Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, VI, 27, pp. 754-756
source date: [981 (?) October] [Indizione bizantina.] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Paldolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Adelferi comiti dilecto parenti nostro, concedimus tibi Asioni venerabili abbati monasterii Sancte Sophię qui constructum est infra hanc veterem Beneventum civitatem propinquo sacro nostro Beneventanum palatio, ad parte iam dicti monasterii, ecclesiis et rebus pertinentibus monasterii Sancti Vincentii qui situm est super fluvio Bulturno quod pertinentes habere videtur infra pertinentia de principatu nostro Beneventanum qualiter hic inferius declaratur ire quieto: in primis ecclesia Sancte Marie de Locossano cum pertinentiis suis et ecclesia Sancti Stephani qui edificatum est in vico de Martino cum omnibus suis pertinentiis et ecclesia Sancti Deodati qui est fundata intus eadem Beneventum civitatem cum casis et omnibus suis pertinentiis, quatenus amodo et deinceps per hanc nostram principalem concessionem pars ipsius monasterii Sancte Sophie eiusque rectoribus illut habere et possidere debeant, pro eo quod abbas monasterii Sancti Vincentii contravit ad parte monasterii iam fate Sancte Sophie omnibus rebus et facultatibus quod usque modo tenuit et dominavit infra pertinentia de totam terram Capuanam, proinde nos autem concessimus in iam dicto monasterio Sancte Sofie omnibus supradictis ecclesiis et rebus pertinentibus prenominati monasterii Sancti Vincentii ad teniendum et dominandum et laborandum et ad laborandum dandum et omnia quod voluerint de frugibus ipsis faciendum sine ullius comitis, gastaldei seu iudicibus vel sculdahis nostris aut cuiuscumque persone contrarietatem, a nemine aliquid contrarium in eodem sancto ex in aliquo ingerente, preter quandocumque reddiderit rectores prephati monasterii Sancti Vincentii omnibus rebus et facultatibus ad proprietatem iam dicti cenovii Sancte Sophie ut cuncta nostra concessione revertar in potestate predicti monasterii Sancti Vincentii et de eius rectoribus sicut de antea fuit. Scripsit ego Iohannes clericus et notarius atque scriba ex iussione supra dicte potestati in anno primo principatus superius dicti domni Paldolfi gloriosi principis, mense octubrio, decima indictione.

Editions: IS1 VIII, col. 761A-D; IS2 X-2, col. 547D-548B; CSS, VI, 27, pp. 754-756 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 141 (v. Smidt p. 123); Voigt 1902, 198 (al 1056); CSS, II, pp. 754.

Bertolini O. 1926, 149.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. La X^ indizione, associata all'era del sovrano (anticipata secondo l'uso bizantino), riporta agli anni 981, 1014 o 1056, ripettivamente primo anno di principato di Pandolfo II, Pandolfo III e Pandolfo IV: al 981 porterebbe il probabile riferimento ad Azzo, a quel tempo abate del monastero di S. Sofia (ammettendo in proposito le osservazioni di Bertolini circa il presunto errore materiale di trascrizione del copista del Chronicon, Bertolini O. 1926, p. 39, nt.2); si attribuisce pertanto il praeceptum al principe Pandolfo II, pur con segno di dubbio.