Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 38, pp. 547-548
source date: [881 January] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps filius domni bone memorie Adelchis, per rogum Arechis fidelis nostri vobis Grima, velamine sancte religionis induta, Aiones et Ursus filio tuo Iamprandus servus sacri nostri palatii ex loco Curtesani filius Pertoaldi servus nostri palatii cum uxore, filiis, filiabus suis et cum omnibus cispitibus et pertinentiis suis, seu et omnibus rebus substantiis quibus fuit Lupi et Ermengari seu Alderissi liberi hominibus cum omnibus pertinentiis eorum ex loco Piscatori, hęc est mobilibus atque inmobilibus, omnia vero in omnibus eorum pertinentiis, pro quo [s]ine heredes decesserunt, seu et concessimus vobis omnes illos porstatico quibus per singulas portas et pusterolas huius civitatis Beneventane annualiter dare debetis, ut exinde absque datione solutis maneatis, seu et concessimus vobis omnes servos vestros qui sibi liberas feminas tulerunt vel qui in antea tulerint uxores cum ipsis suis uxoribus, cum filiis, filiabus suis, sicut legibus ad nostram evenerunt vel evenerint potestatem, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta omnia que superius legitur vos et vestris heredibus habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Herchemfrid notarius. Actum Benevento primo anno, mense ianuario, quarta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 645D-646B; IS2 X-2, col. 470D-471A; CSS, III, 38, pp. 547-548 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, pp. 370-71; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 59; Voigt 1902, 73; RIM, 1010.

Bertolini O. 1926, 130.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi II.