Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 1 [17], pp. 302-304
source date: [774 November] [Indizione bizantina. Datazione approssimativa (cfr. CSS, pp. 61-
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[Il principe Arechi II offre al monastero di S. Sofia di Benevento (prosegue l'elenco iniziato con il doc. 3535):]

(…) [17] Concessimus et iam dicto monasterio Sancte Sophię substantiam que fuit Gayderissi filius Iohannis, quam legibus per culpam suam perdidit eo quod contra animam nostram consiliatus est et furatus est nobis decem milia solidos de quibus nec unu conparuit, et pro his duobus perfidis offensis omnis eius substantia ad nostre potestatis manum pervenit, ideo dum legibus ad nos pertenuisse predicto monasterio Sancte Sophię in integrum concessi possidendum, servos et ancillas, universas cortes, casas, campos, vineas, territoria, silvas, prata, mobilia et inmobilia queque habere nominato Gayderissi visus fuit; seu et substantiam Ursi germano eius qui cum ipso similiter contra nostra anima est consiliatus, et pro alia culpa quod uxorem suam nomine Simplicia quem in mundio nostri palatii fuit sine culpa occidere visus est, unde pro ipsa culpa debuit componere secundum legem solidos mille duocentos, et propter eius iniquum consilium ideoque et sine heredes mortuus est omnis eius substantia legibus ad nostra devenit potestate, nostra vero potestas omnia in integrum eius substantię quantum ipse Ursus possidere visus fuit in monasterio Sancte Sophie concessimus possidendum. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 575C-D; IS2 VIII, col. 28D-29A; IS2 X-2, col. 424C-D; Borgia 1769, I, pp. 281-283; Cappelletti 1845, pp. 36-37; CSS, I, 1 [17], pp. 302-304 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 95; RIM, 425. (v. 364 e 365).

De Vita 1764, p. 294; Bertolini O, 1926, 72.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Questa notizia è tradita in un falso praeceptum donationum, concessionum et confirmationum attribuito al principeArechi II (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), contenente il riassunto di 69 documenti attestanti la primitiva dotazione della chiesa di S. Sofia di Benevento, per il quale si veda il doc. 3535.