Napoli, Archivio di Stato, Reg. Ang. 242 (1322 A), cc. 13r-63r
source date: [1150-1168 / 1175 / 1239-1240] [XII - XIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

1* ¶ Ista sunt pheuda Ducatus Apulie (et Terre Bari). De Comestabulia Frangalii de Bitricto. (¶ Curia)

1 ¶ Robbertus de Beneht dixit quod demanium suum est Beneth quod tenet in capite a domino Rege quod est pheudum quinque militum et cum augmento obtulit undecim milites et duodecim servientes.

2 ¶ Francarius dixit quod tenet Bitrictum in capite a domino Rege quod est pheudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites decem et servientes decem.

3 ¶ Guillelmus de Tot tenet in balio Sanctum Nicandrum quod tenet in capite a domino Rege quod sicut dixit Robbertus de Beneth et sicut est inventum in quaternionibus Curie est pheudum decem militum et cum augmento debet dare milites viginti.

4 ¶ Guido de Venusio dixit quod tenet in Casamassima in capite a domino Rege quod est pheudum trium militum et cum augmento obtulit milites septem et servientes octo.

5 ¶ Goffridus Tortamanu dixit quod tenet in capite a domino Rege in Montorone pheudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quinque; et de Gallipoli quod tenet in Montanea debet inquirere Camerarius.

6 ¶ Rogerius Flamengus dixit quod tenet Palum in capite a domino Rege quod est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes sex.

7 ¶ Boamundus de Cagnano dixit quod tenet medietatem Nohe et est pheudum duorum militum, et in Botonto pheudum duorum militum et cum augmento obtulit milites octo et servientes octo.

8 ¶ Judex Maior Botonti dixit quod tenet Lusitum quod est pheudum unius militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres et servientes quatuor.

9 ¶ Guillelmus de Tivilla dixit quod tenet medietatem Nohe quod est feudum duorum militum, et in Botonto feudum unius militis et cum augmento obtulit milites sex et servientes. (¶ Curia)

10 ¶ Hugo Frascenete tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

11 ¶ Riccardus de Carbonaria dixit quod tenet Carbonariam quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

12 ¶ Petrus filius Guillelmi Brisardi sicut dixit Robbertus de Beneth et Riccardus de Carbonaria tenet in Cillia feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

13 ¶ Robbertus filius Guillelmi Gurgulionis dixit quod tenet Aquamvivam quod est feudum quinque militum et cum augmento obtulit milites duodecim et servientes triginta.

14 ¶ Robertus Sperlincus sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet Turritum quod est feudum quatuor militum; et Johe quam tenet de Principatu Tarenti et est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites quatuordecim et servientes quadraginta. In quaternione vero Tarenti scriptum est quod debet servire de ipso castello Johe cum augmento quod ei pertinet. (¶ Curia)

15 ¶ Helias Sclavus tenet Balleczanum quod sicut inventum est in quaternionibus Curie est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes decem.

16 ¶ Guillelmus de Oria tenet Mallanum quod sicut inventum est in quaternionibus Curie est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

17 ¶ Hugo de Altavilla dixit quod tenet in Botonto feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites iiijor et servientes iiijor.

18 ¶ Rael de Petramala dixit quod tenet in Botonto feudum unius militis et quarti et cum augmento obtulit milites tres et servientes tres.

19 ¶ Filius Guillelmi de Auregnes dixit quod tenet in Botonto feudum unum militem et in Betecta feudum unum militem et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quatuor.

20 ¶ Peregrinus de Melfia dixit quod tenet in Botonto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

21 ¶ Sicardus Lombardus sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Botonto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

22 ¶ Johannes Marchisius tenet in Botonto feudum unum militis quod fuit Guillelmi de Alto Johanne quod est unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

23 ¶ Raul de Genciano dixit quod tenet in Botonto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

24 ¶ Uxor Guillelmi Senescalci sicut dixit Robbertus de Beneth tenet in Botonto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quinque.

25 ¶ Filia Guillelmi Gallipoli sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Botonto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes duos.

26 ¶ Raynaldus Tallaboscu dixit quod tenet in Botonto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes duos.

27 ¶ Crispinus de Gravina dixit quod tenet in Botonto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

28 ¶ Alexander Lepuier sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Botonto feudum unum militis et dimidium et cum augmento obtulit milites tres.

29 ¶ Ferraczanus Venusij sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Botonto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

30 ¶ Guillelmus filius Symonis tenet terram que fuit Guillelmi Rapollensis quam tenuit in Botonto et est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos. (¶ Curia)

31 ¶ Robbertus Senescalcus sicut (ipse) dixit Robbertus de Beneth tenet in Botonto feudum unum militis et cum augmento obtulit militem unum; et de hoc quod tenet in Barulo (et) precepimus Angot de Archis ut illud inquireret, et ipse dixit quod est feudum dimidij militis et cum augmento obtulit militem unum.

32 ¶ Elias de Sclavo dixit quod tenet Campolum et sicut dixit est feudum dimidij militis et cum augmento obtulit militem unum.

33 ¶ Guillelmus de Tivilla dixit quod tenet Rutilianum cum Casali quod est de tenimento ipsius Rutiliani quod sicut dixit est feudum septem militum et cum augmento obtulit milites quindecim et servientes viginti. ¶ Milites lxxxviij et quartus.

33* ¶ Item de proprio feudo Comestabulie Terre Bari Militum.

34* ¶ Isti sunt Milites Baroli de Comestabulia Angoth de Arcis.

34 ¶ Guillelmus de Malerba dixit quod tenet in Caurato feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

35 ¶ Filii Henrici Loeregni sicut inventum est in quaternionibus Curie tenent in Caurato feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

36 ¶ Rahul de Alamagno sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Caurato feudum unum militis et in Barulo feudum unum militis et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quatuor.

37 ¶ Petrus de Principatu dixit quod tenet in Caurato feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes duos.

38 ¶ Hugo Lugattu dixit quod in Barulo tenet feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

39 ¶ Umfridus Bonellus dixit quod tenet in Barulo feudum dimidij militis et cum augmento obtulit militem unum et servientes duos.

40 ¶ Galganus filius Jordani dixit quod tenet in Caurato feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

41 ¶ Riccardus fìlius Jordani dixit quod tenet in Caurato feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

42 ¶ Guillelmus Cebronis sicut ipse dixit tenet in Caurato villanos octo, et in Barulo domum unam de quo obtulit cum augmento militem unum.

43 ¶ Symon de Partenico sicut dixit Angot de Archis Comestabulus tenet in Caurato feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes duos.

44 ¶ Floriana uxor Berardi de Bersentone sicut dixit Angot de Archis tenet feudum unum militis in Caurato et cum augmento obtulit milites duos et servientes duos.

45 ¶ Altruda uxor Hugonis Blanci sicut dixit Angot Comestabulus tenet in Caurato, et in Barulo feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes duos.

46 ¶ Freselengda uxor Brilieni Schifìadei dixit quod tenet in Caurato feudum dimidii militis et cum augmento militem unum obtulit.

47 ¶ Boamundus Travallie dixit quod tenet in Caurato feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

48 ¶ Galganus de Altavilla dixit quod tenet in Caurato feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

49 ¶ Rogerius fìlius Girohy dixit quod tenet in Barulo feudum duorum militum et cum augmento milites quatuor obtulit et servientes quatuor.

50 ¶ Goffridus Columbellus tenet in Barulo villanos duos et affidatos sex et domos de qua cum augmento obtulit militem unum.

51 ¶ Flandena filia Hugonis Gatti sicut dixit Angot tenet feudum dimidij militis et cum augmento obtulit militem unum.

52 ¶ Sanson de Barulo dixit quod tenet in Barulo pheudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

52* ¶ Feuda militum de predicta Comestabulia Angont de Archis viginti novem et medium cum Cannis.

¶ Comitatus Gravine

53 ¶ Comes Gilbertus Gravine tenet Cannas quod est feudum novem militum et cum augmento obtulit milites decem et octo et servientes decem et octo.

54 ¶ Idem Comes Gilbertus de Gravina sicut inventum est in quaternionibus Curie demanium suum Gravine est fedum militum octo, et de Spinaczola quatuor militum, et de Florentia est demanium suum militum quatuor. Demanium suum de Pulignano est feudum quatuor militum. ¶ Demanium predicti Comitis .G. de Gravina milites viginti. Isti sunt qui tenent de eodem Camite.

55 ¶ Antenorius Alti Johannis sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Gravina feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

56 ¶ Riccardus Cebronis tenet in Gravina feudum unum militis quod fuit Robberti filij Averardi et cum augmento obtulit milites duos.

57 ¶ Guillelmus de Trigarico et Guillelmus Malaopera et Raynaldus de Bellocampo dixerunt quod tenent in Gravina feudum unum militis et cum augmento obtulerunt milites duos.

58 ¶ Accardus dixit quod tenet in Gravina villanos viginti quatuor, feudum silicet unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

59 ¶ Domina Advisa tenct in Spinaczola feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

60 ¶ Guillelmus Pictarie dixit quod tenet in Spinaczola feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

61 ¶ Raymundus tenet in Florentia feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

62 ¶ Goffridus de Francavilla dixit quod tenet in Florentia feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

63 ¶ Magister Rosinus dixit quod tenet in Florentia feudum unum militis et cum duobus villanis quos tenet in Gravina et cum augmento obtulit milites duos.

64 ¶ Nicolaus de Brahi tenet de predicto Comite Montem Milionem quod est feudum sex militum et plus et cum augmento obtulit milites duodecim.

65 ¶ Guillelmus de Garreis tenet Bellummontem de predicto Comite quod est feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites quatuordecim et servientes octo.

66 ¶ Rogerius de Caviano tenet a predicto Comite Cavianum et Sanctum Angelum quod est feudum sex militum et cum augmento obtulit milites duodecim et servientes duodecim.

67 ¶ Matheus de Tito tenet de eodem Comite Titum quod est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quatuor.

68 ¶ Guillelmus filius eius tenet de predicto Comite Laurentianum quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quatuor.

69 ¶ Robbertus Petreperciate tenet in balio de predicto Comite Campum Maiorem et Trefogiam feudum trium militum et cum augmento obtulit sex milites et quatuor servientes.

70 ¶ Alexander Marsici Veteris tenet de predicto Comite Marsicum Vetus quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

71 ¶ Philippa quondam Marchionissa Gravine tenet in vita sua Florentiam feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo; qua mortua revertetur ad predictum Comitem Gilibertum.

¶ Comitatus Andrie.

72 ¶ Comes Berteraymus Andrie sicut inventum est in quaternionibus Curie demanium suum est Andrie feudum militum tredecim, et in Monerbino feudum militum quatuor, et in Sancto Archangelo feudum militum sex, et de Pollicore feudum militum quatuor et de Roca milites duos, et de Colobrara milites duos.

¶ Demanium milites triginta unum et cum augmento milites lxxij et servientes cc.

Isti sunt qui tenent de eodem Comite Berteraymo Andrie. (¶ Curia).

73 ¶ Guillelmus Rapollensis sicut dixit tenet in Andria feudum unius militis et dimidium et cum augmento obtulit milites tres.

74 ¶ Guillelmus Cebronis sicut dixit Guillelmus Rapollensis tenet in Andria feudum unum militis et dimidium et cum augmento obtulit milites tres.

75 ¶ Robbertus Princeps sicut dixit Guillelmus Rapollensis tenet in Andria feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

76 ¶ Danesius sicut dixit Guillelmus Rapollensis tenet in Andria feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

77 ¶ Jordanus de Neapoli sicut dixit Guillelmus Rapollensis tenet in Andria feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

78 ¶ Jacob et frater eius tenent in Andria feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

79 ¶ Robbertus Pane et vinum tenet in Andria feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

80 ¶ Rogerius filius Giroy sicut dixit Guillelmus Rapollensistenet in Andria feudum dimidium militis et cum augmento obtulit unum militem.

81 ¶ Rogerius de Ogiano sicut dixit Guillelmus Rapollensis tenet in Sancto Archangelo feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

82 ¶ Guillelmus Marescalcus sicut dixit Guillelmus Rapollensis tenet in Sancto Archangelo feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

83 ¶ Grahelonus sicut dixit Guillelmus Rapollensis tenet in Sancto Archangelo feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

84 ¶ Rahul fìlius Obbertj tenet in Sancto Archangelo feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

85 ¶ Filius Johannis de Juncato sicut dixit Guillelmus Rapollensis ipse cum fratre suo tenet Colubrara feudum unum militis et cum augmento milites duos obtulit.

86 ¶ Goffridus de Partenico tenet de eodem Comitatu in Castello Novo feudum octo militum et cum augmento obtulit milites sexdecim.

87 ¶ Abbas Bancie sicut dixit Guillelmus Rapollensis tenet Banciam de eodem Comitatu quod est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites septem.

88 ¶ Guillelmus fìlius Symonis tenet terram Guillelmi Rapollensis qui tenuit feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

¶ Feuda militum de Comitatu Andrie viginti quinque et medium.

¶ Feuda militum demanij et servicij nonaginta septem.

¶ De Comitatu Cupersani.

89* ¶ Isti sunt Barones qui tenent de Comitatu Cupersani.

89 ¶ Riccardus Maletta sicut inventum est in quatemionibus Curie tenet feudum trium militum et cum augmento obtulit milites octo.

90 ¶ Rogerius Flamengus tenet Grumum quod sicut inventum est in quaternionibus Curie est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites septem.

91 ¶ Riccardus de Roto sicut dixit tenet feudum trium militum et cum augmento obtulit milites septem et servientes octo; et hoc juravit.

92 ¶ Girinus Andrie sicut dixit tenet in Terlitio feudum Parisij Guarannonis quod sicut ipse dixit est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

93 ¶ Domini Lacumpensilis sicut dixerunt tenent feudum trium militum et cum augmento obtulerunt milites octo et servientes octo; et hoc juraverunt.

94 ¶ Beregnerius de Missanello sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quinque.

95 ¶ Domina Glose ut ipsa dixit tenet feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes quinque.

96 ¶ Domini Tore acceperunt in excambium a Morellano Vineolam que est feudum unius militis et dimidij et cum augmento obtulerunt milites tres et servientes quatuor.

97 ¶ Predictus Morellanus dedit predictam Toram Curie et accepit in excambium Olivetum a Curia quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quatuor.

98 ¶ Paganus Nobilis tenet in Rubo et in Terlitio terram que fuit Gottifredi Malinepotis et est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites duos.

99 ¶ Danes Andrietenet in Terlitio feudum quod tenebat Guillelmus Morellanus et Guillelmus de Spelunca quod sicut ipse dixit est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

¶ Feuda de Comitatu Cupersani viginti quatuor et medium.

¶ Feuda Comitatus Andrie et Comitatus Cupersani quinquaginta.

100* ¶ (De Principatu Tarenti). De Comestabilia Comitatus Tricarici.

100 ¶ Rogerius Comes Tricarici sicut inventum est in quatemionibus Curie demanium suum de Tricarico est feudum octo militum, de Albano feudum trium militum, de Petragalli feudum duorum militum, de Culba feudum quatuor militum, et de Sancto Juliano feudum unius militis; et de hoc quod tenet in Andria feudum duorum militum.

101 ¶ Demanium Comitis Rogerii de Tricarico feudum militum viginti.

¶ Isti sunt qui tenent de eo.

102 ¶ Guamarius Capuacii dixit quod demanium suum de Abriola quam tenet de eo est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quinque et servientes sex.

103 ¶ Gilibertus filius Saroli Montis Morconis dixit quod demanium suum de Monte Morcone est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes decem.

104 ¶ Guillelmus Monachus dixit quod demanium suum de Tricarico est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos. (Quo mortuo accepit baiulationem Terre [sue] Rahul frater eius).

105 ¶ Johannes de Spinosa dixit quod feudum suum de Spinosa est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

106 ¶ Stephanus frater Hugonis de Oria tenet pauper feudum in Tricarico et cum augmento obtulit se ipsum.

107 ¶ Episcopus Tricarici sicut dixit tenet in Armento feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo et servientes viginti, et in Monte Murro sicut dixit tenet feudum sex militum et cum augmento obtulit milites duodecim et servientes triginta. ¶ Inter feundum et augmentum milites viginti et servientes quinquaginta.

108 ¶ Berengerius de Giso emit Burganum in Principatu Tarenti et sicut ipse dixit est feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo. (¶ Curia)

109 ¶ Riccardus de Sancta Sophia tenet Riviscum quod est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites septem.

110 ¶ Amon dixit quod tenet in Picerno feudum unum militis et cum augmento obtulit milites tres et servientes decem.

111 ¶ Gualdinus dc Glosa emit medietatem Picerni que fuit Pocamati, quod est feudum unum militis et medii, et cum augmento obtulit milites tres et servientes decem.

112 ¶ Gloriosus de Gloriosa dixit quod tenet de Gloriosa feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

113 ¶ Thomas dc Castello Menzani dixit quod tenet feudum unius militis de Castello Menzani et cum augmento obtulit milites duos.

114 ¶ Goffridus Tortamanu dixit quod tenet Gallipolum de Montanea quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

115 ¶ Uxor Guillelmi Monachi dixit quod tenet feudum unius militis de Trivinea et cum augmento obtulit milites duos et servientes tres.

116 ¶ Urso de Ligorio tenet Mansia feudum unius militis et cum augmento obtulit duos milites.

117 ¶ Bernardus de Ligorio sicut ipse dixit tenet in Ansia feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

118 ¶ Uxor Leonis Malasortis et Davit sicut dixit Raynaldus filius Fredaldi Camerarius, tenet in Ancia feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

(¶ De Monte Piloso)

119 ¶ Robbertus filius Raynaldi Bellicampi sicut dixit predictus Raynaldus Camerarius tenet in Monte Piloso et Gravina feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

120 ¶ Jordanus filius Rahulli de Tricarico dixit predictus Raynaldus Camerarius quod tenet in Monte Piloso feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

121 ¶ Guillelmus Malaopera sicut dixit predictus Raynaldus Camerarius tenet in Monte Peloso dimidium feudum militis et cum augmento obtulit militem unum.

122 ¶ Alexander de Petra sicut dixit predictus R[aynaldus] Camerarius tenet in Petra dimidium feudum militis et cum augmento obtulit militem unum.

123 ¶ Lambertus de Petra filius Elie sicut dixit predictus R[aynaldus] Camerarius tenet pauper feudum militis et cum augmento serviet ipse.

124 ¶ Abbas Sancte Marie Montis Pilosi sicut Raynaldus filius Fred[aldi] Camcrarius Curie significando mandavit de eo quod tenet in Yrso obtulit cum augmento milites decem et servientes quinquaginta, inter quos numeratus est Tancredus de Yrso cum feudo suo.

125 ¶ Guiano Rubeus sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in capite de Principatu Tarenti in demanio Alianum Superiorem quod est feudum trium militum, et Alianum Inferiorem quod est feudum trium militum, et Tur quod est feudum duorum militum, et Guardiam quod est feudum duorum militum.

126 ¶ Hoc totum tenet predictus Guianus preter dodarium uxoris Riccardi filii Gyroy quod tenet in servitio (filiorum) (Guardiam et Tur).

¶ Sunt de demanio milites decem et cum augmento milites viginti et servientes quadraginta.

127 (¶ Guirrisius de Guardia tenet in Guardia feudum unius militis).

Isti sunt qui tenet de predicto Guiano

128 ¶ Guillelmus de Celum tenet de eo sicut dixit in Aliano Inferiori feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes quatuor.

129 ¶ Guillelmus de Massanello tenet de predicto Alexandro fratre suo Massanellam que est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes quatuor.

130 ¶ Alexander de Gallipolis tenet de eo Gallipolim quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes quatuor.

¶ Demanii et servitii predicti Guiani milites viginti sex cum augmento et servientes quinquaginta duo; et si necessitas fuerit in partibus illis super hoc ibunt quot quot habuerint.

131 ¶ Robbertus Petreperciate frater Guillelmi de Petraperciata tenet in balium de Principatu Tarenti Petramperciatam quod sicut dixit est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes sex; et si necesse fuerit in partibus illis quot quot habere poterit.

132 ¶ Carbonus de Bellomonte tenet in capite de Principatu Tarenti Gruttulum quod sicut inventum est in quaternionibus Curie est feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo ...

133 ¶ Robbertus Corniti tenet in capite de Principatu Tarenti Cornitum quod sicut dixit Carsidonius frater eius est feudum duorum militum et cum augmento obtulit quatuor.

134 ¶ Margarita uxor olim Guillelmi Alti Johannis et filius eius tenent in capite de Piincipatu Tarenti Altum Johannem quod sicut inventum est in quaternionibus Curie est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes quinquaginta.

¶ Comitatus Montis Caveosi

135* ¶ Isti sunt Barones qui tenent de Comitatu Montis Caveosi.

135 ¶ Guillelmus de Caro dixit quod tcnet de eodem Comitatu Sanctum Maurum quod est feudum sex militum, et Salandram quod est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites decem et octo et servientes viginti.

136 ¶ Patricius qui duxit uxorem que fuit Alberedi tenet de eodem Principatu Gurgulionem quod est feudum duorum militum, et Petram quod est feudum unius militis, et Petrollam quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites novem et servientes sexdecim

137 ¶ Sarolus Episcopus tenet de eodem Alberedo Castellum Rocce quod sicut dixit ipse Alberedus est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes quatuor.

Summa demanii et servitii predicti Alberedi cum augmento milites undecim et servientes viginti.

138 ¶ Mazarinus sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet de eodem Comitatu Castellionem quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et·servientes quatuor.

139 ¶ Patricius qui dixit uxorem que fuit Alberedi de Doa tenet in balio Montem Albanum quod sicut dixit Guillelmus Petre Perciate est feudum quinque militum et cum augmento obtulit milites decem et servientes decem.

140 ¶ Paganus de Cirillano dixit quod tenet de eodem Comitatu Cirillanum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites tres et servientes quatuor.

141 ¶ Herbertus fìlius Herberti de Craco tenet cum terra sua Cracum, et Gagnanum quod sicut inventum est in quaternionibus Curie sunt feuda quatuor militum et in duplo octo.

142 ¶ Riccardus de Camarda sicut dixit tenet Camardam, et Ferraczanum quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

143 ¶ Item Riccardus de Camarda tenet Ingurgum quod sicut inventum est in quaternionibus Curie est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

144 ¶ Uxor Hugonis de Oria tenet Achium quod sicut inventum est in quaternionibus Curie est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes sex.

145 ¶ Episcopus Anglonensis et homines de Anglona obtulerunt sex milites et servientes quadraginta.

146 ¶ Fulco nepos Archiepiscopi Acherontie tenet de eodem Comitatu Milliam quod sicut inventum est in quaternionibus Curie est feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo.

147 ¶ Juliana uxor Adam de Garagusa tenet de predicto Comitatu Garagusam quod sicut inventum est in quatemionibus Curie est feudum unius milites et cum augmento obtulit milites duos et servientes quatuor.

148 ¶ Goffridus de Pullano tenet Pullanum quod sicut inventum est in quatemionibus Curie est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

149 ¶ Guaymarius Capuacii tenet de predicto Comitatu Acceptorem quod sicut dixit Rogerius Burdonis est feudum unius militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres.

150 ¶ Uxor que fuit Alaymi de Pomarico tenet in Pomarico feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

151 ¶ Hugo de Berollo dixit quod tenet in Pomarico feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

152 ¶ Hugo de Turso sicut dixit tenet in Turso feudum umus militis et cum augmento obtulit milites duos.

153 ¶ Robbertus Persilingus tenet de Principatu Tarenti Johi quod sicut inventum est in quaternis Curie est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex, et si necessitas fuerit in partibus illis quotquot habere poterit.

154 ¶ Guillelmus de Oria tenet Palianum quod sicut inventum est in quaternis Curie est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

155* ¶ Comitatus Licii

155 ¶ De Terra Comitis Tancredi filii domini Ducis Rogerii que fuit Comitis Goffridi Montis Caveosi sicut dixit idem Comes Goffridus demanium suum de Licio est feudum decem militum, et de Carvinea feudum trium militum, et de Ostuno septem militum.

Summa demanii predicti Comitis Tancredi feuda militum viginti et cum augmento militum quadraginta.

¶ Isti sunt qui tenent de eo

156 ¶ Amardus Guarannus sicut dixit tenet in Licio feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

157 ¶ Rogerius Buchel sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Licio feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

158 ¶ Raynaldus de Trevento sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Licio feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

159 ¶ Riccardus de Pisanello sicut ipse dixit tenet in Licio feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

160 ¶ Thomasius Manescalcus sicut ipse dixit tenet in Licio feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

161 ¶ Stephanus Falconarius tenet in Licio feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

162 ¶ Guimundus sicut ipse dixit tenet in Licio feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

163 ¶ Robbertus de Arabod sicut ipse dixit in Licio tenet feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

164 ¶ Aamen de Bonoseculo sicut ipse dixit tenet in Licio feudum unum militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres.

165 ¶ Joczolinus de Tora sicut ipse dixit tenet in Licio feudum unum militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres.

166 ¶ Robbertus Guaragne sicut ipse dixit tenet in Licio feudum unum militis et cum augmcnto obtulit milites duos.

167 ¶ Sarolus de Carvigna sicut ipse dixit tenet in Licio feudum unum militis et in Carvigna feudum non integrum et cum augmento obtulit milites tres.

168 ¶ Robbertus de Massafra sicut ipse dixit tenet in Licio feudum unum militis et in augmento obtulit milites duos.

169 ¶ Robbertus Bicot sicut ipse dixit tenet in Licio feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

170 ¶ Riccardus Biscardus sicut inventum est in quatemionibus Curie tenet in Licio feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

171 ¶ Guido de Barulo sicut ipse dixit tenet in Licio feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

172 ¶ Girardus de Brictune sicut ipse dixit tenet in Licio feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quinque.

173 ¶ Rahul filius Tipaldi sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Licio feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

(¶ De Ostuno)

174 ¶ Guibertus de Campavino tenet in Ostuno feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

175 ¶ Osbernus tenet in Ostuno feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

(¶ Curia)

176 ¶ Thomasius de Sancto Johanne sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet demanium in Castro feuda militum decem et novero, et Puiardo feuda militum duo, et in Alixano feuda militum quinque, et in Monte Sardo feudum militum quatuor.

¶ Feuda demanii predicti militis triginta et cum augmento obtulit milites centum viginti tres.

Isti sunt qui tenent de eo.

177 ¶ Riccardus Guiscardus sicut ipse dixit tenet in Castro feudum unum militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres.

178 ¶ Robbertus Mustacze sicut ipse dixit tenet in Castro feudum trium militis et cum augmento obtulit milites sex.

179 ¶ Peregrinus sicut ipse dixit tenet in Alexano feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo.

180 ¶ Guillelmus Grassus sicut ipse dixit tenet in Alexano feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

181 ¶ Guillelmus filius Tibaldi sicut ipse dixit tenet in Monte Sardo feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

182 ¶ Hugo de Biacz sicut ipse dixit tenet in Puiardo feudum unum militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres.

183 ¶ Filius Guillelmi de Ostuno sicut ipse dixit tenet in Monte Sardo feuda duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

184 ¶ Goffridus de Specca sicut ipse dixit tenet in Monte Sardo feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites qumque.

185 ¶ Filie Jordane sicut dixerunt tenent in Monte Sardo feudum unum militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres.

186 ¶ Umfredus de Guivilla sicut dixit Rahul de Sancto Johanne tenet in Castro feudum trium militum et cum augmento obtulit milites tres.

187 ¶ Philippus de Stcrnacia sicut ipse dixit tenet in Alexano feuda duorum militum et cum augmento obtulit militis quinque.

188 ¶ Johannes Philippi tenet in Alcxano quod tenebat Sarolus de Astiliano quod sicut dixit Rahul de Sancto Johanne est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

189 ¶ Riccardus Calvus sicut dixit Rahul de Sancto Johanne tenet in Monte Sardo feudum unummilities et cum augmento obtulit milites duos.

190 ¶ Rahul Bangnardus sicut ipse dixit tenet in Castro feuda duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

191 ¶ Dyonisius sicut dixit Rahul de Sancto Johanne tenet in Castro feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

192 ¶ Tarsia et Hugo de Guasto sicut dixit Rahul de Sancto Johanne tenent in Castro feudum unius militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres.

193 ¶ Filia Bonefacii sicut dixit Rahul de Sancto Johanne tenet in Monte Sardo feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

194 ¶ Hugo fìlius Goffridi fìlii Nicolai et Robbertus Crispinus tenent in Puiardofeudum unum militis et dimidium sicut dixit Rahul de Sancto Johanne et cum augmento obtulerunt milites sex.

195 ¶ Guillelmus Maletta sicut ipse dixit tenet in demanio de Massafra feudum decem militum, et de Corventino feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites viginti quatuor et servientes triginta.

Isti sunt qui tenent de eo

196 ¶ Henricus de Pont tenet de eo feudum unum militis et cum augmento milites duos obtulit.

