1072 ¶ Raynaldus Librayt dixit quod tenet de predicto Comite in Penne Ripaltum quod est ut ipse dixit pheudum duorum militum, et Brictolum quod est pheudum iij militum, et Feram in Penne quod est j militis. Una sunt pheudum militum vj et augmentum eius sunt milites vj. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites iiij et servientes sex. Una sunt de propriis pheudis servitii predicti Comitis Roberti pheuda militum cxxxvij et medii et augmentum sunt milites cxlj. Una inter pheuda et augmentum servitii sunt milites cclxxviij et dimidius. Una demanii et servitii predicti Comitis Roberti sunt de propriis pheudis milites clxxxj et dimidius et augmentum sunt milites ccxxvij. Una inter pheuda et augmentum demanii et servitii predicti Comitis Roberti sunt milites cccc minus duobus et servientes dccxvj.

¶ Isti sunt qui tenent in capite a domino Rege (in Aprutio)

1073 ¶ Mactaleonem tenet a domino Rege in Aprutio Causanum quod sicut dixit est pheudum iij militum, et tenet aliud tenimentum quod est pheudum j militis. Una sunt milites iiij et cum augmento obtulit milites viij et servientes viij.

1074 ¶ Transmundus Castelli vetuli tenet in capite a domino Rege in Aprutio Castellum vetulum quod sicut dixit est pheudum iij militum, et Murrum in Aprutio quod est pheudum iiijor militum, et Turrem (S) in Aprutio quod est pheudum ij militum; et in Penne Balbianum quod est pheudum ij militum, (quod tenet Alexander de Balbiano). Una sunt milites xj et augmentum eius sunt milites xv; una inter pheudum et augmentum obtulit milites xxxvj et servientes lij.

Isti tenent de eo

1075 ¶ Berardus de Scaranotenet de eodem Trasmundo in Penne Montem et Mortulam (que sunt de tenimento Sancti Johannis in Venere) que sicut dixit est pheudum j militis et dimidii et cum augmento obtulit milites iij et servientes viij.

1076 ¶ Burrellus de Cillino et Robertus frater eius tenent in Aprutio Montem Sancti Angeli (nunc vocatur Montem Gualterii) quod est pheudum sicut ipsi dixerunt iij militum et tenent in Penne Cillinam quod est pheudum iij militum, et in Aprutio tenent Ripam quod est pheudum duorum militum, et (Hugo filius Acti) Montem Falconem in Aprutio quod est pheudum ij militum, et Lotarescum quod est pheudum ij militum. Una sunt de pheudo eorum milites xij et cum augmento obtulerunt milites xxiiij et servientes xlviij.

1077 ¶ Guillelmus Scaranustenet de predicto Burrello et fratre suo in Penne Scaranam que sicut dixit est pheudum ij militum et Podium de La Rosa que est pheudum j militis. Una sunt de pheudo suo mjlites iij et cum augmento ob(tulit) milites vj et servientes xij.

1078 ¶ Machabeus et frater eius tenent de eodem Burrello et fratre suo in Aprutio Camporam que est ut ipsi dixerunt pheudum unius militis et cum augmento obtulerunt milites ij et servientes iiij. Una de propriis pheudis servitii predicti Burrelli et fratris eius sunt pheuda militum xvij et augmentum eius sunt xvij, et una inter pheudum et augmentum demanii et servitii milites xxxiiij et servientes lxviij.

1079* (¶ De Comitatu Symonis Comitis de Sangro).

1079 ¶ Comes Symon filius Comitis Todini sicut dixit Hugo Avalerius tenet in Principatu Capue Castellum Sangri quod est pheudum v militum, Scheivamfortem cum Rocca Sicca in Terra Burrellensi quod est pheudum unius militis, et Alfidenam in Terra Burrelli quod est pheudum iij, et Barreiam quod est pheudum iiij militum, et Roccam de Entremont. quod est pheudum iij militum, et Roccam de Quinquemiliis quod est pheudum j militis, et Collem Angelum in Alba quod est pheudum j militis, et Scannum quod est pheudum j militis, et Fracturam quod est pheudum j militis, et Castrum quod est pheudum unius militis, et Aversam Curiam, quod est pheudum iij militum, et Bugnaram quod est pheudum iij militum, et Pilem in Terra Burrelli quod est in Ducatu quod est pheudum iij militum, et Castellum Tassi quod est pheudum j militis. Una sunt de proprio pheudo Symonis filii Comitis Todinimilites xxxij et augmentum milites lxviij. Una inter pheudum et augmentum demanii sui obtulit milites c et servientes ccl.

Isti tenent de eodem Comite Symone.

1080 ¶ Philippus de Guasto sicut dixit tenet de eo in Terra Burrellensi Rossellum quod est pheudum j militis, et Petram Garanzanam quod est ut ipse dixit pheudum j militis. Una de pheudo suo milites ij et cum augmento obtulit milites iiij et servientes vj.

1081 ¶ Preliachim sicut dixit Hugo Avalerius tenet de eodem Symone Roccam de Berasi in Balba quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iij.

1082 ¶ Horrisius Burrellus sicut dixit tenet de eo tres partes Castellionis in Terra Burrellensi quod est pheudum iij militum, et Belmontem quod est pheudum ij militum, et Roccam Abbatis quod est pheudum j militis (Hoc · tenet Horrisius Burrellus), et Faldum quod est pheudum j militis, et Pesclum Soroli quod est pheudum ij militum. Una sunt pheuda militum viij et augmentum eius milites xiij . Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xxij et servientes cum suis baronibus.

¶ Isti tenent de eo

1083 ¶ Unfridus tenet de eodem Orrisio in Terra Burrellensi duas partes de Calcasacco quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij.

1084 ¶ Horrisius et Trasmundus sicut dixit Orrisius tenent de eodem Orrisio in Terra Burrellesca medietatem Seroli quod est pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij. Sunt de proprio pheudo servicii predicti Orrisii milites iij et augmentum eius milites vj. Una demanii et servicii predicti Orrisii sunt de propriis pheudis milites xij et augmentum milites xvj. Una inter pheudum et augmentum demanii et servicii sui obtulit milites xxviij et servientes l, et si necessitas fuerit in partibus illis ultra hos quotquot habere poterit.

1085 ¶ Robertus de Montefraynella Ferrante sicut dixit tenet de predicto Symone filio Comitis Raynon (et uxor I Raynaldi in dote in Terra Burrellensi quod est pheudum j militis, et Carpinetam quod est pheudum ij militum, et tertiam partem Castellionis et dimidium Archanum que sunt pheudum ii militum (quod tenet et Raynaldus filius eius Atenulfi) et tenet Oppidum quod est in Principatu et in Terra Burrellensi et quod est pheudum iij militum. Una sunt de proprio pheudo demanii sui milites viij et augmentum milites viij. Inter totum obtulit milites xvj et servientes lxxx cum baronibus suis (et hoc idem juravit Tro . . . frater suus) .

1086* ¶ Isti tenent de predicto Raynaldo Montis Ferrantis

1086 ¶ Boachias (id est Robertus) sicut dixit Raynaldus tenet in Terra Burrellensi Malamcocclaram quod est pheudum unius militis et cum augmento obtulit milites ij.

1087 ¶ Unfridus de Cantalupo sicut dixit ipse Raynaldus tenet de eodem in Terra Burrellensi Cantalupum j militis et dimidii, et Montem Formosum dimidii militis (tenet ab eodem Iohanne de Cantalupo in servicio), que sunt pheuda ij militurn et cum augmento obtulit milites iiij. (Et hoc juravit idem Trancredus Abdenago filius Mathie).

1088 ¶ Mathias de Carpeneto sicut dixit idem Raynaldus tenet de eo Casalem Planum et Casalangenam in Terra Burrellensi que sunt pheudum ij militum et augmentum eius sunt milites iiij.

1089 ¶ Oderisius filius Aminadap de Malanocte sicut dixit ipse Raynaldus tenet de eo Malamnoctem in Terra Burrellensi quod est pheudum unius militis et augmentum eius sicut dixit sunt milites ij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites iij. Una demanii et servicii predicti Raynaldi Montis Ferrantis sunt cum augmento milites xxviij et servientes lxxx. Et si necessitas fuerit in partibus illis dabit ultra promissum quot quot habere poterit.

1090 ¶ Raynaldus fìlius Aniba sicut dixit tenet Squintronem de predicto fìlio Comitis Todini in Terra Burrellensi quod est pheudum iij militum, et in Balba tenet Entraque quod est pheudum ij militum. Hec duo prefata castella sunt de Principatu. Et tenet in Terra Burrellensi Pesclum Pignaturum quod est pheudum iij militum, et Civitatem Burrelli in Terram quod est pheudum unius militis, et Civitatem Collem de Menso Comitis quod est pheudum unius militis et Montem Sancti Angeli cum Monte Ursario quod est in Domo quod est pheudum j militis. Una sunt pheuda militum xij et cum augmento obtulit milites xxiiij et servientes lxx. Et est sciendum quod omnia predicta castella preter duo sunt in Ducatu.

¶ Isti sunt qui tenent de predicto Raynaldo filio Aniba.

1091 ¶ Boaias sicut ipse Raynaldus dixit tenet de eo in Terra Burrellensi Rigum [Stirie] quod est pheudum [ij militum] et cum augmento obtulit milites iiij.

1092 ¶ Oderisius filius Aminadap sicut ipse Raynaldus dixit tenet de eo in Terra Burrelli Basilicem quod est pheudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem j. Una sunt demanii [et servicii predicti] Raynaldi filii Anibe cum augmento milites xxix et servientes lxx et si necessitas fuerit ultra promissum quotquot habere poterit.

1093 ¶ Transmundus de Camarda tenet de predicto Oderisio Burrello in Terra Burrellensi Butinum quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes xij.

1094 ¶ Oderisius de Forolo et Transmundus frater eius sicut dixerunt tenent in Terra Burrelli Forolum quod est pheudum duorum militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij. Una de propriis pheudis et servicio predicti Symonis sunt milites xlv et augmentum sunt milites lij. Una inter pheudum et augmentum servicii obtulerunt milites xcvij et servientes ccxxvj. Una demanii et servicii predicti Symonis filii Comitis sunt de propriis pheudis milites lxxvij et augmentum sunt cxx. Una inter pheuda et augmentum demanii predicti Symonis sunt cxcvij et servientes cccclxxvj. Et si necessitas fuerit in partibus illis ultra promissum quotquot habere poterit.

1095* ¶ De eadem Comestabulia Comitis Boamundi.

1095 ¶ Comes Joczelinus fìlius eius dixit quod tenet a domino Rege in Penne Loretum quod est pheudum viij militum, et Collem Corbinum quod est pheudum iiij militum, et Civitatem Sancti Angeli quod est v militum, et Spentarium quod est iiij militum; et tenet in Tete Gissum quod est pheudum iiij militum. Una sunt de proprio pheudo predicti Comitis milites xxv et augmentum eius milites xxvij. Una inter pheudum et augmentum demanii sui obtulit milites lxij et servientes cxx.

¶ Isti tenent de eo

1096 ¶ Bernardus de Muscofo sicut dixit tenet de eodem Comite Muscufum quod est pheudum iiij militum, et Celeram in Penne quod est pheudum ij militum. Una sunt milites vj et cum augmento obtulit mili tes xij et servientes xxiiij.

1097 ¶ Oderisius filius Berardi tenet de eo in Tete Furcim quod sicut dixit est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iij.

1098 ¶ Riccardus Grandenatus tenet de eo in Tete Fresam quod est ut ipse dixit pheudum ij rnilitum, et dimidiam Latellam in Tete quod est unius militis, et Doliolam in Tete quod est pheudum j militis. (Hanc Doliolam tenet abbas Sancti Angeli in Cornam Colano). Una sunt milites iiij et cum augmento obtulit milites viij et servientes xij.

1099 ¶ Philippus Grandenatus tenet ab eodem Comite in Tete Palmulam quod est pheudum ij militum, et Lupeczanum in Tete quod est pheudum j militis. Una sunt milites iij et cum augmento obtulit milites vj et servientes xij.

1100 ¶ Raynaldus Montis Vituli tenet de eodem Comite in Tete dimidiam Lantellam quod est j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1101 ¶ (Gualterius de Castellione in capite)

1102 ¶ Henricus de Casalangena tenet ab eo in Tete Castellectum quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1103 ¶ Transmundus de Mirabello tenet de Raone de Puliano in Penne Mirabellum quod est de pheudo Comitis Rambot et est pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij.

1104 ¶ Episcopus Pennensis tenet de eo in Penne Casale quod est pheudum j militis et cum augmento milites ij. Una sunt de propriis pheudis servicii baronum predicti Comitatus Comitis Rambot milites xx et augmentum sunt milites xx. Una inter pheudum et augmentum servicii sunt milites xl et servientes lxiij. Una de propriis pheudis demanii et servicii Comitatus Comitis Rambot pheudum militum xlv et augmentum sunt milites lvij. Una inter pheudum et augmentum demanii et servi cii sunt milites cij et servientes clxxxiij, (et hoc idem juravit Gualterius Gentilis et frater eius qui duxit Contissam in uxorem).

1105* ¶ (De Valle Marsi) Principatus. De eadem Comestabulia.

1105 ¶ Comes Raynaldus de Celano sicut dixit tenet Celanum in Marsi quod est pheudum xij militum, et Focem in Marsi quod est pheudum iiij militum, et Agellum quod est pheudum iij militum, et Piscinam quod est pheudum viij militum, et Venerem quod est pheudum v militum, et Vicum quod est ij militum et Gorianum Siccum in Balba quod est iij militum, et Asclum quod est j militis, et Ortonam quod est pheudum viij militum. Una sunt de proprio pheudo demanii predicti Comitis milites liiij et cum augmento demanii sui obtulit milites cviij.

¶ Isti tenent de predicto Comite Raynaldo de Celano

1106 ¶ Berardum Sancti Sebastiani sicut dixit predictus Comes tenet Sanctum Sebastianum in Marsi quod est pheudum j militis et cum augmento militum ij.

1107 ¶ Rogerius de Celano sicut dixit predictus Comes tenet in Balba Cocculum quod est pheudum iij militum et cum augmento obtulit milites vj.

1108 ¶ Sichenali et frater eius Rogerius tenet Sichenalem et Gorianum in Balba que sunt pheudum iij militum et cum augmento obtulit milites vj.

1109 ¶ Raynaldus Molini tenet in Balba Molinum quod sicut dixit predictus Comes est pheudum j militis, et cum augmento obtulit milites ij. Una sunt de propriis pheudis servicii predicti Comitis Raynaldi milites viij et cum augmento obtulit milites xvj. Una demanii et servicii predicti Comitis Raynaldi Celanensis sunt de propriis pheudis milites lxij et cum augmento sunt cxxiiij et servientes cc cum servientibus baronum suorum.

1110 ¶ Comes Rogerius de Albe dixit quod tenet in Marsi in demanio Albe quod est pheudum vij militum et Castellum novum in Marsi quod est j militis, et Paternum in Marsi quod est iij militum, et Petram Aquarum in Marsi quod est pheudum v militum, et Tresacco, et hoc quod tenet in Luco sunt pheudum vj militum, et Capranicum quod est pheudum j militis, et Pesclum Canalem in Marsi quod est pheudum ij militum, et Carcerem in Marsi quod est pheudum vj militum una cum Podio Sancti Blasii, et Dispendium in Marsi quod est pheudum j militis et dimidii. (Hii omnes predicti milites et prefata castella sunt in Marsi). Una de proprio pheudo predicti Comitis Berardi de Albe sunt milites xl et cum augmento obtulit milites lxxx et servientes c.

1111 ¶ Hec sunt castella que tenet predictus Comes in servicio: Vallem Soranam et Collem Erectum que sunt pheudum I iiij militum, et Roccam Vivi quod est ij militum, et Morream quod est ij militum, et Civitatem Antime quod est iiij militum, et Rodemaram et Castellum Gualterii que sunt pheudum iij militum, et Civitellam, quod est pheudum ij militum, et Morinum quod est iij militum, et Metam quod est j militis, et Collem Longum et Roccam de Cerri que sunt pheudum iiij militum. (Hec omnia castella sunt in Valle Marsi).

1112 ¶ Raul de Falascosa tenet ab eodem Comite sicut dixit pheudum iij militum. Una sunt de propriis pheudis et servicio predicti Comitis Berardi milites xxviij et augmentum milites xxj. Una inter pheudum et augmentum servicii sunt milites lix et servientes c. Una demanii et servicii predicti Comitis sunt de propriis pheudis milites lxviij, et augmentum sunt milites lxxj. Inter pheudum et augmentum servicii obtulit predictus comes milites cxxxiiij et servientes cc, et si necessitas fuerit in Marchia et in provincia illa habebit universam gentem suam.

1113* ¶ (De Valle Marsi) Principatus de eadem Comestabulia.

1113 ¶ Symon Capistrelli dixit quod tenet in Marsi medietatem Castuli quod est pheudum ij militum, et Soe quod est (pheudum ij militum, et Templum in Marsi quod est pheudum j militis, et Sparnasium quod est j militis, et Bisignum quod est pheudum iij militum. (Hec omnia sunt castella in Marsi). Una sunt de proprio pheudo suo milites ix et augmentum eius sunt milites x. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xviij et servientes xx.

1114 ¶ Crescentius Capistrelli frater jamdicti Symonis tenet sicut dixit Capistrellum quod est in Marsi et est pheudum iij militum, et medietatem Castuli quod est pheudum ij militum, et Archipetram quod est j militis, et Collem Asigii quod est pheudum j militis et Canistrum quod est pheudum j militis. Una sunt pheuda militum ix et augmentum eius sunt milites x. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xix et servientes xx.

(¶ De eodem Principatu)

1115 ¶ Filii Oderisii (in Valle Marsi de demanio domini Regis quoniam de ipso tenent in capite). Taynus de Ponte tenet in capite a domino Rege in Marsi Moranum quod est sicut ipse dixit pheudum iij militum, et tenet medietatem Sculcule quod est pheudum iij militum; et tenet in Garzoli medietatem Auricule quod est pheudum j militis, et tenet quintam partem de Pereto, et quintam partem de Fossaceca in Garzoli, et quintam de Entremontibus in Marsi, et quintam de Podio quod sicut dixit est pheudum j militis. Una sunt milites vij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xiiij et servientes xxviij.

1116 ¶ Raynaldus de Ponte frater jam dicti Todini tenet in capite a domino Rege in Marsi Pontem quod sicut est pheudum iij militum; et tenet in Garzoli medietatem Auricule quod est pheudum j militis, et medietatem Sculcule quod est pheudum ij militum, et quintam de Pereto et quintam de Fossaceca in Garzoli, et quintam partem de Podio in Marsi quod sicut dixit est pheudum j militis et quintam de Tremontibus. Una sunt pheudum vij militum et augmentum eius sunt milites vij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xiiij et servientes xxviij et si necessitas fuerit in partibus illis quotquot habere poterit.

1117 ¶ Oderisius de Verreclis tenet a domino Rege Veterecclam quod sicut dixit est pheudum ij militum, et tenet in Marsi medietatem Castelli de Flumine, et quintam de Pereto in Garzoli, et quintam de Podio in Marsi, et quintam de Tremontibus quod sicut dixit est pheudum iij et medii. Una pheudum viij et augmentum sunt milites vij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xiiij et servientes xxviij.

1118 ¶ Robertus de Corcenella tenet in Marsi a domino Rege Corcinellam quod sicut dixit est pheudum ij milites, et Girifalcum in Marsi quod est pheudum j militis. Una sunt pheudum militum iij et augmentum sunt milites iij. Una inter pheudum et augmentum sunt milites vij et servientes xij.

1119 ¶ Berardus de Sancto Donato tenet a domino Rege in Marsi Sanctum Donatum, et Podium de Sancto Ausino quod est pheudum iij militum et augmentum eius milites iij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites vj et servientes xij.

1120 ¶ Malastrinus frater jamdicti Berardi tenet quintam partem de Pereto, et quintam de Tremonte in Marsi quod sicut dixit est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1121 ¶ Bonaventura de Tallacoczo tenet a domino Rege Tallacoczum quod sicut dixit est pheudum iiij militum et medietatem Castelli de Flumine, et quintam partem de Pereto in Garzoli et quintam partem de Podio in Marsi, et quintam de Tramonte quod sicut dixit est pheudum iij militum et augmentum sunt milites vij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xiiij et servientes xxviij.

¶ Iste tenet de predictis filiis Oderisii

1122 ¶ Johannes Duco cum consanguineis suis tenet Altum Sancte Marie quod est pheudum ij militum, et Scansanum quod est similiter, et Salcurum quod est unius militis. Una sunt pheuda iiij et augmentum sunt milites iiij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites viij et servientes viij.

1123 ¶ Gentilis Vetulus dixit quod tenet in capite a domino Rege Castrum Pescli quod est pheudum iiij militum, et Barim quod est ij militum, et Macclamtemonem quod est j militis, et Castellionem quod est j militis, et Roccam Melitum quod est j militis, et Castellum Mannardi quod est j militis, et Collera Fecatum quod est j militis, et Sanctum Johannem de Lapidio quod est iij militum, et Roccam Randisi quod est j militis. Hec omnia castella Gentilis Vetuli sunt in Valle Petre in Comitatu Restino, et tenet in Amiterno Billanum quod est unius militis, et Roccam de Cornu et Castrum Piczoli j militis, et Scassan quod est j militis quod tenet Benegnata.

1124 ¶ (Filii Garsedonii medietatem Colimenti quod est ij militum et medietatem Luci quod est j militis et) fìlii Garse donii (Roccam Sancti Viti quod est unius militis) et tenet Pretellam in Cicoli quod est pheudum ij militum. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites lix et servientes lx.

¶ Isti tenent de eo

1125 ¶ Stephanus de Petraficta tenet Petrafictam quod est sicut dixit pheudum j militis et dimidii et cum augmento obtulit milites iij et servientes vij.

1126 ¶ Jodo Urbardi et Ermagnus Blancus cum consanguineis suis tenet Tusum quod sicut dixerunt est pheudum ij militum et dimidii et augmentum eorum sunt milites ij et dimidius. Una inter pheudum et augmentum obtulerunt milites v et servientes x.

1127 ¶ Bonus Homo de Rocca Berardi tenet mediam Roccam que sicut dixit pheudum dimidii militis et cum augmento obtulit mii item j et servientes ij.

1128 ¶ Adenago de Mayrano tenet in Mayrano et in Monte Urselli, et in Abiano, et in Rocca Furici quod est sicut ipse dixit pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes v.

1129 ¶ Raynaldus de Raynuclo cum suis consanguineis tenent in Marano, et in Monte Urselli, et in Amano, et in Rocca Furici pheudum iij militum et cum augmento obtulerunt milites vj et servientes xv.

1130 ¶ Randisius de Berardo cum suis consanguineis tenent in Marano, et in Monte Urselli, et in Aniano, et in Rocca Furci pheudum iij militum et cum augmento obtulerunt milites vj et servientes xv.

1131 ¶ Nicolaus Petrus tenet in Marano, in Monte Urselli, et in Auiano, et in Fano, et in Rocca Furci pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes v.

1132 ¶ Ofreducius tenet in Marano, et in Monte Urselli, et in Auiano, et in Fano, et in Rocca Furci pheudum j rnilitis et cum augmento obtulit milites ij et servientes v. Una omnia pheuda militum predicti Gentilis xiij et dimidii et augmentum sunt milites xiij et medius. Una inter pheuda et augmentum servicii sunt milites xxvij et serviehtes lxiij. Una demanii et servicii predicti Gentilis sunt de propriis pheudis milites lxj et augmentum sunt milites xlv. Una inter pheuda et augmentum demanii et servicii sui obtulit milites lxxxvj et servientes cxxiij.

1133 ¶ Raynaldus Senebaldus tenet in capite a domino Rege in Cicoli Malerium quod est pheudum iij militum, et Vallem bonam quod est pheudum j militis, et Camaniuam quod est j militis, et Roccam Albereti que est j militis, et Radicatam que est j militis, et Sambucum quod est j militis, et Podium quod est j militis, et Gergentem quod est j militis. Una sunt pheuda xj et cum augmento sunt xxij et servientes xxij.

1134 ¶ Octo de Montaniola tenet a domino Rege in capite in Garzoli et in Comitatu Reatino Roccam de Bucte quod est pheudum iij militum, et medietatem de Fossaceca que est pheudum j militis, et Roccam de Brugna que est j militis et dimidii. Una sunt pheuda iiij et medii et augmentum eius milites iiij et dimidius. Una inter pheuda et augmentum obtulit milites v et servientes x.

1135 ¶ Pandolfus de Calle et Berardus de Calle tenent a domino Rege in Marsi Collem et ippam quod est pheudum iij militum et augmentum sunt iiij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites viij et servientes xvj.

1136 ¶ Todinus de Celle tenet a domino Rege in Garzoli Cellem que sicut dixit est pheudum iiij militum et augmentum sunt iiij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xj cum Podio Sicinonis quod est j militis, et servientes xx.

1137 ¶ Johannes filius Fortisbrachii tenet a domino Rege in Plano Reatino Montemgambarum quod est sicut ipse dixit pheudum j militis, et Roccam de Mallione quod est j militis. Una sunt pheuda iij et cum augmento obtulit milites vj et servientes xij.

¶ Isti tenent de eo

1138 ¶ Pandulfus de Catalicii tenet ab eodem Johanne Catalicem, et Roccam, et Matutinum, et Podium quod sicut dixit est pheudum ij militum et tres partes alterius militis et cum augmento obtulit milites v et dimidium et serviente xj. Una demanii et servitii predicti Johannis sunt cum augmento milites xj et dimidius et servientes xxiij.

1139 ¶ Senebaldus Penditacius tenet a domino Rege in Collina et in Comitatu Reatino Pendenzam, et Cuntram Girardi quod est pheudum iij militum et cum augmento obtulit milites vj et servientes xij.

1140 ¶ Ospinellus de Sancto Martino tenet a domino Rege in Collina et in Comitatu Reatino Sanctum Martinum quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1141 ¶ Filius Garsenii tenet a domino Rege in Comitatu Reatino Capradorsum quod est pheudum ij militum, et Baranum quod est j militis. Una sunt pheuda iij et cum augmento obtulit milites vj et servientes xij; et in Amiterno tenet Tornainparte quod est j militis et dimidii et tenet Roccam Sancti Viti quod est unius militis, et Colimentum quod est ij militum.

1142 ¶ Alexander de Balbiano tenet a domino Rege quod est duorum militum, et Calcarolum quod est j militis, et Ponzanum quod est j militis. Una sunt pheuda militum iiij et cum augmento obtulit milites viij et servientes xvj.

1143 ¶ Raynaldus de Lavareta tenet a domino Rege in Amiterno,Cavaretam quod est pheudum ij militum, et Cananum quod est ij militum, et Furcam Petulam quod est j militis, et Roccam Fundi quod est j militis; et in Valle Introduci tenet Introducum quod est ij militum, et Calcalatronem quod est j militis, I et Cisonem (i) quod est j militis, et Petesicam (a) <2 ) quod est j militis; et Apagitanum ( b) (3) et Lagnanum (e) (4) et Asce rum Cd) <s), et Roccam de Septejavulo (e) (6) , et Talla tam (7) quod est pheudum vj militum. Una sunt pheudum xvij et cum augmento obtulit milites xlj et servientes lviij.

¶ Isti tenent de eo

1144 ¶ Berardus Conversus cum suis consortibus tenet de eo Motam et in Comitatu Reti quod est pheudum unius militis et dimidii et cum augmento obtulit milites iij et servientes vj.

1145 ¶ Roffridus et Gentilis et Raynaldus tenent in Comitatu Reatino et in Castello Planecze, et in Verruca, et in Castillione pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

1146 ¶ Suppo de Villa Galeta tenet de predicto Raynaldo Villam Galetam, et Piciscum, et Sallum quod est pheudum ij militum et dimidii et cum augmento obtulit milites v et servientes x.

1147 ¶ Troz sicut dixit tenet de eodem Raynaldo tenet in Armatis et in Comitatu Reatino Roccam de Cornum et Roccam de Tray quod est pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

1148 ¶ Pandulfus de Catalici tenet Butrum et Bustonem ab eodem Raynaldo in Plano Reatino quod est pheudum j militis et quarti et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1149 ¶ Bonus Agitaytius tenet ab eodem in Sumati et Comitatu Reti Dassam quod est pheudum j militis, et Porticam, et Guastum Pumarosum quod est j militis. Una sunt milites ij et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij.

1150 ¶ Senebaldus de Marto 0) tenet a Bono Aguayto in Summati Tufum <x 2 ) et Podium (i3) pheudum unius militis et I cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1151 ¶ Raynerius de Flecta tenet in Sumati a Bono Aguayto in Sumati Felectam quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij.

1152 ¶ Riccardus de Sculcula tenet ab eodem Bono Aguayto in Summati quartam partem Sculcule quod est pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij. Una sunt de propriis pheudis servicii Raynaldus de Laverate milites xiiij et cum augmento sunt milites xxviij et servientes lviij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites lxx et servientes cxvj

1153 ¶ Brunamonte dixit quod tenet a domino Rege in Falagnino et in Comitatu Reatino Rocetum et Turrem quod sicut dixit sunt pheudum ij militum et cum augmento obtulit milites iiij et servientes viij. hic divisus

¶ Isti tenent de eo

1154 ¶ Domini Terzonis tenent quod est sicut dixit pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij. Una demanium et servitium predicti Brunemontis sunt de propriis pheudis milites iiij et augmentum sunt milites iij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites vj et servientes xij.

1155 ¶ Thomasius de Preturo dixit quod tenet in Amiterno a domino Rege Pretorum quod est sicut ipse dixit pheudum iij militum, et Pallincam quod est pheudum unius militis, et Civitatem quod est pheudum j militis, et Forcellam, et Classinam quod est pheudum iij militum, et quartam partem Rogi Dimidii quod est pheudum ij militum. Una sunt pheudum x et augmentum sunt milites xiiij. Una inter pheudum et augmentum obtulit milites xxiiij; et tenet Roccam Sancti Stephani quod est unius militis et dimidii.

¶ Isti tenent de predicto Thomasio

1156 ¶ Petrus Salomon tenet a predicto Thomasio in Terra Marenesca in Mayrano sicut dixit pheudum j militis et cum augmento obtulit milites ij et servientes iiij. Una demanii et servitii predicti Thomasii sunt cum augmento milites xxvj et servientes, et si necessitas fuerit in partibus illis quotquot ultra promissum habere poterit.

1157 ¶ Gentilis Vetulus Sancti Victorini tenet in Amitemo de domino Rege Sanctum Victorinum quod sicut dixit est pheudum iiij militum, et Ariscli quod est j militis, et Porcinam quod est j militis, et Poium Sancte Marie quod est ij militum. Una inter pheudum et augmentum eius sunt milites xvij et servientes xl.

1158 ¶ Gentilis et Gualterius de Popleto tenet in Amitemo a domino Rege Popletum quod sicut dixerunt est pheudum iiij militum et Pilem quod est ij militum et Rogeon Medium est j militis et Roccam Sententie quod est ij militum et Roccam Sancti Stephani quod est j militis et dimidii et Tornainparte quod est j militis et dimidii et tenet in Furcone Pescum Maiorem et Gignanum quod est j militis et tenet Movinum Paganicum quod est pheudum j militis et Capignanum quod est pheudum ij militum et Tusulum quod est pheudum iij militum. Una sunt pheuda militum demanii eorum xxviij et cum augmento obtulerunt milites lvj et servientes cviij.

¶ Isti tenent de eo

1159 ¶ Gentilis de Vallelucida tenet a predictis fratribus in Summati Vallelucida quod sicut dixit est pheudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem j et servientes ij.

1160 ¶ Illezus et Transmundus de Valleincesa et Henricus de Faianzana tenent in Summati Fogezanam et Vallemincesam quod sicut ipsi dixerunt est pheudum dimidii militis et cum augmento obtulit militem et servientes ij. Hoc tenet Tebrandisca et tenet illud a predicto Gentili. (¶ De Collealto).

1161 ¶ Gentilis et Gualterius tenent in Summati Collemaltum quod sicut dixerunt est pheudum dimidii militis et cum augmento obtulerunt milites iiij et servientes viij.

1162 ¶ Raynaldus de Laspelunca tenet in Summati Speluncam que est sicut ipse dixit pheudum j militis et cum augmento obtulii milites ij et servientes iiij.

1163 ¶ Berardus Senebaldus consul Campanescorum cum suis consanguineis tenet in terra Campanesca, in Podio de Ape, et in Podio de Lachillei, et in Furcell' et in Lavena de Maccla, et in Colle de Spada, et in Cerivilla, et in Castillione, et in Guardia, et in Planecza, et in Boreto, et in Castellione Abbatis, et in Colle de Turri, et in Colle Rotundo quod tenet ab eo in servitio Camponisci sicut dixit pheudum ix militum et cum augmento obtulit milites xxvj.

1164 ¶ Raynaldus Ranucii et Ingurzus tenent in Summati a predictis filiis Todini Gentili Cantarellum, et Podium Vitellini quod sicut dixerunt est pheudum j militis et cum augmento obtulerunt milites ij et servientes iv.

1165 ¶ Gualterius Pignanellus cum suis consanguineis tenent in Summati medietatem Sculcule et medietatem Matricis quod est pheudum j militis et cum augmento obtulerunt milites iiij et servientes viij.

1166 ¶ Oderisius Raynaldi et Uguiczonus de Transerico tenent in terra Mararensi, et in Mayrano, et in Monte Urselli, et in Fano, et in Auiano, et in Rocca Furrici pheudum ij militum et cum augmento obtulerunt milites iiij et servientes x.

1167 ¶ Taddeus et Gualterius de Baczano et Baldasar et Hector tenent a Gualterio de Popleto in Furco Bazum.

1168 ¶ Gualterius de Tuli et Mulippus Johannis de Castellione tenent in Fureo medietatem Bangri, et medietatem Castellionis, et quartam partem Civitatis Sancti Maximi, et medietatem Lencorne, et quoddam tenimentum in Paganica quod sicut dixerunt sunt pheudum militum iij. Una inter pheudum et augmentum obtulerunt milites xvj et servientes xxxiij.

