Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 29, pp. 528-529
source date: [764 August] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos domnus vir gloriosissimus Arigis summus dux genti Langobardorum, per rogum Griserissi stolesari nostro, tibi Muncolani gastaldio nostro pueri duos, id est Egipto et Mauretano, solas eorum personas, qui fuerint de atto Cassianense, quem modo Cunari gastaldio nostro tenere videtur, quatinus amodo et deinceps habeas et in tuo deteneas servitium ipsi nominati pueris tam tu qui super Muncola quam etiam et filiis filiorum tuorum, et nullus ex nostris gastaldeis aut actionariis vel quispia homo contra ea que nostra concessit potestas quandoque ire presumat, sed nostram concessione omni in tempore roborata atque inviolata perhennis temporibus permaneat. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis per Gaydemari referendario scripsi ego Eudoal notarias. Actus Beneventus in palatio mensi augusto per indictione secunda. Feliciter.

Editions: IS2, X, coll. 466-467; Bertolini P. 2002, 70, pp. 593-598; CSS, III, 29, pp. 528-529 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 48, pp. 164-166. Document summaries: Chroust 1888, n. 43; RIM, n. 342.

Di Meo 1795-1819, 110; Bertolini O. 1926, n. 70, p. 28.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Arechi.