Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 1 [50], pp. 324-326
source date: [774 November] [Indizione bizantina. Datazione approssimativa (cfr. CSS, pp. 61-
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[^1]

[^1: Il principe Arechi II offre al monastero di S. Sofia di Benevento (prosegue l'elenco iniziato con il doc. 3535):]

(…) [50] Et concessi Sancte Sophie monasterio corte in Locania, loco qui dicitur Quatra et condome duodecim, hi sunt casa que regitur per Fuscum cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Hisulum cum uxore et filiis suis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Pelagionem cum uxore et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Maurino cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Guttulu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Fermuso cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Bonito cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Marcu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Iovenale cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Lopellu cum uxore et filiis et tres germanos suos et cum omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Baruntio cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Bibulum cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, et gualdo in eodem loco cum integram fines suas monasterio Sancte Sophie concessi possidendum, qui fuerunt de subactionem Gaydemari referendario nostro. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 579D-580A; IS2 VIII, coll. 31C-D; IS2 X-2, col. 427C; Borgia 1769, I, pp. 294-295; Cappelletti 1845, p. 42; CSS, I, 1 [50], pp. 324-326 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 96; Bertolini O, 1926, 72; RIM, 448.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Questa notizia è tradita in un falso praeceptum donationum, concessionum et confirmationum attribuito al principe Arechi II (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), contenente il riassunto di 69 documenti attestanti la primitiva dotazione della chiesa di S. Sofia di Benevento, per il quale si veda il doc. 3535.