Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 40, pp. 552-554
source date: [937 November 8] [Indizione bizantina. Il documento è tradizionalmente datato al
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Landolfus et Atenolfus seu et Atenolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet, quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet hac futurorum sagacitas quoniam Teudericus gastaldeus qui Mirando vocatur fidelis noster per Rodelpotum gastaldeum dilectum nostrum nostram obsecrabit excellentiam ut concederemus ei integram ipsam curtem de loco Clusiniano et Caudi qui est de cappella Sancti Cyrici pertinente sacri nostri palatii cum omnibus eius pertinentiis, de qua petiit sibi fieri munitionem a nostra excellentia. Cuius petitione libenter adsensum prebentes, hos nostre munitionis apices exinde fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter tibi prenominato Teuderico et heredibus tuis concedimus per presens hoc nostrum roboreum preceptum iam nominatam integram curtem de loco Clusiniano et Caudi que est de cappella Sancti Cyrici pertinente sacri nostri palatii cum omnib us ad eandem curtem pertinentibus, ut habeatis et possideatis illam sine ullius comitis, gastaldei seu iudicis nostris vel cuiuscumque persone contradictione, et ut nullus de predicta curte integra aut de omnibus ad eandem iam phatam curtem pertinentibus vobis inbasionis aut contrarietatis ingerere ullam violentiam presumant, sed perpetuis temporibus tu prephate Teuderice et tui heredes per hanc nostra principalem concessionem iam dictam integram curtem cum omnibus eius pertinentiis habeatis et possideatis, facientes exinde quod volueritis. Porro ut hoc quod iubemur ab omnibus immobiliter obserbetur, manu propria scripsimus et anulo nostro subter iussimus sigillari. Ursus clericus et scriba ex iussione supra dicte potestatis scripsi. Data sexto idus mensis nobembrii in anno tricesimo octabo principatus domni Landolfi gloriosi principis et vicesimo octabo anno principatus domni Atenolfi eximii principis et quinto anno principatus domni Atenolfi filius supra dicti domni Landolfi gloriosi principis, indictione undecima. Actus in civitate Beneventi in sacro palatio.

Editions: IS1 VIII, col. 647C-648B; IS2 X-2, col. 471D-472B; CSS, III, 40, pp. 552-554 (source of the text reproduced here, ma datato all'anno 738). Document summaries: Di Meo 1795-1819, V, p. 254; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 88 (v. Smidt p. 120); Voigt 1902, 136.

De Francesco 1909-1910, p. 437, nt. 2; Bertolini O. 1926, 140; Bartoloni 1953, p. 298 nt. 5.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dai principi Landolfo I, Atenolfo II e Atenolfo III e presenta alcune discordanze nella formula di datazione: Voigt, Poupardin, Bertolini O. e J.-M. Martin lo datano all'anno 938 (ritenendo, come da tradizione, che l'elezione di Landolfo I si avvenuta non oltre il gennaio 901), ma gli anni di Atenolfo II e di Atenolfo III riportano al 937, così come l'indizione (anticipata secondo l'uso bizantino); accogliendo le ipotesi di Bartoloni, si data il praeceptum al 937, ritenendo più che probabile, sulla base di altri documenti noti di questo principe, che la sua elezione possa in realtà essere avvenuta prima dell'8 novembre 900 (cfr. Bartoloni 1953, p. 298, nt. 5).