Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 35, pp. 542-544
source date: [839 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Garetrude gloriose dilecte coniugi nostre, vobis Totonis thesaurario nostro filius Sindelperti integrum waldum in Canali de fine in fine waldo; iste pertinet de actu Silva Nigra. et concessimus vobis nominatum waldum in Sappione; finis istius waldi hec sunt: de una parte fine fluvio Sappione, de alia parte fine mare, de tertia parte fine waldo ęcclesia Sancti Martini, que pertinet in Prata de quarta parte finet Crapola; infra hos fines quantum sacri nostri palatii pertinet vobis concessimus; iste waldu pertinet de actu Radano et Silva Nigra; et concessimus vobis sepe dict[o] Maiurinum servum sacri nostri palatii cum uxore sua et uno filio, et ipse filius eius cum uxore sua et uno filio, et Scaperissi cum uxore sua et uno filio, et ipse filius eius cum uxore sua et uno filio, simulque Tindene cum uxore suoii et uno filio; isti omnes cum omnibus pertinentiis suis fuerunt servi nostri palatii, pertineunt de actu Silva Nigra; et concessimus vobis alium Tindonem servum sacri nostri palatii cum uxore sua et cum uno filio suo, et ipse filius eius cum uxore sua et cuntis pertinentiis eorum, pertinet de actu Raiano; in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta omnia que superius legitur vos et vestri heredes habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione supradicte potestatis scripsi ego Audoaldus notarius. Actus Beneventus in sacro palatio primo anno, mense novembrio, tertia indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 644A-D; IS2 X-2, col. 469C-470A; CSS, III, 35, pp. 542-544 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 31; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 39 (v. Smidt p. 116); Voigt 1902, 55; RIM, 671.

Bertolini O. 1926, 114.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi I.