Regii Neapolitani Archivi Monumenta II, n. 180, pp. 275-276
source date: [979 Octuber] [Indizione bizantina.]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos Paldolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps et marchio, per rogu Uuaiferii comiti dilecti parenti nostri concedimus vobis, idest domino Martini venerabili abbati monasterii Sancte Marie de illa Spelunca sub monte Vesubeo, omnes res pertinente vobis in suprascripto sancto vestro monasterio per vestras monimina et rationes quod habetis in loco Domucella que fuit cuidam Ursovano in monte et plano, sicuti vestras monimina et rationes continent, seu et omnes terras quantas quantoque vobis vestrisque suprascripti monasterii est vel fuerit pertinentes per totum nostrum dominium que nunc modo habetis seu quantum in antea tu tuosque posteros a quobis homine vel a quocumque partibus parare aut conquerere potueritis ibique in Dumucella et per alia singula loca undecumque vel quomodocumque sibe per cartule emtionis, seu concessionis et offertionis vel securitatis quam et per treuua iudicationis illut modo habetis vel in antea parare et conquedere potueritis tam vos quam et vestris posteris sibe per scriptis quam et in scriptis et quomodo ipse vestre monimina et rationes anteriores continunt quantaque ex ipsis rebus vestris vestroque prescripti monasterii est vel fuerit pertinentes cum omnibus hedificiis suis intro se habentibus, et cum omnes censum vel dationes seu angarias vel servitium et portaticum vel pensiones et caballum sibe qualiscumque serbitium in partibus nostre reipuplice vel castaldale facere aut persolberunt illis hominibus persolbere debuerunt quorum rebus paratum habetis seu et a quibus in antea parare et conquedere potueritis tu tuosque posteros et cum omnem vestrum paratum et conquesitum totum et integrum ut supradictum est a funditer illut vobis vestrisque posteris concessi. In eam videlicet rationem, ut amodo et deicceps per hoc nostrum roboreum preceptum habere et possidere seu facere et iudicare exinde volueritis, in vestra vestrisque posteris maneat potestate, et in omnibus vobis sit perpetuis temporibus, concessum et firmatum vestrisque posteris sicut superius vobis concessi. Ita ut a nullis ex nostris comitibus castaldis iudicibus vel sculdeis seu cuiuscumque persona hominis aliqua vobis aut vestris posteris exinde inferatur molestia vel inquietudine, set perpetuis temporibus ex eaque vobis concessimus securiter atque absoluti maneatis exinde, neminem vobis vel vestris posteris aliquando exinde in aliqua contrarietate ingerente. Ex iussione autem supradicte gloriose potestati, scripsi ego Donatus clericus in anno tricesimo sexto et secundo anno principatus eius Salernitano, et sexto anno principatus domini Paldolfi eius filio, mense octuber, indictione octaba.

Editions: RNAM 1847, II, doc. n. 180, pp. 275-276; RNAM 2011, II, doc. n. 179, pp. 324-325. Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 28, pp. 750 [256-257]*.

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.