582 ¶ Gervasius nepos Landonis sicut dixit tenet villanos quatuor et cum augmento obtulit militem unum.

583 ¶ Jordanus sicut dixit tenet villanos septem et serviet de officio suo in Galeis.

584* ¶ Hos significavit Alexander camerarius.

584 ¶ Archilion tenet villanos viginti et unum et cum augmento obtulit militem unum.

585 ¶ Rogerius Sadrianus villanos quatuordecim.

586 ¶ Robbertus dompne Yndie sicut significavit Alexander camerarius tenet villanos octo et cum augmento obtulit militem unum. ¶ Cordus tenet villanos tredecim. ¶ Petrus de Alesina villanos duos. ¶ Dompna Jordana tenet villanos septem. ¶ Johannes miles villanos septem. ¶ Amelinus de Turturella tenet villanos iiijor. ¶ Bonasera villanos iiijor. ¶ Dompna Gemma villanos iiijor. ¶ Bidonus villanos iiijor. ¶ Aschettinus villanos iiijor. ¶ Categrima villanos tres. ¶ Menelaus villanos tres. ¶ Gibel Lorie villanos tres.

¶ De Lorino

587 ¶ Johannes Judex sicut dixit tenet in Lorino villanos viginti sex et in Diano villanos octo et cum augmento obtulit milites duos.

588* ¶ Isti sunt de quibus debet inquirere Riccardus Philippi cameranus.

588 ¶ Johannes Lorini sicut dixit tenet villanum unum et cum augmento obtulit militem unum.

589 ¶ Guamarius de Laurino sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

590 ¶ Vitalis frater Judicis sicut dixit tenet villanos duos et cum augmento obtulit militem unum.

591 ¶ Petrus de Segna sicut inventum est tenet villanos tres.

592 ¶ Marsianus sicut inventum est tenet villanum unum.

593 ¶ Riccardus de Sacco sicut significavit Alfanus camerarius tenet in Lorino villanos quindecim et molinum unum: servit de milite uno.

594 ¶ Alexander de Bella sicut inventum est tenet villanos duos.

595 ¶ Riccardus fìlius Judicis, Johannes de Salvia, Petrus de Bella, Griso frater Judicis sicut signifìcavit Alfanus camerarius tenent in Laurino villanos quatuor et cum augmento obtulerunt militem unum.

596 ¶ Petrus magistri Johannis sicut signifìcavit Alfanus camerarius tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum: Johannes Bactalia.

¶ Sunt in Laurio tenentes patrimonia tantum milites octo.

¶ De Marsico

597 ¶ Comes Silvester de Marsico tenet in demanio Marsicum quod sicut dixit est feudum undecim militum, et tenet Roccettam que sicut dixit est feudum duorum militum, et Dianum quod sicut dixit est feudum quatuordecim militum, et Salam que sicut dixit est feudum novem militum. Una demanium eius est militum triginta sex et augmentum eius militum septuaginta duo et servientium trecentos, et si necessitas fuerit in partibus illis quotquot habere poterit.

598 ¶ Gisulfus de Mannia sicut dixit Alfanus camerarius tenet de eo Novem quod sicut dixit est feudum iiijor militum, et hoc quod tenet in Joe est feudum trium militum, et de Monteforte quod tenet Henricus dc Montefort de eodem Gisulfo est feudum duorum militum, et de medietate Maliani feudum unius militis. Una demanium eius milites decem et cum augmento sunt milites viginti et servientes sexaginta.

599 ¶ Gisulfus de Palude tenet de eodem Comite Paludem et Turturellam que sicut dixit est feudum octo militum et cum augmento obtulit milites decem et octo et servientes sexaginta.

Et isti tenent de eo

600 ¶ Domina Sanse sicut dixit tenet de eo feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quinque.

601 ¶ Gibel de Loria tenet de eodem Gisulfo sicut dixit feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

602 ¶ Rogerius de Casella sicut dixit tenet de eo feudum unius militis silicet et cum augmento obtulit milites duos. Una tam de feudo demanii predicti Gisulfi quam servitii milites quatuordecim et cum augmento obtulit milites viginti et octo et servientes viginti.

603 ¶ Comes Silvester in servitio sicut dixit tenet feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites duos et servientes decem eo quod pauperrimum est.

¶ Una tam de feudo demanii predicti Comitis Silvestri quam servitii sunt milites sexaginta duo et cum augmento obtulit milites centum viginti quinque et servientes trecento viginti.

604* ¶ De eadem Comestabulia Robberti de Qualecta que est subtus Comestabulia Lampi de Fasanella, de Baiulatione Alfani Camerarii.

¶ De Ebulo

604 ¶ Robbertus filius Raulis sicut dixit tenet villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum.

605 ¶ Goffridus Jagonus dixit quod tenet villanos viginti sex, et in Campania quatuordecim et cum augmento obtulit milites duos.

606 ¶ Rogerius filius Malfredi sicut dixit tenet villanos decem et cum augmento obtulit militem unum.

607 ¶ Robbertus dc Cles tenet villanos quadraginta sex pauperes sicut dixit Lampus de Fasanella et cum augmento obtulit milites duos.

608 ¶ Oliverius filius Berardi sicut dixit tenet villanos xiiij et cum augmento obtulit militem unum.

609 ¶ Guido de Siccelino sicut dixit tenet villanos quatuordecim et cum augmento obtulit militem unum.

610 ¶ Robbertus filius Robberti sicut dixit Philippus camerarius tenet villanos comendratos xl et obtulit militem unum.

611 ¶ Hugo filius Bernardi sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

612 ¶ Landulfus de Serangoto sicut dixit tenet villanos septem et cum augmento obtulit militem unum.

613 ¶ Albiusus (cl) sicut dixit tenet villanos undecim et cum augmento (e) obtulit militem unum.

614 ¶ Filius Guillelmi Guartardi sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos XXti in Ebulo et cum augmento debet militem unum.

615 ¶ Raho judex (et dudum judex Eboli) de hoc quod tenet in commendatione obtulerunt cum augmento milites duos.

616 ¶ Paternus Clericus sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos quinque et cum augmento obtulit militem unum.

617 ¶ Johannes Buccafolla sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos quinque et cum augmento dabit militem unum.

618 ¶ Guido filius Landulfi tenet villanos tres et cum augmento dabit militem unum.

¶ De Campania

619 ¶ Riccardus Normandie sicut dixit tenet villanos viginti sex et cum augmento obtulit militem unum.

620 ¶ Augerius sicut dixit tenet villanum unum et cum augmento obtulit militem unum.

621 ¶ Rogerius de Imperato sicut dixit tenet villanos iiijor et cum augmento obtulit militem unum.

622 ¶ Guillelmus de Coffo sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

623 ¶ Dangerosus sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

624 ¶ Rogerius de Malbenda sicut dixit tenet villanos duos et cum augmento obtulit militem unum.

625 ¶ Guido de Trentenaria sicut significavit Alfanus cameranus tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

626* ¶ Isti sunt de quibus debet inquirere Alfanus camerarius.

626 ¶ Guillelmus filius Petroni sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento dabit militem unum.

¶ De Palo

627 ¶ Matheus camerarius sicut dixit tenet villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum.

628 ¶ Osbernus sicut dixit tenet villanos octo et cum augmento obtulit militem unum.

629 ¶ Nicolaus de Judice sicut dixit tenet villanos undecim et cum augmento obtulit militem unum.

¶ De Pulcino

630 ¶ Robbertus filius Jaquinti sicut dixit et Alfanus cameranus significavit tenet villanos xxti, et molendinum, et in Olecta villanos iiijor quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit militem unum.

631 ¶ Riccardus fìlius Guillelmi sicut dixit et Alfanus camerarius signifìcavit tenet in Bella villanos undecim, in Pulcino villanos sex, et in Siciniano villanos quinque, et in Conturso villanos sex, in Muro villanos xvcim, et in Satriano villanos duos. Una sunt quadraginta quinque et cum augmento obtulit milites duos.

632 ¶ Judex Aminad de proprio feudo suo debet servire de duobus militibus et cum augmento obtulit milites tres.

633 ¶ Vitalis notarius tenet in Petrafìxa villanos tredecim sicut dixit Alfanus camerarius, et in Satriano villanos octo, et in Pulcino villanos duos et cum augmento obtulit duos milites.

634 ¶ Riccardus Maledictus sicut dixit Alfanus camerarius tenet villanos novero in Pulcino, et in Siciniano villanos quinque, et in Conturso villanos quindecim et cum augmento obtulit milites duos.

635 ¶ Riccardus Philippi camerarius de hoc quod tenet in Bella, in Muro, et in Pulcino, et in Olecta, quod est feudum sicut dixit unius militis, obtulit milites iiijor.

636 ¶ Relicta Guillelmi Frisonis sicut signifìcavit Alfanus camerarius tenet villanos quinque et cum augmento obtulit militem unum.

637 ¶ Guillelmus judex et Nichiforus avunculus eius sicut signifìcavit Alfanus camerarius tenet villanos triginta tres et cum augmento obtulit milites duos.

638 ¶ Riccardus Senescalcus sicut dixit tenet villanos septem et cum augmento obtulit militem unum.

639 ¶ Sarolus sicut dixit tenet villanos octo, et cum augmento obtulit militem unum.

640 ¶ Gloriosus sicut dixit tenet villanos sex et cum augmento obtulit militem unum.

641 ¶ Aschittinus sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

642 ¶ Silinnus sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

643 ¶ Johannes Lombardus sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

644 ¶ Rogerius fìlius Raulis sicut signifìcavit Alfanus camerarius tenet villanum unum et cum augmento obtulit militem unum.

645 ¶ Rogerius filius Raynaldi tenet villanos duos et cum augmento obtulit militem unum.

646 ¶ Nicolaus Buctellerius tenet villanos duos et cum augmento obtulit milites duos.

647 ¶ Maynardus tenet villanum unum et cum augmento obtulit militem unum.

¶ De Sicignano

648 ¶ Rogerius de Scicignano sicut dixit tenet villanos xxiiij et cum augmento obtulit militem unum.

649 ¶ Bivianus sicut dixit tenet villanos duodecim et cum augmento obtulit militem unum.

650 ¶ Stephanus Piper sicut dixit tenet villanos decem et octo et cum augmento obtulit militem unum.

651 ¶ Uxor Helye sicut dixit tenet villanos tres; mittet eos in exercitum.

652 ¶ Rogerius filius Johannis sicut dixit tenet villanos septem et cum augmento obtulit militem unum.

653 ¶ Rogerius Johannis Cito Casalis sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

654 ¶ Nicolaus Lombardus sicut dixit tenet villanos quatuordecim et cum augmento obtulit militem unum.

655 ¶ Guido de Judice sicut dixit tenet villanos qumque et cum augmento obtulit militem unum.

656 ¶ Hamutus de Fasanella sicut dixit, significavit Alfanus camerarius, tenet villanos viginti duos et cum augmento obtulit milites duos.

657 ¶ Uxor Campanini tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

¶ De Olecta

658 ¶ Hugo de Petina tenet villanos lxx et molendinum unum et cum augmento obtulit milites tres et servientes sex.

659 ¶ Filius Johannis notarii sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos duos et molendinum unum et cum augmento obtulit militem unum.

660 ¶ Guillelmus Peregrinus tenet villanos xxxta et molendinum unum et cum augmento obtulit milites duos quod est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

661 ¶ Darius sicut dixit tenet villanos sexdecim et cum augmento obtulit militcm unum.

662 ¶ Riccardus Borreher sicut dixit tenet villanos undecim et cum (e) augmcnto obtulit militem unum.

663 ¶ Aschettinus de Aymo sicut signifìcavit Alfanus camerarius tenet in Olecta villanos sex, et in Muro villanos decem, in Bella villanos decem, feudum unius militis, et cum augmento obtulit milites duos.

¶ De Balbano

664 ¶ Arnaldus fìlius Burdonis sicut dixit tenet villanos decem et novem et cum augmento obtulit milites duos.

665 ¶ Paganus de Rapone sicut dixit tenet villanum unum et cum augmento obtulit militem unum.

666 ¶ Robbertus miles tenet villanum unum et cum augmento obtulit militem unum.

¶ De Bella

667 ¶ Fulco sicut dixit tenet in Bella villanos viginti et cum augmento obtulit militem unum, cum villanos quos tenet in Muro.

668 ¶ Bernardus Montisfusculi sicut inventum est tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

669 ¶ Guillelmus fìlius Maynerii tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

670 ¶ Guillelmus de Algisio sicut dixit tenet villanum unum et cum augmento obtulit militem unum.

670* ¶ Guillelmus de Caliano sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

671 ¶ Rogerius fìlius Guimundi sicut dixit tenet villanos sex et cum augmento obtulit militem unum.

672 ¶ Pandulfus sicut dixit tenet villanos quinque et cum augmento obtulit militem unum.

673 ¶ Guillelmus fìlius Johannis Trosimundi sicut dixit tenet villanos decem et octo et molendinum unum, et villanosin Muro et cum augmento obtulit milites duos.

674 ¶ Robbertus fìlius Joczolini sicut signifìcavit Alfanus Camerarius tenet in Bella villanos septem, et in Muro villanos undecim et molendinum unum et cum augmento obtulit milites duos.

675 ¶ Filius Hugonis de Marmore dixit quod tenet in Bella villanos viginti octo et cum augmento obtulit milites duos.

676 ¶ Hospinellus sicut significavit Alfanus camerarius tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

677 ¶ Tancredus Sancti Felicis tenet in Bella villanos octo, et in Muro villanos duos et cum augmento militem unum obtulit.

678 ¶ Guaymarius filius Rogerii tenet villanos septem sicut significavit Alfanus camerarius et cum augmento obtulit militem unum. ¶ Pandulfus de Bella villanos iij. ¶ Robbertus de Nicolao villanum unum. ¶ Coniadas tenet villanos iij. ¶ Adelon villanum unum.

679 ¶ Petrus filius Raulis de Muro dixit quod tenet villanos xxiiijor et cum augmento obtulit militem unum.

680 ¶ Riccardus filius Robberti dixit quod tenet villanos viginti septem et cum augmento obtulit militem unum.

681 ¶ Guillelmus de Muro dixit quod tenet villanos sex et cum augmento obtulit militem unum.

682 ¶ Alexander dixit quod tenet villanos octo et cum augmento obtulit militem unum.

683 ¶ Riccardus Longrande dixit quod tenet villanos sex et cum augmento obtulit militem unum; et sicut Alfanus camerarius misit Curie aput Tarentum sex villanos predictos tenet ipse Riccardus de Electo Muri, de quibus ei servire debet.

684 ¶ Guido Symonis dixit quod tenet villanos viginti duos et cum augmento obtulit milites duos.

685 ¶ Riccardus camerarius dixit quod tenet villanos septem et cum augmento obtulit militem unum.

686 ¶ Abiosus puer tenet sicut dixit villanos septem et mittet eos in exercitum.

687 ¶ Daniel (Philippi) sicut dixit Alfanus camerarius tenet villanos iiijor; mittet eos in exercitum.

688 ¶ Zacharias judex sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanum unum.

¶ De Coviano

689 ¶ Ospinellus dixit quod tenet villanos viginti octo, et molendinum unum et cum augmento obtulit milites duos.

690 ¶ Riccardus filius Thome dixit quod tenet villanos octo et cum augmento obtulit militem unum.

691 ¶ Goffridus Comardus pro axilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

692 ¶ Goffridus Scallonus pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

693 ¶ Guillelmus de Spinula sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos tres.

¶ De Comestabulia Giliberti de Balbano. Consia

694 ¶ Comes Jonathas sicut dixit Consia est feudum viginti militum, et Cayranum est feudum sex militum, et Calitrum feudum sex militum, et Castellionem sicut dixit octo militum feudum, et Mons Odorisius sicut dixit feudum trium militum, et Montellarem feudum trium militum, et Licetum sicut dixit feudum trium militum et Pescumpaganum sicut dixit feudum trium militum. Una proprium feudum demanii sunt milites quinquaginta duo, et curo augmento obtulit milites centum quatuor et servientes centum.

¶ Isti sunt barones eius

695 ¶ Malumventre cum Castellonovo est feudum militum iiijor, et Raponum feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites duodecim.

696 ¶ Robbertus de Morra sicut dixit et de Castellione feudum duorum militum et curo augmento obtulit milites quatuor.

697 ¶ Galleramus Folleville dixit quod tenet Andrettam quod sicut dixit est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

698 ¶ Philippus Turricelle dixit quod tenet Turricellam que sicut dixit est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos. Una de proprio feudo tam demanii quam servitii predicti Comitis Jonathe sunt milites lxiij et cum augmento obtulit milites cxxvj et servientes c.

699 ¶ Thomasius filius Comitis Catacensis dixit quod tenet Monticulum quod sicut dixit est feudum iij militum, et Carbonariam que sicut dixit feudum trium militum et cum augmento obtulit milites duodecim.

700 ¶ Guillelmus de Tivilla sicut dixit tenet Nuscum feudum septem militum, et Montellam que sicut dixit est feudum quinque militum, et servitium sicut dixit feudum quinque militum, et Olivetum quod sicut dixit est feudum iiijor militum, et Bersentinum quod sicut dixit est feudum duorum militum, et Vulturariam que sicut dixit est feudum unius militis. Una sunt de proprio feudo suo milites xxiiijor et augmentum eius sunt milites xxxviij. Una sunt omnes milites lxij et servientes C quos obtulit.

701 ¶ Bignanum vero quia predictus Symon tenet eum de Principatu Tarenti est scriptum in quaternionibus predicti Principatus Tarenti.

¶ Balbanum

702 ¶ Comes Philippus de Babano dixit quod demanium suum quod tenet in Ducatu videlicet de Sancto Angelo feudum iiijor militum, de Calabretta feudum trium militum, de Capusele feudum ij militum, de Viara feudum j militis. Una demanium ejus feudum x militum et cum augmento obtulit milites viginti iiijor et servientes l. Isti sunt barones predicti Comitis Philippi de Balbano.

703 ¶ Rogerius de Oppido dixit quod feudum quod tenet de eo est feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes x.

704 ¶ Bartholomeus de Tigano dixit quod tenet de eo feudum ij militum et cum au.gmento obtulit milites iiijor et servientes x.

705 ¶ Trahalonus de Balba dixit quod tenet de eo Balbam que sicut dixit est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes sex. Una tam de proprio feudo predicti Philippi de Balbano quam servitio sunt milites xv et cum augmento obtulit milites xxxiiijor et servientes lxxvj.

¶ Bisacia

706 ¶ Guillelmus de Bisacia tenet Bisaciam que sicut dixit est feudum iij militum et cum augmento obtulit milites sex.

707 ¶ Helyas de Gisualdo dixit quod demanium suum de Gisualdo est feudum iij militum, et de Frecento feudum iij militum, et de Aquapudida feudum iij, de Paterno feudum ij militum, de Sancto Magno feudum ij militum, de Bonito feudum j militis; de Luceria feudum iij militum, de Sancto Lupulo feudum j militis. Una feudum demanii sui milites xviij et augmentum eius milites viginti duos et inter feudum et augmentum milites xl et servientes cc.

¶ Isti sunt barones eius

708 ¶ Guido filius Trogisii de Scapico dixit quod tenet de eodem Trogisio Serpicum quod est sicut dixit feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites iiij.

709 ¶ Guillelmus filius Tristayni tenet de eodem Trogisio de Grutta medietatem Tropaldi que est sicut dixit feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiijor.

710 ¶ Rogerius filius Lodoysii tenet de eodem Trogisio de Grutta Villam Maynam, medietatem Tropaldi que est sicut dixit feudum j militis, et dixit quod tenet Sanctum Barbatum quod est feudum j militis et cum augmento obtulit milites vij et servientes.

711 ¶ Candida est feudum ij militum, Lapigia et Arcanellum feudum ij militum et cum augmento obtulit milites viij et servientes viij. Hoc tenent Guido de Serpico et Rogerius frater eius qui emerunt illud a Curia, videlicet Guido emit Arianellum et Lampagiam et Rogerius emit Candidam, et non emerunt nisi solum quod Alduynus de Candida tenebat in demanio.

712 ¶ Dyonisius tenet Montemapertum quod est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

713 ¶ Rogerius de Castellovetere tenet de eodem Trogisio Torasium quod est sicut dixit feudum iij militum, et Sanctum Felicem quod est feudum j militis et cum augmento obtulit milites viij et servientes x.

714 ¶ Benedictus de Forgia sicut significavit Alfanus camerarius tenet Cursanum et Tropaldum feudum ij militum et tenet Melitum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites sex et servientes viij.

715 ¶ Uxor Bartholomei filii Rogerii dixit quod tenet de ipso Turgisio feudum ij et cum augmento obtulit milites iiij et servientes iiijor.

716 ¶ Petrus de Serra dixit quod tenet de eodem Turgisio feudum iij militum et cum augmento obtulit milites vj et servientes vj.

717 ¶ Guamerius Sarracenus dixit quod tenet de predicto Trogisio Torellam feudum ij militum, et Petram que est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites sex et servientes x.

718 ¶ De proprio feudo tam demanii quam servitii predicti Trogisio sunt milites xxviiij et cum augmento xxxij, et inter totum obtulit milites lxj et servientes lxxxvij.

¶ Mons Maranus

719 ¶ Guaymarius Sarracenus dixit quod tenet in capite de Elya de Gisualdo Montem Maranum quod dixit esse feudum iiijor militum, et Girifalcum quod est feudum ij militum, et Castellutium Franci quod est feudum j militis et cum augmento obtulit milites xiij et inter feudum et augmentum xx milites et servientes C.

720 ¶ Helyseus de Monte Marana sicut dixit tenet de eodem Elya Bayranum quod sicut dixit est feudum ij militum, et in Monte Marana feudum j militis et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes v.

721 ¶ Aaccardus de Clusano tenet de eodem Elya Clusanum quod sicut dixit est feudum duorum militum, et Papanum quod sicut dixit est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites v et servientes x.

722 ¶ Jacob de Castellovetere de eodem Elya tenet Castellumveterem, et Sanctum Andream, et Turrem Marellem, et xvcim villanos in Monte Marana que sicut dixit sunt feuda trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes vj.

723 ¶ Robbertus de Fontana Rosa tenet de eodem Elya Fontanam Rosam que sicut dixit est feudum duorum et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes vj.

724 ¶ Romus de Maccla Pentorisi tenet de predicto Elya Macclam Pentorisi que est feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij. (Predictam Petram que est feudum unius militis tenet a Guaymone Sarraceno Guaymarius filius Petri Sarraceni, cui Curia ei misericorditer concessit, ita videlicet quodsi Rogerius Sarracenus filius Guaymarii Sarraceni ipsam Petram non in demanio sed in servitio tenet et si predictus predictus Sarracenus eam ab eodem Rogerio et patre suo tenebat). Una tam de proprio feudo demanii predicti Helye quam servitii sunt milites lxvj. Una sunt omnes milites cxlij et servientes ccccxiiij et cum augmento tam demanii quam servitii qui sunt milites j lxxvj.

725 ¶ Rogerus de Mulisio tenet in demanio in Principatu Capue de Baranello feudum ij militum et augmentum eius sunt milites ij. Una inter proprium feudum et augmentum obtulit milites iiijor et servientes iiijor.

726 ¶ Et idem Rogerius tenet in demanio sicut significavit Abdenago fìlius Anibal Petrellam et in servitio de Monte Liuprandi quod est feudum iij militum et cum (Jordano) augmentum obtulit milites sex et servientes duodecim.

727 ¶ Arnaldus de Fossa Cecadixìt demanium suum de Fossa Ceca esse duorum militum et augmentum eiusdem sunt milites duo. Una inter feudum et augmentum obtulit milites iiijor et servientes iiijor.

¶ Isti tenent de eodem Arnaldo

728 ¶ Hugo de Camelo tenet de eo Camelum quod est sicut ipse dixit feudum j militis et augmentum eius militem j. Una inter feudum et augmentum obtulit milites ij.

729 ¶ Maria uxor Caradocti tenet de eodem Jordano Locollatam quod est feudum unius militis et augmentum eius est miles j. Una inter feudum et augmentum obtulit milites duos et servientes duos. Una sunt demanii et servitii predicti Arnaldi de propriis feudis milites iiijor et augmentum sunt milites iiijor. Una sunt inter proprium feudum et augmentum tam demanii quam servitii obtulit milites viij et servientes sex.

730 ¶ Hugo Cappella dixit quod demanium suum de Junclatoro est feudum ij militum et augmentum eius sunt duo milites. Una inter feudum et augmentum obtulit milites iiijor et servientes iiijor.

731 ¶ Oderisius de Rigo nigro dixit quod demanium suum de Civitate Nova, et Roccetta, et Spelunca; est feudum duorum militum, et de Clauicia, et Casali Castilionis feudum ij militum, et de Colle Alto feudum ij militum, et de Rigo Nigro cum medietate Montis Nigri, et Fara, et Civitate Veccla feudum ij militum. Una sunt de proprio feudo predicti Oderisii milites viij et augmentum eius sunt milites viij. Una inter proprium feudum et augmentum obtulit milites xvj et servientes xvj.

732 ¶ Idem Oderisius tenet in servitio in ducatu quod est deputatum in hoc servitio predicto.

733 ¶ Raul de Mulisio dixit quod demanium suum de Castello Petroso, et Pectorano est feudum iiijor militum, et augmentum eius sunt milites iiijor. Una inter feudum et augmentum obtulit milites viij et servientes x.

734 ¶ Idem Raul de Mulisio tenet in demanio Sessanam, et Mirandam, quia tenet ab eo in servitio Robberti de Miranda quod est feudum ij militum et augmentum eius sunt milites ij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites iiijor et servientes iiijor.

735 ¶ Berardus de Calvello dixit quod demanium suum de Calvello est feudum v militum. Una sunt de proprio feudo milites xj et augmentum eius xj. Una inter proprium feudum et augmentum obtulit Jollem de Castro Pignano milites xxij et servientes xxx.

Isti tenent de predicto Jollem.

736 ¶ Berardus de Calvello tenet de eo Pesclam Corvaram, et Pesclum Lanzanum, et Cornaclinum, et Vinealim, vel et Castelionem, quod totum sicut ipse dixit est feudum iiij militum et cum augmento obtulit milites viij et servientes xij.

737 ¶ Arnaldus de Fossa Ceca tenet de predicto Jollem Torcellum et Collum Altum, et Casale Sancti Johannis quod est feudum duorum militum, et Castelluczum quod est de Ducatu et est feudum unius militis, quod tenet Arrabitus ab eo in servitio, et cum augmento obtulit milites sex et servientes sex.

738 ¶ Pandulfus de Monte Lupone tenet de eodem Berardo Montem Luponem quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiijor.

739 ¶ Hugo de Rocca tenet de eodem Jollem Loretinum, et Roccam de Principatu quod est feudum ij militum, et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes iiijor. Una tam demanii quam servitii predicti Jollem sunt de propriis feudis milites xxj et augmentum eius milites xlij et servientes lvj.

740 ¶ Berardus de Calvello tenet in capite de predicto Comite Licinosam, et Intentinosam, et Collem Stephanum, in servitio Periculum quod tenet ab eo Guillelmus de Stestano quod est feudum iij militum et cum augmento obtulit mirites vij et servientes vij.

741 ¶ Berardus de Monte tenet de eodem Berardo de Calvello Montem Baranum feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij.

742 ¶ Bartholomeus fìlius Giroldi tenet in capite Sanctam Justam, et medietatem Sancti Viti, et Erivorzam, et Sanctum Accapitum quod totum sicut ipse dixit est feudum quinque militum et cum augmento obtulit milites x et servientes x.

743 ¶ Petrus Jordani tenet in capite Roccam Ravenn. que est ut ipse dixit feudum j militis, et de feudo Arnaldi Sorelli quod ipse tenet de eodem Comite, silicet Sextum quod est ut ipse dixit feudum iij militum et cum augmento obtulit milites viij. Et idem Petrus sicut significavit Alb. tenet Campum Saccum feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij.

744 ¶ Raul Liciem tenet de eodem feudo Raynaldi Sorelle Roccam Peperoczam que est sicut dixit feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij.

745 ¶ Filii Actinulfi videlicet Berardus de Castellucio, et Randisius Filius Berardi, et Berardus filius Hugonis, et Matheus filius Aminadap tenent in demanio Montem Miculum et Piczum, et Guastum et Staffum, et Castellum Mauri et Roccam Almecte, et Roccam Siccem, et Montem Nigrum, et Castelluczum, quod totum sicut ipsi dixerunt est feudum x militum et cum augmento obtulerunt milites xx et servientes xx.

746 ¶ Riccardus de Molina per misericordiam regiam tenet de hiis supradictis feudum Montem de Meczo et Roccam Odonis quod sicut ipse dixit est feudum militum ij et cum augmento obtulit milites quatuor.

¶ Isti sunt qui tenent de predictis filiis Actinulfi.

747 ¶ Berardus de Lucito tenet predictum Lucitum quod est ut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites iij et servientes duos.

748 ¶ Gualterius de Falascosa tenet de eis Falascosam, et Matheus tenet Serram de Piro, que deputentur in predicto feudo demanii videlicet x milites.

Una demanii et servitii predictorum filiorum Actenulfi sunt de propriis feudis milites xi et cum augmento obtulerunt milites xxij et servientes xxij.

749 ¶ Berardus de Balneola cum fratribus suis Robberto et Tustaiano tenent Bagnolum quod est sicut Berardus dixit feudum ij militum, et Petram Cupam, et Castelluccium quod est feudum ij militum et cum augmento obtulerunt milites octo et servientes x.

Iste tenet de predicto Berardo et fratribus suis

750 ¶ Oderisius de Civita veccia tenet de eisdem in Civita veccla feudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij. Una demanii et servitii predicti Berardi et fratrum eius de proprio feudo sunt milites v et cum augmento obtulerunt milites x et servientes xij.

751 ¶ Actenulfus et uxor Landenalsi et fratres eius tenent de eodem Comite de Fondellano feudum j militis et cum augmento obtulerunt milites ij et servientes ij.

752 ¶ Robbertus de Rocca tenet de Berardo de Calvellis significavit Abdenago Roccam Berardi, et Saxum, et Armagnum et Vallem Lampuli in servitio et Imbutellum quod totum sicut ipse dixit est feudum iij militum et cum augmento obtulit milites vj et servientes vj.

753 ¶ Raynaldus de Sexto cum fratre et nepote suo tenet de eodem Comite in demanio Casale, (in servitio Ray. et Pand.) et Montem Aquilam, et Cerasolum, et Sanctum Locherium quod est sicut ipse dixit feudum iiijor militum et cum augmento obtulit milites viij et servientes viij.

754 ¶ Comes Riccardus de Fundis de eodem Comite tenet de Campo Claro feudum iiijor militum sicut ipse dixit, et de Capriata feudum ij militum, et de Gualdo feudum j militis. Una sunt de proprio feudo suo milites vj et augmentum obtulit milites duodecim et servientes xij.

Isti tenent de eodem Comite. R. de Prata.

755 ¶ Petrus Jordani tenet de eo Campum Saccum quod est feudum j militis sicut ipse dixit et augmentum eius est feudum j militis. Una inter feudum et augmentum obtulit milites duos et servientes ij.

756 ¶ Rogerius Sancti Johannis tenet de eodem Comite Riccardo Sanctum Johannem quod est sicut dixit feudum j militis. Una inter feudum et augmentum obtulit milites ij et servientes ij.

757 ¶ Guillelmus de Fossa Ceca tenet de eo Fossam Cecam que est sicut ipse dixit feudum j militis. Una inter feudum et augmentum obtulit milites duos et servientes ij. Una de propriis feudis servitii predicti Raynonis de Prata sunt milites iij et augmentum sunt milites iij. Una inter proprium feudum servitii et augmentum sunt milites vj. Una inter demanium et servitium predicti Raynonis de Prata sunt cum augmento milites xviij et servientes xviij.

758 ¶ Berardus filius Ottonis tenebat de eodem Comite et de domino Rege Cerrum quod est feudum ij militum, et Lacum vivum quod est sicut ipse dixit feudum duorum militum, et Montem Altum quod est fedum j militis. Una sunt de proprio feudo milites iiij et augmentum eius sunt milites iiij. Una inter feudum et augmentum sunt milites viij et servientes x.

759 ¶ Baiaz tenet ab eodem Rod Jaspinam que est sicut ipse dixit feudum j militis et augmentum eius militem j. Una inter feudum et augmentum obtulit milites duos et servientes ij.

760 ¶ Guimundus Ruffus tenet de eodem Comite in Principatu Loganam et Feletam que est sicut dixit feudum ij militum et augmentum sunt milites ij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites iiijor et servientes iiijor.

761 ¶ Raynaldus de Petrahabundante tenet de eodem Comite Freselonem que est sicut ipse dixit feudum iij militum et augmentum eius sunt milites iij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites vj et servientes vj; et sicut significavit Abdenago tenet idem Raynaldus Campumletum feudum j militis.

762 ¶ Goffridus de Galluczo tenet de predicto Comite Petramhabundantem que est sicut ipse dixit feudum iij militum et augmentum eius sunt milites tres. Una inter feudum et augmentum obtulit milites vj et servientes x.

763 ¶ Idem Goffridus tenet Sanctam Mariam de Oliveto feudum j militis.

(Curia)

