Regii Neapolitani Archivi Monumenta I, n. 45, pp. 160-165
source date: [946 June] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatoris Ihesu Christi. Nos Gisolfus Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum et postulationem domini Petri veneravili episcopi et ortatori nostro et pro amore omnipotenti Deo et salvatione gentis nostre et patrie, concessimus in sanctam sedem Salernitane ecclesie, ubi nunc ipse supradictus dominus Petrus episcopus preesse videntur, omnia et in omnibus rebus et substantia presviterorum atque diaconorum, subdiaconorumque et omnium clericorum forentium vel civium ecclesiastici ordinis gradus fungentium et illorum clericorum qui secularem habitum induuntur sub toto nostro principatus commorantium, qui sine heredes defuncti sunt, vel qui inantea fuerint defuncti absque heredes, cum omnes illorum femine quod in pars adulterii habuerunt, vel habuerint; seu et concessimus in eadem sancta sedes omnes servos ex ipso episcopio pertinentes cum uxoribus suis livere femine quod usque modo sivi tulerunt vel habuerunt aut in antea tulerint, simulque et concessimus in eadem sancta sedes omnes rebus ex mortuorum que infra rebus ipsius episcopii est, vel que eius monimina declarant; seu et si pars eidem episcopii qualecumque hominem liverum recollexerint qui non siant censilem ut nullam angariam aut dationem in partibus reipublice faciant aut persolvant, simulque et concessimus in eadem sancta sedem omnem portaticum, quod a pars ipsius episcopii vel ab omnibus clericis seu homnibus ipsius episcopii dare debunt vel debuerint, per quacumque porta introierint in civitate nostra salernitana, seve in omnibus locis vel castellis nostri principatus subgectos seu et cetera omnia et in omnibus que a singulis principibus antecessores nostros in ipsa sanctam sedem concessa fuerunt. Totum in integrum omnia que supra legitur in prefatam sanctam sedem concessimus, in ea videlicet rationem, ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum omnia que superius legitur prefatam sanctam sedem et eius presules et rectores habere et possidere valeatis et inviolaviliter et securi exinde permaneant; et concessimus iterum in prefatam sanctam sedem ut quanti censiles sunt vel fuerint de ipso episcopio, ut nullam angariam aliquando aut dationem in partibus reipublice faciant aut persolbant per qualecumque ratione, et per hoc nostrum roboreum preceptum omni tempore securi et inlesi exinde permaneant omni tempore, et a nullo ex nostris iudicibus idest comitibus, castaldeis, vel a quibuscumque agentibus de omnia quantum superius legitur habeat aliquando prefatam sanctam sedem requisitione aut molestatione, sed omnia qualiter prelegitur firmiter atque securiter habeant et possideant. Quod vero preceptum concessionis ex iussione suprascripte potestatis scripsi ego Iohannes notarius. Factum in sacro Salernitano palatio, de anno quartodecimo vestri principatus, mense iunius, indictione quarta.

Editions: RNAM 1845, I, doc. n. 45, pp. 160-165; RNAM 2011, I, doc. n. 45, pp. 201-205 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 16, p. 746 [253]*.

Taviani Carozzi 1991, p. 1134, n. 91 (secondo la studiosa sussisterebbero dubbi sull'autenticità di questo diploma).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.