1169 ¶ Raynaldus Bonihominis et Berardus et Oderisius et Berardus Berardi et Gentilis cum suis consanguineis tenent in Forcena et in Paganica, et in Aserice, et in Orfagnone, et in Felecta sicut dixerunt pheudum viij militum et cum augmento obtulerunt milites xvj et servientes xxxij.

1170 ¶ Domini Senicii tenent in Forcona medietatem Senicii, et medietatem Podii de Princenno (3), et quoddam tenimentum in Leporanica que sicut dixerunt sunt pheudum iij militum et cum augmento obtulerunt milites vj et servientes xij.

1171 ¶ Gualterius et Gentilis tenet a domino Rege in Alba Sanctum Pium qui sicut dixerunt est pheudum dimidii militis et cum augmento obtulerunt militem unum et servientes ij. Sunt de propriis pheudis servitii predicti Gentilis et Gualterii pheuda xxxj et augmentum eorum sunt milites xxxj. Una inter pheuda et augmentum obtulerunt milites lxij. Una de propriis pheudis demanii et servitii predicti Gentilis et Gualterii sunt pheuda lix et augmentum sunt milites lix. Una inter pheuda et augmentum demanii et servitii obtuÌerunt milites cxviij et servientes cxxiiij.

1172 ¶ Todinus de Colimento sicut dixit tenet a domino Rege in Forcona Ocrem que sicut dixit est pheudum v militum, et medietatem Turris quod est pheudum j militis, et tenet (Gentilis Vetulus in capite) j Cornu, Vallem de Entroduco quod est pheudum iij militum, et Roccam Piscinalem in eadem Valle quod est pheudum j militis, et Roccam Salti Cicoli quod est pheudumj militis. Una sunt pheuda xj et augmentum sunt milites xiiij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xxv et servientes c.

¶ Isti tenent de eo

1173 ¶ Domini Senicii tenent in Balba Leporanicam eque sicut ipse dixit pheudum ij militum et cum augmento obtulerunt milites iiij et servientes x.

1174 ¶ Machilonenses sicut dixemnt tenent de eo Machilonem cum suis pertinentiis que est vij militum et cum augmento obtulerunt milites xiiij et servientes xl; tenent etiam predicti Machilonenses partem Camponescli j in servitium et Asculculinum quod est j militis et cum augmento obtulerunt militem j et servientes iiij.

1175 ¶ Berardus de Bagno cum suis consanguineis tenet de eodem Teodino medietatem Bagni et Baczani.

1176 ¶ (Gualterius de Tulli et Johannis de Castillione qui suprascripti sunt debent hic scribi). Una servitii predicti Todini de Colimento sunt de propriis pheudis milites xiij et medius et cum augmento sunt milites xxvij. Una tam demanii quam servitii sunt de propriis pheudis milites xxiiij et dimidius. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites lvj et servientes cxxvj.

1177 ¶ Bcrardus de Colimento consanguineus iamdicti Todini tenet in capite a domino Rege in Forcona Stissam que sicut dixit est pheudum iij militum, et Roccam Cedici que est iij militum, et Barriles quod est pheudum j militis, et medietatem Turris que est j militis; et Stassillum in Collara et in comitatu Reatino quod est pheudum j militis. Una sunt pheuda ix et cum augmento sunt milites ix. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xviij et servientes l.

Isti tenent de eo

1178 ¶ Gentilis de Berarduczo tenet de jamdicto Berardo in Machilone quod est in comitatu Reatino pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij. Una demanii et servitii predicti Berardi de Colimento sunt de propriis pheudis milites x et augmentum sunt milites x. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xx et servientes 1.

1179 ¶ Atenulfus de Intreben. tenet in Furcona a domino Rege Entreberas quod est phcudum ij militum, et Collem bruczonem, et Camardam, et Guastum, et Ragnam que sunt pheudum iiij militum et cum augmento obtulit milites viij et servientes xvj, et tenet Pescummaiorem, et quoddam pheudum in Paganica, et in Asseric, et tenet (Assericem in Paganica et in Asserice) Ossagnanum quod sicut dixit est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1180 ¶ Berardus de Clarino de eo tenet in tenimento Clarini quod sicut dixit est pheudum dimidii militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij. Una demanii et servitii predicti Attenulfì sunt de propriis pheudis milites v et medius. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xj et servientes xxij.

1181* ¶ Principatus de eadem Comestabulia Comitis Boamundi.

1181 ¶ Oderisius de Collepetrano dixit quod tenet a domino Rege in Balba Carapellam pheudum iiij militum, et medietatem Civitatis pheudum j militis, et Tusciciam quod est ij militum, et Furcam que est j militis, et Li Castelli quod est ij militum, et Collemaltum quod est j militis, et Bassanum quod est j militis, et Aquilanam et Carrettam quod est j militis, et Vicum quod est j militis. Et tenet in Penne quod est in Ducatu Insulam quod est pheudum ij militum, et Paleariam quod est j militis. (Et hec omnia Castella sunt in Penne et in Ducatu). Una demanii predicti Oderisii sunt pheuda milites xix, et augmentum eius milites xix. Una inter pheuda et augmentum obtulit milites xxxvj et servientes l.

¶ Isti tenent de eo

1182 ¶ Transmundus et Berardus frater eius tenent de eo in Penne Castellum Castonee quod sicut dixerunt est pheudum j militis; et Rogerius de Aquaviva et Henricus tenent de eodem Oderisio Aquamivivam in Penne que est sicut dixerunt pheudum dimidii militis. Una sunt pheuda militum iij et dimidii et cum augmento obtulerunt milites vij et servientes xiiij.

1183 ¶ Robertus et Raynaldus tenent in Penne de eodem Oderisio Castellum Vetulum quod est sicut ipse dixit tertia pars militis cum Cerrita quam tenent in demanio pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij. Una demanii et servitii predicti Odderisi sunt de propriis pheudis milites xxj et dimidius et cum augmento obtulit milites xliij et servientes lxiiij.

1184 ¶ Galganus de Collepetri frater predicti Oderisi tenet de domino Rege in Balba Caporczanum quod est pheudum ij militum, et Novellum quod est ij militum, et in Penne tenet Castellionem quod est ij, et Pescum Aprum quod est pheudum ij militum, et in Penne tenet Apignanum quod est pheudum j militis. Una sunt pheuda viiij et cum augmento obtulit milites xx et servientes xxxiiij.

1185 ¶ Gualterius filius Jonathe de Collepetri tenet a domino Rege in Balba Collempetri quod est pheudum ij militum, et Turrim que ei pertinet de Aczano quod est pheudum j militis, et partem quam tenet in Sancta Georgia (est in Penne), et Roccam Pretori quod est pheudum j militis, et partem quam tenet in Sancta Benedicto (et est in Balba) quod est pheudum j militis. Una sunt pheuda viij et cum augmento obtulit milites xvij et servientes xxxij.

1186 ¶ Oderisius de Bisanto tenet a domino Rege in Penne Bacuc quod est pheudum ij militum, et Besent quod est ij militum, et Troctam quod est j militis, et Cupulum quod est j militis: et tenet idem Oderisius de Bisanto in Balba de Principatu medietate Andengre quod est pheudum j militis. Una sunt pheuda vij et cum augmento obtulit milites xv et servientes xx.

¶ Isti tenent de eodem Camite Oderisio de Bisanto.

1187 ¶ Transmundus de Auiano et alter Transmundus de Auiano et Berardus de Cluviano tenent de eodem in Penne Auianum, et medietatem Cluviani que est sicut dixerunt pheudum ij militum et cum augmento obtulerunt milites iiij et servientes iiij. Una demanii et servitii predicti Oderisi de Bisanto cum augmento similiter milites xix et servientes xxiiij.

1188 ¶ Teodinus de Castello tenet de domino Rege in Balba Ursam quod est pheudum ij militum, et Accianum in Balba de Principatu quod est pheudum ij militum. Una sunt pheuda iiij et cum augmento milites viij et servientes x.

1189* (¶ Riccardus Gentilis cum fratribus suis).

1189 ¶ Gualterius Gentilis dixit quod tenet in Penne Castellionem quod est pheudum iij militum, et Pesclum quod est iij militum, et Summatinum quod est j militis, et tenet in Balba de Principatu Fonte Coinum quod est pheudum ij militum, et medietatem Lidi quod est pheudum j militis. Una sunt pheuda x et cum augmento obtulit milites xxij et servientes xl.

1190 ¶ Sansus de Petra Iniqua tenet in Penne Petram Iniquam quod est pheudum ij militum, et medietaten Corbarie que est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites vj (et tenet medium Merrionem in Penne).

1191 ¶ Berardus de Castillione tenet medietatem Corbarie in Penne de predicto Gualterio quod sicut dixit est pheudum j militis, et Pentoritam quod est pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites vj et servientes vj. Una demanii et servitii predicti Gualterii Gentilis sunt de propriis pheudis milites xvj et cum augmento obtulit milites xxxiiij et servientes lij.

1192 ¶ Berardus Gentilis dixit quod tenet in Valle Triti quod est in Balba de domino Rege Offanum quod est pheudum iiij militum, et Presanam in Balba quod est pheudum iij militum, + et Mammonacum quod est pheudum ij militum. Una sunt pheuda xj et cum augmento obtulit milites xxvj. + et in Penne tenet Furcam quod est unius militis et in Balba tenet Aratorem quod est j militis.

¶ Isti tenent de eo

1193 ¶ Berardus filius Adamanni tenet de eo in Penne mediam Roccam de Cerebro et Roccam Triforti quod est pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij.

1194 ¶ Berardus Castilli tenet in Penne tertiam partem Bictorrite quod est pheudum j militis et dimidii et cum augmento obtulit milites ij. Una demanii et servitii predicti Berardi Gentilis sunt cum augmento milites xxxij et servientes lix.

1195 ¶ Gentilis de Rayano frater predicti Gualterii dixit quod tenet in Balba medium Raianum quod est sicut dixit pheudum ij militum, et Preciam Curiam que est ij militum, et medietatem Lidi que est j militis, et Roccam Furci dimidii militis, et Collem quod est j militis. Una sunt pheuda xij et cum augmento obtulit milites xxv et servientes xl.

¶ Isti tenent de eodem Gentili de Rayano

1196 ¶ Berardus de Vicolo tenet in Penne tertiam partem Vicoli quod est due partes militis; et filius Raynaldi de Beffe tenent in Balba de eodem Gentili tertiam partem Beffe, pheudum dimidii militis. Una sunt de servitio predicti Gentilis pheuda ij militum et dimidii. Una inter pheudum et augmentum dernanii et servitii predicti Gentilis sunt milites xxx et servientes xliiij.

1197 ¶ Oddo filius Oddonis de Pectorano tenet de domino Rege in Balba Pectoranum quod est pheudum vij militum, et Carcerem quod est pheudum iij militum et Turripesclum quod est pheudum ij militum, et Petram Anserii quod est iij militum. Una sunt de proprio pheudo milites xv et cum augmento obtulit et iuravit milites xxxvj et servientes c.

¶ Isti tenent de predicto Oddone filio Oddonis de Pectorano.

1198 ¶ (Filius) Preachim tenet de eo in Balba Sagaczanum quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

1199 ¶ Gualterius Attenulfi tenet de eo in Balba Castellum Novum quod est pheudum j militis et cum augmento obltulit milites ij et servientes iiij.

1200 ¶ Gualterius Girardi tenet de eo in Balba Vallem Obscuram quod est pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

1201 ¶ Landulfus de Pacile tenet de eo in Balba Turre quod est pheudum ij militum, et Pacilem quod est pheudum dimidii militis, et cum augmento obtulit milites v et servientes v.

1202 ¶ Flandina olim uxor Mathei de Pectorano tenet de eo Rigum Sopnumlum quod sicut dixit est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1203 ¶ Cassanenses tenent de eodem Oddone Campum de Jovi quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij. Una servicii predicti Oddonis sunt de propriis pheudis milites vij et medius. Una demanii predicti Oddonis et servicii sunt pheuda xix et dimidium et cum augmento obtulit milites clj et servientes cxiij.

¶ Ducatus de eadem Comestabulia

1204 ¶ Benedictus Abbas Sancti Johannis in Venere dixit quod tenet in Aprutio Podium Morelli quod est pheudum unius militis, et Montem Paganum cum suis pertinentiis quod est pheudum v militum, et in Casali tenet pheudum j militis, et tenet in Penne Muraltum quod est pheudum ij militum, et Mitiguianum quod est pheudum ij militum, et Silvam que est pheudum ij militum; et tenet in Tete Sanctum Vitum quod est pheudum ij militum, et Sangrum quod est duorum militum, et Fossam Cecam quod est ij militum, et Girolum quod est pheudum j militis, et Lentiscum quod est unius militis, et Rigum Justum quod est j militis, et Peranum quod est j militis, et Sanctam Crucem, et Sanctum Eusanium, et Roccam, et Caldariam que sunt pheudum ij militum. Una sunt pheudum militum xxv et augmentum militum xxviij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites lij et servientes ciiij.

¶ Isti tenent de eadem abbatia

1205 ¶ Guillelmus de Camarda dixit quod tenet de eo in Penne Castellum Ylicem, et de Bebron. quantum ecclesia Sancti Johannis tenet, quod sicut dixit, sunt pheudum ij militum, et duas partes Podii quod est j militis, et in Castello Teczani pheudum j militis. Una sunt pheuda iiij et cum augmento obtulit milites x et servientes xx.

1206 ¶ Guillelmus Sancti Johannis tenet de predicta ecclesia Sancti Johannis in Venere in Penne Sanctum Johannem quod est pheudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1207 ¶ Matheus de Guandalino tenet de eadem ecclesia in Tete Castellum Resse quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1208 ¶ Leo tenet de eadem ecclesia in Penne Castellum Vetulum quod est sicut dixit pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

(¶ Hoc tenet Africanus de Laviano)

1209 ¶ Matheus tenet de eadem ecdesia in Tete Balognonanum quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1210 ¶ Philippus Satricius et Anguerranus tenet de eadem ecclesia in Tete Castellum Muratum quod sicut dixerunt est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1211 ¶ Robertus de la Fera tenet de eadem ecdesia in Tete Castellum Fare quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij. Una sunt pheuda v et augmentum eius sunt milites ij et cum augmento obtulit milites vij et servientes vij.

1212 ¶ Philippus Patricius dixit quod tenimentum suum in Fossaceca, et in Rocca de eadem ecclesia quod est pheudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem j.

1213 ¶ Rogerius de Guasto dixit quod tenet de eadem ecclesia Gualtum et Sanctum Thomam in Tete quod est pheudum ij militum et dimidii et cum augmento obtulit milites v et servientes x.

1214 ¶ Ogerius Ferilli tenet de eadem ecclesia in Tete Castellum Vetulum quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites iij et servientes iiij.

1215 ¶ Galganus Collis Petri tenet de eadem ecclesia in Tete Montem Viridem et unum tenimentum in Castello Silve quod est pheudum j militis et dimidii et cum augmento obtulit milites ij et servientcs vj. Una servitii Sancti Johannis in Venere sunt de propriis pheudis milites xxj et dimidius. Una cum augmento obtulit milites xliij et servientes lxxij. Una demanii et servitii Sancti Johannis in Venere sunt de propriis pheudis milites xlvj et medius et cum augmento obtulit milites xcv et servientes cxxvj.

1216 ¶ Prepositus Sancti Stephani de Atisae tenet in Tete Faram, et Farezolam, et Tornarezam quod est pheudum duorum militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

(¶ Abbas Sancti Clementis in Piscaria).

1217 ¶ Oderisius abbas Sancti Clementis in Piscaria que est in Comitatu Monoppelli tenet in Tete Faram, et Insulam que est pheudum j militis, et tenet in Tete Balonianum quod est pheudum j militis; et tenet in Penne Alanum quod est pheudum ij militum; et tenet in Comitatu Aprutii Guardiam quod est pheudum ij militum, et Arolam quod est pheudum j militis. Una sunt pheuda militum vij et cum augmento obtulit milites xiiij et servientes xviij.

1218 ¶ Abbas Sancti Stephani de Rivo Maris sicut dixit tenet de domino Rege Rigolcetum quod est pheudum ij militum, et Thorinum quod est pheudum j militis, et Osentem quod est pheudum j militis. Una sunt pheuda iiij et cum augmento obtulit milites viij et servientes viij.

¶ Isti tenent de eodem abbate Sancti Stephani de Rivo Maris.

1219 ¶ Robertus Bordinus tenet de eodem abbate in Tete Casale Sancti Salvatoris quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij. Una demanii et servitii dicti abbatis sunt de propriis pheudis milites vj et cum augmento obtulit milites xij et servientes viij.

1220 ¶ Robertinus Altini tenet de eodem abbate in Tete Sernem quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

1221 ¶ Guido episcopus Aprutii dixit quod tenet in Aprutio Teramum, et Sanctum Benedictum, et Forcellam, et Capraficum, et Lavaronem, et Ripam, et Torontum, et quoddam tenimentum in Sancto Flaviano, et Collem Vetulum, et Maianum cum suo tenimento, et quoddam tenimentum in Montorio, et in Penne tenet Lucum que sicut dixit sunt pheuda x militum et cum augmento obtulit milites xxiiij et servientes xl.

1222 ¶ Berardus episcopus Forconensis dixit quod tenet Civitatem Sancti Maximi in Forcona que sicut dixit est pheudum j militis, et Castellum Roge quod est pheudum j militis, et Casale Sancti Maximi quod est j militis. Una sunt pheuda militum iij et cum augmento obtulit milites vj et servientes xij.

1223* ¶ De Justitia Comitis Boamundi de Ducatu.

¶ Isti sunt Barones qui tenent de domino Rege in capite.

1223 ¶ Jordanus de Rivello dixit quod tenet de domino Rege in capite in Comitatu Teatino Jollianum quod est pheudum ij militum et Arim qui est j militis et cum augmento obtulit milites vj et servientes xij.

1224 ¶ Guilielmus Ricinius tenet a domino Rege Bacrum de Comitatu Monoppelli et est pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij.

1225 ¶ Filii Maynerii de Palena sicut dixerunt tenent a domino Rege in Domo Palenam que est sicut dixerunt pheudum iij militum, et tenent Lamam pheudum iij militum, et Tarantam pheudum j militis, et Piczum pheudum j militis; et in Balba tenent Furcam que est pheudum j militis; et Roccam de Piczis in Terra Borrellensi que est pheudum j militis. Una sunt pheuda xj et cum augmento obtul[erunt] xxv milites et servientes l.

1226 ¶ Oderisius de Quadris cum fratribus tenent a domino Rege in Domo in Domum Piczum Ferratum quod est pheudum ij militum et in Tete tenent Li Quatri quod est pheudum j militis, et Sanctum Comitium pheudum j militis et Petrosum pheudum j militis (et Totollium pheudum j militis quod tenet ab eo in servitio Apramont). Una sunt pheuda viij et cum augmento obtulit milites xviij et servientes xxx.

1227 ¶ Raynaldus Gentilis dixit quod tenet de domino Rege in Teti Sonellam quod est pheudum ij militum, et Gambarum quod est j militis, et Roccam de Albano que est ij militum et Montem Morescum quod est ij militum et Tutullum quod est j militis. Una sunt pheuda viij et cum augmento obtulit milites xiiij et servientes xxx.

1228 ¶ Aspramont nepos eius tenet de predicto Raynaldo Gentili Campus Lesant quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij. Una demanii et servitii predicti Raynaldi Gentilis cum augmento sunt milites xvj et servientes xxx.

1229 ¶ Jacob de Otronia sicut dixit tenet de domino Rege Piczum quod sicut dixit est pheudum v militum et cum augmento obtulit milites [vi]ij, et hoc quod tenet in Ortona, et in Montenigro est pheudum j militis. Una sunt pheuda ij et cum augmento milites iiij et servientes iiij. Una sunt pheuda vj et augmentum vj. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xij et servientes xxiiij.

1230 ¶ Machabeus Melatini cum suis consanguineis sicut dixit tenent cum suo tenimento, et Monticellum, et Camporam, et Nepoczanum quod est pheudum vij militum et cum augmento obtulit milites xiiij et servientes xxyiij.

1231 ¶ Raynaldus de Latroia tenet Troiam que sicut dixit est pheudum iij militum et Yzanum quod est j militis et augmentum sunt milites v. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites ix et servientes xvj.

¶ Isti tenent de predicto Raynaldo de Latroia.

1232 ¶ Acto de Lapenna et Todemarius frater eius tenent de eo tertiam partem Montini de predicto Raynaldo quod sicut dixit est pheudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem j et servientes ij. Una demanii et servitii predicti Raynaldi sunt cum augmento milites xj et servientes xx.

(¶ In quaterno originali erant due carte vacue inter ista que scripta sunt et subsequentia quod propter hoc dicitur quia non videtur continuare).

1233 ¶ Guillelmus frater jamdicti Comitis Roberti tenet de eo in Aprutio Tortoretum quod sicut dixit est pheudum iiij militum, et tenet Montorium quod est pheudum j militis, et Casale Sancti Benedicti pheudum j militis. Una sunt milites vj et augmentum eius sunt milites vj. Una inter pheudum et augmentum obtulit xij et servientes xxiiij.

1234* (¶ In tenimento Penne de eodem Comite Roberto).

1234 ¶ Raynaldus de Trigano et Time frater eius tenent de eodem Comite Triganum quod sicut ipsi dixerunt est pheudum ij militum, et Corusiam pheudum j militis. Una sunt milites iij et augmentum eorum miles j. I Una inter pheudum et augmentum optulerunt milites vj et servientes xij.

1235 ¶ Gualterius Berardi tenet in Penne medietatem Aquilani, quod sicut dixit est pheudum j militis et cum augmemo obtulit milites ij et servientes iiij.

1236 ¶ Berardus et Gualterius nepotes predicti Gualterii tenent in Penne medietatem Aq[uila]ni et sicut dixerunt est pheudum j militis et cum augmento obtulerunt milites ij et servientes iiij.

1237 ¶ Guido Ferraci de Aquila et Bartholomeus nepos eius tenent alium Aquilanum quod est sicut dixerunt pheudum ij militum et augmentum est ij militum. Una inter pheudum et augmentum optulerunt milites iiij et servientes viij.

1238 ¶ Gualterius Moderi et Acto frater eius tenent in Penne Collem Dominicum et duas partes de Torrita que est sicut dixerunt pheudum ij militum, et tenent Pretognanum quod est pheudum j militis. Una sunt milites iij et augmentum milites iij. Una inter pheudum et augmentum obtul[erunt] milites vj et servientes xij.

1239 ¶ Transmundus Moderi tenet in Penne Clarinum et tertiam partem Torrite quod est sicut dixit pheudum ij militum et augmentum eius sunt milites ij. Una inter pheudum et augmentum optulit milites iiij et servientes viij.

1240 ¶ Folgerius de Scarrino tenet medietatem Cermaniani, et medietatem Cono Guictonis, quod sicut dixit est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1241 ¶ Transmundus de Colle Maio tenet in Penne Collem Maium quod sicut dixit est pheudum iij militum, et Catagnanum quod est ij militum, et Turisanam quod est j militis, et medietatem Montis Sicci quod est dimidii militis. Una sunt milites vj et dimidius et augmentum eius sunt milites vij et dimidius. Una inter pheudum et augmentum optulit milites xiiij et servientes xxvj.

1242 ¶ Cleopas de Civitaquana tenet in Penne Civitaquanam que est sicut dixit ipse pheudum iij militum, et tenet Andravanum quod est j militis et in Collulo tenet pheudum dimidii militis, et tenet Genestulam quod est pheudum j militis. Una sunt pheudum militum v et augmentum sunt milites vj et dimidius. Una inter pheudum et augmentum optulit milites xij et servientes xxij.

1243 ¶ Transmundus de Colle May tenet in Penne medietatem Collis Sicci quod est sicut ipse dixit pheudum dimidii militis et cum augmento optulit militem j et servientes ij.

1244 ¶ Raynaldus de Brictolo et Gentilis de Petrainiqua et Guillelmus et Bartholomeus tenent in Penne a Raone de Puliano Coniolum quod est sicut dixerunt pheudum j militis et dimidii et cum augmento obtul[erunt] milites iij et servientes vj.

1245 ¶ Riccardus de Brictolo tenet in Penne Carpinetum quod sicut dixit est pheudum iij militum, et tenet Fabricam que sicut dixit est pheudum ij militum. Una sunt milites v. Una cum augmento optulit milites iij (sic) et servientes xx.

1246 ¶ Raho de Puliano sicut dixit tenet in Penne Cretanum de predicto Comite quod sicut dixit est pheudum ij militum, et tenet ab eo Vestigium quod est pheudum ij militum. Una sunt milites iiij et augmentum iiij. Una inter pheudum et augmentum optulit viij milites et servientes xvj.

1247 ¶ Riccardus de Puliano tenet de eodem Comite in Penne Podium quod sicut dixit est pheudum ij militum et cum augmento optulit milites iiij et servientes ix.

1248 ¶ Transmundus de Puliano tenet ab eodem Comite in Penne Montem bellum quod sicut dixit est pheudum ij militum et augmentum eius sunt alii duo milites. Una inter pheudum et augmentum optulit milites iiij et servientes viij.

1249 ¶ Bartholomeus de Casale tenet in Penne medietatem Cotiniani quod sicut dixit est pheudum ij militum et cum augmento optulit milites iiij et servientes viij.

1250 ¶ Raynalt Libreit dixit quod tenet de predicto Comite in Penne Ripaltam que ut dixit ipse pheudum ij militum, et Brictolum quod est pheudum iij militum, et Faram in Penne quod est pheudum j militis. Una sunt pheudum vj et augmentum eius sunt milites vj. Una sunt de propriis pheudis servitii predicti Comitis Roberti pheudum militum cxxxvij et dimidius et augmentum sunt milites cxlj. Una inter pheudum et augmentum demanii et servicii predicti Comitis Roberti sunt milites cccc minus ij et servientes dccxvj.

1251 ¶ Isti sunt qui tenent in capite a domino Rege (in Aprutio).

1251 ¶ Mactaleonem tenet a domino Rege in capite Cansanum quod sicut ipse dixit est pheudum iij militum et tenet aliud tenimentum quod est pheudum j militis. Una sunt milites iiij et augmentum eius sunt milites iiij. Una inter pheudum et augmentum optulit milites viij et servientes viij.

1252 ¶ Transmundus Castelli Vetuli tenet in capite a domino Rege in Aprutio Castellum Vetulum quod sicut dixit est pheudum iij militum, et Murrum in Aprutio quod est pheudum iiij militum, et Turrem in Aprutio quod est pheudum ij militum, et in Penne Balbianum quod est pheudum ij militum (quod tenet Alexander de Balbiano). Una sunt pheudum militum xj et augmentum eius sunt milites xv. Una inter pheudum et augmentum optulit milites xxvj et servientes liij.

¶ Isti tenent de eo

1253 ¶ Berardus de Scorrano tenet de eodem Transmundo in Penne Montem et Mortulam (que sunt de tenimento Sancti Johannis in Venere) quod est pheudum j militis et dimidii et augmentum eius j militis et dimidii. Una inter pheudum et augmentum milites iij et servientes viij.

1254 ¶ Burrellus de Cellino et Robertus frater eius tenent in Aprutio Montem Sancti Angeli quod est sicut ipsi dixerunt pheudum iij militum; et tenent in Penne Cellinum quod est pheudum iij militum; et in Aprutio tenent Ripam quod est pheudum ij militum, et (Hugo filius Acti) Montem Falconem in Aprutio quod est phedum ij militum, et Lotarescum quod est pheudum ij militum. Una sunt de pheudo eorum milites xij et augmentum eorum xij. Una inter pheudum et augmentum optul[erunt] milites xxiiij et servientes xlviij.

1255 ¶ Guillelmus Scarranus tenet a predictis dominis Burrello et fratre suo in Penne Scorranum quod sicut dixit pheudum ij militum, et Podium de Larosa quod est pheudum unius militis. Una sunt de pheudo suo milites iij et augmentum eius sunt milites iij. Una inter pheudum et augmentum optulit milites vj et servientes xij.

1256 ¶ Machabeus et frater eius tenent de eodem Burrello et fratre suo in Aprutio Camporam que ut ipsi diixerunt est pheudum j militis et cum augmento obtulerunt milites ij et servientes iiij. Una sunt de propriis pheudis servitii predicti Burrelli et fratris eius pheuda militum v et augmentum sunt milites v. Una inter pheuda et augmentum servitii sunt milites x. Una demanii et servitii predicti Burrelli sunt pheuda militum xvij et augmentum eius sunt milites xvij. Una inter pheuda et augmentum demanii et servitii milites xxxiiij et servientes lxviij.

(¶ De Comitatu Comitis Symonis de Sangro)

1257 ¶ Comes Symon filius Comitis Theodini sicut dixit Hugo Avalerius tenet in Principatu Capue Castellum Sangri quod est pheudum v militum, et Scheinamfortem cum Rocca sicca in Terra Burrellensi quod est pheudum j militis, et Alfidinam in Terra Burrellensi quod est pheudum iij militum, et Barreiam quod est pheudum iiij militum, et Roccam de Entremont. quod est pheudum iij militum, et Roccam de Quinque Miliis quod est pheudum j militis, et Collem Angelum in Balba quod est pheudum j militis, et Scannum quod est pheudum j militis, et Fracturam quod est pheudum j militis, et Pilem in Terra Burrelli qui est in Ducatu pheudum iij militum, et Castellum Tassi quod est j militis, et Castrum quod est pheudum ij militum, et Aversam Curiam quod est pheudum iij militum. Una sunt de proprio pheudo Symonis filii Comitis Theodini milites xxxij et augmentum eius sunt milites lxviij. Una inter pheudum et augmentum demanii sui optulit predictus Symon milites c et servientes ccl.

¶ Isti tenent de eo

1258 ¶ Philippus de Guasto sicut dixittenet de eo in Terra Burrellensium Rossellum quod est pheudum j militis, et Petinam Guaraczanam quod est pheudum sicut dixit j militis. Una sunt de pheudo suo milites ij et augmentum eius sunt milites ij. Una inter pheudum et augmentum optulit milites iiij et servientes ij.

1259 ¶ Preliachim sicut dixit Hugo Avaleri tenet de eodem Symone Roccam de Lurasu in Balba que est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1260 ¶ Orrisius Burrellus sicut dixit tenet de eo tres partes Castellionis in Terra Burrellensi quod est pheudum iiij militum, et Belmontem quod est pheudum ij militum, et Roccam Abbatis que est pheudum j militis. Hoc tenet Orrisius Burrelli, et Saldum quod est pheudum j militis, et Pesclum Seroli quod est pheudum ij militum. Una sunt pheuda militum viij et augmentum eius sunt milites xiij. Una inter pheuda et augmentum optulit milites xxij et scrvientes l cum suis baronibus.

¶ Isti tenent de eo

1261 ¶ Unfredus tenet de eodem Orrisio in Terra Burrellensi duas partes de Calcasacco quod est pheudumunius militis et cum augmento optulit milites ij.

1262 ¶ Orrisius et Transmundus sicut dixit Orrisius tenent de eodem Orrisio in Terra Burrellesca medietatem Saroli quod est pheudum ij militum et cum augmenfo miitum iiij. Sunt de proprio pheudo servitii predicti Orrisii milites iij et augmentum iij . Una inter pheudum et augmentum servicii sunt milites vj. Una demanii et servicii predicti Orrisi sunt de propriis pheudis milites xij et augmentum sunt milites xvj. Una inter pheudum et augmentum demanii et servitii optulit milites xxix et servientes l; et si necessitas fuerit in partibus illis ultra hos quotquot habere poterit.

¶ Hec sunt nomina militum Archis qui non habent pheuda

1263* ¶ Riccardus de Pupa. Gentilis de Rocca. Johannes de Arie. Actenolfus frater eius. Hic Regis soldarius.

¶ Hec sunt nomina militum Archis qui habent pheuda.

1263 ¶ Jonathas de Altavilla tenet villanos lij qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram pro duobus pariclis boum, et tenet molendina duo que reddunt denarios xxxv, et victualium salmas xij, et tenet ecclesiam unam, unde habet victualium salmas iij, et de vino salmas iij, et tenet vineas vj.

1264 (¶ Hoc tenet Johannes fìlius Landi qui duxit sororem ipsius Raynaldi et debet inde servire de milite j).

1265 ¶ Raynaldus de Pu..a tenet villanos lij qui non reddunt nisi servitia et salutes et tenet et tenet terram pro duobus pariclis boum, et tenet molendinum unum unde habet victualium salmas ix et salutes vj, et denarios xxiiij, et habet iiij vineas et denarios xxiiij, et de parte ecclesie habet salutes iij.

1266 ¶ Uxor de Stasio Abbate cum fìliis et parvulis suis tenet villanos lij a quibus non habet nisi servitia et salutes, et tenet terram pro duobus pariclis boum, et tenet molendinum unum unde habet victualium salmas iiij, et tenet vineas vj et ecclesias duas.

1267 ¶ Nicolaus tenet villanos xl qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram pro duobus pariclis boum, et vineas quatuor, molendinum unum unde habet victualium salmas iiij et denarios viij et tenet cannabinam unam.

1268 ¶ Mabilia tenet villanos xl qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram pro duobus pariclis boum et vineas iiij, et molendinum unum unde habet victualium salmas ix.

1269 ¶ Johannes Robele tenet villanos xxxiiij qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram pro duobus pariclis boum et vineas iij.

1270 ¶ Jonatha de Giliberto tenet villanos xliiij qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram pro duobus pariclis boum, et vineas duas, et medium molendinum unde habet salmas duas et cannabinam unam.

1271 ¶ Raynonus de Capellato tenet villanos xl qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram pro duobus pariclis boum, et vineas v, et partem molendini unde habet salmas ij victualium et cannajbinam unam.

1272 ¶ Achilles tenet villanos xxx qui non reddunt nisi servitia et salutes, et terram pro duobus pariclis boum et vineas iij.

