Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 28, pp. 526-527
source date: [808 (o 813) September] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Grimoald Dei previdentia Beneventane provincie princeps, per rogum Adonis diaconi nostri, tibi Deodone que fuistis filia Faroaldi, puerum nomine Prandulu qui fuit servum tuus, cum Enildi uxor sua que fuit libera, qui puerorumque neclecta ad nostra sunt potestate devoluti, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptus predicta familia tu et quem tibi heredem facere volueris habere et possidere valeatis et quodcumque ex ipsa familia facere volueris in tua sit potestate, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Theodericus notarius. Actus Beneventus secundo anno, mense septembrio per septima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 639B-C; IS2 X-2, col. 466C-D; CSS, III, 28, pp. 526-527 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 17 (v. Smidt 1910 p. 114); Voigt 1902, 35; Bertolini P. 1968, pp. 100-101, n. 12; RIM, 551.

Bertolini O. 1926, 99.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Grimoaldo IV.