. 524-526
source date: [789 June] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Regnante domno piissimo Carolo Magnum rege Francorum et Langubardorum seu patricio Romanorum, anno regni eius vicesimo et sexto decimo. Firmamus nos domnus vir gloriosissimus Grimoald summus et eximius princeps gentis Langobardorum, per rogum David reverentissimi ępiscopi sancte nostre Beneventane ęcclesię tibi Trasulfo filius quoddam Iohanni qui fuit condoctor Virisano, omnibus rebus ipsius genitori tuo quidquid iuxto hordinem possidere visus fuit quam et quod tu legibus cumquisistis tam principum concessione quam et emptione, donationem seu adfiliatione etiam et commutationem, hoc est casas, vinii, territoria, culti incultisque, familia, movilia atque inmovilia, omnia et in omnibus seseque mobentia que ut dictum est ipse tuum genitor et tu legibus cumquisistis, tibi eos per hoc nostrum inviolabile preceptus et ipsius nostri oratori postulationem [************] confirmabimus, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum firmitatis preceptus tu Trasolfe et filiis filiorem tuorem securo nomine possideatis, et a nullis ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldios, vel quisquam agentibus habeant aliquando requisitionem, sed perpetuis temporibus securos et quietos valeamini possidere. Quod vero preceptus firmitatis ex iussione nominati domni nostri vir gloriosissimi Grimoald secundo anno De<o> dispensante principato eius scripsi ego Godepertus notarius. Actus Benevento in sacro palatio mense iunio per indictionem duodecimam. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 638C-639B; IS2 X-2, col. 466A-B; Borgia 1763-1769, I, pp. 69-70 (parziale); Bertolini P. 2002, 96, pp. 784-789; CSS, III, 27, pp. 524-526 (source of the text reproduced here). Document summaries: De Vita 1764, pp. 158-159; Voigt 1902, 27; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 9 (v. Smidt 1910 p. 114); Bertolini P. 1968, pp. 80-81; RIM, n. 493.

Di Meo 1795-1819, III, p. 172; Bertolini O. 1926, n. 96, p. 21.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Grimoaldo III.