Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 44, pp. 562-563
source date: [1028 November] [Indizione bizantina.] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Landolfus et Paldolfus divina ordinante providentia Langubardorum gentis principes. Damus atque concedimus tibi Audoaldi comiti dilectum nostrum parenti hac filius Adelferi terram illam foras hanc Beneventum civitatem, foras atque iuxta Porta Summa, que esse videtur inter duas vias puplicas, una que venit et intrat in eadem porta et alia que descendit ad ipso iudiceto, et de alia quidem parte coniuncta est cum horto cenobii Sancte Sophię, ut tam tu quam et tuos heredes et cui a te datum paruerit et illorum heredibus potestatem habeatis in eadem terra infra predictos finis hedificium et laborem et omnem ibidem peragere quam vobis utile et necesse fuerit faciendum, ita tamen ut edificium et laborem quem in predicta terra feceritis non sit contrarium ad carros vel ad animalia que per easdem vias sunt transituri; ea etenim sanctione iam dicta terra infra predictos finis nostra concessione velut prelegitur, tam tu quam et tuos heredes et cui ad vos datum paruerit et illorum heredibus amodo et perpetualiter abere et possidere valeatis per hanc nostram principalem concessionem, faciendum exinde omnia quod volueritis absque ullius comitibus, gastaldiis nostris seu iudicibus vel sculdahis nostris aut cuiuscumque persone hominum contrarietate vel inquietudine a neminem aliquid contrarium in aliquo ingerente. Scripsi ego Iohannes clericus et scriba ex iussione supra dicte potestatis in anno quadragesimo secundo principatus domni Landolfi gloriosi principis et octabo decimo anno principatus domni Paldolfi magni principis filii eius, mense nobembrę, duodecima indictione.

Editions: IS1 VIII, col. 651D-652C; IS2 X-2, col. 474D-475B; CSS, III, 44, pp. 562-563 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, VII, p. 125; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 151 (v. Smidt p. 125); Voigt 1902, 192.

Bertolini O. 1926, 154.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dai principi Landolfo V e Pandolfo III.