Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 1 [1], pp. 289-292
source date: [774 November] [Indizione bizantina. Datazione approssimativa.] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

IN NOMINE DOMINI DEI SALVATORIS NOSTRI IESU CHRISTI. DVM REGIA divis opum michi pulchris instructa zetis excresceret, dum diversa gemmarum metallorumque genera redundarent et tyria multa, quicquid feret Indus quidve Tabso Vana creat et mollis mittit Arabs mandatque nigri pellis Ethiops et vestiunt Seres, tunc mentis intentionem huc illucque ad usque mundi originem finenque reduxit, considerans quid fuere preterita quidve sint presentia quidve erunt futura omnia sub sole phisica coniectura vanitatem ratus sum quorum essentia hortus temptatio labor et mors. Nil ergo rerum copia proderit nisi Deo possessore ablata qui nungentinos priscorum reminiscitur annos olim transcendisse, vix nunc sexagenarium etatis contingit evum si quosdam recolet lenta securos otia peregisse estuat, ut saltim nocte quietem habere queat, si novit alios incolomi dulcedine opibus esse patitos. Nunc amarissimas deflet possidere gazas, cuncta quidem pretereunt deteriora queque breviaque secuntur. Iam mundus egriscens, egestatibus angustatus, moribundus diffugit si veritatis voce celum terraque transire dicuntur, presertim mortales fragiles quorum vita quasi flos decedit ac veluti lampas opposita vento rapitur. Nil igitur utilius nichilque salubrius nisi future vitę semper meminisse quo omnia pergunt et anticipantes nostra Deo offerre ut in celestibus et eternam vitam et quietem perpetuas indeficientesque veras divitias habere valeamus, sicut idem cęlestis magister discipulos edocens pollicetur: «Nolite thesaurizare vobis thesauros in terram ubi erugo et tinea demolitur et ubi fures effodiunt et furantur. Thesaurizate autem vobis thesauros in cęlo» et reliqua. Nempe difficillimum est tot grates referre tantaque pro Deo operari quanta pro hominibus miseratus pertulit. Cum esset Dominus maiestatis rex angelorum celitus humillima terre petivit servilem dignatus induere formam, sponte sese scderatę intulit neci et resurgens etheriam pristinam repetivit gloriam, relinquens exemplaria ut in eius vestigii calle inoffenso pede gressum ponamus. Itaque qui pro me passus est, eidem ex bone voluntatis hylaritate quecumque subter dicenda sunt optuli, non mea sed quę eius sunt appetens. Multa equidem et innumera michi uti donavit perfrui quibus indignus mereor, ast ego et inlata michi eiusdem creature sumus. Ideoque nos ARICHIS eximius princeps, caduce vite casus precurrens et perennis inmortalitatis opes adipisci cupiens, credo equidem nec vana spe divinitus inspiratus·consecravi aulam tuo Sophia nomini, qui es vera Dei sapientia, Christe, in qua etiam cenovbium puellarum construens optuli ex tuis donis ac datis:

[1] In primis ecclesiam Sancti Benedicti loco qui vocatur Xenodochium quod positum est iuxta ipsum monasterium cum omnibus sibi pertinentibus, hoc et statuimus ut prepositus iam dicti Sancte Sophie monasterii ibi sedeat ibique sit porta ad hospites suscipiendos, pro quo et addimus ut decima omnium frugum ibi annualiter ex monasterio detur ad stipendium peregrinorum, et sicut ab antiquis rectoribus predicti Sancti Benedicti ecclesia possessa fuit amodo et deinceps Sancte Sophie monasterio potestati subiaceat. (...)

Editions: IS1 VIII, col. 573 B-C; IS2 VIII, col. 27 B-C; IS2 X-2, col. 423; Borgia 1769, I, pp. 275-276; Cappelletti 1845, p. 33; CSS, I, 1 [1], pp. 291-292 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 94; Poupardin 1907, Catalogue, I, 3; VOIGT, 1-22; RIM, 414.

De Vita 1764, p. 98; Bertolini O, 1926, 72; Falco 1929, p. 474; Loré 2017, p. 959.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Questa notizia è tradita in un falso praeceptum donationum, concessionum et confirmationum attribuito al principe Arechi II (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), contenente il riassunto di 69 documenti attestanti la primitiva dotazione della chiesa di S. Sofia di Benevento, 20 dei quali riassumono il contenuto di altri documenti inseriti successivamente dal copista in altre sezioni del Chronicon: [2] (v. I, 6),[ 4] (v. I, 2), [10] (v. I, 8), [12] (v. I, 3), [16] (v. I, 4), [18] (v. I, 16), [21] (v. I, 17), [23] (v. I, 13), [24] (v. I, 18), [35] (v. I, 20), [39] (v. I, 10), [41] (v. I, 14), [43] (v. I, 9), [44] (v. III, 24-25), [47] (v. I, 12), [51] (v. I, 19), [52] (v. I, fuori sez. <1>), [53] (v. I, 15), [55] (v. I, 11), [67] (v. I, fuori sez. <3>. Il riassunto di questi 20 documenti, pertanto, non ha una scheda a sé, ma è inserito in calce al testo delle copie più complete trascritte nelle altre sezioni del cartulario. Circa le problematiche relative alla datazione, cfr. CSS, pp. 61-63; Loré 2021, pp. 16-18.