Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 47, pp. 570-573
source date: [1057 March] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Paldolfus et Landolfus et Paldolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum oibus iuste petentibus clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas quoniam Potefrid et Ademari germani filiis cuiusdam Alderissi, per Garipotonem venerabilem archidiaconum atque abbatem cappella sacri nostri Beneventanum palatii, nostram adierunt a Deo protegendam principalem dignitatem, deprecantes ut concederemus illorum heredibusque eorum cuncta qualiter hic inferius declaratur habendum et possidendum iure quieto, de quibus etenim petierunt sibi a nostra excellentia quatenus, sicut mos est antecessorum nostrorum principum, munitione apices inde illorum fieri iuberemus. Quorum petitionibus usquequaque libenter assensum prebentes, hos nostre munitatis apices inde illorum fieri iussimus, per quos videlicet omnino sancimus et perpetualiter per presens hoc nostrum roboreum preceptum damus atque concedimus vobis nominatis Potefrid et Ademari germanis vestrisque heredibus aquam fluminis Caloris cum ripis et solo suo a loco ubi in eodem flubio intra ribum illum qui vocatur Ribo Scarabaioli in subtus usque in medie pile fabrite de Ponte Fracto, una cum totis edificiis ibique modo abentibus seu cum cunctas piscationes inde vel aquatica, quatinus amodo et semper liceat vos vestrosque heredes aquam ipsam a supra dictas fines et suis ipsis ripis et solo claudere atque edificare quando volueritis secundum vestram voluntatem et laborare ibi secundum vestram voluntatem, et liceat vos vestrosque heredes aquam ipsam a supra dicta fine cum ipsis suis ripis et solo suo ad teniendum et dominandum atque claudendum et edificandum et laborandum atque piscandum dare cuicumque volueritis, omnia et in omnibus quodcumque inde tultum fuerit vel inde exierit amodo et semper vestre vestrisque heredibus sint potestatem, faciendum indeque quodcumque volueritis; ea etenim sanctione cunta supra dicta nostra concessione velut superius legitur vos vestrisque heredibus amodo et semper illa omnia habeatis et posideatis securiter inde et de cunctis suis pertinentiis omnia faciatis per hanc nostram principalem concessionem quecumque volueritis sine ullius comiti, gastaldei seu iudicibus vel sculdahys nostris aut cuiuscumque persone hominum aliqua contrarietate vel molestatione. Ut autem hec nostra concessio ab omnibus verissime credatur et inmobiliter observetur, propria manu ea subter confirmavimus et anulis nostris inpressione iussimus signiri. Carus clericus et notarius atque scriba ex iussione supra dicte potestatis scripsi in anno quadragesimo sexto principatus domni Paldolfi excellentissimi principis et nono decimo anno principatus domni Paldolfi gloriosi principis filius eius et primo anno principatus domni Paldolfi magni principis filius eiusdem domni Landolfi gloriosi principis de mense martio, decima indictione. Actus in sacro Beneventum palatio.

Editions: IS1 VIII, col. 655D-657A; IS2 X-2, col. 477B-478B; CSS, III, 47, pp. 570-573 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, VII, p. 383; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 158 (v. Smidt p. 129); Voigt 1902, 199.

Bertolini O. 1926, 158.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dai principi Pandolfo III, Landolfo VI e Pandolfo IV.