764 ¶ Riccardus de Albito tenet de eodem Comite Turcinum quod est sicut ipse dixit feudum j militis et augmentum eius militem j. Una inter feudum et augmentum obtulit milites duos et servicntes iiijor. Una sunt de servitio dicti comitis in Principatu de propriis feudis milites cxxviij et augmentum sunt milites cxxxj. Una inter proprium feudum servitii et augmentum sunt milites clxviiij.

765 ¶ Et Isti sunt Barones huius Comitis qui tenent de eo in Ducatu.

766 ¶ Hugo filius Acti tenet de eodem Comite in demanio Guardiam et Monticellum et Sanctum Felicem. (Riccardus de Monticello in servitio) quod est sicut dixit feudum v militum et augmentum eius sunt milites vj. Una inter feudum et augmentum obtulit milites xij et servientes xij.

767 ¶ Hugo filius Acti tenet per misericordiam regiam Guardiam que est sicut dixit feudum iij militum et cum augmento obtulit milites vj et nil aliud tenet de feudo quod fuit suum nec de demanio nec de servitio.

Isti tenent de eodem Hugone filio Acti

768 ¶ Robbertus de Rocca tenet de eo Olivam et Canale quod est duorum militum et eius augmentum est milites ij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites iiijor et servientes iiijor.

769 ¶ (Hoc proprius debet scribi cum fratre suo) tenet de eodem Hugone Ripam Albam, et Montem Tylie, et Palatam, et Tavennas quod est sicut ipse dixit feudum militum vj et augmentum eius sunt milites quinque. Una inter feudum et augmentum obtulit milites xij et servientes xij.

770 ¶ Riccardus de Monticello tenet ab eo Monticellum et Sanctum Felicem feudum v militum et cum augmento x et servientes x.

771 ¶ Matheus filius Justasine tenet de eodem Hugone filio Acti Civitatem Campi Marini, et Casale Mirabellum quod est sicut ipse dixit feudum ij militum, et aliud dimidium feudi militum ij et augmentum eius sunt milites ij et dimidius. Una inter feudum et augmentum obtulit milites v et servientes v.

Isti tenent de eodem Justasine

772 ¶ Riccardus filius Raul tenet de predicto Justasine Aquaburranam et Castellum Jonathe quod est sicut ipse dixit feudum j militis et dimidii et augmentum eius est miles j et dimidius. Una inter feudum et augmentum obtulit milites tres et servientes iij.

773 ¶ Berardus Fontis Sanus tenet de predicto Justasine Fontem Sanam, et Roccam Sassonam quod est sicut ipse dixit fcudum j militis et augmentum eius est miles j. Una inter feudum et augmentum obtulit milites ij. Una sunt de propriis feudis servitii predicti Justasine milites ij et dimidius. Una inter proprium feudum servitii et augmentum sunt milites v. Una tam demanii quam servitii predicti Justasine sunt de propriis feudis milites v et augmentum milites v. Una inter feudum demanii et servitii et augmentum sunt milites x et servientes viij.

774 ¶ Elyas de Molisio tenet a predicto Hugone Roccam Bannarii que est feudum ij militum. Una inter feudum et augmentum obtulit milites iiij et servientes iiij.

775 ¶ Riccardus filius Raulis tenet de eodem Hugone Collem quod est feudum j militis pauperrimum et cum augmento obtulit militem j.

776 ¶ Guillelmus de Sassana tenet de predicto Hugone Guardiam cum Campoclaro feudum j militis et augmentum milites ij. Una inter feudum et augmentum milites tres et servientes iij.

777 ¶ Manfridus Marchisius filius Hugonis Marchisii et frater eius tenent de eodem Hugone Lupariam et Calcabuczam quod est sicut dixerunt feudum iij militum et augmentum eius sunt milites iij. Una inter feudum et augmentum obtulerunt milites sex et servientes vj.

778 ¶ Guillelmus frater eius tenet sicut significavit Ab[denago] Campum de Petra que est feudum j militis et cum augmento ij et servientes ij.

779 ¶ Raul de Petra tenet de eodem Hugone Caccabonum que est sicut dixit feudum unius militis pauperrimum et cum augmento obtulit militem j. Una sunt de propriis feudis servitii predicti Hugonis filii Acti milites xx et augmentum sunt milites xviij. Una inter feudum servitii et augmentum sunt milites xxxviij. Una tam demanii quam servitii predicti Hugonis filii Acti sunt de propriis feudis milites xxvj et augmentum milites xxiiijor. Una inter feudum demanii, servitii et augmentum obtulit milites l. et servientes xlvj.

Anglonum

780 ¶ Guillelmus de Anglono tenet de predicto Camite Hugone Castellum Judicis, et Montem fortem, et Anglonem quod est feudum viij militum et cum augmento obtulit milites xvj et servientes xvj.

Isti tenent de predicto Guillelmo de Anglono.

781 ¶ Tancredus de Civitella et frater eius tenet de eodem Guillelmo de Anglono Civitellam que est feudum duorum militum, et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes iiijor.

782 ¶ Joczolinus de Caccabono tenet de predicto Guillelmo de Anglonum quod est feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes iiijor.

783 ¶ Robbertus de Maccla et fratres eius tenent de supradicto Guillelmo Macclam feudum unius militis.

784 ¶ Gentilis Senebaldus tenet de eodem Guillelmo Castellum novum quod est ut dixit feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij.

785 ¶ Gualterius Baronis tenet de eodem Guillelmo Castellum Larronis quod est ut dixit feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij.

786 ¶ Robbertus de Guasto tenet de eodem Guillelmo Angloni Guastum quod est ut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij.

787 ¶ Gualterius Bodanus tenet de eodem Guillelmo Crapram Coctam quod est feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij . ¶ Una sunt de propriis feudis servitii predicti Guillelmi de Anglono milites viij. Una inter feudum servitii et augmentum sunt milites xvj. Una tam demanii quam servitii predicti Guillelmi de Anglono cum augmento sunt milites xxxij et servientes xxxij.

788 ¶ Julianus de Castro Piniano tenet in capite Castrum Pinianum et Casale feudum v militum, et de Spineto j militis et cum augmento milites xii et servientes xij. ¶ Isti sunt barones eius.

789 ¶ Hugo de Castro Piniano tenet de Juliano fratre suo in Ducatu Montem Ogeanum in demanio, et in servitio Robbertus frater suus tenet ab eodem Hugone unum Castellum de Lino quod totum sicut ipse dixit est feudum ij militum et augmentum eius sunt milites ij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites iiijor et servientes iiijor.

Isti tenent de predicto Juliano.

790 ¶ Robbertus filius Guimundi tenet de eo in Ferrara feudum j militis et augmentum eius j militis. Una inter feudum et augmentum obtulit milites duos. Una tam demanii quam servitii predicti Juliani de propriis feudis sunt milites iij et augmentum sunt milites tres. Una inter feuda demanii et servitii et augmentum obtulit milites vj et servientes sex.

791 ¶ Guillelmus filius Maynerii tenet in capite de Comite Hugone Petinam et Guardiam quod est sicut dixit pheudum ij militum et augmentum sunt milites ij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites iiij et servientes iiij .

Et subscribantur in isto alia pheuda insimul que tenet in feuda antea.

792 ¶ Robertus Avalerius tenet a predicto Comite Matricem que est sicut ipse dixit pheudum ij militum, et Collum Rotundum et Archipresbiterum, et Albonem quod est sicut ipse dixit feudum unius militis, et Ripam de Brittonis et Castellum quod est feudum j militis. Una sunt de proprio feudo suo milites iiij et eius augmentum sunt milites iiij. Una inter proprium feudum et augmentum obtulit milites octo et servientes viij. (¶ De curia)

793 ¶ Manfridus Marchisius tenuit de eo Campum de Prata que est sicut ipse dixit feudum j militis et augmentum eius est j militis. Una inter feudum et augmentum obtulit milites ij et servientes ij.

794 ¶ Hugo de Rocca tenet de domino Rege Campum Sinarconem quod est sicut ipse dixit feudum unius militis et augmcntum eius est unius militis. Una inter feudum et augmentum obtulit milites ij et servientes ij.

795 ¶ Goffridus de Petravalda tenet de domino Rege Gambatesam, et Petramvaldam, et Nucium quod est sicut ipse dixit feudum unius militis et augmentum eius est unius militis. Una inter feudum et augmentum obtulit milites ij et servientes ij, et cum eo deputata est Ripitella.

(Salcitum)

796 ¶ Unfridus Cantalupus tenet de domino Rege ( vel Roberto) Salcitum quod est feudum j militis et in servitio tenet de eodem Roberto Roccam, et Castellum et Guastum quod est ut ipse dixit pheudum j militis et augmentum eius sunt milites ij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites iij et scrvientes iij. Una sunt de propriis feudis provintiis predicti Roberti Avalerii milites v. Una inter feudum servitium et augmentum sunt milites x. Una tam demanii quam servitii predicti Roberti Avalerii sunt de propriis feudis milites viij et augmentum sunt milites ix. Una inter feudum demanii et servitium et augmentum predicti Roberti sunt milites xviij et servientes xviij.

797 ¶ Rogerius de Guasto tenet Petram Johannis Ighizi et Petram Arimanni quod est sicut ipse dixit feudum dimidii militis et augmentum eius dimidii militis. Una inter feudum et augmentum obtulit militem j.

798 ¶ Raynaldus de Petrahabundate tenet de domino Rege Campum Letum quod est sicut ipse dixit feudum j militis et augmentum eius j miles. Una inter feudum et augmentum obtulit milites ij servientes ij; et nunc sicut signifìcavit Ab[denago] tenet Frisilonem feudum iij militum et cum augmento vj et servientes vj.

799 ¶ Rogerius de Molisio tenet de eodem Comite Pratellam, et Montem Petralimprandum quod est feudum iij militum sicut ipse dixit et augmentum eius sunt milites iij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites vj et servientes vj.

800 ¶ Oderisius fìlius Manerii tenet de eodem Comi te Morronem, et Casamtecelendam quod est sicut ipse dixit feudum viij militum et augmentum sunt milites viij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites xvj et servientes xvij.

801 ¶ Altruda uxor quondam Thalenasii tenet dodarium suum Planesium feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij.

802 ¶ Matheus tenet a domino Rege Sporonasinam quod est sicut ipse dixit est feudum unius militis et augmentum eius est j miles. Una inter feudum et augmentum obtulit milites ij et servientes ij.

803 ¶ Guillelmus fìlius Manerii tenet de eodem Comite Montem Aczum quod est sicut ipse dixit feudum j militis et augmentum eius est j militis. Una inter feudum et augmentum obtulit milites ij et servientes ij.

804 ¶ Robertus de Mignanello sicut signifìcavit Ab[denago] tenet Mignanellum, et Petram fringam feudum unius militis et cum augmento ij et servientes ij.

805 ¶ Thomasius de Piczuto sicut idem Ab[denago] signifìcavit tenet Piczutum feudum j militis et debet servire de uno milite cum corredo curie quod debet habere. Una sunt de propriis feudis servitiis predicti Comitis Hugonis de Ducatu milites lxxj et dimidius et augmentum eius sunt milites lxxj et dimidius. Una inter feudum servitii de Ducatu et augmentum sunt milites Cxliij et servientes Cxxxviij. Una tam demanii quam servitii Ducatus et Principatus predicti Comitis Hugonis sunt de propriis feudis milites CCxlvij et medius. Una inter feuda demanii et servitii Ducatus et Principatus predicti Comitis Hugonis de Mulisio sunt milites CCCClxxxvj et servientes DCV.

806 ¶ Comes Robertus de Bono Herbergo dixit quod tenet in Principatu Capue in demanio Sessulam Pantani que feudum est viij militum, et de parte sua de Lacerra quod est feudum v militum, et Marellanum quod est feudum vij militum. Una sunt de proprio feudo demanii sui milites xx et augmentum eius sunt milites xx. Una inter proprium feudum et augmentum milites xl et balistarii ij.

Iste est Baro eiusdem Comitis qui tenet de eo.

807 ¶ Raynaldus Musca tenet de eo feudum militum et augmentum eius sunt milites iiij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites viij. Una tam demanii quam servitii predicti Comitis Robberti sunt de propriis feudis milites xxiiijor. Una inter feudum demanii et servitii et augmentum sunt milites xlviij et balistarii ij.

808 ¶ Comes Riccardus de Aquila dixit quod demanium suum de Calvo est feudum xx militum, et Riardum est feudum j militis. Una sunt milites demanii sui xxj et augmentum sunt milites xxj. Una inter feudum et augmentum sunt milites xlij.

Isti sunt Barones eius

809 ¶ Johannes de Baios tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

810 ¶ Hector de Thora tenet feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

811 ¶ Guillelmus Guaius tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

812 ¶ Marinus de Capua tenet feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

813 ¶ Amicus de Reumatrice tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ijos.

814 ¶ Raul de Actia tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

815 ¶ Symon Joczolinus tenet feudum ij militum et cum augmento obtulit milites ij.

816 ¶ Guillelmus Blassaville tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

817 ¶ (Frater) Guillelmi filii Blardini tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

818 ¶ Riccardus Brunellus tenet feudum j militis et cum augmeno <sic> obtulit milites ij.

819 ¶ (Filius) Ursi de Regina tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

820 ¶ Gloriosus tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

821 ¶ (Filius) Goffridi Scalloni tenet feudum j militis et cum augmento obtulit ij.

822 ¶ Manasses tenet feudum j militis et cum augmento obtulit ij. Una de proprio feudo milites xviij et de addoamento xviij. Una inter feudum et augmentum milites triginta sex.

823 ¶ Abbas Casinensis obtulit in magna expeditione milites lx et servientes cc.

(Comes Jonathas de Caleno)

824 ¶ Comes Jonathas sicut ipse dixit tenet de Principatu Capue Calenum quod est feudum xv militum, et Ayrolam que est feudum v militum, et Sanctum Martinum quod est feudum v militum. Una sunt de proprio feudo demanii sui feudum militum xxiij et augmentum eius sunt milites xxvij. Una inter feudum et augmentum milites l et servientes l.

825* ¶ Isti sunt Barones eiusdem Comitis Jonathe qui tenent de eo in Principatu.

825 ¶ (Hoc tenet W[illelmus] de Avenabulo) sicut dixit de eodem Comite in Aversa feudum duorum militum et augmentum eius sunt iij milites. Una inter feudum et augmentum milites v. ¶ (Hoc tenet Guillelmus predictus de Avenabulo) et habet idem Symon in servitio feudum viiij militum et augmentum eius est ix militum. Una inter feudum et augmentum Symonis sunt milites xviij. Una inter demanium et servitium predicti Symonis sunt de propriis feudis milites xj et augmenti sunt milites xij. Una inter demanium et servitium et augmentum obtulit milites xxiij.

826* ¶ Isti tenent de Guillelmo de Avenabulo sicut dixerunt idem Guillelmus et Matheus de Avenabulo frater eius.

826 ¶ Odo Peregrinus tenet a Guillelmo de Avenabulo sicut dixit feudum j militis et cum augmento sunt milites ij.

827 ¶ Raul fìlius Jordani tenet de predicto Guillelmo feudum unius militis et cum augmento sunt milites ij.

828 ¶ Guillelmus fìlius Unfridi tenet feuda duo de eo et cum augmento obtulit iiijor.

829 ¶ Nicolaus fìlius Mathei de Monfìci tenet de eodem Guillelmo feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij, et aliud feudum tenet in capite a domino Rege.

830 ¶ Guillelmus fìlius Umberti tenet de predicto Guillelmo feudum unius militis et cum augmento sunt milites ij.

831 ¶ Aymarius de Neapoli tenet de eodem Guillelmo feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

832 ¶ Pandulfus de Alaysi tenet de eodem Guillelmo feudum j militis et cum augmento sunt ij.

833 ¶ Petrus Cacapice Comestabulus de Neapoli tenet de eodem Guillelmo de Avenabulo feudum j militis quod tenebat Guillelmus de Sancto Flaymundo; tenuerat Viveriis set ipse Guillelmus de Avenabulo clamavit ipsum Petrum Cacapice cum feudo suo serviet in capite domino Regi.

834 ¶ Robbertus Ingressus sicut ipse dixit tenet de predicto Comite Roccam de Albano quod est feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes x.

(Curia)

835 ¶ Bartholomeus Burrellus sicut dixit Marius pater eius tenet de eodem Comite totam terram que fuit Gregorii Pagani, videlicet.

836 ¶ Landulfus de Aquino sicut dixit Actenulfus Casertanus tenet de eodem Comite Albitum, et Camporam, et quarterium Aquini quod feuda x militum et cum augmento obtulit milites xx et servientes xxx.

837 ¶ Raynaldus Buccavitellus dixit quod tenet de eodem Comite Jonatha Gallinarum quod est feudum iij militum et cum augmento obtulit milites vj et servientes vj.

838 ¶ Pandulfus tenet in Nucelleto in terris Carinule feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

839 ¶ Raynaldus Musca dixit quod tenet in demanio in Valle Argentia feudum iiijor militum et cum augmento obtulit milites xij et servientes C et balisterios x, et dixit quod xj vavassores eius qui tenent de eo xj feuda militum dabunt cum augmento milites xxij.

Isti tenent de predicto Raynaldo Musca

840 ¶ Guillelmus Fillarinus tenet de eo Roccam que est feudum ij militum et cum augmento obtulit iiijor.

841 ¶ Fulco Cappellanus et Robbertus filius Scaldi tenent ab eodem Guillelmo feudum ij militum et cum augmento obtulerunt milites iiijor.

842 ¶ Roaltum et Jordanus tenent a predicto Guillelmo ij feuda militis pauperrima pro quibus cum augmento servient ambo.

Una demanii et servitii predicti Raynulfi Musce sunt de propriis feudis milites xxj et augmentum sunt milites xxiiijor. Una inter feudum et augmentum obtulit milites xliiijor, servientes C et balistarios x.

(Lauersum Curia)

843 ¶ Robbertus de Lauro dixit quod tenet Laurum quod est feudum iiijor militum et augmentum eius sunt milites sex. Una inter feudum et augmentum obtulit milites decem et servientes x.

844 ¶ Landulfus Burrellus dixit quod tenet Strangulam Gallum quod est feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

845 ¶ Guillelmus de Monte Forti dixit quod tenet in demanio Montem Fortem quod est feudum ij militum, et quod tenet Avellinum et Mercullanum feudum iij militum, et de Forino cum hoc quod tenet in Sarno est feudum j militis, et de Alito est feudum j militis. Una sunt feudum vij et augmentum sunt milites vij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites xiiij et servientes xv.

846 ¶ Goffridus eius fìlius sicut dixit tenet in Aversa feudum j militis et tres pauperrimos milites habentes unusquisque dimidium feudum. Una sunt feudum ij militum et cum augmento obtulit milites v.

847 ¶ Balduinus Longaville sicut dixit tenet in Aversa feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

848 ¶ Rogerius de Pede Larrone tenet in Aversa feudum j militis et cum augmento obtulit ij.

849 ¶ Matheus de Avenabulo dixit quod tenet in Aversa feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

850 ¶ Et Robbertus Caramannus tenet de eo pauperrimum feudum. Una sunt milites v.

851 ¶ Hugo de Salerno sicut dixit tenet feudum v militum et augmentum sunt v militum.

Una sunt inter feudum et augmentum milites x.

852 ¶ Riccardus de Barulo tenet feudum iiijor militum et augmentum sunt milites iiijor. Una inter feudum et augmentum obtulit milites viij.

853 ¶ Robbertus de Abalita de Capua tenet feudum iiijor militum et augmentum eius sunt iiijor. Una inter feudum et augmentum obtulit milites viij.

(Curia)

854 ¶ Zoffo de Graniano sicut ipse dixit tenet feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

855 ¶ Raynaldus de Lilia sicut ipse dixit tenet feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

856 ¶ Raymus de Cayacza tenet feudum j militis sicut ipse dixit et cum augmento obtulit milites duos.

857 ¶ Drogus sicut ipse dixit tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij.

858 ¶ Johannes Bassi sicut ipse dixit tenet pauperrimum feudum j militis et cum augmento serviet ipse.

859 ¶ Joczolinus de Rocca sicut ipse dixit tenet feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

860 ¶ Philippus Sancti Archangeli tenet feudum j militis sicut ipse dixit et cum augmento obtulit milites ij.

861 ¶ Raho de Cantalupo sicut i:pse dixit tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

862 ¶ Landulfus de Manso sicut ipse dixit tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

863 ¶ Matheus de Nuceria sicut ipse dixit tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

Una sunt qui fuerunt Rahonis filii Raelis de propriis feudis feudum militum xxviij et augmentum eorum sunt milites xxvj. Una inter proprium feudum et augmentum sunt milites liiij.

864 ¶ Guillelmus Fillarinus tenet in dodario de demanio feudum ij militum; et in Valle Gaudii feudum dimidii militis et augmentum eius est ij militum et dimidii. Una inter feudum et augmentum obtulit milites quinque et servientes xxx et balistarium j.

865 ¶ Goffridus Guanancus dixit quod tenet in Aversa feudum j militis; et hoc quod tenet in Tuffo feudum j militis; et tenet in terra sua Averse tres pauperes milites, unusquisque eorum habentes dimidium feudum militis. Una sunt feudum militum iij et dimidii et augmentum eius sunt quatuor milites et dimidius. Una inter feudum et augmentum milites viij et servientes xv.

866 ¶ Johannes de Valle dixit quod tenet in Aversa de Valle feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes x.

867 ¶ Herveus de Bolicta sicut dixit tenet in Aversa feudum iij militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes xx.

868 ¶ Johannes Francisius dixit quod tenet in Aversa feudum ij militum et augmentum eius sunt milites iij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites iiij et servientes x.

¶ Isti tenent de eodem Johanne Francisio.

869 ¶ Herveus de Strachello tenet de eo quoddam pauperem feudum j militis et cum augmento obtulit militem j.

870 ¶ Riccardus de Capistrello tenet de eo quoddam pauperrimum feudum et cum augmento serviet ipse.

871 ¶ Uxor Girardi Capudasini tenet de eo pauper feudum et cum augmento obtulit militem j.

Una demanii servitii predicti Johannis Francisci sicut dixit de propriis feudis milites v et cum augmento sunt milites v. Una inter feudum demanii et servitii et augmentum obtulit milites vij et pedites armatos decem.

872 ¶ Petrus Girardi dixit quod tenet in Aversa feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes decem

¶ Isti tenent de eodem Petro.

873 ¶ Henricus Tiphonie tenet de eo pauperrimum feudum et cum augmento obtulit militem j.

874 ¶ Rahul de Casaluccia tenet de eo feudum pauperrimum et cum augmento obtulit militem j.

875 ¶ Matheus Peregrinus tenet de predicto Petro feudum pauperrimum et cum augmento obtulit militem j.

Una tam demanii et servitii predicti Petri Girardi sunt de propriis feudis milites v et augmentum sunt ij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites septem et servientes x.

876 ¶ Leonardus Sorellus sicut dixit tenet in Aversa feudum ij militum et augmentum eius sunt milites ij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites iiijor.

Isti tenent de predicto Leonardo Sorello.

877 ¶ Nicolaus Sancte Agathes tenet de eodem feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

878 ¶ Robbertus filius Raonis tenet de eo feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

Una demanii et servitii predicti Leonardi sunt de propriis feudis milites iiij et cum augmento sunt milites viij.

879 ¶ Guillelmus de Pinzone sicut ipse dixit tenet feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

880 ¶ Matheus de Monte sicut dixit tenet feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

881 ¶ (Et unum feudum tenet de Guillelmo de Avenabulo sicut ipse Guillelmus dixit).

882 ¶ Americus de Maloleone dixit quod tenet in Aversa feudum j militis et dimidii et cum augmento obtulit milites iij.

(Curia)

883 ¶ Guillelmus de Fraymundo Juvenis dixit quod tenet in Aversa feudum iij militum et augmentum eius sunt milites iij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites vj.

Isti tenent de eo.

884 ¶ Valentinus tenet de eo pauperrimum feudum j militis et cum augmento obtulit militem j videlicet se ipsum.

885 ¶ Robbertus de Avenabulo dixit quod tenet feudum j militis et dimidii et cum augmento obtulit militem iij.

886 ¶ Unfridus de Ribursa dixit quod tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

887 ¶ Robbertus de Lacerria tenet pauper feudum et serviet ipse.

888 ¶ Jeczelinus de Rocca dixit quod tenet in terra Averse pro nepote suo feudum iij militum et cum augmento obtulit milites vj et servientes xx.

889 ¶ Riccardus de Rocca tenet Cautillonum quod sicut ipse dixit est feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

Isti tenent de eodem Jeczelino.

890 ¶ Guillelmus Lombardus tenet de eo pauperrimum feudum militis et cum augmento obtulit j.

891 ¶ Niel tenet de eo pauper feudum j et cum augmento obtulit militem j. Una demanii et servitii predicti Joczelini sunt de propriis feudis milites v et augmentum sunt milites iij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites viij.

892 ¶ Gualterius de Molinis dixit quod feudum suum est de Cicala militum xv, et in Aversa ij militum et augmentum eius sunt milites xvij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites xxxiiijor et servientes cxx.

Isti tenent de eo.

893 ¶ Goffridus Scallonus tenet de eo in Aversa feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

894 ¶ Philippus de Centura tenet de eo in Aversa feudum j militis et cum augmento obtulit militem j.

895 ¶ Uxor Fulconis de Petrara tenet de eo feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

896 ¶ Raul de Capua tenet de eodem Gualterio de Molinis feudum j militis et cum augmento obtulit ij.

897 ¶ Ascutinus de Matalono tenet de eo in Matalono feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

898 ¶ Guillelmus fìlius Augerii tenet de eo in Rapara feudum j militis et cum augmento obtulit militem j.

899 ¶ Raynon Tosardus tenet de eo in Acerna feudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij.

900 ¶ Riccardus Dellie tenet de eo in Lacerna feudum j militis, et in Aversa feudum j militis. (Curia)

901 ¶ Et Carbonus tenet de eo pauper feudum militis et cum augmento obtulit ipse R[iccardus] milites v.

Una demanii et servitii predicti Gualterii de Molinis sunt de propriis feudis milites xxviij et cum augmento inter totum obtulit milites liiijor et servientes cxx.

902 ¶ Johannes Cacapice sicut ipse dixit tenet in Aversa feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

903 ¶ Actenulfus et Ligorinus fratres predicti Johannis Capace sicut dixerunt tenent in Aversa feudum ij militum et cum augmento obtulerunt milites iiijor.

904 ¶ Petrus Cacapice frater Alexandri Cacapice Comestabulus Neapolis tenet in tenimento Averse in Casali Parete feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij (quod feudum prius tenuerat de Guillelmo de Avenabulo et nunc tenet in capite de domino Rege).

Capua

905 ¶ Raul filius Guillelmi de Capua dixit quod demanium suum est quod tenet in Capua feudum iiijor militum, et in Teano, et in Octaiano, et in Fellino tenet feudum ij militum et cum augmento obtulit milites xij.

Isti sunt qui tenent de eo in Capua.

906 ¶ Robbertus de Camprava tenet de eo feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

907 ¶ Johannes Gallu in capite tenet de eo feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

908 ¶ Osmerius tenet de eo feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

909 ¶ Tancredus Belle tenet de eo feudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij. Una demanium et feudum predicti Raulis filii Guillelmi sunt de propriis feudis milites xj et cum augmento obtulit xxij milites.

910 ¶ Et dixit ipse Raul filius Guillelmi quod non tenet plus; verum dominus noster Rex precepit Ebolo camerario ut inquirat, et si plus tenet quam dixit, capiat illud ad opus Curie. Et quia mendacium dixit in Curia, faciat inde justitiam Curie.

911 ¶ Johannes Frater tenet de Caianello feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes x.

912 ¶ Pandulfus Comes Palatii tenet feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes x.

913 ¶ Dalfinus tenet de predicto Pandulfo pauper feudum j militis et cum augmento obtulit militem j.

914 ¶ Landulfus frater Mansonis tenet feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes xx.

915 ¶ Isti sunt de quibus debet inquirere Ebolus Camerarius quia non venerunt ad exercitum; qui debent servire domino Regi sicut melius possunt quia pauperes sunt: ¶ Johannes de Barone, Actenulfus de Patricio, Raynonus filius Pandulfi, Johannes filius Henrici, Guayferius de Capua, Gurfirardus, Landulfius de Patricio, Uxor Landenulfi Rancisii, Riccardus Guisiltilfus.

916 ¶ Aschetinus filius Robberti tenet pheodum (¶ Madalon.) unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

917 ¶ Raul filius Guillelmi sicut dixit Ebolus Camerarius tenet in Madalono feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos. Una sunt de propriis pheodis de Madalono milites iij et cum augmento obtulit milites vj.

De Summa

918 ¶ Lodicius sicut dixit Ebolus Camerarius tenet in Summa pheudum unius militis et augmentum eius est unius militis. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites ij.

919 ¶ Riccardus fìlius Girardi sicut dixit Ebolus Camerarius tenet pheodum j militis in balio quod fuit Robberti de Messa et cum augmento obtulit milites duos.

919* ¶ Donadeus fìlius Landi sicut dixit Ebolus Camerarius tenet feodum unius militis et cum augmento obtulit milites ij.

Una sunt de Summa milites sex.

920 ¶ Goffridus Angevinus tenet de pheodo quod tenuit Aignes uxor Raonis fìlii Raelis pheodum j militis, et de pheodo quod tcnuit Landulfus Carazus tenet feodum j militis, et de feodo quod tenuit Hugo de Pino tenet feodum j militis. Una sunt de proprio pheodo milites iij; set quia pauperrima sunt feuda cum augmento obtulit milites iij.

921 ¶ Goffridus Rubeus tenet feudum unius militis et augmentum est unum militem. Una inter feudum et augmentum obtulit milites ij.

922 ¶ Rao Lambardus tenet duo pauperrima feuda et cum augmento obtulit milites ij.

923 ¶ Arvon de Corvay tenet pauperrimum feudum cum augmento obtulit militem unum.

924 ¶ Johannes de Bono homine non habet feudum integrum set cum augmento obtulit militem unum.

925 ¶ Bernardus tenet dimidium feudum militis et augmentum eius est dimidium militem.

926 ¶ Guillelmus fìlius Johannis de Tyano emit feudum unum militis in Tyano quod fuit Johannis de Caramello et cum augmento obtulit milites ij.

927 ¶ Robbertus fìlius Johelis tenet dimidium feudum militis et cum augmento obtulit militem unum.

928 ¶ Alexander de Catanello tenet dimidium pheudum militis et cum augmento obtulit unum.

929 ¶ Odo de Marzano tenet villanos et cum augmento obtulit se ipsum.

930 ¶ Robbertus de Nuceria tenet dimidium feudum militis et cum augmento obtulit militem j.

931 ¶ Jonathas tenet dimidium feudum militis et augmentum eius est dimidium feudum et obtulit militem j.

(De Suessa)

932 ¶ Amicus de Reumatrice sicut dixit tenet in Suessa feudum ij militum, et in Maddalono feudum j militis, et de feudo Pontis curvi et Sugii quod judicio Curie recuperavit aput Potentiam quod est sicut ipse dixit feudum unius militis. Una sunt de · proprio feudo suo milites iiijor et augmentum sunt milites iiijor. Una inter feudum et augmentum milites octo.

933 ¶ Herveus de Polita sicut dixit tenet in Suessa pheudum trium militum et cum augmento obtulit milites vj.

934 ¶ Actenulfus Casertanus sicut dixit tenet in Suessa pheudum j militis et cum augmento obtulit milites iiijor.

935 ¶ Senebaldus sicut dixit tenet in Suessa feudum augmento obtulit milites ij.

936 ¶ Robbertus de Scaleti sicut dixit tenet pauperrimum feudum j militis et cum augmento obtulit se ipsum.

937 ¶ Terri sicut dixit Ebulus Camerarius tenet in Suessa pheudum j militis et cum augmento obtulit ij.

938 ¶ Gualterius de Carta sicut dixit Ebolus Camerarius tenet feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

939 ¶ Graymundus Guallardus sicut dixit Ebolus Camerarius tenet in Suessa feudum pauperrimum j militis et cum augmento obtulit se ipsum.

940 ¶ Gualterius de Morico sicut dixit Ebolus tenet feudum umus militis pauperrimum et cum augmento obtulit se ipsum.

941 ¶ Rao fìlius Hugonis sicut dixit Ebolus Camerarius tenet pauper feudum unius militis et cum augmento obtulit se ipsum.

942 ¶ Robbertus de Regina sicut dixit Ebolus Camerarius tenet pauper feudum j militis et cum augmento obtulit se ipsum.

943 ¶ Goffridus de Maranula sicut dixit Ebolus Camerarius tenet pauper feudum unius militis et cum augmento obtulit se ipsum.

944 ¶ Johannes de Paulo sicut dixit Ebolus Camerarius tenet pauper feudum unius militis et cum augmento obtulit se ipsum.

945 ¶ Massarus sicut dixit Ebolus Camerarius tenet pauper feudum militis j et cum augmento obtulit se ipsum.

946 ¶ Johannes Amalfìtanus et Lando Canzanus sicut dixit Ebolus tenent pauper feudum j militis et cum augmento obtulerunt j militem.

Rocca Montis Dragonis

