Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 36, pp. 544-545
source date: [840 October] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Longobardorum gentis princeps, per rogum Radelgarii dilecti filii nostri, tibi Totoni thesaurarii nostri filius Sindelperti integrum waldum sacri nostri Palatii qui esse videtur finibus Larinensis, cum servis et ancillis ibi residentibus, cum cespitibus omnibusque pertinentiis iam dictorum servorum, pertinent ex gastaldato Quinto Decimo, et cuncta que ibidem in atto Larinense ex ipso Quinto Decimi gastaldato pertinet, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta omnia que superius leguntur tu et heredes tui in integrum habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus , id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione supra dicte potestatis scripsi ego Audoaldus notarius. Actus Beneventus in sacro palatio secundo anno, mense octubrio, quarta indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 644D-645B; IS2 X-2, col. 470A-B; CSS, III, 36, pp. 544-545 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 38; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 42; Voigt 1902, 58; RIM 679.

Bertolini O. 1926, 116.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi I.