Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 31, pp. 534-536
source date: [724 May] [Borfaniana (Foggia)] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessemus nos domnus vir gloriosissimus Romvvald summus summus dux gentis Langobardorum, per rogum Annuni attionario nostro, tibi Theodoraci venerabili abbati nostro qui in Sancto Petro ad Aqua Sancti Potiti deservire visuhis, filiis quoddam Iohanni Dalmatini, id est Zillone et Warnecauso, Stephano seu et Therferada cum casa et terrola in quantum habere visi sunt, qui fuerunt coloni nostri de subactionem nominati Annuni attionario nostro et habitare videntur in loco qui nominatur Gratiano, quatenus ab hodierno die habeas et possedeas tam tu qui supra Theodoraci abbas quanque et posterisque tuis qui in ipsum nominato venerabilis locum deservierint, et a nullus quempiam hominem nunquam habeatis aliquando aliquam questionem aut reprehensionem, sed perpetuis temporibus per hunc nostrum firmissimum preceptum ipsis iam dictis filiis quoddam Iohannis una cum omnia eorum pertinentiam securiter et firmiter habere et possidere valeatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestati dictavi ego Persus vice dominus et referendarii tibi Warnecauso notario scribendum. Acto in Borfaniana mense magio per indictione septima. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, coll. 641-642; IS2 X, col. 468; Troya, CDL III, n. 385, pp. 108-110; Bertolini P. 2002, n. 45, pp. 372-380; CSS, pp. 534-536 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 13, pp. 46-48. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, pp. 579-580; Di Meo 1795-1819, II, p. 230; Bethmann, Holder-Egger 1878, n. 78 (v. Smidt 1910, p. 136); Chroust 1888, n. 11; RIM, n. 240.

Bertolini O. 1926, n. 45.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Romualdo II. Secondo J.-M. Martin nel 746 Theodoraci era l'abate del monastero di S. Pietro maggiore di Benevento (CSS, p. 875 e doc. III, 3, pp. 483-486, pur sottolineando che "nel 724 un certo Theodoraci ha la cura di una chiesa S. Petri ad Aquam Sancti Potiti", sita nel gaio Fecline, nel territorio di Foggia (cfr. p. 486 nt. 1). Si ritiene invece che Theodoraci sia stato abate soltanto della chiesa pugliese, mancando nel documento del 746 ogni riferimento al monastero beneventano.