Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 34, pp. 540-541
source date: [839 October] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Longobardorum gentis princeps, per rogum Tassilonis comitis nostri, tibi Waldiperto fideli nostro filius Grasulfi hos servos sacri nostri palatii, Ursipertus conductorem, Leopardum et Leone, Ursus, Lupus nec non et Petrus, Trasemundus, Carulu, Bonellu, alio Leone, Ermerissi, Iordanne, Lupu et Palumbu seu Roppulus, is autem omnibus cum uxoribus, filiis, filiabus, nuris hac nepotibus et cum cispitibus et omnibus eorum pertinentiis, et esse videtur conmorantes ex loco Parcorano ex finibus Cimitiro, pertinunt de acto Caudense, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hęc nostrum roboreum preceptum predicta omnia que superius legitur tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi egoAudoaldus notarius. Actus Benevento primo anno, mense octuber, tertia indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 643C-644A; IS2 X-2, col. 469B-C; CSS, III, 34, pp. 540-541 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 132; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 38 (v. Smidt p. 116); Voigt 1902, 54; RIM, 669.

Bertolini O. 1926, 113.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi I.