Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 33, pp. 538-539
source date: [841 May] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langubardorum gentis princeps, per rogum Ursi dilecti filii nostri, vobis Gaydenardo gastaldo nostro curtem sacri nostri palatii in Mataloni quas ante hos dies Landulfi concessa habuimus, predicta vero curte pro merito culpe eius ad nostras rediit potestates, et concessimus tibi prephato vineas et terras, servos et ancillas et cum omnia sua pertinentia, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta curtem cum vineis et terris seu servis et ancillis et cum omnibus suis pertinentibus in integrum vos et heredes vestri habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Theodericus. Actus Beneventus secundo anno, mense magio, quarta indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 643A-B; IS2 X-2, col. 468D-469B; CSS, III, 33, pp. 538-539 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 42; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 43; Voigt 1902, 59; RIM, 682 (v. 680, 681).

Bertolini O. 1926, 117.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi I.