197 ¶ Gosmagnus tenet de eo feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

¶ Summa demanii et servitii milites viginti septem et servientes triginta.

Isti sunt qui tenent feuda in Mutula.

198 ¶ Guaymarius tenet in Mutula feudum dimidii militis et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

199 ¶ Sarolus de Mutula tenet in Mutula feudum dimidii militis et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

200 ¶ Accaria tenet in Mutula feudum dimidii militis et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

201 ¶ Hugo fìlius Guillelmi tenet in Mutula feudum dimidii militis et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

202 ¶ Riccardus fìlius Goffridi tenet in Mutula quartam partem feudi unius militis et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

203 ¶ Summa predictorum militum Mutule sunt integra feuda tria minus quarta et cum augmento mittent in exercitu milites sex et medium.

204 (¶ Goffridus de Tulla emit a Curia tertiam de feudo cuius inquirendum est.

¶ De Castellaneto.

205 ¶ Hugo de Tursa tenet in Castellaneto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

206 ¶ Bartholomeus in Castellaneto tenet feudi militis duas partes et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

207 ¶ Johannes Mustaczus tenet in Castellaneto tertiam partem feudi militis et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

208 ¶ Johannes de Avellino tenet in Castellaneto feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

209 ¶ Raho fìlius Riccardi Basilii tenet in Castellaneto dimidii feudum militis et cum augmento obtulit militem unum.

Summa predictorum militum in Castellaneto integra feuda tria et dimidium et cum augmento mittent in exercitu milites septem.

210 ¶ Robbertus fìlius Bisantii sicut ipse dixit tenet in Genusio <1 ) quartam partem feudi unius militis et cum I augmento obtulit se ipsum.

211* ¶ De Tarento Milites integra feuda tenentes.

211 ¶ Rogerius Flamengus sicut ipse dixit tenet in Tarento feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes decem.

212 ¶ Balthasar filius Glay sicut ipse dixit tenet in Tarento feudum unius militìs et cum augmento obtulit milites duos.

213 ¶ Mulier Guillelmi Piccardi tenet in Tarento feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

214 ¶ Scriba de Patricio sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Tarento feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

215 ¶ Guillelmus Salvaius sicut ipse dixit tenet in Tarento feudum unum militis et cum augmento obtulit milites tres. Habet autem hoc feudum pro parte uxoris sue.

216 ¶ Pontius sicut ipse dixit tenet in Tarento feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

217 ¶ Filius Guillelmi Barruni sicut ipse dixit tenet in Tarento feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

218 ¶ Robbertus fìlius Ebirardi sicut ipse dixit tenet in Tarento quod fuit Hugonis de Guantedivilla quod est duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

219 ¶ Fulco Veltrus tenet in Tarento feudum quod fuit Mabilie uxoris quondam Rogerius de Berulo quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

220 ¶ Jordanus fìlius Raynaldi de Burges cuius balium habet Malucor tenet in Tarento feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

Summa predictorum feudorum milites decem et octo et cum augumento milites triginta septem et servientes viginti.

221* ¶ Milites Tarenti non habentes feuda integra.

221 ¶ Goffridus de Francavilla sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Tarento feudum dimidii militis et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

222 ¶ Landulfus fìlius Sichinulfì tenet in Tarento sicut ipse dixit feudum dimidii militis et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

223 ¶ Maraldicius sicut ipse dixit tenet in Tarento quintam partem feudi miiitis unius et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

224 ¶ Filius Goffridi de Luciano sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Tarento quartam partem feudi unius militis et cum augmento obtulit medium militem.

225 ¶ Punginata tenet in Tarento septimam partem feudi unius militis et cum augmento obtulit militem medium.

226 ¶ Filius Maroldi sicut dixit tenet in Tarento tertiam partem feudi unius militis et cum augmento obtulit se ad custodiam maritime.

Summa predictorum militum sunt integra feuda duo et medium et quinta et cum augmento I mittentur in exercitu milites quinque et tertiam.

227* ¶ De Oria milites feuda et partem feudi tenentes.

227 ¶ Paganus de Benevento dixit quod tenet in Oria feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

228 ¶ Oliverius de Brunamala dixit quod tenet in Oria feudum quod fuit Robberti de Fraynella quod est quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo.

229 ¶ Bulfanaria mater Robberti de Oria sicut dixit tenet in Oria fcudum unius militis et cum augmcn.to obtulit milites duos.

230 ¶ Petrus de Baro dixit quod tenet feudum in Oria quod fuit Robberti de Alixano et est feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo.

231 ¶ Raynaldus de Palangonia sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Oria tertiam partem feudi et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

232 ¶ Stephanus de Pulcellis sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Oria quartam partem feudi militis et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

233 ¶ Filius Aczolini dixit quod tenet in Oria quartam partem feudi unius militis et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

Feuda Orie sunt milites tredecim et cum augmento milites viginti quinque et servientes tres.

De Muanno

234 * Isti sunt milites qui tenent feuda in Muanno.

234 ¶ Filie Jordani de Aczo sicut inventum est in quaternionibus Curie tenent in Muanno feudum unum militis et cum augmento obtulerunt milites duos.

235 ¶ Aymericus Longobardus sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet feudum pauperrimum in Muanno et cum augmento obtulit se ipsum ad custodiam maritime.

Summa feudorum de Miianno militum duorum et cum augmento militum trium.

235* ¶ Milites Maianni non habentes feuda debent inquiri.

¶ De Brundusio Maritime.

236 ¶ Petronus dixit quod tenet in Brundusio feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

¶ De Sulito.

237 ¶ Sanson dixit quod tenet in Sulito feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

238 ¶ Raul Bellus sicut dixit Rogerius Guaragnus tenet in Sulito feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

239 ¶ Raul de Gervasio sicut dixit Stephanus de Neritone tenet in Sulito feudum dimidii militis et cum augmento obtulit mitem unum.

240 ¶ Thomasius Russellus tenet in Sulito feudum quod fuit Ranfredi quod sicut dixit Rogerius Flamingus est septima pars militis et cum augmento obtulit quartam partem militis.

241 ¶ Peregrinus filius Saroli tenet in Sulito feudum dimidii militis sicut ipse dixit et cum augmento obtulit militem unum.

¶ Summa predictorum militum Suliti feuda quatuor et septimam et cum augmento milites octo et medium.

242* ¶ Ydrontum. Isti sunt milites ibi feuda et partem feudi tenentes.

242 ¶ Robbertus Guaragnus sicut dixit tenet in Ydronto feudum unum militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres.

243 ¶ Goffridus filius Duranti tenet in Ydronto feudum unum militis et medium et cum augmento obtulit milites tres.

244 ¶ Raynaldus de Trivento tenet sicut dixit feudum in Ydronto trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

245 ¶ Philippus de Ostuno sicut ipse dixit tenet in Ydronto feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

246 ¶ Goffridus Bonusvassallus sicut ipse dixit tenet in Ydronto unum feudum et dimidii militis et cum augmento obtulit milites tres.

247 ¶ Goffridus de Episcopo sicut ipse dixit tenet in Ydronto unum feudum et dimidii militis et cum augmento obtulit milites tres.

248 ¶ Eustasius de Viles tenet sicut ipse dixit feudum in Ydronto unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

249 ¶ Rahul de Aversa sicut ipse dixit tenet in Ydronto feudum unius militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres.

250 ¶ Hugo de Ydronto sicut dixit Rogerius Guarannus tenet in Ydronto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

251 ¶ Erbet de Lanfrevilla sicut ipse dixit tenet in Ydronto feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

252 ¶ Rahul Sachespee sicut ipse dixit tenet in Ydronto feudum unum militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres.

253 ¶ Robbertus de Tuevilla sicut dixit Rogerius Flamengus tenet in Ydronto feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor; (et Curia credit quod plus tenet).

254 ¶ Arnul filius Stephani sicut ipse dixit tenet feudum in Ydronto unius militis et dimidii et cum augmnto obtulit milites tres.

255 ¶ Goffridus Bomundi sicut ipse dixit tenet in Ydronto feudum duorum militum et dimidii et cum augmento obtulit milites quinque.

256 ¶ Antelmus de Mulisio sicut dixit Rogerius Guarannus tenet in Ydronto feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

257 ¶ Rahul Stallum sicut dixit Rogerius Guarannus tenet in Ydronto feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

258 ¶ Henricus de Druar duxit in uxorem filiam Maurici qui sicut dixit Rogerius Guarannus tenet in Ydronto feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

259 ¶ Filie Guillelmi de Mallano sicut dixit Rogerius Guaragnus tenet in Ydronto feudum unum militis et cum augmento obtulerunt milites duos.

260 ¶ Riccardus Guiscardi sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Ydronto feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

Summa predictorum militum feuda triginta unum et cum augmento feuda sexaginta duo.

¶ De Neritone.

261 ¶ Rahul de Talla ut ipse dixit tenet in Neritone feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

262 ¶ Marinus Longus dixit quod tenet in Neritone feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

263 ¶ Tadeus filius Gervasii sicut inventum est in quaternionibus Curie tenet in Neritone feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

264 ¶ Raynonus de Cagnano emit terram que fuit Bartholomei filii Stephani de Neritone et est feudum quinque militum et cum augmento obtulit milites decem et servientes decem.

265 ¶ Paulus filius Hugonis tenet in demanio de domino Rege in Neritone sicut inventum est in quaternionibus Curie feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servilentes sexdecim.

266 ¶ Rogerius filius Manzi tenet in Neritone de predicto Paulo feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

267 ¶ Uxor Rogerii Flandrensis tenet in Neritone feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

¶ Salpe.

268 ¶ Curia tenet demanium quod tenuit Boa Salparum, Salpe feuda viginti militum cum demanio suo et eius augmentum sunt milites viginti quinque. Summa una inter feudum et augmentum milites quadraginta et servientes quinquaginta.

¶ Rapolla.

269 ¶ Liardus tenet in Rapolla feudum paperrimum umus militis et cum augmento obtulit milites duos.

270 ¶ Sanson de Rapolla tenet pauperrimum feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

271 ¶ Guido de Rocca dixit quod tenet in Rapolla feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos.

271* ¶ Curia tenet Tres Sanctos

272* ¶ Milites Venusii

272 ¶ Palagimus dixit quod tenet feudum militis non tamen integre et cum augmento obtulit milites duos.

273 ¶ Curia tenet feudum quod tenuit Guillelmus filius Maynerii quod est unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

274 ¶ Curia tenet feudum unum militis quod tenuit Riccardus filius Orrisii quod cum augmento est duorum militum.

275 ¶ Acchilles dixit quod tenet feudum unum militis et augmentum eius j. Una obtulit milites duos.

276 ¶ Uxor Barensis sicut dixit tenet feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

Milites Venusii cum augmento sunt novem.

277 ¶ Leo de Fogia tenet Pandam quod sicut dixit est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes octo.

¶ Ripa Candida.

278 ¶ Rogerius Mar[escalcus] tenet Ripam Candidam feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

279 ¶ Matheus nepos presbiteri Leonis dixit quod tenet villanos quatuor et cum augmento obtulit militem unum.

280 ¶ Robbertus Guimundi tenet villanos duos et cum augmento obtulit militem unum.

281 ¶ Joczolinus sicut inventum est tenet villanos duos et cum augmento obtulit militem unum.

282 ¶ Pantaleon nichil tenet set pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

283 ¶ Andreas Guarnerii nichil tenet set pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

284 ¶ Guillelmus frater Panteleonis nil tenet set pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

285 ¶ Gregorius nil tenet set pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

286 ¶ Robbertus inboldo nil tenet set pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

287 ¶ Gregorius Montanarius nil tenet set pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

288 ¶ Ugo filius Ugerii nil tenet set pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

289 ¶ Petrus Cetilia nil tenet set pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

290 ¶ Guillelmus presbiteri Leonis nil tenet set pro auxilio magne expeditionis obtulit se ipsum.

¶ Una sunt de Ripa Candida milites duodecim quibus debet respondere Rogerius Marescalcus.

¶ (De Vico et Contra et Fiumara)

291 ¶ Riccardus filius Riccardi dixit quod demanium suum de Vico cum Contra est feudum quatuor militum, de Fiumara feudum quatuor militum, de Vallata feudum trium militum, de Sancto Angelo feudum duorum militum. Una demanium suum est decem et septem militum et augmentum eius viginti milites; una obtulit inter feudum et augmentum milites triginta septem et pedites armatos octoginta.

Isti tenent de eo

292 ¶ Gualterius sicut dixit tenet de eo Montem Acutum quod sicut dixit est feudum unius militis.

293 ¶ Guarinus de Vallata tenet de eo Petram Piczulam quod est feudum pauperrimum unius et obtulit militem unum.

Una tam de proprio feudo demanii et servitii predicti Riccardi sunt milites decem et novem, et augmentum eorum milites viginti unus. ¶ Una omnes sunt milites quadraginta et servientes octoginta.

(¶ Mandra et Pulcarinum).

294 ¶ Comes Robbertus Casertanus dixit quod Mandra et Pulcarinum est feudum trium militum et augmentum eius milites tres. Una inter feudum et augmentum obtulit milites sex.

¶ Comitatus Civitatis. (¶ Campum marinum)

295 ¶ Comes Philippus de Civitate sicut dixit Guarmundus filius Gualterii habet in demanio Campummarinum quod est feudum sex militum, et Turribulum feudum quatuor militum, et Montem Corbinum feudum trium militum, et Petram feudum duorum militum, et Vulturariam feudum duorum militum, et Tufaram feudum unius militis, et Liciam feudum duorum militum, et Macclam feudum duorum militum, et medietatem Castelli Veteris feudum unius militis, et Sanctum Johannem Maiorem feudum duorum militum. Summa totum demanium predictum feudum (militum et augmentum) est triginta duorum militum. Una inter feudum et augmentum obtulit milites sexaginta duos et servientes centum octoginta unum. Si necessitas fuerit in partibus illis quotquot habere poterit.

Isti sunt barones eius

296 ¶ Guillelmus de Riccaro dixit quod tenet Biccarum quod est feudum trium militum et augmentum eius milites tres. Una inter feudum et augmentum obtulit milites sex et servientes decem.

(¶ Casale Johannis)

297 ¶ Marocta uxor Novellonis de Casale Johannis sicut dixit Pinabellus tenet Casale Johannis quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

(¶ Cisterna, Petra et Catella)

298 ¶ Riccardus de Guasto sicut dixit demanium suum de Cisterna, de Petra, de Carella est feudum duorum militum, de Portacara feudum unius militis, et de Moncilione feudum unius militis; proprii feudi milites quatuor et cum augmento obtulit milites octo et servientes decem.

¶ Isti tenent de eo

299 ¶ Guillelmus de Guasto tenet de eo sicut dixit feudum umus militis et cum augmento obtulit milites duos.

300 ¶ Drumanus tenet Tufaram feudum unius militis et cum augmento obtulit militem unum.

301 ¶ Gervasius de Carella tenet de eodem Riccardo feudum umus militis et cum augmento obtulit milites duos.

302 ¶ Riccardus fìlius Raen de Pede Celter. tenet de eo paupernmum feudum unius militis de Pede Celter. obtulit militem unum.

Summa una tam feudum demanii predicti Riccardi quam servicii sunt milites octo et augmentum eius sunt milites octo; una sunt milites sexdecim et servientes decem.

303 ¶ Sardus de Castellomagno tenet Castellummagnum quod sicut dixit est feudum unum militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes quatuor.

304 ¶ Girardus de Fayna sicut dixit Guarmundus tenet de Robberto Anguuczam quod sicut dixit est feudum unius militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres et servientes quatuor.

305 ¶ Guillelmus de Fayna sicut dixit Guarmundus tenet Civitellam quod est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes quatuor.

306 ¶ Ubertus de Sancto Angelo, et cum eo frater eius de quodam Castelluccio quod tenet, sicut dixit tenet Sanctum Angelum quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

307 ¶ Idem Ubertus tenet Castellum Paganum quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes quatuor; et tenet de domino Rege in capite sicut dixit medietatem quod est feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

308 ¶ Carsidoneus tenet de eodem Uberto Serrecellam quod sicut dixit est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes duos. Una tam feudum demanii predicti Uberti quam servitii sunt milites quinque et cum augmento obtulit milites decem et servientes sex.

309 ¶ Rogerius Follisville dixit quod tenet Ripam que sicut dixit est feudum trium militis et cum augmento obtulit milites sex.

310 ¶ Alferius Montis Sarraceni dixit quod tenet Montem Sarracenum et Casalalbolum quod sicut dixit est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex et servientes sex.

311 ¶ Robbertus Sancti Acapiti dixit quod tenet Gildonem quod est feudum duorum militum.

312 ¶ Novellonus et Arabitus tenent medietatem Castelli Veteris quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites sex et servientes sex.

313 ¶ Sicinulfus dixit quod tenet Cellem quod est feudum umus militis et cum augmento obtulit milites duos.

314 ¶ Matheus dc Guadelino dixit quod tenet (in tenimento Teti) de eodem Robberto Filettam quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

315 ¶ Curia tenet quod tenuit Rogerius de Fenuculo, Casalfanum quod est feudum unius militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres et servientes decem.

316 ¶ Guido filius Riccardi tenet de eo La Civitellam quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

317 ¶ Riccardus de Sancto Angelo tenet de eo Montem Longum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

318 ¶ Riccardus Follicte tenet de eo quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

319 ¶ Gualaramus tenet de eo Biniferum quod est feudum unius militis et dimidii et cum augmento obtulit milites tres et servientes decem. Una totum feudum demanii et servitii milites sex et cum augmento sunt milites duodecim et servientes viginti.

320 ¶ Robbertus de Boctio tenet Vetrascellum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

321 ¶ Nicolaus filius Hectoris tenet Casalordum quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

322 ¶ Rogerius Draco tenet Fogranum et Delicetum quod est foudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes sex.

323 ¶ Domina Montis Falconis sicut dixit Guarmundus tenet Montem Falconem quod est feudum duorum militum, et (Guillemus Potofrancus) Rositum feudum unius militis. Una proprium feudum militum trium et augmentum eius milites tres. Una inter feudum et augmentum obtulit milites sex et servientes sex.

324 ¶ Ramfre tenet de ea Castellum Francolum quod est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes quatuor. Una proprium feudum tam demanii quam servitii prcdicte domine Montis Falconis milites quatuor et cum augmento milites octo et servientes sex.

325 ¶ Raul de Deviatenet in demanio Ripitellum et in servitio tenet Mallianum que sunt feudum duorum militum et cum augmento obtulerunt milites quatuor.

326 ¶ Brunamons tenet Clusanum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes duos.

327 ¶ Scoctus fìlius Adenulfì Scocti tenet Treselonum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

328 ¶ Malfridus Campanarius tenet Campanarium quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

329 ¶ Robbertus Drago tenet medietatem Basilionis et Raynaldus Molisii tenet de eo alteram medietatem, quod totum sicut dixerunt est feudum unius militis et cum augmento obtulerunt milites duos.

330 ¶ Robbertus de Ponte tenet Cericzam, et Guiperanum, et Golfianum quod Gualer[amus] quod solum est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos, et predicta Cericza et Guiperanum sunt feuda duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor, quibus predictis augmentum milites sex et servientes sex.

331 ¶ Raul Alamagnus in demanio tenet Sanctam Crucem quod est feudum unius militis, et Casamsalvaticum quod est feudum unius militis, et Pectarium (de quo debet inquiri) quod est sicut dixit feudum unius militis. Una proprium feudum militum quatuor et cum augmento obtulit milites octo et servientes quindecim.

Isti tenet de eo

332 ¶ Robbertus de Partenico tenet Goffianum de eo quod sicut dixit est feudum unius militis, et Montem Acutum feudum unius militis et cum augmento obtulit milites quatuor.

333 ¶ Raul Alamagnus tenet in servitio Cercellum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes sex.

334 ¶ Idem Raul tenet in servitio Roccam sicut significavit Comes Philippus feudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem unum.

335 ¶ Alferius Gambatesus tenet de predicto Robberto Partenici Gambatesam quod est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

336 ¶ Lucas de Quatrano tenet de eodem Robberto Quatranum quod est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos. Una tam de feudo demanii quam servitii predicti Raulis sunt milites decem et augmentum tam demanii quam servitii milites undecim. Una omnes sunt milites viginti et unus et servientes viginti et unus.

337 ¶ Roffridus Montis Nigri dixit quod tenet dimidium feudi militis in Monte Nigro et cum augmento obtulit militem unum et servientes duos.

338 ¶ Malfredus sicut Comes Philippus significavit tenet Campum Nigrum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

339 ¶ Giroldus de Ysay sicut inventum est tenet dimidium feudi militis in Sancto Angelo in Bico et cum augmento obtulit militem unum et servientes duos.

340 ¶ Hugo filius Acti sicut dixit tenet et in quaternionibus Curie est inventum quod demanium suum quod tenet in Ducatu de Sala est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes decem.

Isti tenent de eo

341 ¶ Robbertus de Larocca, Robbertus Maynerius, Raynaldus Montis Dragonis, Hugo, Elias, Henricus de Laysa, et Robbertus de Laysa tenent Montem Falconem quod sicut dixit Hugo fìlius Acti sunt feuda duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes decem.

342 ¶ Matheus de Lavelano dixit quod tenet de eo Lavelanum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos. Una tam de feudo demanii quam servitii predicti Hugonis filii Acti sunt milites quatuor et augmentum eius milites octo et servientes viginti.

343 ¶ Leo de Fogia tenet Pandam que est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos et servientes quatuor.

344* ¶ (Terra Beneventana)

344 ¶ Comes Rogerius Bonialbergi dixit quod demanium suum Terre beneventane de Apice est feudum sex militum, de Bonoalbergo feudum quatuor militum, de Sancto Severo feudum trium militum. Una proprium feudum milites tredecim et cum augmento obtulit milites triginta unum et servientes quiriquaginta et balistas duos.

Isti sunt barones eius

345 ¶ Robbertus de Monte Malo tenet de feudo Thomasii de Feniculo Joem et Palatam et Sanctum Johannem Maytin quod est feudum trium militum et cum augmento obtulit milites sex.

346 ¶ Robbertus de Marca dixit quod tenet de eo Reginam que est feudum unius militis, et Mallerius de Marca tenet Pesclum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites quatuor.

347 ¶ Savarinus de Terra Rubea tenet de eodem feudo Thomasii Thamarum quod est feudum duorum militum, et Terram Rubeam que est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites octo.

348 ¶ Bartholomeus de Petrapulcina tenet de eodem Petrampulcinam que est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

349 ¶ Rao Pinellus tenet de eo Farnitum quod est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos. Una sunt de praedicto feudo Thomasii de Feniculo quod tenet a predicto Comite de Rogerio cum augmento milites viginti duo.

350 ¶ Gerardus de Grecia tenet a predicto Comite Greciam quod est feudum trium militum, et Savinnanum feudum unius militis et Ferraram feudum duorum militum. Una proprium feudum milites sex et cum augmento milites duodecim et servientes duodecim.

351 ¶ Uxor Potifranculi et Guillelmi Pontifranci sorores eius tenent Montem Calvum quod est feudum quatuor militum, et Genestram feudum unius rnilitis et cum augmento obtulit milites decem.

352 ¶ Goffridus fìlius Pagani Montisfusculi dixit quod tenet de eodem Comite Monteronem quod est feudum unius militis, et Campugattarum quod est feudum unius, et Sanctam Crucem et villanos quos tenet in Apice feudum unius militis et cum augmento obtulit milites sex.

353 ¶ Robbertus de Monte Malo dixit quod tenet in capite ab ipso comite Sanctum Georgium quod est feudum trium militum, et Guastum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit inter totum milites octo et servientes decem.

354 ¶ Robbertus de Molinara dixit quod tenet de eodem Molinaram quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes decem.

355 ¶ Bartholomeus de Monteforti tenet de feudo Guillelmi Sancti Fraymundi quod tenet de eodem Comite, silicet Farnitum quod est feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

356 ¶ Hugo filius Raynaldi filii Guillelmi dixit quod tenet in demanio Sanctum Lauteramum quod est feudum trium militum, et Castellum Paganum quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites duodecim et servientes octoginta.

357* ¶ De Comitatu Loritelli

357 ¶ Raul de Devia dixit quod tenet Deviam quod est feudum (e) duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

358 ¶ Idem Raul tenet in demanio de Comitatu Loritelli feudum quinque militum et cum augmento obtulit milites decem et septem et servientes quadraginta.

359 ¶ Raho de Montorio sicut dixit Guillelmus de Rocca tenet de eodem de Montorio feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes sex.

360 ¶ Almericus Martellus tenet de eodem in Particulo feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

361 ¶ Robbertus Malvicinus tenet de eodem Rossolum quod est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

362 ¶ Guillelmus de Scalfo tenet de eodem in demanio Bisacciam quod est sicut dixit feudum trium militum, et Montem Golfum feudum unius militis, et Larritanum feudum umus militis et cum augmento obtulit milites decem et servicntes triginta; et tenet in servitio Grulmam que est feudum unius militis, et Petram fracdam feudum unius militis, et Pantanellam feudum unius militis et cum augmento obtulit milites sex. Una milites demanii et servitii sunt sexdecim et servientes triginta.

363 ¶ Guillelmus de Sclavo tenet de domino Rege in demanio Montem Bellum quod est sicut dixit dimidium feudum militis et cum augmento obtulit militem unum; et tenet in servitio Portellam que est sicut dixit feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos. Una demanii et servitii predicti Guillelmi cum augmento sunt milites tres.

364 ¶ Riccardus de Granara pro feudo quod tenet in Bestia obtulit militem unum.

365 ¶ Benyamin dixit quod tenet medietatem feudi unius militis in Sancto Petro Veterano et cum augmento obtulit militem unum.

366 ¶ Matheus Sancti Petri dixit quod tenet medietatem militis in Sancto Petro et cum augmento obtulit militem unum.

367 ¶ Nicolaus filius Ectoris dixit quod tenet de domino Rege Bisseletum quod est feudum trium militum et hoc quod tenet in Sancto Jacobo et Fiorentino feudum unum militis et cum augmento obtulit milites octo.

368 ¶ Gualdinus Malacorona dixit quod tenet in Casalinovo feudum unius militis, et de Aventitiis feudum dimidii militis et cum augmento obtulit milites duos.

369 ¶ Aliduca Marrune dixit quod tenet in Morcona feudum unius mi!itis et cum augmento obtulit milites duos.

370 ¶ Curia tenet Candelarium quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor. Una inter totum milites sex et servientes decem.

371 ¶ Philippus de Lacupensili dixit quod feudum suum est duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

372 ¶ Filia Goffridi de Bestia dixit quod tenet feudum unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

373 ¶ Uxor Urselli dixit quod feudum suum de Vena Maiori est duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

374 ¶ Riccardus filius Guillelmi dixit quod feudum suum Ca) est unius militis et cum augmento obtulit milites duos.

375 ¶ Uxor Russi de Ymbriata cum filiis tenet Lamam que est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor et servientes decem.

(¶ Sanctus Johannes in Lama)

376 ¶ Terra Sancti Johannis in Lama obtulit milites quattuor et cum augmento milites octo et servientes centum.

377 ¶ Comes Gos[frid]us Alesine tenet de domino Rege in demanio sicut dixit, de Pesckiczo feudum quinque militum, de Biccaro feudum duorum militum, de Caprile feudum trium militum, de Barano feudum duorum militum; de hoc quod tenet in Monte feudum unum militis; de hoc quod tenet in Syponto feudum duorum militum. ¶ Una feudum demanii sui milites quindecim et augmentum milites viginti. ¶ Una per totum milites triginta quinque et servientes centum.

378 ¶ Berardus filius Orrisii tenet in capite a domino Rege Lorotellum quod sicut dixit est feudum duorum militum.

379 ¶ Et tenet (Curia) medietatem Licii quod est fcudum unius militis et augmentum milites sex et servientes decem.

380 ¶ Post mortem Rogerii Burselli ex precepto domini Regis Guillelmi, Scalfonus statutus est Comestabulus eiusdem Comestabulie, quam tenuerat Rogerius Brusellus, et isti sunt Barones sue Comestabulie.

¶ Gualterius et Gentilis frater eius ¶ Amicus Montanar ¶ Talenasius fìlius Sagnalis ¶ Domini Montis Mituli ¶ Galeramus Lorotelli ¶ Aymericus Martellus.

381 ¶ Hugo Bursellus dixit quod tenet de eodem Guillelmo Pontem Landulfum quod est feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

382 ¶ Una de feudo Guillelmi Sancti Fraymundi quod tenet a predicto Comite cum augmento obtulit milites sex.

382* ¶ Una tam de feudo demanii quam servitii predicti Comitis sunt milites quadraginta septem et augmentum sunt milites quinquaginta tres. ¶ Una omnes sunt milites centum et servientes octoginta duo, et baliste duo.

383 ¶ Comes Goffridus Alesine tenet in capite a domino Rege Bantiam quam tenuit Henricus de Ullia que sicut dixit feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo.

384 ¶ Marsilius tenet de eodem Comite Pleuctum quod est sicut dixit feudum duorum militum et cum augmento obtulit milites quatuor.

385 ¶ Matheus de Guandalino tenet de eo Loritum et Montem Calvum quod est sicut dixit feudum quatuor militum et cum augmento obtulit milites octo.

(¶ Episcopus Civitatis)

386 ¶ Episcopus Civitatis pro Sancto Leucio militem unum et dimidium et cum augmento obtulit milites tres et servientes quindecim.

