947 ¶ Berul Taxardus sicut ipse dixit tenet in Rocca pauper feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

948 ¶ Paldo de Salerno sicut dixit Ebolus Camerarius tenet feudum pauper in Rocca et cum augmento obtulit se ipsum.

949 ¶ Petrus de Rustico sicut dixit Ebolus Camerarius tenet in Rocca pauper feudum j militis et cum augmento obtulit se ipsum.

950 ¶ Riccardus fìlius Johannis sicut dixit Ebolus tenet feudum pauper j militis et cum augmento obtulit se ipsum.

951 ¶ Romeus filius Fredi sicut dixit Ebolus Camerarius tenet in Rocca feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

952 ¶ Johannes filius Nielis sicut dixit Ebolus Camerarius tenet in Rocca j pauper feudum militis et cum augmento obtulit se ipsum.

953 ¶ Helias qui habet fìliam Rustici tenet in Rocca pauper feudum unius militis et cum augmento obtulit se ipsum.

954 ¶ Beatrix uxor Paldi Cerronis tenet in Rocca dimidium feudum militis et cum augmento obtulit militem j.

955 ¶ Novellonus de Bussono sicut ipse dixit demanium suum de Ciparono esse feudum x militum, et de Alzacauda feudum iij militum, et de Parano feudum v militum, et de Pedemontis feudum duorum militum, et de Penta feudum ij militum, [et quarterio Sancti Johannis feudum j militis. Una sunt de demanio suo xxiij milites et augmentum eius sunt milites xxvij. Una inter feudum et augmentum sui demanii milites l et servientes lx.

Isti tenent de eo

956 ¶ Guimundus de Bussono tenet de predicto Novellino Marsanum quod est ut ipse dixit feudum ij militum, et Roccam que est feudum j militis et cum augmento obtulit milites vj et servientes xx. Et idem Guimundus de Bussono tenet in Alifia a domino Rege feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

957 ¶ Robbertus filius Liscie tenet ab eodem Novellono (Johannis) Lisiam, et Bagnanum, et Cortesarnim quod est feudum iiijor militum et cum augmento sunt milites viij.

958 ¶ Riccardus Avenante tenet de eodem Novellono Saranum quod est ut ipse dixit feudum j militis et cum augmento sunt milites iiijor. Una sunt de proprio feudo servitii predicti Novelloni milites x et feudum ac servitii augmentum milites xx et servientes xx. Una tam demanii quam servitii predicti Novelloni sunt de propriis feudis milites xxxiij et augmentum sunt xxxvij et inter totum sunt milites lxx et servientes lxxx.

959 ¶ Comes Malgerius dixit quod demanium suum totum quod tenet in Alifia est xxti militum, et de Presentiano feudum iiijor militum, et de Penta feudum ij militum, et de Mignano feudum v militum. Una sunt de demanio predicti Comitis feudum xxxj militum et augmentum est eius sunt milites xxxix. Una inter feudum et augmentum obtulit milites lxx et servientes cl.

Isti sunt qui tenent de eo

960 ¶ Polido de Thora sicut dixit tenet medietatem Conce quod est feudum j militis, et Thoram quod est feudum ij militum, et de hoc quod tenet in Rocca, et medietate Casalis feudum j militis, et cum augmento obtulit milites viij et servientes l. Una sunt de propriis feudis servitii predicti comitis milites viij et cum augmento sunt milites xvij. Una tam demanii quam servitii Comitis Malgerii sunt de propriis feudis milites xxxviiij et augmentum eius sunt xlvij. Una inter feudum et augmentum demanii et servitii predicti Comitis sunt milites lxxxvj et servientes ccl.

Rocca Romana

961 ¶ Andreas de Rocca Romana sicut dixit Nicolaus Frascenella demanium suum de Rocca Romana est feudum iij militum et de Petra Mellaria feudum iiijor militum, et de Sancto Felice feudum ij militum et de Petra feudum v militum, que sunt inter omnia feuda militum xiiij et cum augmento obtulit milites xxx et servientes l.

962 ¶ Robbertus de Molinis sicut ipse dixit et Ganzon demanium suum in Arpaia est feudum ij militum, et in Cervinaria feudum j militis et cum augmento obtulit milites vij et servicntes xv; (et idem Robbertus debet significare Curie illos qui tenent de eo).

963 ¶ Robbertus de Principatu sicut dixit Ganzolinus feudum quod tenet in Aversa in demanio est feudum xiij militum et in servitio habet feudum xiiij militum et cum augmento obtulit inter totum milites lv.

964 ¶ Comes Robbertus de Caserta dixit quod demanium suum de Caserta est feudum xj militum, et Morrone feudum iiijor militum et de Melliczano feudum j militis, et de Bublano, et de hoc quod tenebat Nicolaus Franellus in Thelesia, et de Surupato feudum iij militum, et de eo quod addidit ei dominus Rex in Thelesia feudum iiij, et in Valle Comani tenet Fontanam quod est feudum ij militum, et de Arpino feudum vij militum, et de Monte nigro feudum ij militum. Una sunt de demanio predicti Comitis feudum militum xxxiiij et augmentum eius sunt milites xlij· Una inter feudum et augmentum demanii sunt milites lxxvj et servientes cc.

Isti tenent de predicto Comite.

965 ¶ Johannes Garardus Camerarius sicut dixit Nicolaus Frascanellus tenet de Raiano feudum ij militum, et de Fringillo feudum duorum militum, et de Paterno feudum j militis, et medietatem Puliannelli feudum j militis et cum augmento obtulit milites x et servientes xl.

966 ¶ Philippus de Avenabulo tenet in predicto Johanne Garardo Albuanellum quod est feudum obtulit milites ij.

967 ¶ Umfridus filins Symonis tenet de predicto Comite Robberto medietatem Orcule quod est feudum j militis, et in Valle Gaudii feudum j militis, et in servitiis tenet in Sevissano feudum j militis et cum augmento obtulit milites vj.

968 ¶ Riccardus de Bando sicut ipse dixit tenet de eodem Comite medietatem Orcule quod est feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

969 ¶ Johannes de Valla dixit quod tenet in Valla de eodem Comite feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes x.

970 ¶ Guntardus sicut dixit tenet de predicto Comite Joham quod est feudum ij militum, et de Comestella feudum j militis; et Tassonus tenet de eodem Guntardo in servitio feudum dimidii militis, de quo servivit ipse Tassonus; et predictus Guntardus obtulit cum augmento milites viiij et servientes l. Una sunt de propriis feudis servitii predicti Comitis Robberti feudum militum xvj et dimidii et augmentum eius sunt milites xxxiij et servientes c. Una tam demanii quam servitii predicti Comitis Robberti sunt de propriis feudis milites l. et medius et augmentum sunt milites lviij et medius. Una inter feuda demanii et servitii et augmentum obtulit milites c. novem et servientes ccc.

971 ¶ Guillelmus de Montefusculo tenet demanium in Dracono feudi vij militum, et de Bala ijorum militum, et de Ponte Latrone et de Monte Migulo feudum v militum, et de Squilla feudum ij militum que sunt inter totum feudum militum xvj et augmentum eius milites xx et inter feudum et augmentum demanii sui milites xxxvj et servientes lx.

972 ¶ Alexander frater eius tenet ab eo Saxum quod est feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

973 ¶ Manasseus tenet de eo Formicam que est feudum umus militis et cum augmento milites ij.

Una sunt de proprio feudo predicti Guillelmi milites ij et cum augmento milites iiij.

Una tam demanii quam servitii predicti Guillelmi Montis fusculi sunt cum augmento milites xl et servientes lx.

974 ¶ Guimundus Russus sicut dixit tenet Alyanum quod est feudum iij militum, et in Summa feudum j militis, et de hoc quod tenet in Aversa feudum ij militum et cum augmento obtulit militcs xij et servientes xxxij.

Isti tenent de eo

975 ¶ Quintavalla tenet de eodem Guimundo pauper feudum et cum augmento obtulit se ipsum.

976 ¶ Robbertus de Lixano tenet de eo pauper feudum et cum augmento obtulit se ipsum.

977 ¶ Johannes Guilla tenet de eo pauper feudum et cum augmento obtulit se ipsum. Una demanii servitii predicti Guimundi sunt cum augmento milites xv et servientes xxxij.

978 ¶ Guillelmus de Sancto Fraymundo sicut dixit tenet in demanio Limatam que est feudum ij militum, et de Guardia feudum j militis, et de Cerreto feudum iij, et de Finitella feudum ij militum. Una sunt de propriis feudis demanii sui feuda militum x et augmentum eius sunt milites xviij. Una inter feudum et augmentum demanii sui obtulit milites xxviij et servientes 1.

979 ¶ Raymus de Caiatia sicut dixit filius eius tenet in Caiatia feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

980 ¶ Barentonis sicut dixit Johannes de Scaczano homo eius tenet in demanio Albignanum quod est feudum iij militum, et tenet in tenimento Caiatie Roccam de Bello Monte que est feudum iiijor militum et cum augmento obtulit milites xiiij.

(¶ Baronia Feniculi)

981 ¶ Uxor Philippi de Capua sicut dixit Joczolinus tenet Strangulo gallum quod est feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

982 ¶ Thomasius de Fenuculo dixit quod demanium suum de Fenuculo est feudum ij militum, et de Turre Clusa feudum ij militum et de Castello Potonis feudum j militis, et de Pellosa feudum ij militum, et in Valle Gaudii feudum j militis, et de Tribus Palatii feudum ij militum. Una sunt de proprio feudo demanii predicti Thomasii milites x et augmentum eius milites xiiij. Una inter feudum et augmentum obtulit milites xxviij, servientes xv et balistarium j.

Iste tenet de eo

983 ¶ Willelmus de Rampano sicut dixit tenet de eodem Thomasio Pontem quod est feudum iij, et de Caselatorre feudum j militis et cum augmento obtulit milites viij et servientes x. Una demanii et servitii predicti Thomasii cum augmento sunt milites xxxij et servientes xxiiij.

984 ¶ Raul filius Jugolfi dixit quod tenet in Valle Gaudii feudum j et dimidii militis et cum augmento obtulit iij.

Mons Sarculus

985 ¶ Leo de Baro sicut dixit tenet feudum dimidii militis in Monte Sarculo <2> et cum augmento obtulit militem j.

986 ¶ Robbertus de Monte Sarculo dixit quod tenet in Monte Sarculo feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem j.

987* ¶ Milites de Tocco

987 ¶ Adam de Tocco sicut dixit tenet in Tocco feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

988 ¶ Stultus sicut dixit Hugolecta tenet in Tocco feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

989 ¶ Achilles sicut dixit predictus Hugo tenet in Tocco pauper feudum et cum augmento obtulit militem j.

990 ¶ Hugolecta tenet pauper feudum in Tocco et cum augmento obtulit se ipsum.

991 ¶ Pctrus Ravelli sicut ipse dixit tenet in Tocco feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

992 ¶ Raynonus de Prata filius Hugonis filii Arnaldi dixit quod tenet in demanio Sanctum Angelum quod est feudum iij militum, et de Prata quod est feudum ij militum, et de Tino feudum j militis et cum augmento miltes xv obtulit et servientes xx.

Iste tenet de eo.

993 ¶ Paldus de Zurbano tenet de eo Zurbanum quod est sicut ipse dixit feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij. Una tam demanii quam servitii predicti Rahonis sunt cum augmento milites xvij et servientes xx.

994 ¶ Goffridus de Gallutio dixit quod tenet Gallutium quod est Gallutium feudum ij militum, et de medietate Conce quod est feudum j militum, et Caminum quod est feudum j militis cum hoc quod tcnet ab eo Petrus Girardi aput Caspolum et de hoc quod ipse Goffridus in Messino cum augmento obtulit militcs viij et servientes 1.

Comitatus Fundanus

995 ¶ Riccardus fìlius Comitis Goffridi de Aquila et mater eius Adelicia sicut dixerunt tenent Traiectum quod est feudum vij militum, et Ytrum quod est feudum ij militum, Sugium quod est feudum ij militum, Speluncam que est feudum ij militum, Fundos quod est feudum viij militum, Monticellum quod est feudum ij militum, Pastinam que est feudum iij militum, et Vallem de [Corsa] quod est ij militum et Ynulam quod est ij militum, et in Gaieta tenet feudum iij militum, et in Ponte Curvo tenet feudum dimidii militis. [Una]sunt de demanio predicti Riccardi fìlii Comitis Goffridi feudum xxxiiijor et dimidii, et augmentum eius sunt milites xlv et medius. [Una] inter feudum et augmentum demanii sui obtulit milites lxxx et servientes Clxx.

Isti tenent de predicto

996 ¶ Julianus de Juntura sicut dixit Guillelmus tenet ab eodem feudum v militum, et Lupicam que est feudum iiijor militum et cum augmento obtulit milites et servientes xxx.

997 ¶ Girardus de Argento dixit quod tenet de eodem Riccardo in Argento feudum ij militum, et in Traiecto feudum j militis et cum augmento obtulit milites vj.

998 ¶ Actenulfus de Spinor sicut dixit filius eius tenet ab eodem Riccardo in demanio Spinum quod est feudum j militis et dimidii et in Traiecto feudum dimidii militis et cum augmento obtulit milites iiijor.

999 ¶ Andreas de Pofo sicut dixit tenet de eodem Riccardo Ambrifem quod est feudum j militis et dimidii, et in Ytro feudum j militis et dimidii et cum augmento obtulit milites v.

1000 ¶ Raynaldus Buccavitellus dixit quod tenet de eodem Riccardo Sanctum Johannem quod est feudum j militis, et in tenimento Reumatricii feudum j militis et cum augmento obtulit milites iiijor.

1001 ¶ Raul de Carta sicut dixit tenet de eodem Riccardo Campellum quod est feudum j militis, et in Traiecto feudum j militis et in Campo de Mele feudum dimidii militis et cum augmento obtulit milites v.

1002 ¶ Raynerius de Maranula cum fratribus suis sicut dixerunt Riccardus de Spino et Palatesius tenet in Maranula feudum j militis et cum augmento obtulerunt milites ij.

1003 ¶ Actenulfus frater predicti Raynerii sicut dixit Guillelmus Maranule tenet in Maranula feudum j militis et in Ytro fceudum j militis et cum augmento obtulit milites iiijor.

1004 ¶ Giuffredus frater eius sicut dixit tenet in Maranula feudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

1005 ¶ Umfredus de Carta sicut dixit tenet ab eodem Riccardo in Campo de Mele feudum j militis et cum augmento obtulit militem j.

1006 ¶ Riccardus de Monte Ficcato sicut dixit tenet de eodem in Traiecto feudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiijor.

1007 ¶ Tibrandus dixit quod tenet de eodem Comite Riccardo in Aquaviva feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem j.

1007* ¶ Rahel sicut dixit Tebrandus tenet de eo in Aquaviva feudum j militis et cum augmento obtulit militem j.

1007** ¶ Una de propriis servitiis predicti Riccardi fìlii Comitis Goffridi de Aquila sunt de propriis feudis feuda militum xxviiij et dimidii et augmentum sunt milites xxx et dimidius. Una inter feuda et augmentum servitii predicti obtulerunt milites lx. Una tam demanii quam servitii predicti Riccardi fìlii Comitis Goffridi de Aquila sunt de propriis feudis milites lxiij et dimidius et augmentum sunt milites lxxvj. Una inter totum obtulerunt milites cxxxviiij et servientes cc et si necesse fuerit in maritima eorum vel in partibus illis habebit predictus Riccardus milites et pedites ultra promissos quot quot habere poterit.

¶ Domini de Aquino

1008 ¶ Raynaldus de Aquino dixit quod tenet a domino Rege in demanio Roccam Siccam quod est feudum iij militum, et hoc quod tenet in Insula, et Casale Cantalupi, et tertiam partem Aquini est feudum iij militum et cum augmento obtulit milites xviij et servientes xx, et hoc quod tenet in Valle Curvi est feudum iij militum..

1009 ¶ Landulfus de Aquino sicut dixit Actenulfos Casertanus tenet a domino Rege Septem Fratres quod est feudum iij militum et octavam partem Aquini quod est feudum j militis et cum augmento obtulit milites viij.

1010 ¶ Actenulfus de Vico Albo sicut dixit tenet Vicum Album quod est feudum duorum militum, et Postam quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit militas vj.

1011 ¶ Roffridus de Insula et nepos eius sicut dixit tenent Insulam et Castelluzum quod est feudum iiijor militum et cum augmento obtulerunt milites viij et servientes x.

1012 ¶ Raynaldus Buccavitellus sicut dixit tenet in Insula feudum ij militum et de quarterio Aquini feudum ij militum et cum augmento obtulit milites viij et servientes xx.

1013* ¶ De Justitia Comitis Boamundi de Ducatu

1013 ¶ Comes Boamundus Manupelli sicut dixit tenet in demanio in Balba Poperum cum suis pertinentiis quod est pheudum trium militum; et in Thete tenet Toccum quod est pheudum iij militum, et Cantalupum quod est pheudum unius militis, et Caramanicum quod est pheudum iij militum, et Sanctum Angelum quod est pheudum unius militis, et Roccam Murici quod est pheudum duorum militum, et Monopellum quod est pheudum quatuor militum, et Angnum quod est pheudum unius militis, et Roccam Montisplani quod est pheudum duorum militum, et Faram quod est pheudum duorum militum, et Sanctum Angelum in Trisinnio quod est pheudum duorum militum, et Preturam quod est pheudum duorummilitum, et Laconiam quod est pheudum duorum militum, et Ugnum quod est pheudum unius militis, et Casulam quod est pheudum duorum militum, et Altinum quod est pheudum duorum militum, et Roccam Scalragnam quod est pheudum unius militis, et Cominum quod est pheudum unius militis, et Lapennam quod est pheudum duorum militum. Una de propriis pheudis demanii predicti Comitis Boamundi sunt pheuda militum xxxvj, et augmentum eius sunt milites lvj; una inter pheuda et augmentum demanii predicti Comitis Boamundi obtulit milites lxxxxij et servientes cc; et si necessitas fuerit in partibus illis ultra hos quos promisit dabit quotquot habere poterit.

Isti tenent de predicto Comite Boamundo

1014 ¶ Riccardus Trogisii sicut dixit tenet ab eodem Comite Sanctum Valentinum quod est pheudum trium militum, et Abbatinum quod est pheudum duorum militum, et Sanctum Vitum quod est pheudum unius militis, et Laripam quod est pheudum duorum militum, et Mellianum quod est pheudum trium militum, et Montopolum quod est unius militis, et Piczum Corbarum quod est duorum militum. Una sunt pheuda militum demanii predicti Riccardi Trogisii xiiij et augmentum eius sunt milites xvj: una inter pheuda et augmentum demanii sui obtulit milites xxx et servientes xc.

Isti tenent de predicto Riccardo Trogisii

1015 ¶ Guillelmus frater eius sicut dixit ipse R[iccardus] tenet de eodem Paternum quod est pheudum duorum militum, et Picernum quod est unius militis, et Lucum quod est unius militis. Una sunt milites iiij, et cum augmento obtulit milites viij et servientes xxij.

1015* (¶ Abbatia Sancti Johannis in Venere)

1016 ¶ Maccabeus sicut dixit ipse R[iccardus] tenet de eodem Sanctum Martinum quod est pheudum duorum militum et Casa Candidellam quod est pheudum unius militis et cum augmento obtulit milites vj et servientes xx.

1017 ¶ Marsilius frater iamdicti Riccardi sicut dixit idem Riccardus tenet de eo Archem quod est pheudum duorum militum, et cum augmento obtulit milites iiij et servientes xij.

1018 ¶ Raynaldus (et Raul) sicut dixit ipse Riccardus Trogisii tenet de eo Turreno quod est pheudum duornm militum, et cum augmento obtulit milites iiij et servientes vj. Una sunt de propriis pheudis servitii predicti Riccardi Trogisii milites undecim, et augmentum eius sunt milites undecim, una inter pheudum et augmentum servitii predicti Riccardi sunt milites xxij; una demanii et servitii predicti Riccardi Trogisii sunt de propriis pheudis milites xv, et augmentum eius sunt milites xxij. Una inter pheuda et augmentum demanii et servitii obtulit milites lij et servientes cl, et si necessitas fuerit in partibus illis quotquot habere poterit.

1019 ¶ Raul de Puliano sicut ipse dixit tenet de predicto Comite Boamundo in Penne Possanum quod est pheudum duorum militum, et Zepagattum quod est pheudum unius militis, et in Pianello pheudum unius militis. Una pheudum militum quatuor et augmentum eius sunt milites vj; una inter pheuda et augmentum obtulit milites x et servientes xx.

1020 ¶ Filii Manerii de Palena sicut ipse dixit, tenet de predicto Comite Montem Granarum quod est pheudum unius militis, et Pratam quod est pheudum duorum militum, et Civitellam quod est pheudum unius militis, et Pacentrum quod est pheudum duorum militum, et Roccam Muberti quod est unius militis, et Roccam de Romanico quod est unius militis. Una sunt pheuda militum viij, et cum augmento obtulit milites xvj et servientes xxx; et si necessitas fuerit ultra promissum quotquot habere poterit.

1021 ¶ Riccardus de Padule sicut dixit Comes Boamundus tenet de eo [in] Penne Planellam quod est pheudum duorum militum, et Pulianum quod est pheudum unius militis, et Civitellam quod est pheudum unius militis, et Casam veterem quod est unius militis. Una sunt milites v; una inter pheuda et augmentum obtulit milites x et servientes xx.

1022 ¶ Oderisius filius Berardi de Quadris dixit quod tenet de eodem Comite Palumbarum quod est pheudum ij militum et Capraficum quod est duorum militum simul cum Gissitulo. Una sunt militcs iiij et augmentum sunt milites iiij; una inter pheuda et augmcntum obtulit milites viij et servientes xv.

(In Tete)

1023 ¶ Robertus de Greelle tenet de eodem Oderisio Greellem in Tete quod sicut dixit est pheudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes ij.

1024 ¶ Rogerius Bursellus dixit quod tenet de eodem Comite in Domo Turricellam quod est pheudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes viij, (et de hoc debet respondere Guillelmus Scalsus cui balium commissum est.

1025 ¶ Mattheus Guandalini dixit quod tenet de eodem Comite in Thete Ylicem quod est pheudum duorum militum, et Turricellam quod est pheudum unius militis, et Poium quod est unius militis, et Vianum quod est umus militis, et medietatem Stigii quod est unius militis. Una sunt milites vj et cum augmento obtulit milites xij et servientes xv.

1026 ¶ Henricus de Casalangena sicut dixit tenet de eodem Comite Pesclum quod est pheudum unius militis, et cum augmento obtulit milites ij et servientes quatuor.

1027 ¶ Henricus (et Berardus) al sicut dixit Comes Boamundus tenet in Tete Lucum quod est pheudum unius militis, et Turrem quod est pheudum unius militis, et Cusanum quod est unius militis, et augmentum militum iij. Una inter pheuda et augmentum obtulit milites vj et servientes vj.

1028 ¶ Transmundus et Raynaldus et Riccardus Morelli sicut dixit Comes tenent de eo Submumviculum et Turrem in Tete quod est duorum militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes ix.

1029 ¶ Trancredus de Joletto (et Gualterius) sicut dixit Comes tenet de eo Mussillum in Tete quod est pheudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et scrvientes duos. Una sunt de propriis pheudis servitii predicti Comitis milites lxij et augmentum eorum milites lxvj. Una inter pheuda et augmentum obtulerunt barones predicti Comitis milites Cxxviij et servientes CClxxxij. Una demanii et servitii predicti Comitis Boamundi sunt de propriis pheudis milites xcviij et augmentum sunt milites Cxij. Una inter pheuda et augmentum demanii et servitii sui obtulit predictus Comes milites CCxx et servientes CCCClxxxij, et si necessitas fuerit in partibus illis ultra promissum habebit quotquot habere poterit.

(De Aprutio)

1030 ¶ Comes Robertus Aprutii dixit quod tenet in demanio a domino Rege in Penne Acrium quod est pheudum x militum; et in Aprutio Sanctum Flavianum quod est pheudum x militum, et Contraguerram quod est pheudum quattuor militum, et Civitellam quod est trium militum, et Campali quod est v militum, et Auferanum uod est v militum, et Montorium quod est quinque militum; et in Asculo tenet Aquamvivam quod est pheudum duorum militum una cum Turre que similiter est in Asculo. Una sunt demanii predicti Comitis Roberti pheuda militum xliiij, et augmentum eius sunt milites lxxxvi. Una inter pheuda et augmentum demanii sui obtulit predictus Comes milites cxx et servientes cc.

Isti tenent de predicto Comite Roberto Aprutii

1031 ¶ Berardus de Castellone sicut dixit tenet de predicto Comite Roberto in Aprutio Baiaranum quod est pheudum trium militum; et in Asculo tenet Faraonem quod est pheudum unius militis. Una sunt milites v et augmentum eius sunt milites vij; una inter pheuda et augmentum obtulit milites xij et servientes xx.

1032 ¶ Guillelmus Colonellus et Jacobus frater eius tenet in Aprutio Colonellam quod sicut ipsi dixerunt est pheudum duorum militum. Una inter pheudum et augmentum milites iiij et servientes viij.

1033 ¶ Gualterius Raynaldi tenet de predicto Camite in Aprutio Sanctum Morum quod ut dixit est pheudum quatuor j militum, et Aquam vivam quod est unius militis. Una sunt milites v et cum augmento sunt milites x et servientes xx.

1034 ¶ Oderisius de Collerapoli tenet de eo in Aprutio Collemrapolum quod sicut dixit est pheudum duorum militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

1035 ¶ Hugozonus tenet in Aprutio Ripamgualteranam quod sicut dixit est pheudum duorum militum, et Turricellam quod est unius militis; et in Asculo tenet Collutrum quod est pheudum unius militis, et Lucum quod est pheudum unius militis. Una sunt milites v et cum augmento obtulit milites x et servientes xx.

1036 ¶ Riccardus Bagnadinus Odemundus nepos eius tenent in Aprutio Roccam Camillianam quod sicut dixejrunt est pheudum duorum militum, et medietatem Podii et Sanctam Crucem quod est pheudum unius militis. Una sunt milites iij et cum augmento obtulit milites vj et servientes xij.

1037 ¶ Huguizonus Leguitarius tenet in Asculo Leguitarium quod est pheudum sicut ipse dixit duorum militum et augmentum eius sunt milites duo. Una inter pheuda et augmentum obtulit milites iiij et servientes viij.

1038 ¶ Landulfus Cerboni tenet trans flumen Trontum Montem Sancti Pauli quod est sicut dixit pheudum duorum militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

1039 ¶ Gualterius Enganna Contem tenet trans flumen Trontum Montem Donnuli quod est sicut dixit pheudum duorum militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

1040 ¶ Acto Muczani tenet in Asculo de predicto Comite Roberto Moczanum quod sicut dixit est pheudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes iiij.

1041 ¶ Bagnolinus de Maccla sicut dixit tenet de eodem Comite in Asculo Macclam quod sicut dixit est pheudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes iiij.

1042 ¶ Acto Totidini tenet in Aprutio de eodem Comite Bellantem quod ipse dixit est pheudum iiij militum, et Ripam quod est pheudum ij militum, et medietatem Colli, et tertiam partem de Speltino quod est pheudum unius militis, et Sanctum Angelum quod est pheudum dimidii militis. Una sunt milites vij et medius, et augmentum eius sunt milites ix et medius; una inter pheudum et augmentum obtulit milites xvij et servientes xxx.

Isti tenent de predicto Atone Totini

1043 ¶ Acto de Ripa Candone tenet de eo Ripam Candonem quod est sicut ipse dixit pheudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes iiij.

1044 ¶ Acto de Peteczano sicut ipse dixit tenet ab ipso Actone Todini Peteczanum quod est pheudum unius militis, et tenet duas partes de Speltino quod est dimidii militis et cum augmento obtulit millites iij et servientes vj.

1045 ¶ Guillelmus de Andrea tenet de eodem Actone Todini Arinaram quod est sicut ipse dixit pheudum unius millitis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1046 ¶ Domini Monticii tenent de predicto Actone in Aprutio pheudum unius millitis in Monticino et cum augmento obtulerunt milites ij et servientes iiij.

1047 ¶ Todemarius Gualterii cum suis consanguineis tenet in Aprutio Teczanum cum suo tenimento, et Roccam Tetonescam, et Morroconem, et Montem Sancti Petri, quod sicut dixerunt est pheudum vij millitum et cum augmento obtulit xiiij milites et servientes xxvij.

1048 ¶ Raynaldus Alberticii cum sociis suis tenet de predicto Actone Foliguatium quod est sicut dixit pheudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes ij.

1049 ¶ Berardus de Nicolao tenet Silvamplanam que est sicut dixit pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1050* ¶ Tramfredus Neriti tenet in Nerito pheudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem j et servientes ij.

1050 ¶ Cono Guictonis tenet in Aprutio Podium quod sicut dixit est pheudum duorum militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

1051 ¶ Gualtierius de Podio tenet Cantalupum quod est pheudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1052 ¶ Jacobus et Raynaldus sicut dixerunt tenent Ripam quod est pheudum iij militum, et Podium quod est pheudum iij militum. Una sunt pheudum vj et augmentum sunt milites vj; una inter pheudum et augmentum obtulerunt milites xij et servientes xxiiij.

1053 ¶ Machabeus Melatini cum suis consanguineis sicut dixit tenet cum suo tenimento, Monticellum, Campora, et Nepoczanum, quod est pheudum vij militum et cum augmento obtulit milites xiiij et servientes xxviij.

1054 ¶ Raynaldus de Latroia tenet Latroiam quod est sicut ipse dixit pheudum iij militum, et Yzanum quod est unius militis et augmentum eius sunt milites v. Una inter pheudum et augmentum sunt milites ix et servientes xvj.

¶ Isti tenent de predicto Raynaldo de Latroia.

1055 ¶ Acto de Lapenna et Thodemarius frater eius tenet de eo tertiam partem Montini de predicto Raynaldo quod sicut dixit est pheudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem j et servientes ij. Una demanii et servitii predicti Raynaldi sunt cum augmento milites xj et servientes xx.

1056 ¶ Guillelmus frater iamdicti Comitis Roberti tenet de eo in Aprutio Tortoretum quod sicut dixit est pheudum iiij militum et tenet Montorium quod est pheudum unius militis, et Casale Sancti Benedicti pheudum j militis. Una sunt milites vj et cum augmento obtulit milites xij et servientes xxiiij.

¶ (In tenimento Penne de eodem Comite Roberto)

1057 ¶ Raynaldus de Trigano et Tmcumus frater eius tenent ab eodem Comite Roberto Triganum quod sicut ipsi dixerunt est pheudum ij militum, et Tortusiam pheudum j militis. Una sunt milites iij et cum augmento obtulit milites vj et servientes xij.

1058 ¶ Gualterius et Berardus tenent in Penne medietatem Aquilini quod sicut dixit est pheudum unius militis et cum augmento obtul[erunt] milites ij et servientes iiij.

1059 ¶ Berardus et Gualterius nepotes predicti Gualterii tenent in Penne medietatem Aquilini quod sicut dixerunt est pheudum unius militis et cum augmento ob[tulerunt] milites ij et servientes iiij.

1060 ¶ Guido (et) Ferracius de Aquilano et Bartholomeus nepos eius tenent alium Aquilanum quod est sicut dixerunt pheudum ij militum et cum augmento obtul[erunt] milites iiij et servientes viij.

1061 ¶ Gualterius Moderi et Acto frater eius tenent in Penne Collem Dominicum et duas partes de Torricta quod est sicut dixerunt pheudum duorum militum, et tenent Pretomianum quod est pheudum unius militis. Una sunt milites iij et cum augmento ob [tulerunt] milites vj et servientes xij.

1062 ¶ Transmundus Moderi tenet in Penne Clarinum et tertiam partem Torrite quod est sicut dixit pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij

1063 ¶ Folgerius de Scarrino tenet medietatem Cermagani, et medietatem Cogno Guictonis, quod sicut dixit est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1064 ¶ Transmundus de Colle Madii tenet in Penne Collem Madium quod sicut dixit est pheudum iiij, et Catagitanum quod est ij militum, et Turrisanum quod est unius militis, et medietatem Montis Sicci quod est dimidii militis. Una sunt milites vj et dimidius, et augmentum eius sunt milites vij et dimidius; una inter pheudum et augmentum obtulit milites xiiij et servientes xxvj.

1065 ¶ Cleopas de Civita Aquana tenet in Penne Civitatem Aquanam quod est sicut ipse dixit pheudum iij militum, et tenet Andravanum quod est unius militis, et in Conglolo tenet pheudum dimidii militis, et tenet Genestram quod est unius militis. Una sunt pheudum militum v et dimidii et augmentum sunt milites vj et dimidius; una inter pheudum et augmentum obtulit milites xij et servientes xij.

1066 ¶ Transmundus de Colle May tenet in Penne medietatem Collis Sicci quod est sicut ipse dixit pheudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem j et servientes ij.

1067 ¶ Riccardus Brictoli tenet in Penne Carpinetum quod sicut dixit est pheudum iij militum, et tenet Fabricam quod sicut dixit est pheudum ij militum. Una sunt milites v et cum augmento obtulit milites x et servientes xx.

1068 ¶ Raynaldus de Brictolo et Gentilis de Petra Iniqua et Guillelmus et Bartholomeus tenet in Penne de Raone de Puliano Cogniolum quod sicut dixerunt est pheudum unius militis et dimidii et cum augmento obtulerunt milites iij et servientes vj.

1069 ¶ Raho de Poliano sicut dixit tenet in Penne Cretanum de predicto Comite quod sicut dixit est pheudum ij militum, et tenet ab eo Cestigium quod est pheudum ij militum. Una sunt milites iiij et cum augmento obtulit milites viij et servientes xvj.

1070 ¶ Riccardus de Poliano sicut dixit tenet de eodem Comite in Penne Podium quod sicut dixit est pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes vij w.

1071 ¶ Transmundus de Poliano tenet ab eodem Comite in Penne Montebellum quod sicut dixit est pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

