387 ¶ Comes Goffridus Alexine sicut dixit Alexina est feudum octo militum, et Percina est feudum quatuor militum, et Ripaltum feudum duorum militum. ¶ Una de proprio feudo sunt milites quindecim et augmentum eius sunt milites decem et septem. Una inter feudum et augmentum obtulit milites triginta duos et servientes centum; et sicut signifìcavit Raymundus fìlius Frachaldi idem Comes Gos[fridus] tenet Casale Sancti Trifonis feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

388 ¶ Uxor Guillelmi de Crevonzone mandavit per Benedictum hominem suum quod tenet Sanctum Nicandrum quod est feudum duorum militum et Roccettam quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites sex et servientes decem. ¶ Una demanii et servitii predicti Comitis de proprio feudo milites sunt decem et octo et augmentum tam demanii quam servitii milites viginti. ¶ Una omnes sunt milites triginta octo et servientes centum decem.

389 ¶ (Item Hugo filius Rahelis tenet Casale Sancti Petri Veterani quod tenuit Matheus Sancti Petri et Benjanum, quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

390 ¶ Comes Philippus de Civitate de hoc quod tenet in Ducatu sicut dixit de Civitate est feudum decem militum, de Monte Orrisi feudum trium militum, de Monte Rotaro feudum unius militis, de Monte Ylari feudum trium militum, et de Liceto feudum trium militum. ¶ Una demanii predicti Comius sunt milites viginti et augmentum eius milites viginti. Una omnes sunt milites quadraginta et servientes quadraginta.

¶ Isti sunt Barones eius

391 ¶ Rogerius de Parisio tenet de eodem Comite Castellucium quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quatuor.

(Avellinum)

392 ¶ Comes Rogerius de Aquila dixit demanium suum quod est in Principatu est feudum viginti militum, et de Riardo feudum unius militis; et de Avellino est feudum sexdecim militum quod tenet in Ducatu, et de Merculiano est feudum duorum militum, et de Caprilio feudum duorum militum, et de Sancto Angelo feudum duorum militum. ¶ Una de proprio feudo sunt milites quadraginta sex et augmentum eius sunt milites quadraginta quinque. Una inter feudum et augmentum obtulit milites octoginta octo et servientes centum.

Isti sunt Barones eius de Ducatu

393 ¶ Boamundus Malerba tenet Sumontem quod est feudurn duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes decem.

394 ¶ Robbertus de Tufo tenet Montem Frederi quod sicut dixit est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes decem.

395 ¶ Rogerius de Farneto, tenet Gruptam et Salsam que sunt feuda duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes decem. ¶ Una tam de feudo demanii quam servitii predicti comitis sunt milites quadraginta novem et augmentum eius tam demanii quam servitii sunt milites quinquaginta et unus. ¶ Una sunt omnes milites centum et servientes centum triginta, et si necessitas fuerit belli ultra promissum quot quot habere poterit.

396* ¶ De eadem Comestabulia. Riccardus filii Riccardi sub Comestabulia Guimundi de Montellari.

396 ¶ Filius Guimundi de Montellari dixit quod tenet Castellucium quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

397 ¶ Raho de Rocca Troie dixit quod tenet tertiam partem unius militis et cum augmento obtulit se ipsum.

398 ¶ Armarus dixit quod tenet dimidium feudum militis in Fogia et cum augmento obtulit militem unum.

399 ¶ Maynardus de Grano dixit quod tenct Prisurgium quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

400 ¶ Johannes de Boctio dixit quod tenet viginti commendatarios in Castellione et cum augmento obtulit militem unum.

401 ¶ Leo de Fogia dixit quod habet paucos commendatarios et obtulit militem unuma.

402* ¶ Electus Troie ¶ Abbas Sancti Ursarie ¶ Abbas Sancti Nicolai Troie ¶ Abbas de Vultu

¶ Episcopus Melfìensis

402 ¶ Episcopus Melfie tenet Gaudianum et habet ibi de demanio feudum duorum militum et in servitio feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites octo et servientes centum.

¶ Abbas Bancie

403 ¶ Jordanus fìlius Jacob Andrie tenet medietatem Petresicce que est feudum unum et cum augmento obtulit milites duos. ¶ Alia medietas est domini Regis in demanio.

¶ Sancta Agatha

404* ¶ Isti sunt milites Sancte Agathe tenentes feudum.

404 ¶ Landulfus fìlius Petri Aguinardi tenet sicut dixit feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

405 ¶ Gualeramus sicut dixit tenet feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

406 ¶ Riccardus fìlius Brini tenet feudum sicut dixit unius militis et cum augmento obtulit milites duos. Una sunt de Sancta Agatha tenentes feuda milites, et non habentes feuda sunt triginta. De hiis debet inquirere Raynaldus Frahaldus.

¶ Bivinum

407 ¶ Milites Bivini habentes feuda sicut dixit Riccardus de Calvello sunt novem.

407* ¶ Milites Bivini non habentes feuda sunt viginti. Quorum nomina et tenimenta debet scribere Curie idem Matheus Camerarius.

¶ Asculum

¶ Isti sunt Milites Asculi de demanio Sancte Trinitatis de Venusio

408 ¶ Abbas predicte Sancte Trinitatis de Venusio obtulit pro tota terra et tenimento suo milites triginta et servientes ducentos triginta pro auxilio magne expeditionis et solitos servientes quos Curia solita est habere de medietate Asculi que est predicte ecclesie.

409 ¶ De Corneto Sancte Trinitatis de Venusio. ¶ De Sancto Johanne in Fronto pro abbate Sancte Trinitatis de Venusio. ¶ De Valle Sorbi eiusdem abbatis. ¶ De Orta eiusdem abbatis. ¶ De Aquabella eiusdem abbatis. ¶ De Barrano eiusdem abbatis.

409* ¶ Abbas Sancti Johannis in Lama.

409** ¶ Abbas Sancte Trinitatis Cave.

¶ De Sancto Petro de Olivula et Sancto Jacobo de Luceria.

¶ De Monte Fusculo

410 ¶ Gucrrerius de Monte Fusculo dixit quod tenet in demanio feudum unum militis, et in servitio tenet in Monte Fusculo feudum duorum militum et cum augmento pro se et hominibus suis obtulit milites sex.

411 ¶ Herbertus filius Milonis Pagani sicut dixit Guerrerius tenet in demanio feudum unum militis, et in servitio feudum unum militis et cum augmento obtulit milites tres.

412 ¶ Raynerius filius Guimundi et Brienus frater eius sicut dixerunt tenent feudum unum militis et cum augmento obtulerunt milites duos.

413 ¶ Niel filius Pipini tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

414 ¶ Tancredus de Molisio cum filia Hugonis Bruni sua uxore tenet in demanio feudum unum Ca> militis, et in I servitio tenet feudum quinque militum et cum augmento pro se et hominibus suis obtulit milites duodecim.

415 ¶ Guillelmus filius Raulis sicut dixit Guerrerius tenet in demanio feudum unius militis, et in servitio feudum unum militis et cum augmento pro se et hominibus suis obtulit milites quatuor.

416 ¶ Constantinus sicut dixit Guerrerius tenet feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

417 ¶ Robbertus filius Girardi tenet feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

418 ¶ Raho de Brae sicut dixit tenet feudum unum militis et cum augmento milites obtulit duos.

419 ¶ Gibel sicut dixit Guarrerius tenet feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

420 ¶ Guimundus fìlius Pagani sicut dixit tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

421 ¶ Guillelmus fìlius Alexandri Corbolini dixit quod tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

422 ¶ Basuinus tenet feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

423 ¶ Tancredus de Incantalupo tenet feudum quod fuit Tancredi de Cripta, quod tenuit Guillelmus Buccafollis, quod est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

424 ¶ Landulfus fìlius Andree tenet de eo feudum sicut tenuit de Tadeo de Greca feudum unius militis et cum augmento milites obtulit duos. ¶ Una demanium et servitium ipsius Tancredi obtulit milites quatuor cum augmento.

425 ¶ Filius Helye Montis Fusculi dixit quod tenet villanos decem et cum augmento obtulit militem unum.

¶ De Monte Fusculo cum augmento milites quadraginta novem.

426 ¶ Curia tenet in demanio feudum duorum militum quorum augmentum sunt milites quatuor quod tenuit Hugo fìlius Fulcerii et Symon fìlius Rogerii in Petra Maiori.

427 ¶ Hugo fìlius Fulcerii dixit quod tenet in Petra Maiori villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum, et in Sancto Andrea tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

¶ Una milites tres.

428 ¶ Guillelmus de Funtana Rosa qui duxit fìliam Landonis Amiranni tenet in Palude feudum unum militis, et Montem Malum feudum unius militis, et in Sancto Lupulo in Valle Telesie tenet feudum unum militis. Una proprium feudum milites tres et augmentum eius milites quatuor. Una inter feudum et augmentum obtulit milites septem et servientes decem.

429 ¶ Hugo de Palude tenet medietatern Murronis sicut signifìcavit Alfanus Camerarius, quod est feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes quatuor.

430 ¶ Raho de Furrio Novo tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

431 ¶ Savarinus de Terra Rubea sicut dixit tenet in Palude feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

432 ¶ Robbertus de Monte Malo sicut dixit Amorannus tenet Montem Leonis quod est sicut dixit feudum duorum militum et augmentum eius duorum militum. Una obtulit inter feudum et augmentum milites quatuor et servientes decem.

433 ¶ Riccardus de Balbano fìlius Gilberti de Balbano qui mandavit domino Regi per Philippum de Balbano nepotem suum tenet Cistemam cuius demanium feudum est sex militum, et de Rocca, et de Cedonia feudum quinque militum, et de Monte Viridi quatuor militum et de Armatera duo milites, et de Vitalba tres milites. Una demanium suum est feudum viginti militum et augmentum eius sunt milites quadraginta. Una inter feudum et augmentum milites sexaginta et servientes sexaginta.

434 ¶ Sanson de Bando dixit quod tenet Franchavillam quod est sicut dixit feudum quinque militum et augmentum eius sunt milites septem. Una sunt milite duodecim et servientes triginta.

435 ¶ Riccardus de Genzano tenet de eodem Sansone sicut dixit feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos. Una demanii et servitii dicti Sansonis sunt milites quatuordecim et servientes triginta.

436 ¶ Goffridus de Francavilla tenet feudum unum militis sicut dixit et augmentum eius militem unum. ¶ Una obtulit cum augmento milites duos.

437* (¶ De Principatu)

437** ¶ De Comestabulia Lampi de Fasanella

437 ¶ Guillelmus fìlius Henrici de Sancto Severino dixit quod demanium eius de Sancto Severino est feudum octo militum, et de Calento feudum sex militum. Una de proprio feudo milites tredecim et augmentum eius milites quatuordecim. ¶ Una militum inter feudum et augmentum milites viginti octo et pedites armati octoginta, quos obtulit.

438 ¶ Idem Guillelmus dixit quod Montorium est feudum tredecim militem et augmentum eius milites tredecim. Una inter feudum et augmentum de Montorio obtulit milites viginti duos. ¶ Una sunt tam de propriis feudis Sancti Severi et Cilenti quam et de Montorio milites viginti octo et augmentum eius milites viginti octo . ¶ Una inter feudum et augmentum obtulit milites quinquaginta quatuor et pedites octoginta.

Isti tenent de eo

439 ¶ Florius de Cameroto tenet Corbellam quod est sicut dixit feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor; (pro alio feudo unius militis quod fuit Rogerii Russi, quod dominus Rex ei reddidit, et cum augmento milites duos.

440 ¶ Guillelmus de Pistillone tenet Castelluczum quod sicut dixit est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

441 ¶ Robbertus fìlius Trogisii de Cripta cum matre sua tenet Sanctum Georgium quod est sicut dixit feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

442 ¶ Curia tenet quod tenuit Lampo de Fasanella silicet in Cometo feudum duorum militum, in Trentenaria, in Mallano, et in Selfone feudum unius militis et cum augmento obtulit milites decem.

443 ¶ Guido de Trentenaria tenet inde in servitio feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

444 ¶ Ascittinus de Siciniano tenet inde in servitio feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos. Servitium de propriis feudis sunt milites septem et cum augmento obtulit milites quatuordecim et servientes triginta.

445 ¶ (Curia). Granianum quod est feudum unum militis et augmentum eius milites duos et pedites armatos quinquaginta.

446 ¶ Jacob Guarna frater domini Robberti archi[diaconi] Salernitani tenet Castellionem quod sicut dixit est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quinque et servientes centum

447 ¶ Landulfus de Manso tenet Letterem quod sicut dixit est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

448 ¶ Guaymarius de Rotunda pro Rotunda quam tenet, et de eo quod habet in Acerno est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes quinquaginta, et pro medietate Veteri feudum unum militis et dimidium et cum augmento obtulit milites tres et servientes quindecim.

449 ¶ Guido de Acerno pro eo quod tenet in Acerno, et in Gifono quod sicut dixit est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes quinquaginta.

450 ¶ Philippus Guarna tenet ut dixit feudum unum militis quod tenebat Rogerius Sancti Magni et cum augmento obtulit milites duos et servientes sex.

451 ¶ Alfanus de Castello ad Mare sicut ipse dixit totum feudum suum in Castello Maris est feudum trium militum, et Turricella unius militis et dimidii, et hoc quod tenet in Cilento est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites undecim et servientes undecim.

452 ¶ Marinus Brancatius Neapolis tenet feudum quod tenuit Fulco de Tuilla quod ut dixit est feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo et servientes quindecim.

453 ¶ Arrabitus de Cucculo dixit quod tenet Cucculum quod est feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo et servientes viginti.

454 ¶ Florius de Camerota dixit quod demanium suum est feudum duodecim militum et cum augmento obtulit milites viginti quatuor et servientes quinquaginta.

455 ¶ (Raul tenuit balium filii Rogerii Camerote quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quattuor et pro alio feudo unius militis quod dominus Rex ei reddidit cum augmento milites duos. Una sunt inter feudum et augmentum milites sex) milites duos Cd). ¶ Una sunt inter feudum et augmentum milites sex.

456 ¶ Ebolus Camerarius tenet de eodem Florio in Maliano sicut ipse dixit feudum dimidii militis et cum augmento obtulit milites duos.

457 ¶ Robertus Salvaticus tenet de eo feudum unum militis et dimidium et cum augmento obtulit milites tres.

458 ¶ Idem Floriustenet feudum quod Niel de Pissocta de eo tenebat quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

459 ¶ Idem Florius tenet feudum quod Rogerius Petictus de eo tenuit, quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor. Una sunt tam de feudo demanii Fiorii de Camerota quam servitii milites viginti unum et augmentum eius milites quadraginta tres et servientes quinquaginta.

460 ¶ (Raul tenet balium et terram Goffridi filii Rogerii de Camerota qui sicut dixit tenet de Curia feudum trium militum de quibus est unum pauperimum et cum augmento obtulit milites sex et servientes decem).

461 ¶ (Comes Silvester tenet eum in servitio et est scriptus ubi Comes Silvester).

462 ¶ Gualterius Bulcafolla tenet in capite de domino Rege feudum quod fuit Baylardi Camerarii quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites tres. ¶ Una de propriis feudis a Comestabulia Lampi de Fasanella milites octoginta octo et medius et servientes ducentos septuaginta tres.

463* ¶ De Comestabulia Robberti de Quallecta, que est de eadem Comestabulia Lampi de Fasanella, de Comitatu Principatus.

463 ¶ Tancredus de Altavilla tenet Fillectum) et Altavillam quod est sicut dixit feudum quinque militum et augmentum eius milites octo. Una inter feudum et augmentum obtulit milites octo et servientes triginta; (et emit de Curia Persanum quod est sicut dixit feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor). Una sunt omnes milites predicti et tam feudi quam augmenti milites viginti duo.

464 ¶ Idem Tancredus sicut dixit tenet Sanctum Laurentium quod est feudum unius militis, et Castellum Laurenti quod est feudum unius militis. Una sunt feuda duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes duodecim.

465 ¶ Malgerius Alteville dixit quod tenet Pollam a domino Rege quod sicut dixit est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes decem.

466 ¶ Guillelmus de Pistilione tenet Serretellam et feudum Riccardi Alfìni et feudum unius militis in Campania, quod totum sicut ipse dixit est feudum militum sex et augmentum eius milites octo. Una inter feudum et augmentum milites quindecim et servientes quadraginta.

467 ¶ Guillelmus de Pistilione tenet Silvam Nigrum quod sicut ipse dixit est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes sex.

468 ¶ Fulco de Senercla dixit quod totum feudum suum et fratris sui Robberti de Quallecta est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes viginti.

469 ¶ Guillelmus de Laviano dixit quod Lavianum, Calabrettam, et Massam est feudum sex militum, et Oppidum duorum militum, et cum augmento obtulit milites viginti et unum et servientes decem.

¶ Isti tenent de Guillelmo Laviani

470 ¶ Guillelmus Regius Notarius tenet feudum unius militis quod tenuit Riccardus Philippi et cum augmento obtulit milites duos.

471 ¶ Fulco de Senercla sicut ipse dixit tenet de eo feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos. Una sunt tam de feudo demanii quam servitii milites decem et cum augmento obtulit milites viginti quinque et servientes viginti.

472 ¶ Riccardus de Sancta Sophia dixit Baresanum, Sanctam Sophiam et villanos viginti quos tenet in Marmore, et octo villanos quos tenet in Muro esse feudum sex militum et cum augmento obtulit milites duodecim et servientes triginta.

473 ¶ Rogerius de Platano tenet tertiam partem Marmoris et Plantanum et in Olecta villanos undecim, villanos quos tenet Johannes de Nuceria, et tres villanos in Pulcino, et aput Murum villanos duodecim, quod totum dixit esse feuda duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quindecim.

474 ¶ Guillelmus de Marmore sicut dixit Nicolaus Palatani tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

475 ¶ Hugo de Vitice et filius Hugonis de Marmore tenent Viticem et duas partes Marmoris quod sicut dixerunt est feudum duorum militum et cum augmento obtulerunt milites quatuor et servientes decem.

476 ¶ Guillelmus filius Hugonis de Marmore tenet xxiiijor villanos in Bella de quibus obtulit militem unum.

477 ¶ Guaymarius de Rotunda tenet medietatem Vetri; sicut dixit Bellonis miles suus est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes viginti.

478 ¶ Filia Robberti Sancti Fraymundi tenet ab eo Romagnanum feudum unius militis et cum augmento milites duos.

479 ¶ Accardus de Vetro sicut dixit tenet medietatem Vetri quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes quindecim.

480 ¶ Arnaldus de Contursio dixit quod tenet medietatem Contursii quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

481 ¶ Landulfus Montis Marani dixit quod frater suus non habet ullum militem in exercitu, set ipse erat in exercitu pro amore domini Regis.

482 ¶ Tancredus Sancti Felis dixit Sanctum Felem quem tenet esse feudum unius militis, et Acremontem duorum militum, et Riccillanum duorum militum et cum augmento obtulit milites duodecim et servientes quadraginta.

483 ¶ Peregrinus [glossa: Berengarius] de Gisay comestabulus tenet Sarconem quod dixit esse feudum duorum militum, et Pertecaram feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites octo et servientes viginti.

484 ¶ Rogerius de Cavano tenet Silvetellam quam dixit esse feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes sex; de Reliquo feudi sui respondebit Comiti Gravinensi.

485* (¶ De Satriano et Petrafìxa, quod est in manu Curie)

485 ¶ Guarinus de Salvia tenet sicut dixit Salviam quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes octo.

486 ¶ Robbertus filius Rogerii de Castellucio dixit quod tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

487 (488) ¶ Curia tenet quod tenuit Lampus de Fasanella, silicet medietatem Fasanelle quod est feudum duorum militum, (Trogisius tenet) feudum unius militis, et Pantaleonem feudum duorum militum, Castellum novum feudum unius militis et quadraginta villanos in Siciniano feudum unius militis, et pro feudo unius militis (quod est Jonathe). Una sunt predicta feuda milites octo et augmentum eius milites duodecim. Una inter feudum et augmentum milites viginti et servientes quinquaginta.

489 ¶ Guillelmus de Palude emit terram que fuit Lampi de Fasanella, quam postea tenuit Joczoninus Sancti Felis quam debet inquirere Marinus Russus Camerarius et significare Curie.

490 ¶ Electus Muri pro auxilio magne expeditionis obtulit milites tres.

491 ¶ Episcopus Capuaccii pro eo quod tenet de Regalibus obtulit pro auxilio magne expeditionis milites octo et servientes viginti.

492 ¶ Abbas Rofranus dixit quod tenet Casellam, et cum eo quod tenet in Nechinarani est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes quindecim.

¶ De Nuceria

493 ¶ Guillelmus fìlius Jordani nepos Guillelmi filii Angerii dixit quod feudum suum est duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

494 ¶ Landulfus frnter Mansi dixit quod demanium suum quod est in Nuceria est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

¶ Isti tenent de eo.

495 ¶ Johannes filius Gottefredi tenet de eo dimidium feudi militis et cum augmento obtulit militem unum.

496 ¶ Ademarius tenet de eo feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

497 ¶ Petrus Landegrimi tenet de eo dimidium feudi militis et cum augmento obtulit militem unum.

498 ¶ Stantionus tenet de eo minus quam dimidium feudi tamen cum augmento obtulit militem unum.

498* ¶ Una sunt tam de feudo demanii Landulfi fratris Mansonis quam servitii milites quatuor et augmentum eius milites octo.

499 ¶ Thomasius de Ferrante tenet villanos quindecim, et hereditagium scu patrimonii et cum augmento obtulit militem unum.

500 ¶ Aldemarius Barbecca tenet villanos duos et dimidium feudi militis et cum augmento obtulit militem unum.

501 ¶ Raynaldus filius Gualterii tenet villanos novem et feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

502 ¶ Robbertus Rinbella sicut dixit tenet villanos octo, et hereditagium de terra modia viginti et cum augmento obtulit militem unum.

503 ¶ Johannes Peregrinus et filius eius dixerunt quod tenent villanos sex, et feudum Angerii sororii sui et cum augmento obtulit militem unum.

504 ¶ Riccardus Ferrante dixit quod tenet villanos tredecim, et dimidium feudi sui patrimonii et cum augmento obtulit militem unum.

505 ¶ Benedictus de Rocca nil tenet, set pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

506 ¶ Robbertus filius Blasii dixit quod tenet villanos sex, et medietatem hereditagii feudi quod tenet, et cum augmento obtulit militem unum.

507 ¶ Johannes de Bernardo dixit quod tenet villanos sex, et patrimonium suum, et decem pecias terrarum et cum augmento obtulit militem unum.

508 ¶ Raul filius Lamberti dixit quod tenet villanos sexdecim, et hereditagium suum feudi unius militis et cum augmento obtulit militem unum.

509 ¶ Guillelmus de Sirino tenet villanos tres, et dimidium feudi militis de Giuffrido Avenabili; obtulit aput Silvam Mortam militem unum.

510 ¶ Guido de Tropaldo cum fratre suo tenet villanos quatuor, et tenet patrimonium suum, et octo modia de terra et cum augmento obtulit militem unum.

511 ¶ Guillelmus notarius tenet villanos tres et hereditagium de decem modiis de terra, et medietatem sui patrimoni et cum augmento obtulit militem unum.

512 ¶ Ogerius frater eius de totidem obtulit militem unum.

513 ¶ Filii Riccardi Judicis tenent tertiam partem unius militis.

¶ De Salerno

514 ¶ Johannes Botromiles tenet de Curia ex privilegio domini Ducis Rogerii villanos viginti octo in pertinentiis Salemi, et vineam et domum in Salerno quibus cum augmento obtulit milites duos.

515 ¶ Landulfus de Surrento de Curia tenet in Monte Corbino villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

516 ¶ Paldo de Alaysa pro auxilio magne expeditionis obtulit militem unum.

517 ¶ Johannes Franciscius tenet feudum quod fuit Guidonis Gatelgrime.

517* ¶ Isti sunt de quibus debet inquirere Riccardus Philippi Camerarius que tenent. ¶ Lucas Guarna ¶ Malfridus Rubeus ¶ Alferius Senescalcius et filius ems ¶ Petrus Guarna ¶ Guayfridus Marchisanus

¶ De Gifono.

518 ¶ Johannes Ademarius dixit quod tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos. Insuper emit a Curia feudum quod tenebat Johannes Mansella clericus Sancti Mathei Salemi in Gifono mense Novembris indictionis prime quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos; una de feudo et augmento milites tres.

519 ¶ Petrus de Boctio sicut dixit Gregorius de Linguito tenet in Gifono villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum.

520 ¶ Marius Russus sicut dixit frater eius tenet in Gifono feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

521 ¶ Tancredus Bos sicut dixit Grcgorius de Linguito tenet villanum unum et cum augmento obtulit militem unum.

522 ¶ Alexander de Marca pro nepotibus suis qui tenent villanos quindecim sicut dixit cum augmento obtulit militem unum.

523 ¶ Robbertus de Bonohomine sicut dixit tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

524 ¶ Thomasius filius Landulfi de Barba sicut dixit tenet feudum medii militis et cum augmento obtulit militem unum.

525 ¶ Lucas Guarna a filio Petri Sancti Severini sicut dixit tenet in Gifono feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

525* ¶ Isti sunt milites Gifoni quos debet inquirere Riccardus Philippi camerarius et debet videre quod tenent.

526 ¶ Gregorius de Linguido dixit quod tenet villanos quadraginta in feudo et cum augmento obtulit milites tres.

527 ¶ Guillelmus filius Arnaldi dixit quod feudum suum de Gifono est unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

528 ¶ Petrus filius Baronis sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanum unum et servivit de milite uno.

529 ¶ Johannes Mansella sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos et silvam quam tenuit Robbertus Sancti Mangi.

530 ¶ Johannes de Teuto sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos tres et servivit de milite uno.

531 ¶ Filii Angerii Judicis sicut intimavit Alfanus camerarius tenent villanos duos et serviverunt de milite uno.

532* ¶ De Monte Corbino.

¶ Milites non tenentes nisi patrimonia sua viginti duo.

532 ¶ Goffridus Corsellus dixit quod tenet villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum.

533 ¶ Guillelmus filius Andree dixit quod tenet villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum.

534 ¶ Hugo filius Arnaldi dixit quod tenet villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum.

535 ¶ Ademarius Judex dixit quod tenet villanum unum et cum augmento obtulit militem unum.

536 ¶ Symon de Imperato qui dixit sororem Alferii Pappacarbonis sicut dixit Goffridus Corsellus tenet villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum.

537 ¶ Thomas de Bibano dixit quod tenet villanos quinque et curo augmento obtulit militem unum.

538 ¶ Guido de Imperato sicut dixit Goffridus Corsellus tenet villanos novem et cum augmento obtulit militem unum.

539 ¶ Mantenna filius Gilii dixit quod tenet villanos octo et cum augmento obtulit militem unum.

540 ¶ Fulcus Medicus filius Sergii Medici tenet villanos viginti et debet servire sicut stabilitum fuit ei a Curia.

541 ¶ Paganus sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum.

542 ¶ Landenulfus de Salerno sicut significavit Alfanus cameranus tenet villanos iiijor et cum augmento obtulit militem unum.

543 ¶ Goffridus de Arturo sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos quinque et obtulit militem unum.

¶ De Capuaccio

544 ¶ Johannes de Pesto tenet villanos iiijor et cum augmento obtulit militem unum.

545 ¶ Filius Johannis de Capuaccio dixit quod tenet villanos iiijor et cum augmento obtulit militem unum.

546 ¶ Donadeus pro auxilio magne expeditionis obtulit militem unum. ·

547 ¶ Oggerius sicut significavit Alfanus camerarius tenet in Capuaccio feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

548 ¶ Rogerius de Balduyno sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos septem.

549 ¶ Johannes notarius sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos duos.

550 ¶ Johannes de Laurino sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanum unum.

551 ¶ Ursus Alteville sicut significavit Alfanus camerarius tenet villanos duos.

¶ De Burgentia

552 ¶ Rogerius filius Andree dixit quod tenet in Burgentia feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

553 ¶ Jordanus Montis Fusculi dixit quod tenet feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

554 ¶ Elyazar dixit quod tenet villanos septem et cum augmento obtulit militem unum.

555 ¶ Riccardus de Sacco sicut significavit Alfanus camerarius tenet in Burgentia villanos quindecim et molinum unum et servit de milite uno et cum augmento obtulit milites duos.

556 Riccardus filius Aczolini dixit quod tenet villanos sex et cum augmento obtulit militem unum.

¶ De Monte Sano

557 ¶ Testaynus Buctanus sicut dixit tenet in Monte Sano villanos viginti et cum augmento obtulit militem unum.

558 ¶ Gualterius Montis Sani sicut dixit tenet villanos duos et cum augmento obtulit militem unum.

559 ¶ Malascocta sicut significavit Alfanus camerarius tenet in Monte Sano villanos triginta sex qui sunt feuda unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

¶ De Rocca Gloriose

560 ¶ Petrus Bivianus sicut dixit tenet villanos septem et cum augmento obtulit militem unum.

561 ¶ Petrus Guaymarii sicut dixit et inventum est tenet villanos septem et cum augmento obtulit militem unum.

562 ¶ Lando sicut dixit tenet villanos octo et cum augmento obtulit militem unum.

563 ¶ Robbertus frater Landi sicut dixit tenet villanos duos et cum augmento obtulit militem unum.

564 ¶ Landulfus de Rocca sicut dixit tenet villanos quatuor et cum augmento obtulit militem unum.

565* ¶ Hos significavit Alfanus camerarius.

565 ¶ Guillelmus de Rocca villanos tredecim. ¶ Fimianus villanos iiijor tenet. ¶ Guido Capudhominis villanos tres. ¶ Raul de Rocca villanos tres. ¶ Guido de Alexandro villanos tres. ¶ Gualterius Rusticus villanum unum.

¶ De Policastro.

566 ¶ Baldoynus tenet villanos sexdecim et cum augmento obtulit militem unum.

567 ¶ Carsidonius sicut dixit et inventum est tenet de ipso Balduyno cognato suo villanos decem et cum augmento obtulit militem unum.

568 ¶ Serlus filius Robberti tenet sicut dixit villanos decem et octo et cum augmento obtulit militem unum.

569 ¶ Hugo Johannis de Alto sicut dixit tenet villanos quatuordecim et cum augmento obtulit militem unum.

570 ¶ Raynerius Montis Viridis sicut dixit tenet villanos quatuordecim et cum augmento obtulit militem unum.

571 ¶ Lodoysius filius Laudi sicut dixit tenet villanos quinque et cum augmento obtulit militem unum.

572 ¶ Alexander filius Balduyni sicut dixit tenet villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum.

573 ¶ Gualterius Francisius sicut dixit tenet villanos sex et cum augmento obtulit militem unum.

574 ¶ Johannes de Guillelmo sicut dixit tenet villanos quatuor et cum augmento obtulit militem unum.

575 ¶ Villanus filius Goffridi sicut dixit tenet villanos viginti septem et cum augmento obtulit milites duos.

576 ¶ Odo domine Golze sicut dixit et sicut inventum est tenet villanos tredecim et cum augmento obtulit militem unum.

577 ¶ Soluna Ravellensis sicut dixit et sicut inventum est tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

578 ¶ Absolon filius Eboli sicut dixit tenet villanos viginti duos et cum augmento obtulit militem unum: et serviet Florio de Camerota de pheudo quod tenet de eo.

579 ¶ Thaerius de Turturella sicut dixit tenet villanos quindecim et cum augmento obtulit militem unum.

580 ¶ Ireddus sicut dixit tenet villanos tres et cum augmento obtulit militem unum.

581 ¶ Johannes Lorini sicut dixit tenet villanos undecim et cum augmento obtulit militem unum.

