Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 43, pp. 559-561
source date: [981 (?) September] [Indizione bizantina.] [Capua (Caserta)] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Landulfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Maioni fideli nostri, concedimus et confirmamus vobis Garofali et Miroli et Marcanoli et Sichenolfi fratris famuli nostri filii Pinioli terris exfundatis et quantas de ipsa domnicalia fuerunt, que sunt videtur in loco supra Mataluni, propinquo Sancta Maria ad ipsa cappella ubi Grauzufuli vocatur et in loco ubi Sausilianu vocatur, hoc est a fine quomodo vadit ipsa bias Beneventana et quomodo revolvit et vadit usque ad terra Sancti Nazarii et perexiit usque ad terra Pandenolfi qui dicitur Asenareca et revolvit et vadit usque ad terra qui se nominat de serbi domnici, que vobis concessimus, et da aliu capu monte; infra has fines concessimus vobis omnes territorias quantas in supra dictis locis habuerunt et pertinuerunt Adelperto filius Aliperti et Renobato frater Renobati de Sasillanu et Martino et Martiniano et Gualpuzolo, insimul cum reliquas omnes terrias exfundatas quantas infra supra dicte finis et in iam dictis locis inventas dederit, sicut supra dictus Piniolus genitor vester a domno Landolfo glorioso principe genitore nostro ei datum fuit et qualiter ille ipsos possedit, sic vobis qui super germanis vestrisque heredibus ea omnia concedimus abendi ac possidendi sine contrarietate comitis, gastaldei, iudicis aut cuiuscumque persone contradictione vel inquietudine, sed perpetuis temporibus vos et vestris heredibus habeatis et possideatis ea omnia qualiter superius legitur et faciatis exinde omnia que volueritis, nemine vobis exinde in aliquo contraria ingerente. Scripsi ego Petrus notarius ex iussio supra dicte potestatis in anno duodecimo principatus eius, mense septembrio, decima indictione. Actum in civitate Capuana. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 651A-D; IS2 X-2, col. 474B-D; CSS, III, 43, pp. 559-561 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 140 (v. Smidt p. 123); Voigt 1902, 181.

Bertolini O. 1926, 148.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. I dati cronologici non concordano in quanto il XII anno del principe Landolfo IV riporta al 980, mentre la decima indizione (anticipata secondo l'uso bizantino) al 981: si data preferendo il dato indizionale, solitamente ben conosciuto dagli scrittori di documenti, pur con segno di dubbio.