1273 ¶ Rogerius Silvestri tenet villanos vj qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram pro uno pariclo boum et vineas iij.

1274 ¶ Johannes de Orania tenet villanos vj qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram ubi seminat salmas iij et vineam j.

1275 ¶ Baronus tenet villanos xj qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram ubi seminat salmas vij et vineas ij.

1276 ¶ Goffridus de Casalvere tenet villanos x qui non reddunt nisi servitia et salutes, et terram ubi seminat salmas ix, et vineas ij et molendinum j unde habet salmas iij.

1277 ¶ Cafarus tenet villanos xx qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram pro uno pariclo boum et vineas ij.

1278 ¶ Petrus Adammi tenet villanos ij qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram ubi seminat duas salmas.

1279 ¶ Guarardus tenet terram ubi seminat salmas iij.

1280 ¶ Bocius tenet villanos iij qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram ubi seminat salmas vj.

1281 ¶ Magister Petrus tenet villanos x qui non reddunt nisi servitia et salutes, et tenet terram pro uno pariclo boum et vineas ij.

1282* ¶ Hec sunt nomina, pheuda et tenimenta militum Sore.

1282 ¶ Lando de Sora tenet villanos xx qui reddunt solidos denariorum Papie xviij, ana xij denarios per solidum, reddunt victualium salmas de Sicilia xx, de vino salmas xij, et tenet terram ubi seminat salmas de Sicilia viij, et habet vineam unam et salutes.

1283 ¶ Actenulfus frater eius tenet tantumdem.

1284 ¶ Johannes Manchinus tenet villanos xix qui reddunt solidos xviij minus denarios v, et reddunt victualium salmas xxviij, de vino salmas xxviij, et tenet partem molendini unde habet victualium salmas vj, de ecclesia habet redditum et victualium salmas iiij, et de pane salutes ij, et terram ubi seminat salmas x, et habet vineas ij et salutes.

1285 ¶ Sergia cognata ipsius Johannis cum fìliis suis tenet tantumdem quantum patricius Johannes.

1286 ¶ Hugo de Pontecurvo tenet villanos xij qui reddunt solidos vij et victualium salmas xxx, de vino salmas vij, tenet partem molendini unde habet victualium salmas j, et tenet terram ubi seminat salmas x, et tenet vineam j et salutes.

1287 ¶ Lando de Sermilla frater eius tenet villanos viij qui reddunt solidos vj et victualium salmas xiij, et de vino salmas vj, et tenet partem molendini unde habet de victualibus salmam j, et tenet terram ubi seminat salmas viij.

1288 ¶ Uxor Gerardi Thodini cum fìlio suo tenet villanos xij qui reddunt solidos vij et denarium j et victualium salmas xv, de vino salmas xj, et tenet terram ubi seminat ix salmas, et tenet vineam j, et habet salutes.

1289 ¶ Johannes de Hugo tenet villanos xij qui reddunt solidos vj, et victualium salmas xx, de vino salmas vij, tenet partem molendini unde habet salmas v, et tenet terram ubi seminat salmas xj, et tenet vineas ij cum orto, et salutes et tenet villanum j cum fratre suo.

1290 ¶ Petrus de Hugno tenet villanos xiij qui reddunt solidos viij et denarios iiij et victualium salmas xvij, de vino salmas viij, tenet partem molendini unde habet salmas x, et terram ubi seminat salmas ix, et vineam j cum orto, et salutes.

1291 ¶ Petrus Pauper tenet villanos ix qui reddunt solidos vj et denarios iij, et de victualibus salmas iiijor, et de vino salmas vj, et tenet terram ubi seminat salmas xij, et vineas ij, tenet ecclesiam unde habet salmam j de victualibus, de vino salmas ij, de oleo denarios ij, et habet salutes.

1292 ¶ Johannes Pinni tenet villanos viiij qui reddunt solidos v et denarios viij, et victualium salmas viij, de vino salmas vj, et tenet terram ubi seminat salmas vij, et vineam j cum orto, et salutes.

1293 ¶ Pandulfus Erme tenet villanos x, qui reddunt solidos vj, et victualium salmas vj, de vino salmas vj, et tenet terram ubi seminat salmas x, et vineas tres, et habet salutes.

1294 ¶ Petrus de Herma frater suus tenet villanos xij qui reddunt solidos vij, et victualium salmas xij, de vino salmas vij, et tenet terram ubi seminat salmas v.

1295 ¶ Thomasius Squalla tenet villanos xx qui reddunt solidos vij et victualium salmas xx, de vino salmas ij, et tenet duo molendina unde habet salmas xv, et tenet terram ubi seminat salmas ij, et habet vineam cum orto, et salutes.

1296 ¶ Lando Abuczatus tenet villanos xx qui reddunt solidos xij et victualium salmas xvj, de vino salmas xij, et tenet terram ubi seminat salmas xxiiijor, et vineam j, et partem molendini unde habet salmas iij, et ortum j, et salutes.

1297 ¶ Bertholotta tenet villanos xvij qui reddunt solidos viij et victualium salmas iij, et de vino salmas xj, et tenet terram ubi seminat salmas xiiij, et habet vineas ij cum orto, et salutes.

1298 ¶ Goffridus Loreta tenet villanos vij qui reddunt solidos v et victualium salmas xj et de vino salmas ij, et tenet terram ubi seminat salmas xiiij, et vineam j cum orto et salutes.

1299 ¶ Lucas de Rachis tenet villanos vij qui reddunt solidos v et victualium salmas iij, de vino salmas v, et tenet terram ubi seminat salmas xij, et habet vineas ij cum orto et salutes.

1300 ¶ Guaymarius tenet villanos viiij qui reddunt solidos vj et denarios ij et victualium salmas viij, de vino salmas v, et tenet terram ubi seminat salmas v, et vincas ij cum orto, et de parte molendini habet victualium salmas ij, et salutes.

1301 ¶ Johannes de Hysmahele tenet villanos v qui reddunt solidos iij, et victualium salmas ij de vino salmas ij, et tenet terram ubi seminat salmas iiijor, et vineam j cum orto, et salutes.

1302 ¶ Petrus frater eius tenet tantumdem quantum predictus Johannes Hysmahel.

1303 ¶ Johannes Acthenulfus tenet villanos iiijor qui reddunt denarios xxj et victualium salmas viij, et vineas ij cum orto, et salutes.

1304 ¶ Aldericus tenet villanos v qui reddunt solidos iij, de victualibus salmas iiijor, de vino salmas ij et terram ubi scminat salmas viij, et vineam j cum orto, et salutes.

1305 ¶ Lando Lamberti tenet villanos iiijor qui reddunt denarios xx et victualium salmas ij, de vino salmam j et tenet terram ubi seminat salmas xij, et vineas ij et salutes.

1306 ¶ Johannes Tortus tenet villanos iij qui reddunt solidos iij, de victualibus salmas iij, de vino salmas iij, terram ubi seminat salmas viij, et habet vineas iiijor cum orto, et salutes.

1307 ¶ Limfredus tenet villanum j qui reddit denarios xij, et tenet terram ubi seminat salmas x, I et vineas iij, et salutes.

1308 ¶ Petrus de Carnello tenet villanos iij qui reddunt denarios xj et victualium salrnas iij, de vino salmam j, tenet terram ubi seminat salmas vij, et vineas ij cum orto, salutes.

1309 ¶ Girardus de Alberto tenet villanum j qui reddit denarios vj, et victualium salmam j, et tenet terram ubi seminat salmas viij, et vineas ijas cum orto, et salutes.

1310 ¶ Petrus de Campanna tenet villanos iiijor qui reddunt denarios xvij, et victualium salmam j, de vino salmas x, tenet terram ubi seminat salmas xiiij, et vineas tres, et partem molendini unde habet salrnas x, et salutes.

1311 ¶ Guillelmus Russu tenet villanos iiij qui reddunt solidos iij minus denarium j, et victualium salmas j et de vino salmas iij, et tenet terram ubi seminat salmas vj, et vineas ij cum orto, et salutes.

1312 ¶ Timinarus frater eius tenet villanos v qui reddunt denarios xxxij, et victualium salmas iij, de vino salmam mediam, et tenet terram ubi seminat salmas vj, et vineam j cum orto, et salutes.

1313 ¶ Gualterius Paganus tenet villanos v qui reddunt solidos iiij minus denarium j, et victualium salmas v, de vino salmas iij, et terram ubi seminat salmas vij, et vineas ij cum orto, et salutes.

1314 ¶ Jonathas de Donadeo tenet villanos ix qui reddunt solidos vj et denarios viij et victualium salmas v, et de vino salmas ij, et tenet terram ubi seminat salmas x et vineas ij et salutes.

1315 ¶ Johannes Russus tenet villanum j qui reddit denarios xij, et victualium salmam j, de vino salmam j, et tenet terram ubi seminat salmas vj, et vineas ij et salutes.

1316 ¶ Balduynus villanos iij qui reddunt denarios xj et victualium salmam j, de vino salmam j, et tenet terram ubi seminat salmas vij, et vineas ij, et salutes.

1317 ¶ Lando de Marocta tenet villanos iij qui reddunt denarios xij, et tenent terram ubi seminat salmas vj, et vineas ij, et salutes, et medium molendinum unde habet salmas ij, et habet ortum j.

1318 ¶ Gibaldus tenet villanos iij qui reddunt denarios xxx, et victualium salmas ij, et tenet terram ubi seminat salmas vj, et vineas ij cum orto, et partem molendini unde habet salmas ij.

1319 ¶ Girardus Soranus Fusci tenet villanos viij qui reddunt salmas vij, et victualium salmas xvj, et tenet terram ubi seminat salmas x, et vineas ij, et ortum, et salutes.

1320 ¶ Petrus Ribudda tenet villanos iij cum fratre suo Johanne Rabudda qui reddunt denarios xxiiij, et tenet terram ubi seminat salmas xiiij, et vineas ij, et ortum, et salutes.

1321 ¶ Stephanus Iohannis Radulfi tenet villanum j qui reddit denarios viij, et victualium salmam j, de vino salmam j, et tenet terram ubi seminat salmas xv, et vineas ij cum ortis iij, et salutes.

1322 ¶ Lando de Stephano tenet villanos vj qui reddunt solidos v et victualium salmas v, et tenet terram ubi seminat salmas x, et vineam j cum orto, et salutes.

1323 ¶ Petrus de Aymone tenet villanos x qui reddunt solidos v et denarios viij, et victualium salmas xj, et de vino salrnas viij, et tenet terram ubi seminat salmas xviij, et vineas ij cum orto, et partem molendini unde habet salmas ij.

1324 ¶ Landulfus tenet villanos xij qui reddunt solidos x, et victualium salmas xx, de vino salmas xj, et tenet terram ubi seminat salmas xvj, et habet vineas ij, et salutes.

1325 ¶ Aleph tenet villanos x qui reddunt solidos viiij, victualium salmas xij, de vino salmas ix, de ecclesia victualium salmas ij et terram ubi seminat salmas xij, et vineam j, et salutes.

1326 ¶ Landulfus de Cioffi tenet villanos xviij qui reddunt solidos v, et victualium salmas viij, et hahet partem molendini unde habet salmas de victualibus iij, et tenet terram ubi seminat salmas xij, et vineas ij cum orto, et salutes.

1327 ¶ Oddo de Uldrico tenet villanos xviij qui reddunt solidos iiij et denarios x, et victualium salmas xvj, de vino salmas v, et tenet terram ubi seminat salmas x, et vineam j cum orto, et salutes.

1328 ¶ Uxor Johannis Sturmelle cum filio tenet villanos iiij qui reddunt denarios xxv, et victualium salmas ix, de vino salmas ix, tenet terram ubi seminat salmas vj. Habet vineas ij et ortum j.

1329 ¶ Matheus Odderisi tenet villanos qui reddunt solidos vij, et victualium salmas x, de vino salmas x, et tenet terram ubi seminat salmas x, et habet vineam j cum orto, et salutes.

1330 ¶ Philippus de Stuczo tenet villanos vj qui reddunt solidos iiij, et victualium salmas xv, de vino salmas vj, et tenet terram ubi seminat salmas xij, vineam j cum orto, et salutes.

1331 ¶ Tecti habet terram hereditariam ubi seminat salmas vj, et habet vineas ij cum orto.

1332 ¶ Johannes filius eius habet hereditatem ubi seminat salmas vij et habet vineam j cum orto.

1333 ¶ Petrus Alferii tenet villanum dimidium qui reddit denarios iij, et victualium salmam mediam, de vino salmam mediam, et tenet terram ubi seminat salmas vj, et vineas ij.

1334 ¶ Johannes Ripa tenet terram ubi seminat salmas ij et mediam, et vineas ij cum orto.

1335 ¶ Guelco tenet terram ubi seminat salmas vij, et vineas ij cum orto.

1336 ¶ Johannes de Antonio tenet terram ubi seminat salmas v, et vineas ij cum orto.

1337 ¶ Johannes Bos tenet terram ubi seminat salmas vj, et vineas ij.

1338 ¶ Bonushomo Laudi Belli tenet terram ubi seminat salmas x, et vineas ij cum orto.

1339 ¶ Gramilcus tenet terram ubi seminat salmas vij, et vineas ij.

1340 ¶ Roccius tenet villanum j qui reddit salutes, et tenet terram ubi seminat salmas ij, et vineam j.

1341 ¶ Sophia tenet terram, ubi seminat salmas v, et vineam j cum orto.

1342 ¶ Guillelmus Pinni tenet terram ubi seminat salmas viij et vineam j cum orto.

1343 ¶ Leo de Augustino tenet terram ubi seminat salmam j, et vineam j.

1344 ¶ Petrus Cece tenet terram uhbi seminat salmas vij, et vineam j cum orto.

1345 ¶ Donadeus Magiperti tenet terram ubi seminat salmas vj, et vineas ij cum orto.

1346 ¶ Petrus de Stephano tenet terram ubi seminat salmas vj, et vineas ij.

1347 ¶ Oderisius Johannis Brevenzonis tenet terram ubi seminat salmas vj, et vineas ij.

1348 ¶ Landulfus Johannis Pingi tenet terram ubi seminat salmas iiij, et vineam j.

1349 ¶ Petrus Gaxtus tenet villanos iiij qui reddunt denarios xxiiij, victualium salmam j, de vino salmam j et tenet terram ubi seminat salmas xij, et vineas.

1350 ¶ Petrus de Ponte tenet terram ubi seminat salmas viij, et vineas iiij.

1351 ¶ Clementus tenet terram ubi seminat salmas vij, et vineam j et ortum j.

1352 ¶ Joharmes de Morena tenet terram ubi seminat salrnam j, et vineam j cum orto.

1353 ¶ Johannes Rad[ulfi] tenet terram ubi seminat salmas iiij et vineas ij cum orto, et habet partem molendini unde habet salmam mediam de victualibus.

1354 ¶ Lando Constantinus tenet terram ubi seminat salmas vij, et vineas ij.

1355 ¶ Taino tenet terram ubi seminat salmas iiij, et vineas ij.

1356* ¶ Hec sunt tenimenta Militum Aquini

1356 ¶ Johannes de Tamario habet recommendatos homines qui reddunt servitia et salutes; habet de hereditate terrarum xxiiij modia ubi seminat salmas viij, et habet vineas iij.

1357 ¶ Thomasius de Carone habet hominem unum, et de hereditate habet terram modiorum xx ubi seminat salmas vj et dimidiam, et vineas ij.

1358 ¶ Tempestas frater eius habet tantumdem.

1359 ¶ Johannes de David habet de hereditate terrarum modia xix ubi seminat salmas vj, et vineam j.

1360 ¶ Machabeus tenet de hereditate villanos ij qui reddunt servitia et salutes, et tenet modia de terra xl ubi seminat salmas xiij, et vineas v.

1361 ¶ Johannes de Straczato habet de hereditate villanum j et xxij modia de terra ubi seminat salrnas iiij, et vineas iiij.

1362 ¶ Trancredus habet de hereditate modia de terra xxx ubi seminat salmas x, et vineas iij et mediam, et de parte molendini salmam mediam et villanum j qui reddit servitia et salutes.

1363 ¶ Gilius habet de hereditate modia de terra xxiiij ubi seminat salmas viij, et vineas ij.

1364 ¶ Riccardus Goffridi tenet de hereditate villanum j qui reddit servitia et salutes, et tenet modia de terra iiijm ubi seminat salmam j, et vineam j.

1365 ¶ Johannes de Carbone tenet terram de hereditate pro medio pariclo boum.

1366 ¶ Riccardus de Carbone tenet terram de hereditate tantumdem, et villanum j spinellum.

1367 ¶ Nicolaus de Roberto de Alferio habet redditum de uno villano qui reddit victualium salmam j, de vino salmam unam et mediam, et tenet modia de terra xj ubi seminat salmas iij et thumulum j, et partem tenet molendini qui reddit salmas iij; hoc tenet de pheudo: de hereditate tenet modia de terra xlix ubi seminat salmas xvj et duas partes, et vineas v.

1368 ¶ Robertus filius Alferii, qui nondum est miles, tenet tantumdem de pheudo quantum Nicolaus patruus suus; et de hereditate tantumdem, x modia plus.

1369 ¶ Landulfus de Poto tenet villanos vij qui reddunt salmas v et tertiam, et de vino salmas vj, et servitia, et tenet de terra modia xxvij ubi seminat salmas ix, et de parte molendini habet salmas xj, et tenet vineam j; de hereditate habet recommendatos iij qui reddunt salutes et servitia, et habet de terra modia vij ubi seminat salmas ij et tertiam, et vineam j.

1370 ¶ Guillelmus Bervenzonis tenet villanos ij de pheudo qui reddunt salmas ij, de vino salmas iij et salutes, et servitia, et tenet terram ubi seminat salmam mediam; de hereditate tenet xl modia terrarum ubi seminat salmas xiij, et vineas iiij, et villanos iij qui reddunt servitia et salutes, et medium molendinum unde habet salmas iij et tertiam.

1371 ¶ Ogerius tenet terrarum modia iiij ubi seminat salmam j et tertiam; de hereditate tenet modia xx ubi seminat salmas vj minus tertiam.

1372 ¶ Philippus Roffridi militis filius, qui nondum est miles, tenet villanos ij qui reddunt servitia et salutes, et tenet terrarum modia vj ubi seminat salmas ij; de hereditate cum fratre suo habet modia xviij ubi seminat salmas vj, et habet vineas ij.

1373* ¶ Hii sunt pheudata1ii Justitiariatus Capitanate in primis

1373 ¶ Vitus Avalerius tenet Benamaiorem quod est pheudum unius militis, et tenet medium Montorium quod est medium pheudum.

1374 ¶ Filii domini Berardi de Brictulo tenet Porta Candunem quod est pheudum unius militis.

1375 ¶ Dominus Henricus de Ceria tenet medium Montorium quod est medium pheudum et Malianellum quod est medium pheudum.

1376 ¶ Dominus Alaymus tenet Sanctum Bartholomeum de Serra Mala a domino Riccardo de Anglone quod est quartum pheudum.

1377 ¶ Riccardus de Anglona tenet Pitacium quod est pheudum duorum militum, et Bisacium et Montem Nigrum quod est pheudum duorum militum, et Portellas quod est pheudum duorum militum.

1378 ¶ Dominus Pandulfus de Aquino tenet Rotellum quod est pheudum unius militis et dimidii.

1379 ¶ Dominus Adenulfus de Stipitis tenet Bonefrum quod est tres partes militis.

1380 ¶ Dominus Corradus de Stipitis tenet Casalfanum et Ficarolam et Sanctum Heliam quod est pheudum unius militis et dimidii.

1381 ¶ Thomas de Stipitis tenet Geronem quod est pheudum tres partes militis.

1382 ¶ Dominus Gervasius filius Maynerii tenet Civitellam et Montem Longum quod est pheudum unius militis.

1383 ¶ Dominus Robertus de Sancto Vito tenet Sanctum Vitum de Ficarola a domino Corrado quod est quarta pars militis.

1384 ¶ Dominus Transmundus de Montealto tenet Sanctum Julianum quod et pheudum unius militis.

1385 ¶ Dominus Guillelmus de Anglona tenet Loritum quod est pheudum unius militis.

1386 ¶ Dominus Gualterius Gentilis tenet Macclas quod est pheudum unius militis.

1387 ¶ Dominus Guido de Guasto tenet Petra Catellam, et Monachileonem, et Porcaram, in demanio, que sunt pheuda tria, et tenet Gesternam, et Podo Clar, inhabitabiles, que sunt pheuda duo.

1388 ¶ Dominus Gervasius de Catellis tenet Catellas cum casalibus suis a domino Guidone de Guasto quod est pheudum unius militis.

1389 ¶ Guillelmus de Pesclo tenet Pesclum et Cantalupum a domino Guidone de Guasto quod est pheudum unius militis.

1390 ¶ Filii domini Mathei de Sancto Acapito tenet Civitellam de Geldone et Sanctum Felicem in Picc. quod est pheudum unius militis.

1391 ¶ Dominus Riccardus filii Moricii et Robertus de Fogia tenet Gibiczam quod est pheudum unius militis.

1392 ¶ Robertus de Ripa tenet medium Quadranum a domino Riccardo de Busso quod est medium pheudum.

1393 ¶ Dominus Ticlesius tenet Goffianum quod est pheudum unius militis et tenet medium Quadranum a Riccardo de Busso quod est medium pheudum.

1394 ¶ Dominus Tholomeus de Castellione tenet mediam Sanctam Crucem de Morcone et mediam Casalvaticam quod est pheudum unius militis.

1395 ¶ Filii Guarmundi de Sancta Cruce tenent mediam Sanctam Crucem et medietatem Casalvatice quod est pheudum unius militis.

1396 ¶ Henricus et Gualterius de Sancto Angelo de Radicinosa tenent Sanctum Angelum quod est tres partes pheudi.

1397 ¶ Filii Rahonis de Castellopagano tenent Castellumpaganum quod est pheudum unius militis.

1398 ¶ Dominus Nebulonis de Pauto tenet (quartam partem) Quercum Maiorem quod est pheudum unius militis.

1399 ¶ Benedictus de Vipera tenet Viperam a domino Nebulone de Ponte quod est pheudum unius militis.

1400 ¶ Guillelmus de Forcellata tenet Forcellatam et Clusanum que sunt pheudum duorum militum.

1401 ¶ Pinabellus tenet Circellum quod est pheudum unius militis.

1402 ¶ Dominus Malgerius de Marchia tenet Casalvanum et Macclam Sarracenam et Sanctum Petrum Collectanum que sunt pheudum unius militis.

1403 ¶ Dominus Nicolaus Drago tenet Fuganum uod est pheudum unius militis.

1404 ¶ Guillelmus Treselonis tenet Trescelonem quod est pheudum unius militis et inhabitabile.

1405 ¶ Hugo de Mastrali tenet Basilicem quod est pheudum unius militis.

1406 ¶ Paganus de Mastrali tenet Montem Sarracenum quod est pheudum unius militis.

1407 ¶ Dominus Gimundus de Molisio tenet Castellum Vetus quod est pheudum unius militis.

1408 ¶ Dominus Helias de Ripa tenet Ripam quod est pheudum unius militis, et Castrum Magnum quod est medium pheudum.

1409 ¶ Dominus Gualterius de Biccaro tenet Celentiam quod est pheudum unius militis.

1410 ¶ Dominus Robertus de Busso tenet Cellas quod est pheudum unius militis.

1411 ¶ Riccardus de Busso tenet Puczanum et Sanctum Johannem Maiorem quod est pheudum unius militis, et tenet Montem acutum et Gualdum de Sac. quod est pheudum unius militis et quarti.

1412 ¶ Rogerius de Pede de Monte tenet Gambatissam inhabitatam a Riccardo de Busso quod est pheudum unius militis.

1413 ¶ Dominus Riccardus Mathiani tenet Tufariam et Montem Rotarum que sunt pheudum duorum militum.

1414 ¶ Dominus Rogerius de Parisio tenet Castellutium de Sclavis que sunt pheudum duorum militum et tenet Petram Montis Corvini quod est pheudum unius militis.

1415 ¶ Nicolaus Comestabulus Troie tenet Pleutum quod est pheudum unius militis.

1416 ¶ Dominus Americ Sancti Martini tenet Sanctum Martinum quod est pheudum duorum militum.

1417 ¶ Dominus Johannes tenet Campum Marinum quod est pheudum unius militis et dimidii.

1418 ¶ Dominus Raynaldus de Porcellecto tenet Guillonisium quod est pheudum duorum militum.

1419 ¶ Dominus Hugo de Porcellecto tenet Geldonem quod est pheudum unius militis.

1420 ¶ Domina Salomea de Petrafìcta tenet Petrafìctam et Sanctum Ciprianum que sunt pheuda.

1421 ¶ Dominus Henricus de Caurata tenet Bantiam quod est pheudum.

1422 ¶ Magister Henricus tenet Sanctum Nicandrum et Deviam que sunt pheudum duorum militum.

1423 ¶ Domina Comitissa Caserte ert tenet Eschitellam quod est pheudum unius militis.

1424 ¶ Domina Ricarda tenet Rodum quod est pheudum unius militis.

1425 ¶ Dominus Guido de Gibellecto tenet Vesta et Bayranum que sunt pheuda.

1426 ¶ Dominus Teobaldus Franciscus tenet Canianum quod est pheudum duorum militum.

1427 ¶ Dominus Guillelmus de Syponto tenet Candelarum quod est pheudum unius militis.

¶ Hii sunt prelati pheudatarii Justitiariatus Capitanate in primis.

1428 ¶ Abbas Sancte Helene tenet Montem Calvum quod est pheudum unius militis.

1429 ¶ Episcopus Dragonariensis tenet Plantilianum quod est medium pheudum.

1430 ¶ Abbas Sancti Johannis in Plano tenet Sanctum Trifonem quod est medium pheudum et est inhabitatum.

1431 ¶ Monasterium Sancti Angeli de Civitate tenet Sanctum Antonium quod est pheudum unius militis et est inhabitatum.

1432 ¶ Episcopus Civitatis tenet Sanctum Leucium quod est medium pheudum.

1433 ¶ Electus Troianus tenet Sanctum Laurentium quod est pheudum.

1434 ¶ Abbas Venusinus tenet Cornetum quod est pheudum.

1435 ¶ Abbas Sancti Johannis in Lama tenet Sanctum Marcum quod est pheudum, et Faczolum quod est pheudum unius militis.

1436 ¶ Monasterium Terre Maioris tenet Riciam quod est pheudum unius militis, et tenet Rogarum, et Casale Terre Maioris, Sanctam Justam, et Sanctam Mariam in Arco que sunt pheuda.

1437 ¶ Episcopus Larinensis tenet Urorem et Lilicem que sunt pheuda.

1438 ¶ Abbas Calane tenet Montem Nigrum quod est pheudum.

1439 ¶ Archiepiscopus Montis Sancti Angeli tenet Cannetum quod est pheudum.

1440 ¶ Monasterium Cave tenet Sanctum Stephanum et Sanctum Petrum de Calivola que sunt pheuda.

1441 ¶ Monasterium Sancti Johannis de Gualdo tenet Sanctum Angelum in Vico quod est pheudum unius militis.

1442 ¶ Alarinum cum Honore suo sunt pheuda vij, videlicet in primis Corpus Alarini est pheudum iij militum, Montorium est pheudum unius militis, Ripitella est pheudum unius militis, Fossarace est pheudum unius militis, et Russa est pheudum unius militis, Porticole et Ururis est pheudum unius militis.

Editions: Carlo Borrello, Catalogvs Baronum Neapolitano in Regno versantium ..., in Vindex Neapolitanæ nobilitatis, Napoli, 1653, pp. 5.154; Carmine Firmiani, Catalogus Baronum regni Neopolitani sub Gulielmo II rege conditus, pro expeditione ad Terram Sanctam suscepienda, in Commentariolus de subfeudis ex iure langobardico et neapolitano, Napoli 1787, pp. 49-326; Giuseppe Del Re, Catalogus Baronum neapolitano in regno versantium ..., in Cronisti e scrittori sincroni della dominazione normanna nel Regno di Puglia e Sicilia, I, Napoli 1845; Catalogus Baronum, a cura di E. Jamison, 1972 (pp. 3-286), source of the text reproduced here.

Catalogus baronum. Commentario, a cura di E. Cuozzo, consultabile online: https://gutenberg.beic.it/webclient/DeliveryManager?pid=4928747 (cons. 28/08/2022).

Catalogus Baronum, a cura di E. Jamison, consultabile online: https://gutenberg.beic.it/webclient/DeliveryManager?pid=4930682 (cons. 28/08/2022).

Il Catalogus baronum è l’elenco dettagliato dei feudatari e dei vassalli della parte continentale del Regno normanno di Sicilia, con l'esclusione della Calabria a sud del fiume Sinni e delle città e delle terre demaniali. Fu compilato per risolvere il problema derivante dalla scarsa collaborazione offerta dai signori normanni nei confronti del governo centrale, spesso non a conoscenza delle loro effettive disponibilità. Il registro costituisce la principale fonte di informazione sui possedimenti dei signori locali e sugli obblighi militari spettanti alla Corona: vi sono censiti infatti 1.262 possessores, con l'indicazione del numero di fanti, cavalieri, soldati e serventi che ciascuno di loro doveva fornire all’esercito in base al valore del proprio feudo (sia che fosse stato concesso in capite de domino rege, cioè direttamente dal re, sia da un altro signore), soprattutto in caso di emergenza militare come quella della magna expeditio (per la quale era previsto un augmentum nelle forniture militari, solitamente quantificabile in circa il doppio dei milites, dei servientes e dei pedites).

Il registro originale di epoca normanna, il Quaternus magne expeditionis, fu iniziato dalla Duana Baronum (ufficio preposto agli affari feudali nel Regno di Sicilia) nel 1150, durante il regno di Ruggero II, aggiornato nel 1167 e revisionato per l’ultima volta probabilmente nella primavera del 1168, all’epoca della reggenza della regina Margherita di Navarra (1166-71), moglie di Guglielmo I d’Altavilla, ed elencava i feudi del Principato di Capua, del Ducato di Puglia e dell'Abruzzo. Nella revisione del 1168 furono introdotti per la prima volta dei titoli a indicare le contee, sostituendo il riferimento istituzionale al comitatus a quello personale al comes, a significare in tal modo la crescente importanza della stima del bene indipendentemente dal suo proprietario o possessore. A questo registro se ne aggiunsero poi un secondo, compilato da Guglielmo II intorno al 1175, in cui sono elencati i signori di Arce, Sora e Aquino, e un terzo, denominato Pheudatarii iusticiaratus Capitanatae, redatto da Federico II tra il 1239 e il 1240, in cui sono censiti soltanto i feudatari della Capitanata, laici ed ecclesiastici.

L’unico manoscritto del testo, compilato in età angioina e a sua volta basato su un documento della fine del XIII secolo ormai perduto, la cosiddetta "copia sveva", che conteneva una copia dell'originale Quaternus accanto al registro di Federico II, era conservato a Napoli fino al 30 settembre 1943 [Napoli, Archivio di Stato, Reg. Ang. 242 (1322 A), cc. 13r-63r], quando andò perduto insieme alla più antica e preziosa documentazione dell’Archivio di Stato di Napoli, distrutta dai tedeschi nell'incendio di Villa Montesano presso S. Paolo Belsito. L'editio princeps della raccolta fu pubblicata nel 1653 da Carlo Borrelli, che diede al documento anche il nome con cui è noto, Catalogus Baronum, seguita poi nel 1972 dalla moderna edizione critica condotta da Evelyn Jamison sulla base delle trascrizioni esistenti e della riproduzione fotografica integrale del manoscritto eseguita prima dell'incendio del 1943. Per queste e più approfondite informazioni, cfr. Catalogus Baronum, pp. XV-XXXV.

* Si riporta in questa sede solo il testo del documento, privo degli apparati critico e storico, per i quali si rinvia all'edizione di E. Jamison. Per motivi tecnici, inoltre, non è stato possibile restituire gli allineamenti del testo edito e porre così in evidenza sia il nome dei comitati, sia le glosse marginali inserite come titoli di paragrafo, sia le aggiunte dei copisti.