Regii Neapolitani Archivi Monumenta III, n. 206, pp. 65-67
source date: [986 May] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini nostri Ihesu Christi. Quarto anno principatus domini Landenolfi gloriosi principis, mense magio, quartadecima indictione. Ideoquem nos Aloara domini gratia principissa, relicta bone memorie domini Paldolfi gloriosi principis et filia cuiusdam Petri comitis, una cum consensum et bolumtate supradicti Landenolfi principis et Gisolfi germanis filiis et mundoalt meis, in quorum mundium esse agnosco, et cum eorum bolumtate, quam et pro mercede et salbatione anime supradicti domini Paldolfi gloriosi principis viro meo, et pro mercede et redemtione anime bone memorie Paldolfi principis Salernitane cibitati filio meo, et pro mercede et salbatione animabus Landolfi principis et Atenolfi marchionis filiis meis, et pro nostra anima, per hanc cartula nos qui supra Aloara principissa, cum bolumtate predictorum Landenolfi principis et Gisolfi filii et mundoalt meis, offeruimus in monasterio nostro bocabulo Sancti Laurentii, constructo intro hanc nostra capuana cibitate, iusta Porta que dicitur Capuana, quem supradictus dominus Paldolfus princeps viro meo a nobo fundamine inchoabit facere, et nos illos auxiliante domino complebimus, ubi dominus Iacobus venerabilis abbas esse bidetur, offeruit itaque ibidem ecclesia mea quibus nunc distructa est, et est edificata in propriis territoriis nostris iusta aqua de laco nostro que dicitur Patriense, cui bocabulo eidem ecclesie bidetur esse Beate Furtonate, cum biginti tres modia de terra circumdantes eadem ecclesia, insimul cum Aqua de Crea que dicitur Montebibus; seu et offeruimus in prefato monasterio biginti modia de terra de ipsis territoriis nostris, de gualdo illo que dicitur Patriense infra fines de terris nostris circumdantes, ad exagoma granum seminationis. Ideo supradicta ecclesia Sancte Furtonate, cum predictis biginti tres modia de terra circumdantes predicta ecclesia, insimul cum iam dicta Aqua que dicitur de Crea ubi dicitur Montebibu, seu et alia biginti modia de terra de ipsis terris nostris de ipsos gualdo que dicitur Patriense, una cum omnia intro abentibus subter et super et cum biis suis ibidem intrandi et exiendi in prefato sancto monasterio dedimus adque offeruimus ad possessionem eidem nostri monasterii et de eiusque abbatibus vel rectoribus, qui per nos ibidem ordinati fuerint, ad abendum et possidendum et faciendum partem ei monasterii omnia que vobis placuerit; seu et offeruimus in prefato sancto monasterio et ad eiusque abbatibus vel custodibus pro animabus nostris, duos lontres cum paraturie de bolestike ut licentiam et potestatem abeant ipsa duos lontres in ipso lago de patria piscare in tota ipsa aqua de qualiter illi boluerint absque contrarietate nostra et de nostris heredibus, seu et de qualiscumque persona ominum; simulque offeruimus in prefato cenobio ipsis terris nostris quantis nobis sunt pertinentes de loco ubi dicitur Casale Ianni et ubicumque exinde inbentum dederit in eodem locis; quam et offeruimus in predicto nostro cenobium Sancti Laurentii terre et ripe et aqua que esse bidetur de ipso laneo ubi dicitur Buczaotre, ut licentiam et potestatem abeatis partem predicti monasterii et illis ominibus qui et vos volueritis ex utraque ripis de ipsa aqua et terris de ipso laneo et ibidem fossatam mittere, et molinum ibidem edificare qualiter melius potueritis et bolueritis et eum ibidem abere absque contrarietate nostra et de nostris heredibus seu de qualiscumque persona ominum. Iterum et offeruimus in prefato sancto monasterio unum famulum meum nomine Leolum cum decem capita de iumente mee sanguenare et cum triginta modia de ipsa terra de pratu que dicitur Sanguinitu, ubi ipsos tollere bolueritis, abente pro uno quoque modio de ipsa terra rationabiliter in longum passos triginta et per amba capi similiter passos alii triginta ad passum Landoni seniori castaldi mensuratum; etiam et offeruimus pro animabus nostris aliquata terra et presa nostra, de ipsa platea publica in prefato monasterio qui est foras ipsum pariete predicti nostri monasterii, ut licentiam et potestatem abeant partem predicti monasterii et eius abbatibus adque rectoribus facere et edificare in eadem terra que est coniuntum cum ipsa silice et est coniunctum cum predicto muro qui circumdat predicto monasterio, et est latum pedibus sex et badit longum quantum est ipse muro de suprascripto monasterio, facere et edificare poteke et eadem poteke abere et ominibus qui et parte predicti monasterii ibi posuerint ad abitandum nullam contrarietatem ibidem facientes absque quamlibet persona omini; seu et dedimus et offeruimus in monasterio Sancti Laurentii de ipsa terra et silba nostra que abemus in loco ubi dicitur Bia Monda in longitudine passos trecentos, et pro latitudine passos centum, ad suprascriptum passu mensuratum, insimul cum triginta scrofe et duo berri. Hec omnia supradicta que superius legitur, in prefato monasterio nostro hofferuimus cum consensum et boluntate predictorum filiis et mundoalt meis, ad possessionem predicti nostri monasterii et de eiusque abbatibus adque rectoribus, abendi et possidendi et dominandi et fruendi in omnibus eorum sit potestatis et faciendi exinde que ad pars iamdicti monasterii placuerit. Ea ratione, quatenus amodo et semper supradictus noster monasterius Sancti Laurentii et eiusque abbatibus adque rectoribus firmiter abeant et possideant, ea omnia supradicta que in predicto monasterio offeruimus et obligamus nos qui supra Aloara domini gratia principissa cum consensum et boluntate supradicti Landenolfi principis et Gisolfi filii et mundoalt meis nos et nostris eredibus ea omnia supradicta que in predicto monasterio offeruimus defendere et antestare semper predicti monasterii et ad eiusque abbatibus vel rectoribus ab omnibus hominibus ab omnique partibus. Nam si nos que supra Aloara domini gratia principissa. aut nostris eredibus hanc cartula offertionis de quibus continet aliquando per qualecumque ingenium dirrumpere aut remobere quesierimus, et si non compleberimus ad partem predicti monasterii et ad eiusque abbatibus adque rectoribus ea omnia qualiter superius diximus, quincentos bizantinos solidos pena nos et nostris eredibus ad partem predicti monasterii et ad eius abbatibus adque rectoribus componere obligamus et omnia supradicta ad partem predicti monasterii complire obligamus, et hanc cartulam offertionis qualiter continet firma permaneat semper. Et taliter nos que supra Aloara domini gratia principissa. una cum consensum et boluntate supradicti Landenolfi principis et Gisolfi filiis et mundoalt meis, pro remedium anime nostre fecimus et tibi Iohanne notario scribere precepimus. Capua. + Ego Grimoaldo comes. + Ego Guisenolfus iudex. + Ego Landolfus. + Ego Maio

RNAM 1849, III, doc. n. 206, pp. 65-67; RNAM 2011, III, doc. n. 206, pp. 86-89.

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.