Borgia, Memorie istoriche della pontificia città di Benevento, II, pp. 378-380
source date: [988 May 17] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Paldolfus et Landolfus filius eius, divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes, cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet. Quaproter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas, Potonem comitem et karissimum nostrum per Adelferium comitem dilectum nostrum, nostram adiisse a Domino protegendam principalem dignitatem deprecans ut concederemus ei eisque heredibus civitatem que vocatur Greci que nunc destructa esse dignoscitur ad restaurandum et reconciandum eam et cuncta qualiter hic inferius declaratur habendum jure quieto. De quibus petiit sibi a nostra excellentia munitionis apices exinde ei fieri juberemus. Cujus petitionis usque quaque libenter assensum prebentes, hos nostre munitionis apices exinde fieri jussimus. Per quos videlicet omnino sancimus et perpetualiter per prefens hoc nostrum roboreum preceptum concedimus tibi eidem Potoni comiti dilecto nostro tuisque heredibus ipsam civitatem que vocatur Greci et nunc destructa esse videntur, ut licentiam et potestatem habeatis illam reconciare et restaurare et vestre proprietati illam habere, cum omnia sua pertinenza et homines extraneos, ibidem ad habitandum mittere et illos vestre potestati detinere, et omnia servitia publica quod in parte reipublice persolvere et facere debunt, vobis vestrisque heredibus illa omnia persolbant, atque faciant. Simulque et concedimus vobis integris omnibus aliis rebus exfundatis que ad sacrum nostrum pertinet Palatium, quod esse videntur infra hac subscriptas fines: id est ab Arco qui dicitur Sancti Lauteri et quomodo vadit per ipsa strada ad Sancta Maria de Ospitale; et obinde per eadem strada qualiter vadit in Sancto Vito, et sicut vadit in Portule et usque in Traspadine et per ipsa via que venit da Lucere et vadit ad Bibine, et vadit in fluvio Sandore, ab inde quomodo vadit per ipsa via usque in fluvio Cerbaro et ascendente per eodem fluvio Cerbaru usque hubi intrat ipsa Abelle in eodem fluvio Cerbaru, et saliente per eadem Abelle usque in ipsa strada que vadit ad Bibine. Et per ipsa strada redit in eodem fluvio Cerbaru. Et quomodo descendit eodem fluvio Cerbaru hubi se conjungit ipso Pedicario perexiente in supradicto arcu Sancti Lauteri que est prioras fines, imfra <sic> has vero fines quantum ad sacrum nostrum palatium pertinet in integrum tibi eidem Potoni comiti heredibus tuis una cum inferius superiusque et cum aquis et viis atque anditis omnibusque suis pertinentiis concedimus habendum. Et hubi imfra <sic> supradictas fines castella vel firmitates facere potueritis; potestatem habeatis illas ibidem facere et homines extraneos ibidem ad habitandum mittere. Et illos vestre potestati detinere, et omnia servitia puplica quod in parte reipuplice persolvere et facere debunt vobis vestrisque heredibus illa omnia faciant atque persolvant. Nec non et concedimus et confirmamus vobis omnia quibus per preceptora vel brebes sigillatos concessum habetis a principibus seu regibus atque imperatoribus vel a diversis dignitatibus et quod vobis pertinentem est a genitore vel abio aut terabio vestro per concessionem ut firmiter illud habeatis et possideatis perpetuis temporibus. Ea enim videlicet sanctione cuncta que superius legitur vobis vestrisque heredibus concessimus et confirmabimus quatenus amodo et deinceps perpetuis temporibus predicta nostra concessione atque confirmatione habeatis et possideatis, sine ullius comitis, gastaldeis seu judicibus nostris, vel cujuscumque persone contrarietatem facientes exinde omnia quod volueritis a nemine vobis aliquid incontrarium in aliquo ingerente. Ut autem hec nostra concessione atque confirmatione plenius in Dei nomine habeat vigorem et ab ominibus inviolabiter observetur, manu propria scripsimus et anulis nostris subpter jussimus sigiIlari. SIGNUM (M) DOMNI PALDOLFI GLORIOSI PRINCIPI. (SD). Lando clericus et scriba ex jussione supradicte potestati scripsi. Datum enim XV. Kl. Junii in anno septimo principatus Dni Paldolfi gloriosi principi et secundo anno principatus Dni Landolfi magnifici principi filio ejus, prima ind. Actus in sacratissimo Beneventano palatio.

Editions: Borgia 1763-1769, II, pp. 378-380 (source of the text reproduced here). Document summaries:

Il preceptum è emesso dai principi longobardi di Benevento Pandolfo II e Landolfo V.