Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, VI, 32, pp. 766-767
source date: [833 April] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Sichardus Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, motus Dei omnipotentis misericordia, pro redemptione anime nostre seu gentis et patrie, suggerente potestatis nostre viro venerabili Bassaci preposito monasterii Sancte Sophie sito infra hanc Beneventanam civitatem nostram, per rogum Ationi dilecto cognato nostro, concedimus in prephato Beate Sophie cenobio, ub Wilerona abbatissa preesse videtur, ipsa curte sacri nostri palatii de loco Leone Cobante cum integro ipso gualdo ubi ipsa Cerbareze dicitur, quod est miliaria duo in longitudo et in latitudo miliaria duo. In integra ipsa curte cum eodem gualdo in eodem monasterio ipso concessimus, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceph per hoc nostrum roboreum preceptum cuncta que prelegitur ipsum monasterium et eiusque rectores securo nomine habere et possidere valeatis, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus abeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Theodericus. Actum Beneventi feliciter primo anno, mense aprili, undecima indictione.

Editions: IS1 VIII, coll. 767C-768A; IS2 X-2, coll. 552B-C; CSS, VI, 32, pp. 766-767 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 365; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 25 (v. Smidt 1910 p. 115); Voigt 1902, 42; Bertolini P. 1968, pp. 126-127, n. 3; RIM 622.

Bertolini O. 1926, 105.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicardo.