Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 37, pp. 545-546
source date: [855 May] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Adelghis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum [**]eponis comitis nostri, tibi Trasari fideli nostro filius Lupi omnes servos tuos qui sibi liberas feminas tulerunt vel nostro tempore tulerint uxores cum ipsis suis uxoribus et cum filiis, filiabus eorum, qualiter secundum legem ad nostram evenerunt vel evenerint potestatem, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta familia qualiter superius legitur tu et heredes tui habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione supra dicte potestatis scripsi ego Benedictus notarius. Actus Benevento secundo anno, mense magio, tertia indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 645B-D; IS2 X-2, col. 470B-C; CSS, III, 37, pp. 545-546 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 202; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 48 (v. Smidt p. 117); Voigt 1902, 64; RIM, 759.

Bertolini O. 1926, 122.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Adelchi.