Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 32, pp. 536-538
source date: [833 October] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Sichachardus <sic> Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Radelgis thesaurarii nostri, tibi Roffrid referendario nostro waldum sacri nostri palatii finibus Apulee, locum qui dicitur Anglonem Maiorem; habet enim fines: de parte una fine fluvius Latonte, id est fine via puplica que vadit ad casalem Patricii, inde qualiter fines discernit a waldo Sancte Marie Lucerine sedis episcopalis, inde fine fine <sic> de Radoaldi, inde fine fine <sic> de Ioncarica, inde fines vadu Petrosu, inde fine flubiu Fertore, reconiungente se in priora fine, tam quod ibi nostrum palatium tenuit quam et quod inde Grausonis Bulgarensis a sacro nostro palatio concessum fuit et pro merito culpe Grasolfi filii eius ac in nostrum palatium evenit, in integrum tibi cum superius inferiusque, aquis et viis concessimus, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum cuncta que superius legitur habere et possidere valeatis tam tu quamque heredes tui, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis, vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Audoaldus notarius. Actum Benevento secundo anno, mense octubrio, duodecima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 642B-D; IS2 X-2, col. 468C-D; CSS, III, 32, pp. 536-538 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 366; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 28 (v. Smidt p. 115); Voigt 1902, 45, 106; Bertolini P. 1968, pp. 126-127, n. 7; RIM, 635.

Bertolini O. 1926.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicardo..